Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Navi


Recommended Posts

Miałem 27" fhd, myślałem, że qhd czy 4k będzie lepszy. Po oddaniu 2 monitorów z 14 dniowego zwrotu wróciłem do 27" fhd. Lepiej mi się gra w fpsy i w czołgi, lol czy poe też jest wygodniej w fhd. Każdy ma co lubi nie ważne jaki rok jest. Nadal 99% testów gpu czy cpu robione jest w fhd.

 

btw fhd >62%

https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam

Link to post
Share on other sites

Pod uwagę przy zakupie QHD czy 4K dochodzi sporo czynników. Input lag (bardzo różny bowiem różną elektronikę pakują do środka - dwa monitory z tym samym modelem matrycy potrafią mieć różnicę rzędu 10ms a 30ms). 

 

Co do steama to trzeba odliczyć kraje 3ciego świata, dzieci które składają komputery po taniości by grać w 15 letnie tytuły lub gry esportowe. Wszelkiego rodzaju lole, cs 1.6, cs:go, DOTA itp itd. No i udział QHD i 4K rośnie z roku na rok. 

 

Mi się w POE przy QHD 144Hz grało świetnie. Ale w 4K przy wł iluminacji jest piękna masakra (z tym że te ustawienie gwałci wydajność karty).

 

Wiele osób jest zrażonych do 4K głównie przez bardzo wysoki input lag, a większość monitorów 4K poniżej 2000-2500zł to paździerze. Jedynie LG jako-tako się ratuje w budżetowcach, ale za to ma taki sobie response-time. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Takie 27' na FHD ma tak mierne PPI że się na to nie da patrzeć... komfort biedny
Przez ostatnie miesiące miałem kilka monitorów:

32" 1440p 75Hz

27" 1080p 144Hz VA

27" 1440p 144Hz TN

27" 1080p 144Hz IPS 

I jeśli chodzi o gry to najbardziej zadowolony jestem z tego ostatniego. W dynamicznych shooterach, różnica w jakości obrazu 1080p vs 1440p IMO nie jest aż tak widoczna a z pewnością nie warta mniejszego o 40% framerate. Wiadomo, że poza grami fullHD to kupa i przeglądanie internetu czy praca nie należy do najwygodniejszych.

Obecnie sweet spot to IMO 1440p 144Hz choć potrzeba mocnej karty minumum RTX2070. 

 

Wracając do tematu, niestety nowe Radeony powielą błędy poprzedników:

 

Karty niereferencyjne

Jak twierdzi AMD, dostępność procesorów Navi 10 oraz chipów pamięci GDDR6 jest bardzo dobra, ale początkowo będą dostępne wyłącznie karty referencyjne. Partnerzy AMD tacy jak Asus, Gigabyte, MSI, Sapphire, XFX dopiero niedawno otrzymali dokumentację projektową potrzebną do opracowania własnych wariantów płyty i układu chłodzenia. 

 

https://pclab.pl/art80964.html

Link to post
Share on other sites

Referent będzie wyjcem na bank więc realna premiera normalnych wersji się trochę opóźni. Nie rozumiem czemu upierają się przy tych blowerach skoro od dobrych kilku lat kompletnie sobie nie radzą.

Obawiam się, że tną koszty bo jednak 7nm jest na chwile obecną drogie w produkcji. 

Link to post
Share on other sites

@Up ostatni blower w wykonaniu AMD, ten na V56/V64, był mimo wszystko całkiem przyzwoity jak na tego typu rozwiązanie.

 

Pracując w przedziale 40-50% jeszcze decybelami nie rozwalał budy od środka, a po symbolicznym UV temperatury pozwalały utrzymać całkiem przyzwoity Boost na V56.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Trochę przypomina mi to przejścia z pci-e 1.x na 2 itd. Wtedy też dumnie się pisało jak to wyniesie to gpu pod dach, powstawały nawet karty z czymś takim jak turbocache (czy coś tam podobnego) - bo po co nam dużo pamięci lokalnej, jak sobie gpu przecież może z ram po super, hiper magistrali pociągnąć itd.

 

Wyższy nr pci, to wyższa przepustowość w obie strony, to większy rozmiar danych (że tak powiem) w jednym pakiecie danych, ale sporo będzie zależeć od samych aplikacji. Jeśli w niedalekiej przyszłości powstaną gry, które będą wymagały odczytu i zapisu większej ilości danych (niż obecnie pozwala na to wersja 3 - biorę pod uwagę też rozdzielczość i liczbę bitów (np hdr)), to jak najbardziej wpłynie to na plus do ogólnej wydajności. Czy tak będzie - no pewnie kiedyś tak, jaby co pierwszy mały benchmark już do tego jest (jak było kiedyś - zrób sobie "risercz" w necie ;) )

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Muszą powstać gry (aplikacje), które - jak wspomina trafnie kolega wyżej - będą potrafiły wykorzystać taką przepustowość ORAZ musi powstać więcej podzespołów kompatybilnych z nowym standardem. Na razie jest kilka dysków PCIe i jedna (nie wiem jak na rynku pro?) konsumencka karta pod PCIE 4.0 - Radeon VII.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Celowo troszkę grzebię w mrowisku ale jak dla mnie to wygląda to trochę tak, że na papierku wszystko się zgadza, mamy niebawem premiery całego sprzętu od AMD "PCI-E 4.0 Ready" Ryzeny 3gen,x570, no i navi...

 

nikt chyba nie wątpi w to że ten standard jest "przyszłościowy"... 

 

 

 

Czy tak będzie - no pewnie kiedyś tak,

 

No właśnie dochodzimy do tego "pewnie kiedyś"...  nie to żebym szukał dziury w całym ale nawet się chwilę teraz zastanawiałem nad przesiadką za jakiś czas z R7 1700 + b450 + GTX 1070 na coś pokroju Ryzen7 3700x + x570 + RX 5700XT.

 

Może nie na premiery ale gdzieś na jesień... tylko jak bym tego tematu nie chciał podejść to ten ficzer w postaci PCI-I E 4.0 nie jest jednym z argumentów za takim upgrade, gddr6 przepustowość ma jaką ma - jak by tego od developerki nie ugryźć to wydaje mi się, że ten standard na chwilę obecną to będzie takie "jest bo jest a przyda się za jakiś czas"

 

Oczywiście każdy medal ma dwa końce, za kilka lat x570 będzie jeszcze "żyła" dzięki niemu.

 

Poza tym nie wiem czy moje braki w wiedzy z zakresu tego tematu nie prowadzą mnie myślowo na manowce.... 

 

A już tak pozakonkursowo - tak samo mówiłem o dyskach nvme... do puki sobie takiego niejako "na siłę" nie kupiłem - różnica niby w codziennym użytkowaniu nie wielka (vs. ssd sata), ale to uczucie kiedy wciskasz "power" i nie zdążysz wygodnie usiąść i otworzyć sobie browarka a system już na ciebie czeka bez win hourglass - bezcenne.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mnie odstrasza od kart AMD (pomimo, że w jednym PC mam Vegę56 - w sumie bardzo fajny GPU) rosnące / deklarowane wsparcie RT.

Głównie myślę o Cyberpunk (a i nowy Doom też by się z RT popykało). Kupię Navi, wyjdzie gra i .. cały misterny plan ..  znów będę krok do tyłu?

 

Bardziej przemawia do mnie teraz 2060S (ewentualnie 2070 nawet używane - bo nie chcę na GPU szaleć specjalnie) - wydajne, chłodne, mało żre i jeszcze ma wszystkie efekty do gier :co:

Link to post
Share on other sites

Ano i nie tylko ty będziesz miał teraz taki dylemat - strategicznie zaje*isty ruch ze strony NV. Taki sam miał miejsce 5 lat temu przy premierze Wiedźmina (NV HairWorks). Przypomnę tylko, że wtedy nawet posiadacze topowego gtx 980 Ti wylaczali ten bajer, bo +15 fps średnio było lepszym wyborem niż kilka dodatkowych wodotrysków ;)

Link to post
Share on other sites

Z RT bym nie przesadzał, póki co to wiek dziecięcy- na pewno to nie mainstream...Bierz co wydajniejsze w budżecie atm.

 

Mam nadzieję, że następne generacje w 7nm EUV czy 5nm będą miały lepsze duuużo lepsze wsparcie tej technologii.

 

Kluczowe jest to, kiedy gpu za 1,2k będą ogarniały RT ultra w 1080p 60fps. Może dzięki IF czy innym interconnectom w chipie, bo duży die nie jest zbyt tani w produkcji. 

 

Docelowo RT powinno działać jak to demo Quake. Wszystkie 3 efekty,  albo całe oświetlenie leci po RT albo tak czy siak dalej trzeba ogarniać po staremu.

Edytowane przez dragzor
Link to post
Share on other sites

Mnie odstrasza od kart AMD (pomimo, że w jednym PC mam Vegę56 - w sumie bardzo fajny GPU) rosnące / deklarowane wsparcie RT.

Głównie myślę o Cyberpunk (a i nowy Doom też by się z RT popykało). Kupię Navi, wyjdzie gra i .. cały misterny plan .. znów będę krok do tyłu?

 

 

A, i bym o jeszcze jednym zapomniał: w Navi nie ma sprzętowego wsparcia dla RT ALE czerwoni pracują nad rozwiązaniem programowym (które, wg deklaracji, ma zostać udostępnione w Q1 2020). Navi w PS5 ma mieć RT wspierany sprzętowo (tak ptaszki ćwierkają).

Link to post
Share on other sites

nawet posiadacze topowego gtx 980 Ti wylaczali ten bajer, bo +15 fps średnio było lepszym wyborem niż kilka dodatkowych wodotrysków ;)

Nie wszyscy wyłączali. Sam 4 lata temu grałem cały czas grałem z włączonym HairWorks; skoro dostałem Wiedźmina 3 gratis do GTX970 to trzeba było tę kartę maksymalnie wykorzystać.

 

A różnica między włączonym HairWorks, a wyłączonym była widoczna jak na dłoni, więc 30FPS wcale nie przeszkadzało.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...