Skocz do zawartości

Core 2 Quad - tylko który?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez 40rozbojnik,

Recommended Posts

Cześć.

Chciałbym zmienić po latach CPU, pod lga775 wielkiego wyboru nie ma, chyba tylko C2Q jest jakąś opcją.

Platformy zmieniać nie zamierzam, a przy obecnym zastoju technologicznym przy moich potrzebach nie miałoby to sensu. Na allegro w przedziale 200-300 sporo jest Q8300, Q9300, Q9400. Po wstępnym przejrzeniu testów nie widzę jakichś ogromnych różnic, na q8300 jest sporo ofert z gwarancją (używek nie wykluczam, ale nówka zawsze spoko), ale może da się wybrać lepiej. Pomożecie wybrać?

Za jakieś inne modele warte uwagi do tych 300 zl także będę wdzięczny.

 

Link to post
Share on other sites

Kupowanie tak drogiego procka do tak starej podstawki. Zastanów się nad modem, na lga 771.

Odpada, nie chcę pchać w obecny zestaw większych pięniędzy niż wyżej wspomniana kwota.

 

 

 

A nie myślałeś o Q6600, nowy z gwarancją już za 220zł (używki po 150zł +-)
Tylko czy Q6600 faktycznie będzie lepszy? W dodatku z tego co widzę sporo starsza konstrukcja, 65 nm i jeszcze większa prądożerność - 105W, co przy moim zasilaczu 450 chyba miałoby znaczenie. No i w porównywarce wypada słabiej - http://www.benchmark.pl/ranking/porownanie/intel-core-2-quad-q6600-vs-intel-core2-quad-q8300

Ale cyferki to być może nie wszystko, dlaczego wg Ciebie Q6600 będzie lepszym wyborem?

Link to post
Share on other sites

Ostatnio zaaplikowalem bratu Q6600 zamiast E6550. Jako ze Quad na BOXowym chlodzeniu poszedl na 2.9GHz to zastrzyk dodatkowej mocy jest ogromny (w nowych grach)

 

Serii Q8xxx nie bierz pod uwage nawet. to sa mega okrojone jednostki i tam gdzie trzeba bedzie jednego czy dwoch rdzeni te procesory sobie nie radza. Jesli juz to ktorykolwiek z serii Q9xxx juz bedzie lepszym wyborem. Najlepiej byloby dorwac Q9450 bo taki procesor po OC wcale tak bardzo nie odstaje od nowszych procesorow. Duzo cahe, dobry potencjal OC i dosyc nowoczesna (jak na stare Quady) technologia.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

O ile się nie mylę to i5 750 żre troche więcej prądu niż Q9400 (ale jest też trochę wydajniejszy) (do tego i 1 i 2 możesz podkręcić)

 

Generalnie sporo zależy od tego w co na tym CPU zanierzasz grać - jeśli np w cs go to powiem ci że Q9400 w moim przypadku daje se rade spokojnie na max detalach (nie licząc cieni i MSAA/FXAA) razem z hd 7770 nie jest najgorzej (nawet o dziwo w wieśku 2 na high detalach daje se rade bez OC)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Serii Q8xxx nie bierz pod uwage nawet. to sa mega okrojone jednostki i tam gdzie trzeba bedzie jednego czy dwoch rdzeni te procesory sobie nie radza. Jesli juz to ktorykolwiek z serii Q9xxx juz bedzie lepszym wyborem. Najlepiej byloby dorwac Q9450 bo taki procesor po OC wcale tak bardzo nie odstaje od nowszych procesorow. Duzo cahe, dobry potencjal OC i dosyc nowoczesna (jak na stare Quady) technologia.

Hm, tutaj jest niezła oferta ma Q9450: http://allegro.pl/intel-core-2-quad-q9450-775-gwarancja-i5353013759.html

Tylko pytanie do czego te procki były wykorzystywane i ile jeszcze życia im zostało, ale tego chyba sprawdzić się nie da.

 

 

 

Generalnie sporo zależy od tego w co na tym CPU zanierzasz grać - jeśli np w cs go to powiem ci że Q9400 w moim przypadku daje se rade spokojnie na max detalach (nie licząc cieni i MSAA/FXAA) razem z hd 7770 nie jest najgorzej (nawet o dziwo w wieśku 2 na high detalach daje se rade bez OC)

Nie będę ukrywał, że impuls do zmiany dała nadchodząca premiera W3, wyszedłem z założenia, że oficjalne wymagania w konfrontacji z ostatnią gównorzburzą o w downgrade wydają się jeszcze mniej wiarygodne, więc a nuż ruszy i działać będzie, a jak nie, to nowy procesor w rozsądnej cenie na pewno mi nie zaszkodzi. A tak ogólnie, to jeśli juz w coś gram, to raczej stosunkowoe stare rzeczy i przede wszystkim przydałby się boost w takich grach jak Rome II, miłoby było pograć płynniej w Wiedźmina 2 czy jakieś Far Cry 3. Nie mam wielkich wymagań i zdaję sobie sprawę, że na obecnej platformie już szału nie ma co się spodziewać, ale ze względów czasowych i finansowych chcę jeszcze trochę z niej wykrzesać (nie wykluczam, że spieprzę za granicę za parę miesięcy, więc pchanie kasy w nowe PC, które i tak byłoby mi na nic, raczej bez sensu ;) )

 

Brać tę używkę Q9450 za 270 czy różcnia nie będzie aż tak wielka w stosunku do sporo np. Q9400 sporo tańszego? Chodzi mi raczej o stan 'na teraz'. OC bardzo chętnie, o ile będzie możliwe na mojej drewnianej płycie - pentium dual core dawał rade bez większych problemów, ale jak zachowa się coś lepszego i bardziej prądożernego, to cholera wie.

Link to post
Share on other sites

Zalezy na jak dlugo ma nowy Quad starczyc. Jak ma walczyc jeszcze rok czy poltora to lepiej kupic juz Quada z najszybszej linii jakie wychodzily i wlasnie Q9450. Najgorzej zainwestowac w cos pokroju Q8xxx gdzie niby sa 4 rdzenie ale sam procesor slabiutki...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ceny za Quady są bardzo duże. Za 70 zł kupiłem Xeona 5420 i radzę ci żebyś się im przyjrzał. Samemu sobie zmodyfikujesz oryginalny BIOS z nowymi mikroinstrukcjami, wytniesz otwory w sockecie, i małym kosztem zwiększysz wydajność. W moim przypadku przy pracy przy wielu aplikacjach + przyzwoita ilość ramu komputer nadal chodzi dobrze. 

 

http://allegro.pl/intel-xeon-l5430-12m-cache-2-66ghz-1333-mhz-fsb-i5323917354.html

http://allegro.pl/procesor-intel-xeon-2-83ghz-12m-1333-l5440-slbbj-i5356974590.html

 

Tu masz przykład 5430 i 5450,  , 5420 jest znacznie tańszy i może uda ci się go wykręcić nieco. 

Według mnie nic ponad 150 zł nie ma racji bytu, ale to moja subiektywna opinia. O ile skłonisz sprzedawcę niżej do negocjacji to może tutaj:

 

http://allegro.pl/intel-xeon-e5450-slbbm-3ghz-12m-adapter-s775-i5354835592.html

Edytowane przez ladygaga
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie będę ukrywał, że impuls do zmiany dała nadchodząca premiera W3, 

To tym bardziej nie pchaj się w 775. http://www.purepc.pl/procesory/jaki_procesor_kupic_wielki_test_100_procesorow_intel_i_amdTu masz test np w FC3 który korzysta z nowych instrukcji i taki Intel C2Q QX9770 jest o 1,5FPS szybszy niż Athlon x4 635 a to mówi już wszystko. Ja bym się nie napalał że C2Q da radę z W3.

 

Tu dodatkowo masz porównywarkę. Stronę dalej masz porównanie w konkretnych tytułach. Wiem że wielu &&5 uważa za nieśmiertelną podstawkę ale jest to niestety bajka. Pora sie obudzić.

Edytowane przez mbe13
Link to post
Share on other sites

Bez przesady. Gry nie potrzebuja az takiej mocy by krecony Q9450 nie byl w stanie dostarczyc odpiwiedniej ilosci danych do GPU. Jakby tym GPU bylo cos na rodzaj GTX970 to tak ale do kart pokroju HD 7770 to krecony Quad wystarczy. Wiem bo u brata robilem pol nocy testy jego Quada w np BF3.

Link to post
Share on other sites

Już lepiej wziąć używkę q6600 do tego jakieś dobre chłodzenie np mugnen 2 i kręcić do 3,5Ghz lub 3,7ghz :P 
Ja miałem q6600 na boxowym chłodzeniu wykreconego do 3,2ghz i temp nie przekraczała 68 stopni :P Zasilacz miałem fsp 350w

Link to post
Share on other sites
Bez przesady. Gry nie potrzebuja az takiej mocy by krecony Q9450 nie byl w stanie dostarczyc odpiwiedniej ilosci danych do GPU. Jakby tym GPU bylo cos na rodzaj GTX970 to tak ale do kart pokroju HD 7770 to krecony Quad wystarczy. Wiem bo u brata robilem pol nocy testy jego Quada w np BF3.

Sorry ale wątpię by C2Q sobie poradził z W3. Pamietaj że BF3 to zupełnie inna epoka gier - produkt na stare konsole.

 

Zresztą to kasa autora - niech sam wywali kasę w błoto.

Link to post
Share on other sites

mbe

 

Autor nie chce zmieniac platformy i juz wiec polecam mu jeden z najszybszych przedstawicieli Quad jakie pojawily sie na ta podstawke. Przestrzegam przed slaba seria Q8xxx by nie popelnic bledu.

 

Skad mozesz wiedziec jakiej mocy procesora potrzebuje W3 by dzialal skoro jego premiera ma byc jutro? Ludzie pewnie beda probowali odpalac ta gre na dwu rdzeniowych (4 watkowych) i3 i pewnie bedzie dzialalo.

 

Naprawde powinienes poczytac testy. Do slabszych kart nie potrzeba procesorw i5 kreconych do 5GHz.

 

3D Mark Fire strike u brata po zmianie procesorow o jakiej pisalem wyzej wygenerowal +30% wiecej klatek. Cloud gate o +70% wiecej a ten pierwszy test az o 110% wiecej.

 

Zmiana na Quada daje naprawde sporo i sorry ale nie chce wierzyc ze na kreconym Q9xxx a najlepiej Q9x50 wiedzmin 3 nie bedzie chodzil wzglednie dobrze a na jakims i5 juz tak.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sory ale benchmarki nie są wyznacznikiem wydajności. Dałem przyklad testu w FC3 ktory korzysta z nowych instrukcji w CPU i tam procesor który niegdyś zjadał bez najmniejszych problemów 6rdzeniowego phenoma dziś ledwie wygrywa z z 4rdzeniowym Athlonem. I mowimy tu o procku który w dniu premiery kosztował 4k pln (najmocniejszy C2Q z wykresów czyli QX9770) więc o czym ty kolego wogole do mnie prawisz.

 

Prawda jest taka że jak by sprzedał obecną platformę i dołożył te 300pln to mógłby sie pokusić nawet o i5-2400 i tanią nową płytę z h61.

 

Stety a dla niektorych niestety są jelenie ktore jeszcze się pakuja w 775 co w obenych czasach jest niuzasadnione.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kupowanie mocnego quada pod 775 czy też słabszego q6600 mija się z celem. Quady z serii q9*** są koszmarnie drogie, q6600 jest również drogi i do tego słaby - wiem, bo miałem odpowiednik (Xeona x3220).

Według mnie najlepszą opcją odświeżenia dziadka małym kosztem to dostosowanie 775 do procesora 771, który można kupić za mniej niż 150zł.

 

 

Pytanie tylko jaką autor ma płytę główną - czy można bezproblemowo zmodować bios, czy jest odpowiednia sekcja zasilania do OC. Poniżej widać kompatybilność chipsetów:

http://wstaw.org/m/2015/05/18/czypsety_pod_xelony.png

 

Po więcej informacji zapraszam do postu: http://forum.benchmark.pl/topic/151189-intel-xeon-na-lga775/?p=1621618

 

@mbe13

Oczywiście że są tytuły które będą działały marnie na dziadku quadzie czy xeonie (zwłaszcza bez OC). Osobiście zrobiłem downgrade z i5 4960k do Xeona L5430@3,8GHz - miałem w sumie gotowy zestaw, dokupiłem tyko procka za ~130zł a graty na haswellu sprzedałem. I jest spoko, dało i da się się grać w Crysisy 1-3, FC3 i wiele innych gierek. Obecnie wałkuję Shadow of Mordor i jest naprawdę dobrze. No ale jak ktoś koniecznie musi mieć stałe 60 FPS na ultra czy też 500FPS w CS no to cóż, wtedy zabawa w LGA771-->775 odpada i trzeba inwestować w nowsze rozwiązania.

Edytowane przez 40rozbojnik
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Wiem że wielu &&5 uważa za nieśmiertelną podstawkę ale jest to niestety bajka. Pora sie obudzić.

Śmiertelna czy nie, na chwilę obecną musi mi wystarczyć, a do tej pory wszystko lepiej lub gorzej dawało radę nawet na blisko dziesięcioletnim e5200 delikatnie przykręconym, co chyba też oddaje w jakiś sposób moje potrzeby 8-).  Co do W3 - jestem przekonany, że te wymagania to bzdura i jak pisał wcześniej Szymon331, będzie działać nawet na i3. A jeśli nawet nie, to trudno, w mojej sytuacji wydawanie większych pieniędzy nie ma sensu.

 

 

Prawda jest taka że jak by sprzedał obecną platformę i dołożył te 300pln to mógłby sie pokusić nawet o i5-2400 i tanią nową płytę z h61. Stety a dla niektorych niestety są jelenie ktore jeszcze się pakuja w 775 co w obenych czasach jest niuzasadnione

A znajdziesz mi na teraz jelenia, który byłby w stanie kupić blisko 8-letni zestaw za przyzwoite pieniądze? 8-) Bo ceny i5 2400 z tego co widzę idą 300 zł wzwyż, a więcej niż, bo ja wiem, jakieś 120 zł nikt by mi za to nie dał nawet 2 lata temu. Nie mam czasu na szukanie jeleni, a kupienie nowego sprzetu wraz z sumowaniem kosztów wysyłki wyniosłoby, przynajmniej na tę chwilę, gdy wciąż nie wiem czy za 2 miesiące będę jeszcze w kraju, zdecydowanie za dużo.

 

@@40rozbojnik, @@ladygaga, hm, z tego co czytam, to o czym piszecie faktycznie jest warte świeczki. Problem jest jednak taki, że do ręcznych operacji, tzn. względnie precyzyjnej roboty, nie nadaję się ani trochę, więc musiałbym szukać kogoś, kto by się tego podjął za mnie. Ewentualne problemy (ponoc tylko cześć płyt znosi coś takiego bez żadnego przypału) też nie nastrajają pozytywnie. Moja płyta to dokładnie to - http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-g31m-s2l/

Z tego co widać na twojej tabelce, powinno być to możliwe, jednak nie jest to płyta najwyższych lotów i chyba nie można mieć pewności, że po całej operacji nie będzie odstawiać jakichś szajzów.

Quady z serii Q9xxx faktycznie są dość drogie. Q9450 to ~300 zł + jakieś chłodzenie trzea dokupić, chyba że box z e5200 da radę.  Q6600 względnie tani, ceny już od 100 zł. Tylko że wypadałoby go trochę podgonić, a z tego co czytam to panują opinie, że to mobo w ogóle nie powinno obsługiwać quadów, kręcenie raczej niewskazane. Tu pojawia się też pytanie, czy przerabianie tego klocka i wkładnie jeszcze nowszych Xeonów robi sens?

Edytowane przez voor34
Link to post
Share on other sites

@voor34

 

Musisz porządnie się zastanowić nad następującymi sprawami:

 

  1. czy chcesz unowocześnić posiadanego dziadka
  2. Ile możesz/chcesz przeznaczyć na upgarde
  3. czy chcesz spróbować modyfikować socket

 

Co do Twoich dylematów:

 

to mobo w ogóle nie powinno obsługiwać quadów

 

Hm? Jakże to, jedyne czego nie obsługuje to jeden quad w wersji extreme: http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=2693

 

Problem jest jednak taki, że do ręcznych operacji, tzn. względnie precyzyjnej roboty

 

Rozgrzewasz przykładowo nożyk do papieru nad zapalniczką i na ciepło "piłujesz" 2 plastikowe cycki. Nic skomplikowanego, ani też mega trudnego. Trzeba się tylko uzbroić w cierpliwość i delikatnie majdrować (piny blisko). Owe "cycki" widać na załączonym zdjęciu:

 

http://www.delidded.com/dl-content/uploads/2013/11/lga-775-socket-tabs.jpg

 

Jeśli zakupiony procesor pod 771 nie ma w "standardzie" naklejonego adaptera to zakup owego nie zrujnuje finansów a jego naklejenie również nie wymaga doktoratu:

 

http://www.delidded.com/dl-content/uploads/2013/11/lga-771-to-775-adapter.jpg

 

Co do opcji uaktualnienia Biosu o mikrokody do pikuś. Kilka poleceń w wierszu polecenia. Ja robiłem wg. metody drugiej. wg. tej instrukcji (Również płyta Gigabyte, BIOS AWARD): http://www.delidded.com/how-to-update-cpu-microcode-in-award-or-phoenix-bios/

czyli dodanie mikrokodów do biosu bez usuwania domyślnych instrukcji.

 

Ale nie będę czarował - bez OC wydajność Xeonów czy też Quadów na 775/771 pozostawia w obecnych czasach wiele do życzenia.

Twoja płyta ma bardzo biedną sekcję zasilania i o OC rzędu 3,4 - 3,8 GHz możesz raczej zapomnieć. Wydaje mi się że powinno udać się osiągnąć wynik 3 - 3,2GHz - ale to tylko gdybanie i pobożne życzenia, nawet nie wiem jakie masz chłodzenie i czy masz jakieś doświadczenie w OC. Gdybyś zdecydował się zaryzykować z 771 to na Twoim miejscu wybrałbym jakiegoś Xeona z serii energooszczędnej czyli L5*** albo wybrał model taktowany domyślnie 2,9 - 3GHz (zawsze można spróbować delikatnie podkręcić o te 200-300MHz).

Edytowane przez 40rozbojnik
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

@voor34   Musisz porządnie się zastanowić nad następującymi sprawami:   czy chcesz unowocześnić posiadanego dziadka Ile możesz/chcesz przeznaczyć na upgarde czy chcesz spróbować modyfikować socket
 

Nie tyle chodzi mi o unowocześnienie, bo wiem, że bez większej kasy nie będzie to łatwe, ale chciałbym jeszcze trochę z tego złomka wycisnąć, a że mój procesor przerasta przynajmniej pewnie ze 30 modeli na tę podstawkę, uznałem że za nieduży hajs będzie możliwa widoczna poprawa wydajności. Opcja z przerobieniem socketu bardzo kusząca, nie powiem że nie i cały czas się zastanawiam, czy dałbym radę zrobić to samemu, szukając w głowie w międzyczasie, kto mógłby mi w razie czego pomóc ;)

 

 

Rozgrzewasz przykładowo nożyk do papieru nad zapalniczką i na ciepło "piłujesz" 2 plastikowe cycki. Nic skomplikowanego, ani też mega trudnego. Trzeba się tylko uzbroić w cierpliwość i delikatnie majdrować (piny blisko). Owe "cycki" widać na załączonym zdjęciu:
Sam nie wiem, moje ręce nie należą do najpewniejszych, spieprzyłem składanie kilku modeli samolotów, a narysowanie od linijki prostej figury geometrycznej wymagało ode mnie zawsze ponadprzeciętnego skupienia  :rudolph:. No ale z tego co piszesz może to faktycznie nie jest takie trudne, na plus spory margines wyj*****, jak nie pójdzie to płytę za 40 zł jakoś przeboleje  ;) . Spytam tylko, bo nie udało mi się tego wywnioskować z info i poradników, czy możliwy jest potem ewentualny powrót na procek pod 775, jakby xeon świrował?

 

 

Twoja płyta ma bardzo biedną sekcję zasilania i o OC rzędu 3,4 - 3,8 GHz możesz raczej zapomnieć. Wydaje mi się że powinno udać się osiągnąć wynik 3 - 3,2GHz - ale to tylko gdybanie i pobożne życzenia, nawet nie wiem jakie masz chłodzenie i czy masz jakieś doświadczenie w OC. Gdybyś zdecydował się zaryzykować z 771 to na Twoim miejscu wybrałbym jakiegoś Xeona z serii energooszczędnej czyli L5*** albo wybrał model taktowany domyślnie 2,9 - 3GHz (zawsze można spróbować delikatnie podkręcić o te 200-300MHz).

Chłodzenie mam boxowe z obecnego procesora, przy korzystnej cenie Xeona mógłbym wyłożyć trochę na coś lepszego. Doświadczenie w OC raczej niewielkie, overclockerem to raczej nie jestem i nie zostane  :wariat: , ale z pomocą netu na ile względnie bezpiecznie się da to wykręcę, nie sram się też że coś się spieprzy, raz że wiem, że jak sie to robi z głową to mała szansa na schrzanienie czegoś permanentnie, dwa że w sumie mam to gdzieś i najwyżej będzie trochę dymu  8-) (choć na wysyłaniu sprzętu na tamten świat też mi specjalnie nie zależy).

Jakby się decydować na przeróbkę i Xeona, to jest jakiś wyraźny faworyt, na którego warto zwrócić uwagę, podany wcześniej L5430 styknie czy wziąć też pod uwagę Exxxx (E5440 np.)?

Link to post
Share on other sites

No przede wszystkim cena. 5420 ,a 2.5 ghz i możesz go lekko podkręcić, a jak nie to półśrodki 5430 lub 5440 , bo 5450 są już droższe. modyfikacja jest prosta, o ile nie masz dwóch lewych rąk, to znaczy jeśli boisz się grzebać w BIOSIE i na płytce, i w ogóle nigdy takich rzeczy nie robiłeś to może lepiej sobie odpuść. Ale są toutoriale gdzie cie prowadzą za rączke, więc nawet babcia by to zrobiła. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

czy możliwy jest potem ewentualny powrót na procek pod 775, jakby xeon świrował?

Jeśli zrobisz update BIOSu wg. metody drugiej opisanej w podanym przeze mnie linku to oczywiście: metoda druga sprowadza się do dogrania mikrokodów obsługujących Xeony, metoda pierwsza polega na zastąpieniu domyślnych instrukcji.

 

Przy braku doświadczenia do którego się przyznajesz to na Twoim miejscu spróbowałbym zrobić najpierw update BIOSu do najnowszej wersji a później dla treningu dodać do niego mikrokody - zanim zdecydujesz się na ew. zakup. Poniżej wymieniłem kolejno czynności potrzebne do w/w operacji.

 

Rzeczy potrzebne do update'u biosu:

  • BIOS :) - odnośnik jest do najnowszej rewizji w wersji beta. Po wypakowaniu pliku .exe (dwuklik i samo się zrobi) wywalamy wszystko oprócz pliku z BIOSem - w tym przypadku G31MS2L.10f
  • Narzędzie @BIOS - pobierasz, wypakowujesz, instalujesz i uruchamiasz. Jak wrócę do domu zrobię obrazki jak tego użyć.

Rzeczy potrzebne do dodania mikrokodów:

  • mikrokody :)  - odnośnik jest do .zip'a z najpopularniejszymi modelami Xeonów na 771-->775.
  • narzędzie cbrom
  • plik z biosem (w poprzedniej liście napisałem jak go uzyskać)

Dodanie mikrokodów:

  • tworzysz np. na pulpicie katalog np. bios
  • wrzucasz do niego pliki: CBROM195.EXE (narzędzie cbrom), wypakowujesz mikrokody z .zip'a oraz kopiujesz plik z BIOSem (G31MS2L.10f)
  • uruchamiasz wiersz polecenia

W wierszu polecenia przechodzisz do w/w katalogu wpisując polecenie i zatwierdzając je enterem:

cd desktop/bios

jak już jesteś w katalogu wykonujesz kolejno polecenia zatwierdzając każde enterem. Zaczynamy od połączenia 3 plików z mikrokodami w jeden plik o nazwie cpucode.bin. Nazwy plików z mikrokodami są w tym przykładnie identyczne z zawartością archiwum .zip do którego podałem odnośnik:

copy /b cpu0001067a_plat00000044_ver00000a0b_date20100928.bin + cpu00010676_plat00000004_ver0000060f_date20100929.bin + cpu00010676_plat00000040_ver0000060f_date20100929.bin cpucode.bin

Następnie dodajemy powyżej utworzony pojedyńczy plik z mikrokodami do pliku BIOSu (również wiersz polecenia):

cbrom195.exe G31MS2L.10f /cpucode cpucode.bin

I na koniec sprawdzenie czy mikrokody dodały się prawidłowo:

cbrom195.exe G31MS2L.10f /D

Jeśli na końcu pokaże nam się linia "Micro Code Information" z zawartością to brawo! Stałeś się moderem :D i masz bios z dodanymi mikrokodami 771 gotowy do wgrania przez @BIOS

 

http://wstaw.org/m/2015/05/18/omatkobosko.png

Edytowane przez 40rozbojnik
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

z E5200 na 5420 jest przeskok wyraźny, bardzo znikomy przy pracy na 1 wątku np. emulacja Androida niestety ogranicza się do 1 rdzenia, a tu mamy zegar w zegar, natomiast przy większej ilości aplikacji, przeładowanym flashu i js w przeglądarce czy ogólnie sporym zamieszaniem przełączanie między aplikacjami jest znacznie szybsze, do tego np. typowo pod 4 rdzenie aplikacje jak np. winrar. Za 70 zł jestem zadowolony. Jak w grach, podejrzewam że 4 rdzenie + zegar dadzą radę. Więc celowałym w 3.0 czyli 5450 lub OC na 5420. przy boxie od C2D temperatury mam w okolicy 47 i w stresie 55. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...