Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

@Up sprzedaj 13600k, kup używkę 12700k

 

Polecam, fajny procek od premiery zero problemów.

 

Albo kup nowego AMD odkupie klucz do Warhammera : )

Edytowane przez r1023
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, r1023 napisał:

Albo kup nowego AMD odkupie klucz do Warhammera : )

Kluczyki do Warhammera będą, można się ustawiać w kolejkę, 90 zł od sztuki. 

 

Ale z tym BIOSem 0x125 to ja nie zmyślam. Cinebench 2024 wypluł mi 611 pkt, a na starym BIOSie miałem 1245 pkt. To nie jest normalne. 

  • Haha 2
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Artok napisał:

Ja już się nie dam nabrać na ich aktualizacje mikrokodu. Ostatnio zainstalowałem BIOS z poorawką 0x125. Po podkręceniu 13600K wydajność mi zjechała o 50%.

Bo jeśli ktoś się zabiera za OC to powinien mieć trochę pojęcia o obsłudze biosu . Ja przynajmniej mam takie zdanie i chyba Intel podchodzi podobnie.

Rozwiązanie jest bardzo proste, aktualizacja wprowadziła profile tz "Power Delivery Profile", defualtowo w nowym biosie jest ustawiony na "Baseline Mode" przy OC trzeba ustawić "Performance Mode" i jest zero spadku wydajności, a nawet procek przy UV działa na niższym napięciu .  

Edytowane przez Kawabonga
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No, w każdym razie. Od razu wróciłem do BIOSU z września 2023 i jest spokój. Żadnych profili Power Delivery, tylko maksymalna prostota. 

 

Mnożnik rdzeni P 55, mnożnik rdzeni E 45, napięcie 1,32V. I wychodzimy z biosu. 

Link to post
Share on other sites

Można i tak , nie każda płyt pozwala wgrywać starsze biosy .

Z ciekawości sprawdziłem CB2024 na nowym biosie z 0x125. CPU pobrał max 140W.

Czekam na 0x129 i porównamy czy coś się zmienia .

 

cinebench2024.png

Link to post
Share on other sites

Następca Arrow Lake nie będzie wykorzystywał architektury Panther Lake gdyż ta ma trafić tylko do laptopów. Tym samym Nova Lake (16. gen) będzie drugim podejściem do LGA1851. 

 

Tymczasem czyżby już teraz Intel zamierzał zaatakować w końcu niższy segment? 

 

https://www.purepc.pl/procesory-intel-core-ultra-3-z-osmioma-fizycznymi-rdzeniami-budzetowe-jednostki-arrow-lake-zapowiadaja-sie-znakomicie

 

Arrow Lake-S i3, bo kierwa nie zdzierżę zmiany nazwy na U3 : / ma mieć... 8 rdzeni! Ja obstawiam, że to będzie 4P + 4e (bo nie może być 8P + 0e skoro i5 to rzekomo 6P + 8E). Zważywszy jednak na brak HT to takie 8P + 0e totalnie by zaorało AMD w segmencie niższym/średnim... 

Link to post
Share on other sites

Jeżeli Arrow Lake okaże się tak samo nudny jak poprzednie dwie generacje to będzie kolejnym procesorem do przeczekania, ale jeżeli okaże się ok gdyby zaoferowali skok jak z 11 na 12 gen wtedy przyjdzie czas na zmianę, chłodzenie będzie pasować może ramka do procka również. Ale coś czuje że dopiero Nova Lake będzie wart zakupu.

Link to post
Share on other sites

Paaaanie, 12700k to jeszcze długo Ci się nie zestarzeje. Praktyczne różnice w grach względem nawet topowych 13900ks i 14900ks są tak pomijanie niskie że tj już tylko sztuka dla sztuki (plus dojenie fanatyków). Wydajność w programach to co innego ale myślę że i tutaj 8+4 wystarczy spokojnie na kilka lat. 

 

To jest moim zdaniem procek przełomowy na miarę 8700k i 2600k.

Link to post
Share on other sites

U mnie z i5 13400f microcode 0x125 miałem ogromne problemy z niestabilnością resetowanie kompa i wyłączanie gier pomimo nawet ustawień domyślnych totalne dziadostwo musiałem wrócić do biosa poprzedniego i działa z dość wysokim uv doskonale. Widzę nowy bios w wersji beta z microcodem 0x129 dla mojej płyty ale nawet tego nie tykam szkoda czasu i nerwów.

Edytowane przez xylom
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
54 minuty temu, Rebelmind napisał:

Paaaanie, 12700k to jeszcze długo Ci się nie zestarzeje. Praktyczne różnice w grach względem nawet topowych 13900ks i 14900ks są tak pomijanie niskie że tj już tylko sztuka dla sztuki (plus dojenie fanatyków). Wydajność w programach to co innego ale myślę że i tutaj 8+4 wystarczy spokojnie na kilka lat. 

 

To jest moim zdaniem procek przełomowy na miarę 8700k i 2600k.

 

Jedyne co to jak wskoczy 5090 to może zacznie wtedy brakować mocy, bo jak do tej pory w grach i w pracy to nie miałem jeszcze sytuacji żeby czegoś brakowało.

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Rebelmind napisał:

Paaaanie, 12700k to jeszcze długo Ci się nie zestarzeje. Praktyczne różnice w grach względem nawet topowych 13900ks i 14900ks są tak pomijanie niskie że tj już tylko sztuka dla sztuki (plus dojenie fanatyków). Wydajność w programach to co innego ale myślę że i tutaj 8+4 wystarczy spokojnie na kilka lat. 

 

To jest moim zdaniem procek przełomowy na miarę 8700k i 2600k.

Wszystko zależy od wąskiego gardła karty graficznej . Ja zmieniłem i7 9700K na 13600K i przy RX7900GRE można mówić że jakaś różnica wydajności jest.

Teraz wymienię cpu dopiero jak zmienię na dużo wydajniejszą kartę gfx. Zazwyczaj robę tak, że kupuje kartę, a później cpu. 13gen przy 1440p jeszcze trochę powinien wystarczyć .

9 godzin temu, xylom napisał:

U mnie z i5 13400f microcode 0x125 miałem ogromne problemy z niestabilnością resetowanie kompa i wyłączanie gier pomimo nawet ustawień domyślnych totalne dziadostwo musiałem wrócić do biosa poprzedniego i działa z dość wysokim uv doskonale. Widzę nowy bios w wersji beta z microcodem 0x129 dla mojej płyty ale nawet tego nie tykam szkoda czasu i nerwów.

U mnie ten bios działa dobrze , jedyny problem jaki zauważyłem to że czasami komp staje na ekranie bootowania , musze zrobić reset i rusza. 

Do mojej płyty też już wyszedł 0x129, jakoś w tym tygodniu go zainstaluje. Raczej się nie boję że będzie gorzej. 

Link to post
Share on other sites

Od początku jak go kupiłem ma zrobione UV , nigdy nie chodził na większym napięciu. Intel w poprawkach kodu chyba ogranicza napięcie do 1.55. U mnie jeszcze daleko do takiego napięcia .  Wiec nie obawiam się niestabilności po czasie .

Link to post
Share on other sites
W dniu 12.08.2024 o 22:40, Rebelmind napisał:

Do pierwszych oznak niestabilności xD Nie życzę żeby nie było. 

 

Weź go nie strasz, dopiero co ochłonął po zakupie najlepszej na świecie karty graficznej i nie wypisuje w każdym temacie o swoim GRE a już będzie musiał zbierać na procesorek.

  • Haha 4
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

Utlenianie się ścieżek może i tak wystąpić, nawet jak od startu jedziesz na UV

Tutaj opinie są mieszane. Niestety problem w tej całej aferze jest taki, że większość materiałów bazuje wyłącznie na opiniach, bo zebranie dowodów jest dosyć skomplikowane i po prostu drogie.

 

Zainstalowałem nowy bios (microcode 0x129) do mojego Gigabyte z790 Aorus Elite AX + 14700K - brak zmian -.-" wydajność - to samo, stabilność też.  Podobnie jak wielu, tak i ja mam od początku drobny UV i trochę przykręconego procka. Ten procek na stocku był nie do schłodzenia przy 360mm aio, a że lubię ciszę, to od razu potrzeba było mu dać trochę kaganiec.

 

Czy procek jest już wypalony i niedługo umrze? Zobaczymy, jak zacznie sypać błędami to na pewno się pochwalę :-D.

Link to post
Share on other sites

 

Godzinę temu, Adames napisał:

Tutaj opinie są mieszane.

 

O ile dobrze pamiętam to Intel puścił śpiewkę, że odnośnie utleniania to problem rozwiązał w 2023, tylko teraz od kiedy konkretnie? które serie mogą być wadliwe a które są już teoretycznie wolne od tej wady? czy samo info o poprawieniu procesu jest prawdziwe czy to też pic na wodę. Intel od samego początku kręci i taki jest fakt, grali na czas odkąd tylko sami mieli już świadomość problemu, tymi kłamstewkami, oczernianiem vendorów tylko sami siebie zagonili w kozi róg.

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Zgadzam się, intel gra nieczysto co podważa zaufanie do ich produktów, ale brakuje elementu "sprawdzam". Niestety mało kto ma możliwość zaglądnąć do krzemu i sprawdzić kilkadziesiąt procków nowych i np po roku używania. Wtedy jeżeli dałoby się zaobserwować istotne zmiany we wnętrzu to byłby dowód. Bez tego każdy może mieć swoją wersję i każda jest równie prawdopodobna.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, r1023 napisał:

 

Weź go nie strasz, dopiero co ochłonął po zakupie najlepszej na świecie karty graficznej i nie wypisuje w każdym temacie o swoim GRE a już będzie musiał zbierać na procesorek.

 Kolega na pewno zrobił już undervolting (z którego ma doktorat, pracę pisał u naszej moderatorki czornej kawy) połączony ze zmniejszeniem zegarów procesora, co owocowało zwiększeniem wydajności XD

 

Polecam dwie rzeczy, przeczytać poniższy wątek gdzie głosi swoje bzdurki i dodać go tam gdzie jego miejsce - do grona ignorowanych uzytkowników.

 

https://forum.benchmark.pl/topic/324518-undervolting-rtx-4070-super/

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ja się dziwie że co nie którzy nie dostali jeszcze bana za te swoje banialuki, próbując rozmawiać o czymś o czym w ogóle nie mają pojęcia. Może w końcu moderatorzy ukrócą te robienie śmietnika z tematów przez co nie których ? 

7 godzin temu, Adames napisał:

Tutaj opinie są mieszane. Niestety problem w tej całej aferze jest taki, że większość materiałów bazuje wyłącznie na opiniach, bo zebranie dowodów jest dosyć skomplikowane i po prostu drogie.

 

Zainstalowałem nowy bios (microcode 0x129) do mojego Gigabyte z790 Aorus Elite AX + 14700K - brak zmian -.-" wydajność - to samo, stabilność też.  Podobnie jak wielu, tak i ja mam od początku drobny UV i trochę przykręconego procka. Ten procek na stocku był nie do schłodzenia przy 360mm aio, a że lubię ciszę, to od razu potrzeba było mu dać trochę kaganiec.

 

Czy procek jest już wypalony i niedługo umrze? Zobaczymy, jak zacznie sypać błędami to na pewno się pochwalę :-D.

Ja jeszcze nie wgrywałem. Miałeś jakieś problemy ze stabilnością ? Jakieś blue screeny np przy kaszowaniu szaderów w grach ? 

6 godzin temu, pendzel_3 napisał:

 

 

O ile dobrze pamiętam to Intel puścił śpiewkę, że odnośnie utleniania to problem rozwiązał w 2023, tylko teraz od kiedy konkretnie? które serie mogą być wadliwe a które są już teoretycznie wolne od tej wady? czy samo info o poprawieniu procesu jest prawdziwe czy to też pic na wodę. Intel od samego początku kręci i taki jest fakt, grali na czas odkąd tylko sami mieli już świadomość problemu, tymi kłamstewkami, oczernianiem vendorów tylko sami siebie zagonili w kozi róg.

 

 

 

Czyli wszyscy którzy kupili cpu na premierę ( w tym ja) ma te utleniające się cpu . LOL

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...