Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Szczerze? Oprócz tego że AC Mirage przestał stutterować (pewnie alokuje się na 8 rdzeniach, a na 13600k 2 z nich były upośledzone) to nie bardzo. Może trochę płynniej chodzą totalne kasztany optymalizacyjne typu Crysis Remastered, ale tak to pojedyncze klatki pewnie.

 

Przy graniu w mojej dość wysokiej rozdzielczości 3440x1440 wielkich różnic nie ma.

  • Dzięki 2
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Hej,

Czekanie na zakup płyty głównej i procesora może być uzasadnione, zwłaszcza jeśli oczekujesz nowszych modeli. Planowane premiery w sierpniu sugerują potencjalne ulepszenia i nowe funkcje, co może sprawić, że płyta będzie bardziej przyszłościowa. Jeśli zależy Ci na wydajnym procesorze, rozważ i5 9600k lub i5 9400, ale sprawdź też recenzje i opinie innych użytkowników przed podjęciem decyzji. Ważne jest również, aby monitorować ceny i dostępność nowych produktów na rynku.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli Ryzeny testował z ramem 7000, gdzie wiadomo że najlepsze wyniki Zenki4 osiągają na 6000 z jak najniższymi timingami to odciął im przynajmniej 20 % mocy i ten test "portalu polskiej cebuli" można sobie wsadzić wiadomo gdzie... :) Nie bez powodu ich redaktor naczelny nazywa się Sebastian :D

 

 

Ja po około miesiącu użytkowania 7800X3D nie znalazłem jeszcze gry w której poprzednie 13600K/13700K lepiej sie sprawowały, wręcz odwrotnie, nawet w wysokich rozdziałkach można zaobserwować że AMD lata lepiej, i nie bucha gorącem spod biurka... W źle zoptymalizowanych tytułąch typu Crysis remastered to jest wręcz przepaść i Rysiek gniecie wręcz niebieską konkurencję.

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, joker5513 napisał:

Jeżeli Ryzeny testował z ramem 7000, gdzie wiadomo że najlepsze wyniki Zenki4 osiągają na 6000 z jak najniższymi timingami to odciął im przynajmniej 20 % mocy i ten test "portalu polskiej cebuli" można sobie wsadzić wiadomo gdzie... :) Nie bez powodu ich redaktor naczelny nazywa się Sebastian :D

 

 

Ja po około miesiącu użytkowania 7800X3D nie znalazłem jeszcze gry w której poprzednie 13600K/13700K lepiej sie sprawowały, wręcz odwrotnie, nawet w wysokich rozdziałkach można zaobserwować że AMD lata lepiej, i nie bucha gorącem spod biurka... W źle zoptymalizowanych tytułąch typu Crysis remastered to jest wręcz przepaść i Rysiek gniecie wręcz niebieską konkurencję.

 

Sparowałeś intela z bardzo kiepskimi ramami to potem miałes wyniki :D  a teraz porównujesz z najlepszym układem pamięci/procesor według Ciebie pod AMD ? mhm :D  

 

 

Link to post
Share on other sites

Milion razy pisałem że ograniczała mnie obudowa, musiałem kupować niskie pamięci, a te co miałem na intelu były najszybsze jakie w budę weszły. Obecnie tego limitu już nie mam - nowa obudowa (choć badziewna) tego ograniczenia już nie ma.

 

14700K jest od 7800X3D na starcie o około 500zł droższy. Potrzebuje droższej płyty głównej na z790 z pancerną sekcją zasilania. Jeżeli dokupi się mu uber pamięci 8400MHz za tysiunc pińset złotych (zenkowi wystarczą flarex'y za 450) to kosztem dodatkowych 150 W zużycia prądu i buchającego ciepła pokaże potężną przewagę procenta lub dwóch :) Sęk ju. Wole obecny sprzęcik :) 

 

Zresztą możemy tak gadać do usranej śmierci, jeden drugiego nie przekona :)

Link to post
Share on other sites

Temperatury chyba na ryzenie nie sa jakies super. Oc na intelu też zrobiło swoje temp i zużycie energii. Ale jakby dac UV na intelu do tego dołożyć mu memki 7600-8000 :D. Za obecne DDR4 dałem tysiunc pincet i to jeszcze za czasów sprzed chorej inflacji itp więc cena jakoś nie odstrasza :D.  Gdyby się ten co mam wreszcie zepsuł albo coś to bym zaryzykował, tak to tylko wydaj się być ciekawa opcja, inaczej doczekam na tym co jest do Arrowa/Meteora czy co tam sie pojawi.

 

8 minut temu, joker5513 napisał:

Zresztą możemy tak gadać do usranej śmierci, jeden drugiego nie przekona :)

 

Tu sie muszę z Tobą zgodzić :D chociaż na kartę mnie nawówiłeś ;)

Link to post
Share on other sites

Śmierdzi mi tu jakimś artykułem sponsorowanym gdzie autorowi chyba pomysłów zabrakło co tu jeszcze zrobić by pomóc intelowi wyjść z twarzą z ich fckpem w postaci 14gen.

 

Bardzo mocno próbują nadgonić 3d cache, nie, to się nie udało. 

 

Godzinę temu, joker5513 napisał:

najlepsze wyniki Zenki4 osiągają na 6000

To cały czas jest aktualne? To nie było tak że od którejś wersji biosu to się już zdezaktualizowało? 

 

 

Ciekawe dlaczego wyniki na Hardware Unboxed testów 14700k są totalnie inne. Może dlatego że testy są bardziej ludzkie, zarówno przebiegu jak i konfiguracji kompów...

 

Zaraz przyjdzie ziomuś od optymalizacji co pół roku nad kompami klientów siedzi i nas wyprostuje co do wydajności :rotfl:

Edytowane przez wid3l3c
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, r1023 napisał:

kurcze z fajnymi memkami ten 14700k to jest spoko procek i do grania i do pracy. W sumie zmiata konkurencje z planszy.

 

https://www.purepc.pl/procesor-intel-core-i7-14700k-plus-szybka-pamiec-ram-ddr5-test-zestawow-od-5200-do-8000-mhz-ile-mozna-wycisnac-z-platformy

Testy w FHD w które praktycznie już nikt nie gra. 

W 4K by pokazali...

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, wid3l3c napisał:

Ciekawe dlaczego wyniki na Hardware Unboxed testów 14700k są totalnie inne. Może dlatego że testy są bardziej ludzkie, zarówno przebiegu jak i konfiguracji kompów...

Wczoraj wypuścili test. I9 14900k z pamięciami 7200 MHz dostał srogie baty od 7800X3d z pamięciami 6000 CL30. Fakt oni zawsze byli bardziej przychylni czerwonemu obozowi.

 

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

W dobie uJowych optymalizacji, posysających portów z konsoli, wciskanymi na siłę gdzie tylko się da RT+DLSS testowanie gier w 1080p będzie z nami jeszcze długo, a jakikolwiek test CPU w 1440p i wyżej nie pokaże praktycznie niczego. 

13 godzin temu, wid3l3c napisał:

To cały czas jest aktualne? To nie było tak że od którejś wersji biosu to się już zdezaktualizowało

Nie jest, wszystkie R7000 robią 6200 Sync na najnowszych biosach, a całkiem sporo ogarnia 6400. Szału nie ma, ale na Intelu nawet 8000+ nie daje jakiś kosmicznych przyrostów. 

 

"Problemem" PurePC jest platforma testowa, utrzymywana niezmiennie celem zapewnienia spójności nowych testów ze starymi. Żeby dla nowszego sprzętu mieć szerszy kontekst trzeba wracać do testu RAM na 7800X3D i aproksymować sobie spodziewane wyniki dla oczko wyższych zegarów :/

 

14 godzin temu, joker5513 napisał:

Zresztą możemy tak gadać do usranej śmierci, jeden drugiego nie przekona :)

A to ja Wam w związku z tym wyjdę na przeciw. W czym jest lepszy Refresh? Wyższe zegary, dodatkowy cache (14700k only), IPC zegar w zegar stoi w miejscu. Intel w większości gier jest prockiem "równiejszym" (~bardziej przewidywalnym), ale są tytułu gdzie X3D zamiata (chociażby CS). Dorzucisz do porównania programy, z których @r1023korzysta i Ryś zaczyna wypadać przekrojowo blado (bo w programach konkurencją dla Intela są Ryzen non-X3D).

 

Nikt nikogo nie musi przekonywać do niczego jeśli wszyscy wiemy na czym nam zależy i jakie co ma zastosowanie (świadomość mocnych stron danego produktu). A ponieważ uważam, że 14700k przekrojowo nie jest rewolucją względem 12700k to i mógłbym się założyć, że kolega zrobi faktycznie przesiadkę na Arrow (co oznacza już niedługo). Może do tego czasu uda mi się złożyć Rysia w końcu? Trzymajcie kciuki :D

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, joker5513 napisał:

Wczoraj wypuścili test. I9 14900k z pamięciami 7200 MHz dostał srogie baty od 7800X3d z pamięciami 6000 CL30. Fakt oni zawsze byli bardziej przychylni czerwonemu obozowi.

 

Ich testy zawsze tak są mocno czerwono skrętne, 7200Mhz ? ale ile CL, przy AMD podajesz 6000CL30.  7200 to i tak nadal sporo do wyższych taktowań, przy AMD do niedawna 6000 to był max ich możliwości.

 

Nie ukrywam ze testów na konkretnych fajnych pamięciach przy intelu ze świecą szukać dlatego zwrócił moją uwagę test Sebastiana.

 

5 godzin temu, Rebelmind napisał:

A to ja Wam w związku z tym wyjdę na przeciw. W czym jest lepszy Refresh? Wyższe zegary, dodatkowy cache (14700k only), IPC zegar w zegar stoi w miejscu. Intel w większości gier jest prockiem "równiejszym" (~bardziej przewidywalnym), ale są tytułu gdzie X3D zamiata (chociażby CS). Dorzucisz do porównania programy, z których @r1023korzysta i Ryś zaczyna wypadać przekrojowo blado (bo w programach konkurencją dla Intela są Ryzen non-X3D).

 

Nikt nikogo nie musi przekonywać do niczego jeśli wszyscy wiemy na czym nam zależy i jakie co ma zastosowanie (świadomość mocnych stron danego produktu). A ponieważ uważam, że 14700k przekrojowo nie jest rewolucją względem 12700k to i mógłbym się założyć, że kolega zrobi faktycznie przesiadkę na Arrow (co oznacza już niedługo). Może do tego czasu uda mi się złożyć Rysia w końcu? Trzymajcie kciuki :D

 

Mi szczerze się nie chce bić piany bo nie ma o co każdy kupuje co chce robi z kasa co chce, wrzuciłem test, wiem ze refresze to nic specjalnego ale znowu wrócę do tematu ze testy z pamięciami 8000mhz i niskim CL raczej ciężko znaleźć. Stąd moja ciekawość bo wiem ze ustawiania pamięci przy intelu dają więcej niż żyłowane OC a dobrze zrobione UV potrafi sporo pomóc jeżeli idzie o temp i pobór energii i nawet podbić wydajność bo procesor nie kręci się w okolicach throtlingu.

 

Czekam aż poskładasz swoją sztukę Amd i testy :D. Ja tak jak piszesz poczekam do Arrowa, wymiana platformy do tego może już będą lepsze kontrolery i ramy trochę jeszcze podniosą taktowania :D

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, r1023 napisał:

Ja tak jak piszesz poczekam do Arrowa, wymiana platformy do tego może już będą lepsze kontrolery i ramy trochę jeszcze podniosą taktowania :D

Tyle że wiesz, dwa tygodnie po premierze Arrowa z tym zaistym IMC planowane są pożary w fabrykach Samsunga i Microna, co byś przypadkiem tych kości zacnych nie wyhaczył w dobrej kasie :/

Link to post
Share on other sites
30 minut temu, Rebelmind napisał:

Tyle że wiesz, dwa tygodnie po premierze Arrowa z tym zaistym IMC planowane są pożary w fabrykach Samsunga i Microna, co byś przypadkiem tych kości zacnych nie wyhaczył w dobrej kasie :/

 

***** pincet dam ;)

Edytowane przez r1023
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, r1023 napisał:

7200Mhz ? ale ile CL, przy AMD podajesz 6000CL30

Nigdzie nie wrzucili tabelki to nie wiem. Prowadzący przy intelu powiedział tylko o taktach - usłyszałem 7200, na AMD powiedział dokładnie 6000 cl30. Musisz sam się wsłuchać, może coś pominąłem.

W dniu 12.12.2023 o 19:46, r1023 napisał:

Temperatury chyba na ryzenie nie sa jakies super

Zależnie od gry 60-75 C. Względnie ok. Full obciążenie typu Cine Bench czy budowanie schaderow w The last of US 84C

 

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...