Skocz do zawartości

GTX 970 - problem z nietypowym przegrzewaniem się karty.


Recommended Posts

Witam.
 

Dzisiaj, praktycznie kilka godzin temu, pojawił się u mnie problem związany z kartą graficzną. Od miesiąca posiadam EVGA GTX 970 SSC z chłodzeniem ACX 2.0+. Zaraz po zamontowaniu karty ręcznie ustawiłem wentylatory tak, by nie było zbyt głośno, a jednocześnie karta nie przekraczała 75 stopni Celsjusza. Właściwie w każdej grze czy programie obciążającym nie było więcej niż 72-73 stopnie. Natomiast zmieniło się to dzisiaj, gdy grając w GTA 5 zrobiło się strasznie głośno, a grę scrashowało. 91 stopni. Na pulpicie zazwyczaj miałem coś w okolicy 30-35, ale teraz jest 55 a nawet więcej.

 

Co może być powodem takiej zmiany? Karta uszkodzona, problem z zasilaniem? Ktoś spotkał się z takim problemem, może muszę oddać kartę na gwarancję? Proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

zmień sterowniki na starsze. przywróć domyślne ustawienia chlodzenia. sprawdź czy ci wentyl nie wysiadł.

 

Domyślne ustawienia już przywróciłem, nic nie dało. Wentylatory działają obydwa. Ze sterownikiem zaraz spróbuję i napiszę czy pomogło.

Starsze sterowniki również nie pomogły.

Link to post
Share on other sites

Przesmarowałem też zaraz po zakupie, jak backplate montowałem. Dziwna sprawa bo po nocy problem zniknął, teraz mam normalnie 30 stopni w przeglądarce i nic nie huczy/nie terkocze. Co prawda cewki dalej piszczą przy 3DMarku SkyDriver (w żadnym innym nie).

 

Nie ważne, już temperatury skoczyły do góry.

Edytowane przez Wimix
Link to post
Share on other sites

Nie straciłem gwarancji, napisałem wtedy do pomocy EVGA. Dostałem odpowiedź, że jeżeli nie naruszę karty mechanicznie to mogę wymienić pastę bez problemu. Sam montaż backplate wymagał odkręcenia chłodzenia, więc jest raczej ok. Wyjąłem na chwilę kartę, teraz działam na integrze. Zobaczę zaraz jak tam jej stan pcb.

Link to post
Share on other sites

Masz plombę, którą można przenieść. Pisałem do nich, i dostałem odpowiedź, że jeśli jej nie zniszczę to mogę zrobić co chcę.

 

Hi Michał,


You can move the sticker and as long as it is on the card it will not void the warranty. You can take off the cooler and thermal paste without voiding the warratny however to run the card you would have to have a cooler attached and have thermal paste between it and the GPU. When removing and mounting the cooler we do recommend to exercise caution as any damage incurred would not be under warranty.

Regards,
EVGA
Edytowane przez Wimix
Link to post
Share on other sites

No właśnie i tu tkwi haczyk. Jeśli ci się uda i się nie połapią, to zawsze wolno.Bo gdyby można było to by nie dawali plomb. Po prostu liczą na to, że się ciachnieta, a wtedy odpowiedź jest tylko jedna. Trzeba nie było robić, albo masz pecha xD

Link to post
Share on other sites

@Up

Nie ma żadnego haczyka ponieważ EVGA przyjmie kartę nawet bez plomby wystarczy, że dołączysz notkę o zmianie pasty i gwarancja będzie uznana. Wielokrotnie przerabiałem już reklamowane karty EVGA gdzie 99% miała zerwaną plombę gwarancyjną i nigdy nie było problemów.

Musiał byś kartę nożem pociąć żeby Ci nie uznali :menda:

Link to post
Share on other sites

 

 

No właśnie i tu tkwi haczyk. Jeśli ci się uda i się nie połapią, to zawsze wolno.Bo gdyby można było to by nie dawali plomb. Po prostu liczą na to, że się ciachnieta, a wtedy odpowiedź jest tylko jedna. Trzeba nie było robić, albo masz pecha xD

 

bzdura

normalnie EVGA przyjmowała nam karty bez stickera lub z uszkodzonym np po wymianie pasty czy dokładaniu backplate

ich serwis jest wzorowy i nie robi problemu 

Link to post
Share on other sites

Też był to jeden z powodów, dla których wybrałem właśnie tę firmę. Tylko problem nadal nie jest rozwiązany, piszczące cewki, temperatury wysokie nawet na pulpicie no i lekkie artefakty w niektórych grach (Wiedźmin 3, The Forest, GTA V). Po nowym roku wyślę ją na gwarancję do komputronika licząc, że dadzą nową.

Link to post
Share on other sites

 

 

Wyślij do Niemiec bezpośrednio do EVGA po co przez pośredników (Komputronik) ?. Kartę dostaniesz szybciej aniżeli przez zgłaszanie RMA w miejscu zakupu


wysyłając przez sklep jest dłużej, lecz po pierwsze nic nie płacisz. Po drugie, wysyłasz kartę i masz spokój, o nic się nie martwisz, nie musisz sprawdzać maili, czy kuriera. 

Wysyłając bezpośrednio jest szybciej. 
Link to post
Share on other sites

Sprawdź czy nie włącza ci się Shadowplay - który podnosi zegary karty graficznej nawet w pulpicie ( jeśli jest włączona opcja przechwytywania pulpitu). Wtedy karta bardziej się grzeje, gdyż obciąża ją dodatkowo program. Osobiście kiedyś nie wyłączyłem i raz miałem 26-30 stopni w pulpicie a drugim razem 40-45 stopni. 

Link to post
Share on other sites

Wysyłać do Niemiec nie chcę, bo to dodatkowe koszty (zresztą tak właściwie to pierwszy raz coś będę zwracać). Wolę załatwić to przez komputronik, mam nadzieję, że nie będzie trzeba czekać miesięcy, żeby dali nową/zwrócili naprawioną. Shadowplay wyłączony i nie robił u mnie jakiejś znacznej różnicy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...