Skocz do zawartości

Temat o kartach Nvidia Pascal (GP1xx).


Recommended Posts

Mój prezent na dzień chłopczyka (tak się akurat dziwnie złożyło) już dotarł:

Palit GTX 1080 JetStream
 

Gdyby ktoś miał jakieś pytania o konkretnie tą kartę, to chętnie odpowiem.
Zamawiałem na morele.net (tak, wiem) bo mieli cenę (2969 zł) porównywalną do techplanet, a niestety techplanet ma bardzo (tzn. bardziej niż morele) podzielone opinie. I nie dawali kodów. No i z kodem rabatowym darmowa dostawa kurierem i pendrive (nie do przecenienia).
Jestem jednym z niewielu który zamówił wersję JetStream z morele (ich licznik kupujących chyba nie pokazuje się poniżej 10 osób). Większość kupuje MSI Gaming X. Albo wolą GameRocka lub Super JetStream.
Ja stwierdziłem, że itak będę podkręcał, więc na nic mi wersje droższe.

Pobawilem się trochę OC i jak narazie stabilnie udało się podnieść o 160 MHz rdzeń i 500 MHz pamięci (z pamięciami akurat nie bawiłem się, tylko ustawiłem bezpieczną wartość, więc pewnie można więcej).

Porównując:
GTX 1080 JetStream (stock): 1607 MHz / 5000 MHz (identyczne na Fanboys' Edition)

GTX 1080 Super JetStream: 1708 MHz / 5000 MHz
GTX 1080 GameRock: 1645 MHz / 5000 MHz

GTX 1080 GameRock Premium: 1746 MHz / 5250 MHz

GTX 1080 JetStream (OC): 1767 MHz / 5500 MHz

 

Także bez przepłacania mam nawet więcej niż droższe wersje. Chyba mocno wyżyłowany już Gigabyte Xtreme Gaming ma jedynie więcej (1784 MHz). Aczkolwiek nie bawiłem się zbytnio krzywą w MSI Afterburner, bo nie za bardzo ją ogarniam jeszcze.

W każdym razie mogę potwierdzić wszystko co dobre już bylo powiedziane na temat Palita - chłodzenie jest naprawdę bardzo ciche (mój be quiet! Dark Rock 3 z zamontowanym drugim Silent Wings 2 120 mm jest głośniejszy) i nawet przy długim obciążeniu dobiega ledwo tylko słyszalny szum przy otwartej obudowie, zagłuszany przez CPU. W zamkniętej obudowie z mocnym przewiewem pewnie szum samych wentylatorów obudowy go zagłuszy. I mówię tu już o opcji podkręconej z +100% Core Voltage.

W spoczynku temperatura to ok 37-38 stopni przy otwartej obudowie i 22 C pokoju, pod obciążeniem zwykle 70 C po bardzo mocnym rozgrzaniu przy obrotach w okolicach 1000 RPM. Wszystko to po OC. Karta rozgrzewa się naprawdę wolno. Trochę czasu trwa zanim dotrze do tych 70 C. Mój Strix GTX 970 nagrzewał się praktycznie momentalnie, i zaraz po włączeniu na nim FireStrike było słychać wziuuuum wentylatorów.

Muszę przyznać że jestem dość zaskoczony gdyż wentylatory w tym JetStream działają chyba zupełnie inaczej niż te w moim Asusie GTX 970 Strix - mianowicie nie na zasadzie odciągania powietrza od karty, ale jego zasysania od dołu na kartę, odprowadzając ciepło po bokach. Przynajmniej mam takie wrażenie, że Strix działał na odwrót... chyba że zwyczajnie te zakrzywione śmigła mnie trochę zmyliły (w Strixie są proste). JetStream zwyczajnie mocno dmucha w twarz po bokach jak się mocno rozkręci wentylatory manualnie. Robiłem to samo w Strixie i nie miałem takiego wrażenia - dlatego zawsze myślałem że odprowadza ciepło raczej w dół obudowy... Niech mnie ktoś poprawi! Może zwyczajnie Strix nie miał aż takiej "mocy" w wentylach.

W każdym razie karta jest naprawdę solidna, sztywna, ciężka, ma gruby (!) metalowy backplate (a nie jak ktoś kiedyś twierdził że plastikowy...) nie opada w slocie (Strix opadał... nigdy więcej Asusa), siedzi porządnie. Wg mnie kawał dobrej roboty.
W pudełku nie ma zbędnych bajerów, jest tylko karta, płyta, szybka instrukcja i konwerter wtyczek PCI-E.

No i mogę potwierdzić to co już było wcześniej napisane: wymuszenie szybszej pracy wentylatorów przy GPU Boost 3.0 poprawia wynik w 3DMarku, gdyż przy niższej temperaturze karta trzyma wyższe zegary ;)

Na koniec wyniki porównawcze w 3DMark FireStrike względem GTX 970 Strix:
GTX 1080 vs GTX 970 (obie OC)

GTX 1080 vs GTX 970 (OC vs stock Strix)

 

Teraz pobór prądu mojego kompa w spoczynku to 37 W (warto wspomnieć że mam 3 dyski).

Edytowane przez ReznoR
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
W każdym razie karta jest naprawdę solidna, sztywna, ciężka, ma gruby (!) metalowy backplate (a nie jak ktoś kiedyś twierdził że plastikowy...) nie opada w slocie (Strix opadał... nigdy więcej Asusa), siedzi porządnie. Wg mnie kawał dobrej roboty.

 

 

To akurat mogę potwierdzić, bo mogło by się wydawać że skoro Palit jest jedną z tańszych wersji to będzie to kosztem czegoś, jednak kiedy wyjąłem go z pudełka i obmacałem porządnie to byłem w szoku jakością wykonania, o przystawieniu go do starego Zotaca 970 był dwa razy większy i dwa razy bardziej solidny :D

 

Tak dla porównania: 
Edytowane przez Głowa
Link to post
Share on other sites

 

Tak dla porównania: 

 

Good for you :) To naprawdę wielkie i ciężkie bydle. Jestem mocno zadowolony z tej karty i jej chłodzenia.

 

Przy okazji, już wiem dlaczego chłodzenie Asusa mnie zmyliło. Karty mają zwyczajnie inne ułożenie blaszek. Asus ma ułożone podłużnie, a Palit poprzecznie: https://dlcdnimgs.asus.com/websites/global/products/kGuOwdiBWA3ABAUa/img/burger.jpg

Dlatego nie czułem "dmuchania" wentylatorów przy Asusie, bo zwyczajnie powietrze rozchodziło się w inne strony ;)

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

 

 

To akurat mogę potwierdzić, bo mogło by się wydawać że skoro Palit jest jedną z tańszych wersji to będzie to kosztem czegoś, jednak kiedy wyjąłem go z pudełka i obmacałem porządnie to byłem w szoku jakością wykonania

 

No rzeczywiscie ten czarny plastik , nie niklowane rurki cieplne, widoczne kolorowe kable i beznadziejne RGB krzycza jakoscia. Ta karta ma swietne chlodzenie, moze nawet najlepsze jesli chodzi o powietrze , ale jest brzydka i wyglada tanio.


 

 

W każdym razie karta jest naprawdę solidna, sztywna, ciężka, ma gruby (!) metalowy backplate (a nie jak ktoś kiedyś twierdził że plastikowy...) nie opada w slocie (Strix opadał... nigdy więcej Asusa), siedzi porządnie. Wg mnie kawał dobrej roboty.

 

Pokaz fotke ze ci nie opada w slocie bo nie wierze. :o   

Link to post
Share on other sites
ReznoR

 

Super porównanie,sam posiadam GTX-a 970 i chodzi mi po głowie właśnie 1080 od Palita,narazie się wstrzymam i poczekam aż wyjdzie 1080 Ti (o ile wyjdzie) i na konkurencję od AMD,mam nadzieję że chociaż ceny 1080-tek troszkę spadną.Osobiście chciałem przeczekać do Volty i HBM,ale po ostatnich przeciekach,mówiących o odświeżonych Pascalach do tego Volta w 2018 i HBM prawdopodobnie tylko w topowych modelach to troche za długo,żeby przesiedzieć na 970-tce....

Zobaczymy co przyniesie Nowy Rok :) 

Link to post
Share on other sites

No rzeczywiscie ten czarny plastik , nie niklowane rurki cieplne, widoczne kolorowe kable i beznadziejne RGB krzycza jakoscia. Ta karta ma swietne chlodzenie, moze nawet najlepsze jesli chodzi o powietrze , ale jest brzydka i wyglada tanio.

Akurat to wszystko co wymieniłeś zupełnie nie ma (dla mnie) znaczenia i jest całkowicie subiektywne. Wolę np. czarny matowy plastik niż ten bazarowy błyszczący czerwony od MSI, wolę czyste rurki jeśli chłodzenie działa świetnie, na kolorowe kabelki nawet nie zwróciłem uwagi dopóki sam na to nie zwróciłeś uwagi (jak komuś aż tak taki drobiazg przeszkadza niech se owinie taśmą izolacyjną, jeez), a podświetlenie RGB to jest coś czego wg mnie wogóle nie powinno być w żadnym podzespole komputerowym, bo jest zwyczajnie niepotrzebne a tylko powiększa niepotrzebnie koszty i skomplikowanie konstrukcji. I przy okazji wkurza mnie przy uruchomieniu kompa, a nie idzie tego wyłączyć.

 

Asus z kolei nie miał podświetlenia, ale miał irytującą jasną białą diodę przy wtyczce zasilania, która też doprowadzała mnie do szału, i kij wie na co to komu.

Pokaz fotke ze ci nie opada w slocie bo nie wierze. :o   

Fotka była przecież w poście: http://sta.sh/0x702ehgvrn

Dla pedantów zmierzyłem różnicę między wysokością początku i końca karty, i wynosi ona poniżej 3mm... dla mnie tak mała różnica po Asusie, którego trzeba było podtrzymywać bo się cały wyginał jak akrobata, a to jego "cudowne" metalowe chłodzenie haczyło o wyjścia obrazu, sprawiając, że cała karta "terkotała" przy załączaniu wentylatorów, bo ktoś nie przemyślał konstrukcji, to jest naprawdę równoznaczne z "nie opada". ;)

Super porównanie,sam posiadam GTX-a 970 i chodzi mi po głowie właśnie 1080 od Palita

Dzięki! Ja pewnie nawet nie wymieniałbym GTX 970, gdyby nie... jego problem z pamięcią, który w Rise of the Tomb Raider (i nie tylko) mnie doprowadzał zwyczajnie do szału. Takich rzeczy co się działo na tej karcie nie miałem jeszcze nigdy w życiu. Bardzo, wręcz wyjątkowo nieprzyszłościowa karta, którą trzeba wymienić jak najszybciej, póki jeszcze jest coś warta.

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

 

 

Dzięki! Ja pewnie nawet nie wymieniałbym GTX 970, gdyby nie... jego problem z pamięcią, który w Rise of the Tomb Raider (i nie tylko) mnie doprowadzał zwyczajnie do szału. Takich rzeczy co się działo na tej karcie nie miałem jeszcze nigdy w życiu.

 

 

Ja zastanawiam się nad wymianą tylko dlatego,że niedawno zmieniłem monitor na 1440p 144Hz,ale daję jakoś radę,troszkę kombinuje z ustawieniami i jest ok :) Przeważnie wszystko na High zamiast Ultra...

Link to post
Share on other sites

Bardzo, wręcz wyjątkowo nieprzyszłościowa karta, którą trzeba wymienić jak najszybciej, póki jeszcze jest coś warta.

 

Skrajny przesadyzm nigdy nie jest wskazany :)

Implikujesz tym samym, że posiadacz GTX970 powinien się karty pozbyć i kupić inną. Jednak to zwyczajnie nie jest jedyne i właściwe wyjście.

 

Wyobraź sobie, że ja z tą kartą problemów nie miałem, może to też ze względu na dobór gier :)

 

Ona jest coś warta i jeszcze jakiś czas będzie (głównie dzięki OC), wszystko zależy od potrzeb.

 

Do tego sprzedając kartę za 800-900zł nie jesteśmy w stanie kupić nic o podobnej wydajności i musimy się liczyć z kolejnymi setkami złotych. Znajdą się ochotnicy na takie zabawy, jak i Ci, którym na tym nie zależy :)

Link to post
Share on other sites

No nie jest to ani jedyne ani właściwe wyjście. Niemniej jest to bardzo zalecane - im szybciej, tym lepiej - dopóki nie będzie już za późno.
To że akurat sam narazie problemu nie odczuwasz, nie znaczy że problemu nie będzie. Ja zwyczajnie posiadania karty z taką doprowadzającą mnie do szału ułomnością znieść już dłużej nie mogłem, stąd wymiana. Inni są pewnie bardziej tolerancyjni, ale nie mnie to oceniać.

Link to post
Share on other sites

Z tym opadaniem to nie wiem u mnie wygląda to tak: https://zapodaj.net/fde43ac8b741b.jpg.html z Zotaciem 970 miałem to samo podejrzewam, że śledź za mocno podciągać kartę względem slotu PCI, a nie że sama karta się ugina :D

Edytowane przez Głowa
Link to post
Share on other sites

No nie jest to ani jedyne ani właściwe wyjście. Niemniej jest to bardzo zalecane - im szybciej, tym lepiej - dopóki nie będzie już za późno.

 

ReznoR upatrujesz w 970-ce totalnego gniota, którego się trzeba pozbyć. Ja po prostu widzę, jak ta karta radzi sobie po OC w testach, gdzie co prawda przeważnie (choć nie zawsze) jest nieco (5-10%) wolniejsza od 1060, ale mimo wszystko daje radę. Co będzie później to prawdę mówiąc nie wiadomo. Nie uważam tej karty za tykającą bombę, bo w swej cenie jeszcze coś ciekawego oferuje. Jeśli ktoś chce być na czasie to niech zmienia, dlaczego by nie, ale ta karta nadal w 1080p daje sobie radę, a gry z którymi ma kłopoty to jednostki. Ktoś kto teraz kupuje nową kartę rzeczywiście powinien swój wzrok skierować ku nowszym konstrukcjom i większej ilości vram, ale mówiąc o używkach czy posiadaczach 970-tki to już nie jest takie oczywiste. Nowa generacja przyniosła znaczny spadek cen starszej i ta dzięki temu też jeszcze się jakoś broni, bo prawdę mówiąc Pascale nie są rewolucją na którą ludzie czekali.

Link to post
Share on other sites

 

 

Pascale nie są rewolucją na którą ludzie czekali.

 

Proszę Cię. Wzrost wydajności 1080 względem 980 to około 60%. Nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek przeskok w high-endzie był aż tak duży. O wydajności energetycznej nawet nie ma co zaczynać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nowaj ja tutaj widzę, wzrost wydajności = wzrostowi cen, więc od rewolucji mi to trochę odbiega. Na szczęście nie musimy się zgadzać w tym temacie, to są tylko nasze poglądy.

 

Nie mogę się nie zgodzić, że 1080 wybiega obecnie sporo przed szereg, bo to jest niezaprzeczalny fakt.

Link to post
Share on other sites

Proszę Cię. Wzrost wydajności 1080 względem 980 to około 60%. Nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek przeskok w high-endzie był aż tak duży. O wydajności energetycznej nawet nie ma co zaczynać.

Tak tylko wzrost ceny w dniu premiery też był prawie 60% większy ;)
Link to post
Share on other sites

Też zauważyliście, że podnoszenie +MHz przy podkręcaniu rdzenia Pascali nie robi żadnego wrażenia na karcie, dopóki nie robi się tego co równe 25 MHz?
U mnie pomiędzy +150 a +163 nie ma żadnego efektu na aktualnych taktowaniach Boosta. Dopiero przy +175 się zmieniają.
Chyba że MSI Afterburner nadal w wersji beta nie pokazuje ich właściwie, albo nie do końca je ogarnia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...