Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Tj raczej wiocha, bo koszt na poziomie 1$ na płytę tj nic, gdy płyta kosztuje przynajmniej 120-140$. Ale cóż zrobić, Intel jak każda inna korpo zaczyna reagować ceną dopiero gdy konkurencja przyciśnie go do muru - a wszyscy wiemy, że płyty na AM5 tańsze nie są. 

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Rebelmind napisał:

Tj raczej wiocha, bo koszt na poziomie 1$ na płytę tj nic, gdy płyta kosztuje przynajmniej 120-140$

No i tu się mylisz, bo to nie tak się liczy. 1$ przy milionie wyprodukowanych sztuk, to 1 milion dolarów mniej kosztów. Tę ilość tak przykładowo podałem, bo nie wiem ile takich płyt się produkuje, ale na pewno nie mało.

Link to post
Share on other sites

Nie ma znaczenia ile zarabia się na pojedynczej sztuce, znaczenie ma o ile jeszcze więcej można zarobić. Jest to powszechna praktyka nie od dzisiaj. Choćby dyski SSD i podmiana komponentów na znacznie tańsze. Podmiana odbywa się po pewnym czasie, gdy kto miał przetestować, to przetestował i wtedy po cichu się podmienia, by obniżyć koszty produkcji i zwiększyć zyski.

 

Zaraz naiwnie napiszesz, że przecież taka firma zarabia tyle, że to pomijalna kwota i na pewno nic się nie podmienia. A jak już komponenty na tańsze i gorsze wymienia się, bo klienci tego oczekują.

 

Nie wiem czy rozbierałeś dowolne urządzenie elektroniczne, nie jakieś skomplikowane (możliwość występowania kilku wersji), tylko proste. Na płytce drukowanej są puste miejsca nie obsadzone rezystorami, kondensatorami czy innymi komponentami. Co się stało? Na etapie projektowania uwzględniono znacznie więcej elementów, ale w trakcie produkcji zrezygnowano z jakiś komponentów, by obniżyć koszty.

 

Samochody - drogie urządzenia i skomplikowane. No tam to na pewno się nie oszczędza. Potem akcja serwisowa, bo jakaś partia ma wadliwą część. O co chodzi? Znaleziono dostawcę klocków hamulcowych, który zaoferował cenę 20% niższą. No to bierzemy! Po czasie okazuje się, że klocki pękają i wraca się do droższego dostawcy. No i trzeba wykonać akcję serwisową. Z klockami to tylko przykład, ale tak to działa. Ale jeśli chcesz, to uważaj sobie, że takie rzeczy nie występują i firmy robią wszystko, by dostarczyć klientowi jak najlepszą jakość produktu.

 

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, wodego napisał:

Zaraz naiwnie napiszesz, że przecież taka firma zarabia tyle, że to pomijalna kwota i na pewno nic się nie podmienia. A jak już komponenty na tańsze i gorsze wymienia się, bo klienci tego oczekują.

Tego sam byłem świadkiem w przypadku dysków SSD, gdzie odsyłałem swoją sztukę bo trafiła mi się z wolniejszym kontrolerem, pomimo braku zmiany nazwy / kody produktu. 

 

Ja mam świadomość, że firmy szukają oszczędności, tyle że straty wizerunkowe też powinny być brane pod uwagę jeśli w wyniku cięć produkt staje się wadliwy. Mam na myśli to, że zamiast tego co dostaliśmy płyty powinny być o te 5$ droższe ale zawierać poprawne mocowanie. 

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Rebelmind napisał:

straty wizerunkowe też powinny być brane pod uwagę

Na szczęście sporo ludzi ma pamięć 15-minutową (przenośnia), a ogrom ludzi w ogóle się nie zna, co mnie nie dziwi, bo nie można znać się na wszystkim. 5$ droższa płyta? Przecież ludzie uwielbiają kupować to, co jest tańsze. Jak firma chce sprzedać płytę drożej, to pójdą kupić produkt u konkurencji tańszy o te 5$.

 

Gdyby na tym forum przez dwa lata 500 osób napisało, że SSD (znowu przyczepię się do przykładu SSD) taki a taki, to padaka nie warta nawet spojrzenia na obrazek, to w sklepach i tak ten dysk by się sprzedawał. A więc ekonomicznie warto produkować padaki, bo ludzie tego pragną i jest zysk.

 

Choćby nie wiem ile dany produkt kosztował, to nie jest tak, że jak coś jest drogie, to idealne. Ty zapragniesz lepszego mocowania, inny lepszego układ dźwiękowego, a jeszcze inny więcej portów USB, bo to przecież niewielki koszt więcej...

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, wodego napisał:

A więc ekonomicznie warto produkować padaki, bo ludzie tego pragną i jest zysk.

Ale to nie jest tak, że ludzie kupują te badziewne płyty dlatego, że im się podobają tylko ponieważ są najtańsze - uważam, że gdyby te najtańsze płyty były wszystkie wyposażone w ramkę to ich sprzedaż byłaby taka sama (i to nawet z ceną wyższą symbolicznie w detalu). 

Link to post
Share on other sites

Czy konkurencja AMD tak mocno depcze po pietach Intelowi że w końcu intel zmieni politykę ciągłych zmian platform ?

Myślę że to dobry pomysł, bo gdym myślał nad zmianą cpu to i tak musze kupić nową płytę i cpu. 

AMD ma mocno konkrecyjne cpu więc duża szansa że była by to platforma od AMD. Teraz jednak wystarczyłby sam cpu intela.

https://www.purepc.pl/intel-bartlett-lake-s-nowe-procesory-przeznaczone-na-platforme-lga-1700-moga-pojawic-sie-juz-w-styczniu-2025-r

Link to post
Share on other sites

To będzie Refresh 14 gen. Nie jest to efekt konkurencji tylko manifestacja głęboko skrywanych problemów technologicznych. Nie ma żadnego innego biznesowego uzasadnienia wydawania czwartej generacji CPU na LGA1700; nie przypuszczam także żeby to był jakikolwiek łakomy kąsek dla posiadaczy płyt serii 600 czy Alder Lake-S CPU (i będę w głębokim szoku jeśli zobaczę, że AiB wydadzą kompatybilne Biosy dla pierwszych płyt lga1700). 

Link to post
Share on other sites

Intel przynaje się oficjalnie do bycia winnym niestabilności z 13 i 14 gen! 

 

https://www.ppe.pl/news/347493/intel-przerywa-milczenie-i-przedstawia-przyczyne-problemow-ze-swoimi-procesorami.html

 

"Intel twierdzi, że zidentyfikował już przyczynę problemów z tymi CPU. Odpowiedzialność za niestabilność mają ponosić wadliwe algorytmy mikrokodu, podnoszące błędnie napięcie, w których pracują takie procesory." 

 

  • Haha 2
Link to post
Share on other sites
31 minut temu, Rebelmind napisał:

"Intel twierdzi, że zidentyfikował już przyczynę problemów z tymi CPU.

 

https://tenor.com/pl/view/клоун-gif-13031758617125701370

 

To jak to, to jednak nie producenci płyt głównych? nie no, byłem pewny że to ich wina, nicponie.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites
22 minuty temu, Adames napisał:

pachnie ściemą.

Oczywiście, że tak. Najpierw zwalają na vendorów mobasów ale w nieskończoność tej bajeczki nie da się ciągnąć, to szczęśliwie odnajdują problem w mikokodzie po 1,5 roku, słaby skecz nawet jak na Intela.

 

Po prostu przykastrują temat żeby się nie wysypywało i tyle.

Edytowane przez pendzel_3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

I teraz najlepsze: problemy występują również w zablokowanych, NISKO-TDP prockach "T" (35W) xD

 

Kolegom (i koleżankom też!) z Alder Lake-S, którzy ewentualnie rozpstrywali by przesiadkę na 14.5 gen Bartle Lake polecam jednak zmianę platformy (szczególnie, że ceny na rynku wtórnym jeszcze dość dobre). 

Link to post
Share on other sites

Nawet jak procki wadliwe wymienia to i tak nowe biosy limity spowodują, że te procki będą gorsze pewnie 5-10% w co było w testach(tam gdzie cpu się liczy) i reckach.

https://www.techspot.com/news/103926-intel-identifies-cause-behind-raptor-lake-crashes-mobile.html

No i podobno w laptopach też coś się sypie 13900hx np

Link to post
Share on other sites
W dniu 23.07.2024 o 12:02, Rebelmind napisał:

"Intel twierdzi, że zidentyfikował już przyczynę problemów z tymi CPU. Odpowiedzialność za niestabilność mają ponosić wadliwe algorytmy mikrokodu, podnoszące błędnie napięcie, w których pracują takie procesory." 

A jednak tutaj PR wprowadza klientów w błąd, bo Intel nie wie, czy planowana na połowę sierpnia aktualizacja mikrokodu w pełni naprawi problemy ze stabilnością procesorów Raptor Lake:

 

"– Chociaż potwierdziliśmy, że podwyższone napięcia mają wpływ na wzrost Vmin, trwają badania w celu pełnego zrozumienia przyczyny źródłowej i zajęcia się innymi potencjalnymi aspektami tego problemu." 

 

https://www.igorslab.de/en/search-for-the-solution-to-raptor-lakes-instabilities-continues/

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...