Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Navi


Recommended Posts

 

 

tylko 20% szybszy od rx5700xt?

 

Nawet gdyby, to będzie wspierał dx12.2, a więc wszystkie nowe RT i takie tam, no i tu jest zagadka jak będzie sobie radził?

Bo, żeby nie było jak z pierwszymi rtx-ami jeszcze bez dlss (czy jak oni tam to nazywają), że po włączeniu RT wszystko siadało, że się odechciewało z tego RT korzystać ...

Link to post
Share on other sites

Pamiętam, tesselacja odbierała w zasadzie całą moc tym kartom. No i co z tego, że jako pierwsze spierały pełny dx11, jak ciężko było z tego korzystać.

Tak po prawdzie, to tesselacja nawet dziś nie jest specjalnie mocną stroną kart czerwonych :/

 

Wracając jednak do RT na navi2, myślę że tym razem może być inaczej i RT będzie na tyle wydajne, że ... jakby to nazwać - wystarczy. W końcu nowe konsole oparte są o układ navi2 (chyba), a tam RT właśnie jest jako (chyba) to coś dla czego warto mieć konsolę nex-gen. Więc musi działać :)

Link to post
Share on other sites

Tak po prawdzie, to tesselacja nawet dziś nie jest specjalnie mocną stroną kart czerwonych :/

Mam teselacje włączoną na maxa w CoD Warzone , spowolnienia nie odczułem  za bardzo, wiec znowu jakieś mity szerzysz chyba ;)

Link to post
Share on other sites

Pamiętam, tesselacja odbierała w zasadzie całą moc tym kartom. No i co z tego, że jako pierwsze spierały pełny dx11, jak ciężko było z tego korzystać.

Tak po prawdzie, to tesselacja nawet dziś nie jest specjalnie mocną stroną kart czerwonych :/

nie no dzisiaj to nawet nie zauważam, że ten ficzer coś obciąża, jak kolega wyżej, w CoD WZ gram z ustawioną na maxa w 1440p i klatki oscylują koło 80-90

Link to post
Share on other sites

Mam teselacje włączoną na maxa w CoD Warzone , spowolnienia nie odczułem za bardzo, wiec znowu jakieś mity szerzysz chyba ;)

Bo taki jest poziom tesselacji której prawie nie ma.

Tesselacja w dalszym ciągu działa znacznie słabiej na kartach AMD niż na nV.

Polecam zrobić test w Unigine Heaven 4.0. Ustawić 4K bez tesselscji i 4K z pełną tesselacja. Strata % wydajności na kartach AMD po włączeniu tesselscji jest znacznie większa niż na kartach nV.

Link to post
Share on other sites

Bo taki jest poziom tesselacji której prawie nie ma.

Tesselacja w dalszym ciągu działa znacznie słabiej na kartach AMD niż na nV.

Polecam zrobić test w Unigine Heaven 4.0. Ustawić 4K bez tesselscji i 4K z pełną tesselacja. Strata % wydajności na kartach AMD po włączeniu tesselscji jest znacznie większa niż na kartach nV.

Unigine Heaven 4.0 to chyba dość stary benchmark i raczej nie jest już optymizowany pod nowe karty i sterowniki ?

Current version: 4.0 (2013) 

Link to post
Share on other sites

dlaczego w 4k?

Dlatego że w niższej rozdzielczości karta bez tesselacji będzie się nudzić i nie wykorzysta jej w pełni.

Dopiero włączenie tesselacji dociśnie karte do końca ale w takim porównaniu nie będzie to rzetelne bo jednym ustawieniu GPU lata na 70% a drugim na 100%.

W 4k będzie pełne obciążenie a wyjdzie dokładnie ile % wydajności traci z tesselacja.

Unigine Heaven 4.0 to chyba dość stary benchmark i raczej nie jest już optymizowany pod nowe karty i sterowniki ?

Current version: 4.0 (2013)

W żadnej grze nie masz takiego poziomu tesselacji jak UH 4.0. Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

jaki by nie był , zrobiłem test w 2560x1440 

teselacja extreme - 55 kl/s

teselacja disabled - 67 kl/s

przy starszych seriach różnice były ponad dwukrotne

aby mieć porównanie trzeba by kogoś z rtx 2060, to było by wiadomo , jak duże gorsze są te teselatory obecnie u amd ;)

 

@DJ, zapewniam  cie, ze w tej rozdziałce  i bez teselacji karta sie gotuje ;)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Ostatni raz ten benchmark odpalałem chyba na GTX 750ti :D .

Zrobiłem teraz test w 1080p ,DX11

AAx8

Teselacja extreme 

score 2746

FPS 109

Ale tak jak kolega pisze , do porównania trzeba by było jakiegoś RTX 2060 :)

 

edit:

włączyłem w sterownikach Virtual Super Resolution i odpaliłem też w 1440p

AAx8 

Teselacja extreme

score 1714

FPS  68

 

Teselacja OFF

AAx8

1440p

Score 2131

FPS 84.6

 

 

Znalazłem jeden test 1080p  RTX 2060 , wypada gorzej od mojego RX . Więc z tą teselacją bzdura tak jak mówiłem wcześniej .

FPS 92

Score 2332

https://youtu.be/tQLMF8E_rLw?t=274

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites
włączyłem w sterownikach Virtual Super Resolution i odpaliłem też w 1440p

AAx8 

Teselacja extreme

score 1714

FPS  68

 

Teselacja OFF

AAx8

1440p

Score 2131

FPS 84.6

Ta wirtualna rozdzielczość ma przełożenie na stan rzeczywisty tzn. tak jakby na prawdę mieć ekran 1440p?

Puściłem UH 4.0 u siebie, ustawienia grafiki najwyższe, 2560x1440, anti-allasing off

bez teselacji: 96.8FPS, 2438 pkt

z teselacją: 80.9FPS, 2047 pkt

Ej, te wygładzanie krawędzi jednak solidnie daje karcie w kość

 

 

Zrobiłem teraz test w 1080p ,DX11 AAx8 Teselacja extreme score 2746 FPS 109

Tutaj mam 86FPS, 2167 pkt

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites

 

 

jaki by nie był , zrobiłem test w 2560x1440 teselacja extreme - 55 kl/s teselacja disabled - 67 kl/s przy starszych seriach różnice były ponad dwukrotne

Nie jest tak źle proszem pana. 2560x1440, aa x8, maks detale
55.2/69.3 (teselacja on/teselacja off)

Link to post
Share on other sites

Nie dalej jak w zeszłym tygodniu robiłem porównanie rx580 i gtx 1060 3gb bo zastanawiałem się, którą zostawić w pc, a którą puścić na allegro.

 

No i zrobiłem masę testów, również tesselacja. Bazowałem na sofcie msi kombustor w wersjach 2.5, 3, 3.5 i 4, następnie poszedł tessmark (ten stareńki), oraz demka z gpu caps viewer.

 

Z testów tesselacji jasno wyszło, że amd radzi sobie gorzej i to znacznie - w niektórych testach (szczególnie gdzie tess jest ponad x32) nawet o 50%. Różnice zacierają się przy tess nie przekraczającej x8. Dużo gorsze wyniki tesselacji osiągnąłem w vulkanie (ale przypuszczam, że to wina sterownika - więc nie biorę pod uwagę).

 

 

Co do ogólnej wydajności tych dwóch porównywanych przeze mnie kart - nie da się jasno stwierdzić, która jest lepsza. 1060 ma sporo zalet, więcej technologii (w sumie jest kartą bardziej uniwersalną - głównie przez cuda), ale amd też w wielu sytuacjach wypada lepiej i w niektórych nawet znacznie lepiej (~100%) - jak np w grze Wiedźmin3 gdzie przy mapie z większą ilością geometrii na scenie, oraz pięknym zachodem słońca z tzw god rays na radku miałem o ponad 100% więcej klatek na sekundę.

 

Generalnie zostawiłem rx 580 ze względu na W3 (w którego lubię czasem pociąć), ale nie mogę powiedzieć, że jestem w 100% zadowolony z tego gpu. Najlepiej jakby do kompa wstawić oba gpu (też tak testowałem), ale niestety w grach to nie działa. W obliczeniach, strimowaniu, renderingu - jak najbardziej.

 

Gdybym wiedział, że user (Kawabonga) będzie bronił amd jak prawdziwy fanboy porobiłbym skriny - mielibyście sporo testów (a tak wybaczcie, drugi raz przekładać kart, sterowników, odzyskiwać os itd - tracić kilka godzin nie mam ochoty). 

Kawabonga - polecam zanim uprzesz się przy swoim wziąć załatwić sobie dwie karty jedną amd i jej odpowiednik z nv (lub odwrotnie) i wykonać testy - wyjdzie, że jednak ta tesselacja trochę gorzej działa na radku. Pisanie, że odpaliłem grę z włączoną tesselacją i jest dobrze, co ty (to do mnie) za brednie szerzysz jest niestety po prostu mało grzeczne - przetestuj, zapoznaj się, dopiero zajmij głos.

 

E:

Oczywiście, też nie mogę brać tych testów jako wyroczni - bo każdy soft trochę inaczej mierzy, inaczej działa na różnych gpu (zależy kto go pisał, w czym itd), więc możliwe że to co wykorzystałem do przetestowania tesselacji nie będzie miarodajne w 100%.

Edytowane przez Succubus
Link to post
Share on other sites

sucubus, ale my testowaliśmy navi , polaris może ciężej sobie radzi w teselacji

jak zauważyłeś (albo nie) navi robi robotę porównywalną do nvidii (wydajnosciowo podobne modele)

porównaj sobie testy z jakimś gtz1060 6gb do tych swoich, będziesz miał bezpośrednie starcie między podobnymi kartami

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Nie wiem po co w jakieś teselacje się bawić. Po prostu bazujesz na grach, w które pykasz + spójrz na benchmarki coraz to nowszych topowych AAA. Z reguły widać trend a 2 z tych co robią przekłamania odrzuć. Wydajność Rx na początku odstawała od 1060, ale obie karty spokojnie dawały +60fps. Tytuły gdzie GF wyprzedzał rx były w zdecydowanej większości, a Rx b. dobrze sobie radził z dx12 i vulkan. A teraz sporo gier siedzi na dx12, vulkan, no i przewaga mocy obliczeniowej rx zaczyna robić robotę bo większość gier teraz lepiej chodzi na 580 niż 1060. Tylko teraz fps to bardziej 40-50@ultra:P Ogólnie karty amd do vegi i 580 były przerobione z segmentu pro by zaoszczędzić na RnD. Teraz z Navi próbują czegoś nowego.

Link to post
Share on other sites
Nie wiem po co w jakieś teselacje się bawić.

 

Odpowiedź jest bardzo prosta - robiąc testy na tesselację chciałem zbadać wydajność konkretnie w tych obliczeniach. Gdybym chciał dowiedzieć się jak na obu kartach działą wypełnianie np pikselami - to wykonałbym właśnie takie testy. Mnie nie interesują wyłącznie gry - na pc robię dużo rzeczy (pc jest dla mnie maszyną bardzo wielozadaniową - od prac biurowych, poprzez serwer domowy (pliki, wydruk, inteligentny dom) itd), poprzez prace graficzne, a na programowaniu układów skończywszy ... a jak jeszcze pracowałem (teraz też pracuję, ale robię bardziej przyjemne rzeczy - też na pc: skład, dtp i tym podobne ( bo to i moje hobby ), to pisałem sporo softu w matlabie (a tam przydawało się parallel computing czyli gpu do compute) :)

 

 

to chyba jedna Polaris lepiej się zastarzał niż Pascal,

 

Dlatego zostawiłem w pc Polarisa, też mam takie wrażenie, że jednak mimo upływu czasu nadal to gpu ma w sobie potencjał.

 

 

Która to była wersja, 4GB?

 

Nie 8 i to w zasadzie w najlepszym wykonaniu (przynajmniej ja takie mam zdanie, że Polaris - to Sapphire nitro i basta) - dokładnie ta

 

 

 

ale my testowaliśmy navi , polaris może ciężej sobie radzi w teselacji

 

Bardzo możliwe, że tak jest - i byłoby dobrze, gdyby tak było.  Ale w czym mamy problem - wy macie Navi, ja mam Polarisa, inni (np Rebel) ma nV (przynajmniej tak u niego w sygnaturze jest) - zatem ustalmy jakiś zestaw testów (odnośnie tesselacji, oraz metrykę) - każdy wykona, wstawi skriny (czy wyniki) i będziemy mieli porównanie.

Edytowane przez Succubus
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...