Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy rzeczywiście opłaca się inwestować w dwa dyski SSD 30 GB i spiąć je w RAID0? Czy ładowanie systemu i aplikacji o wiele szybsze? Planuję własnie taki zakup i nie wiem czy to rzeczywiście warte to jest te 800 zł...

Oczywiście na tej macierzy byłby tylko system i programy.

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Ja również zapytam do czego ten komputer? Bo jeśli do celów profesjonalnych to zda to egzamin, a jeśli do gier/internetu/itp. to lepiej zainwestować w 2x Seagate 500GB 7200.12 i je spiąć w RAID. Wydajność będą miały wystarczającą, mają o wiele większą pojemność i dodatkowo wyjdzie to taniej.

Link to post
Share on other sites

8GB DDR2 800MHz, C2Q 6600@2.7Ghz i Vista 64-bit.

Do mediów mam już 2 dyski (1TB + 500GB) więc chiałbym zrobić partycję systemową z prawdziwego zdarzenia. W sumie nie mam jakiś powiedzmy sobie profesjonalnych zadań dla mojego kompa, trochę wirtualizuję systemów serwerowych (2003, SBS, 2008) ale wirtualki stawiam oczywiście na innej partycji niż systemowa, czasem odpalę photoshop-a, jakaś edycja wideo i inne pierdoły, ogólnie mam ochotę na coś wydać pieniądze i wpadł mi taki pomysł do głowy :)

Link to post
Share on other sites

Jeśli masz ochotę wydać pieniądze to ja proponuje zmienić mobo, bo chipiset na którym oparta twoja płytka już pierwszej młodości nie jest, a po wymianie będziesz mógł bardziej podkręcić proca, a w przyszłości dokupić drugiego Radka :) .

Link to post
Share on other sites

Ale tak naprawdę większą "przyjemność" z korzystania z kompa zyskam jednak z wrzucenia dysków SSD niż ze zmniany płyty i podkręcenia procka (nie mówię o grach oczywiście).

 

@multijumper

sądzę że już powoli można się przymierzać do zakupu SSD jako partycji systemowych. A jeśli chodzi o cyferki to czas dostępu jest nawet kilkadziesiąt razy mniejszy....

Link to post
Share on other sites

Czas dostępu jest tak mały, iż można założyć, że go nie ma.

 

Mi jednak cały czas nie pasuje szybkość zapisu, a zwłaszcza dużej ilości małych plików - tutaj jest tragedia w porównaniu do nowych, szybkich twardzieli.

 

Gdybyś kupił 2 x Barracuda 7200.12 500GB i spiął w RAID0, miałbyś średni odczyt / zapis na poziomie ok. 200-240 MB/s, wg mnie lepiej, bo SSD ma szybszy odczyt, ale z zapisem gorzej.

Link to post
Share on other sites

Ale tak na prawdę to chodzi o uruchamianie programów z partycji systemowej a nie np. testy w stylu zapisywanie małych plików czy jednego dużego. Wiem że przegrywanie pliku 20GB w raid0 zrobionego ze zwykłych dysków na pewno będzie szybsze, ale start systemu czy większego programu już raczej nie...

Link to post
Share on other sites

W sumie to właśnie żle zadałem pytanie :)

Chodzi mi o praktyczny transfer macierzy np. x2, x3, x4 oczywiście RAID0 zapis/odczyt.

Mam zamiar zmienić macierz "systemową" i na ten jakże zbożny cel moge wydać do dwuch tysięcy max.

Więc czy jest sens czy nie ?! w końcu to spora suma a pewności nie nam.

 

Link to post
Share on other sites

Tyle, że za około 800zł możesz spiąć 4 dyski 500GB i mieć wydajność na poziomie 400MB/s i tu wątpię te dwa SSD były szybsze.

 

A poza tym to do takich pytań wypadało by podać model SSD bo one różnią się swoją wydajnością diametralnie - tym bardziej, że to "tylko" 800zł.

Link to post
Share on other sites

@kubbak

 

Wiesz napewno bym chciał "super" SSD ale pojemność może być mała (tylko systemy 90GB~120GB macierz x2 lub x3), nie mam rozeznania i tylko ze słyszenia wiem że Intel robi szybkie.

Swoją drogą jestem maniakiem PC ale nie idiotą.

 

Co do tego 4x500GB to 95% będzie leżało odłogiem...

 

Link to post
Share on other sites

Wiesz napewno bym chciał "super" SSD ale pojemność może być mała (tylko systemy 90GB~120GB macierz x2 lub x3), nie mam rozeznania i tylko ze słyszenia wiem że Intel robi szybkie.

...

Co do tego 4x500GB to 95% będzie leżało odłogiem...

Co do dysków Intela to "w miarę rozsądnych" cenach (czytaj około 1400zł - X25-M 80GB) robi szybkie dyski ale tylko w odczycie (zapis to około 70MB/s), natomiast za minimalnie wyższą cenę jest model X25-E (250/170MB/s - odczyt zapis) ale już tylko 32GB.

 

Dla mnie SSD to jak na razie strata pieniędzy.

Link to post
Share on other sites

Dla mnie SSD to jak na razie strata pieniędzy.

Tak to chyba jeszcze ciut za wcześnie.

A może by taką macierz złożyć z tego :

http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC ... ,id,31369/

Tak jak pisałem nie liczy sie rozmiar tylko transfery więc kupiłbym takie trzy i pojemność by była nawet z dużym zapasem.

Co o tym myślisz ?

 

Link to post
Share on other sites

Dla mnie SSD to jak na razie strata pieniędzy.

Tak to chyba jeszcze ciut za wcześnie.

A może by taką macierz złożyć z tego :

http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC ... ,id,31369/

Tak jak pisałem nie liczy sie rozmiar tylko transfery więc kupiłbym takie trzy i pojemność by była nawet z dużym zapasem.

Co o tym myślisz ?

 

Taki Raptor jest wolniejszy od nowej Barracudy 7200.12

Tylko czas dostępu ma lepszy (bo 10.000 rpm zamiast 7200 rpm).

Link to post
Share on other sites

Dla mnie SSD to jak na razie strata pieniędzy.

Tak to chyba jeszcze ciut za wcześnie.

A może by taką macierz złożyć z tego :

http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC ... ,id,31369/

Tak jak pisałem nie liczy sie rozmiar tylko transfery więc kupiłbym takie trzy i pojemność by była nawet z dużym zapasem.

Co o tym myślisz ?

O Raptorach to mam swoje prywatne zdanie, które może się komuś nie spodobać więc może nie będę go wyjawiał :).

Co do suchych faktów, spójrz na cenę dysku i później zobacz do testu -> http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=2922.

Powiedzmy w HDTune w RAID0 z 3 dysków średni transfer miałbyś w okolicach 200MB/s, to samo uzyskasz z 2 nowych Barracud 7200.12.

Odpowiedź chyba zbyteczna :).

Link to post
Share on other sites

Taki Raptor jest wolniejszy od nowej Barracudy 7200.12

Tylko czas dostępu ma lepszy (bo 10.000 rpm zamiast 7200 rpm).

No wlasnie roznica jest na tyle niewielka (raptor ma 85-100 mb/sek), ze bardziej oplaca sie wziac raptora (ze wzgledu wlasnie na czasy dostepu).

Link to post
Share on other sites

Taki Raptor jest wolniejszy od nowej Barracudy 7200.12

Tylko czas dostępu ma lepszy (bo 10.000 rpm zamiast 7200 rpm).

No wlasnie roznica jest na tyle niewielka (raptor ma 85-100 mb/sek), ze bardziej oplaca sie wziac raptora (ze wzgledu wlasnie na czasy dostepu).

Tak, tylko ta cena :)
Link to post
Share on other sites

Dobra kończe z tym tematem ostatecznie (mam taką nadzieje)

 

Budżet 2 tysie, używane miejsce 60GB~120GB, i (transfery,czas dostępu) najlepsze jak sie da.

SSD odpada bo dobre kosztują fortune.

Czekam na odpowiedzi :)

 

To moze wychacz 4x Raptor 74GB? koniecznie zwroc przy tym uwage aby to byl model ADFD, modele GD maja tylko 8 mb cache i z tego co pamietam rzadziej upakowane dane. Ja kupilem pierwszego raptora 74gb ADFD za ok 550 pln, potem dokupilem drugiego po okazyjnej cenie 280 pln. Musisz trafic na okazje, bo ceny w normalnych sklepach zabijaja - trzeba polowac na Allegro. Jezeli takie rozwiazanie Cie nie bawi to wez 2x 60GB OCZ Vertex (1 badz 2, juz sie w tym gubie - edit: chodzi o model oczywiscie).

Link to post
Share on other sites

Więc sprawa wygląda tak :

Raptor

http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC ... ,id,31369/

SSD

http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC ... ,id,60459/

 

Jestem zdecydowany wyjść poza ustalony budżet ale dyski chce kupić cztery.

I pytanie co lepsze ?!

 

edit :

Wydaje mi sie że lepiej brać Raptory bo tu na pewniaka mam spore transfery a z tymi SSD to troche jeszcze dużo w tym reklamy.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...