Skocz do zawartości

Retro wspomnienia, retro problemy, retro dziś.


Gość DANNY_79

Recommended Posts

  • 1 miesiąc temu...

Pacjent AX6BC. Miał ktoś taki problem, że po podłączeniu zasilania płyta kilka razy na sekundę próbuje się włączyć? Tak z 5 razy na sekundę się to dzieje, włącza się, wentylatory nie zdążą się rozpędzić, odcina zasilanie i natychmiast próbuje je podać na nowo. I tak w kółko. Odłączyłem już wszystko, nawet kość biosu. Sprawdzałem na dwóch zasilaczach - identyczny efekt. Ciekawi mnie od czego to, bo jeżeli zasilacz wykryje zwarcie to się wyłącza i nie można go użyć ponownie bez wypięcia go z sieci. Nic nie upalone, nic się nie nagrzewa inaczej niż normalnie.

Link to post
Share on other sites

Pany, jak wsadzę kontroler klawiatury z płyty 386 do płyty z 486 to nic nie upalę? Bo sam scalak fizycznie jest taki sam.

 

Edit: dobra, nie było tematu kupiłem drugą płytę %-)

Edytowane przez Krzysko
Link to post
Share on other sites
W dniu 24.01.2023 o 20:18, dulu1 napisał:

Pacjent AX6BC. Miał ktoś taki problem, że po podłączeniu zasilania płyta kilka razy na sekundę próbuje się włączyć? Tak z 5 razy na sekundę się to dzieje, włącza się, wentylatory nie zdążą się rozpędzić, odcina zasilanie i natychmiast próbuje je podać na nowo. I tak w kółko. Odłączyłem już wszystko, nawet kość biosu. Sprawdzałem na dwóch zasilaczach - identyczny efekt. Ciekawi mnie od czego to, bo jeżeli zasilacz wykryje zwarcie to się wyłącza i nie można go użyć ponownie bez wypięcia go z sieci. Nic nie upalone, nic się nie nagrzewa inaczej niż normalnie.

 

Widziałem kiedyś podobny efekt w płycie z uszkodzonymi kondensatorami.

Jeżeli dobrze wyglądają i nie są rozlane to polecam na próbę wylutować z 2 sztuki z sekcji zasilania i sprawdzić pojemność. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wybijam się na niepodległość - zdobyłem kawałek biurka na retro! A tak na serio to w końcu dorobiliśmy się biurka na którym będę mógł nieco grzebactwa uskutecznić. Jak ktoś ma wolną chwilę to zapraszam na film z budowy biurka giganta! 

 

  • Lubię to 3
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, buszi napisał:

Powrót Diaksa: Siła razy gwałt + rzeżba :P

A na serio fajnie wyszło ale patrząc na wkład to jednak wolę kupne na wymiar.

 

Jak masz 5-6 koła wolne to możemy Ci wykonać :D Lity dąb to nie są tanie rzeczy :D

12 godzin temu, BlackCoffe napisał:

Bardzo fajnie wyszło i jest miejsce na commodorka jak wreszcie do Ciebie przyjdzie :D 

 

Pracuję nad tym. Zanim dojedzie to muszę OSSC naprawić. Poza tym w ramach ostatniego zadania dla drukarki 3D planuję wydrukować sobie obudowę do nowego zasilacza do C64 bo starego to strach się bać.

11 godzin temu, Tymianek napisał:

DIY jest mega :). Kreatywność zawsze jest lepsza od zbieractwa :P

 

Nie ma DIY bez zbieractwa, choćby narzędzi :P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Spotkaliście się z sytuacją, że starsze dyski PATA (2003/2005 r.) nie chcą działać na nowszym zasilaczu? Głowica tylko stuka i nie chce wystartować, podłączam do starego no name (bomba zegarowa) i dyski odpalają normalnie :co:

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, BlackCoffe napisał:

Mówisz, że stary może dostarczyć ciekawych atrakcji? ;) 

 

Atrakcja to jest wyłącznie jak ktoś jest masochistą :D Te zasilacze znane są z padających regulatorów napięcia co kończy się poważną awarią, włącznie z usmażeniem połowy układów a te są warte w sumie więcej niż kolejny C64 na rynku wtórnym. Co więcej większość zasilaczy jest zalana żywicą co czyni je nieserwisowalnymi. https://retrogamestart.com/answers/replace-c64-power-supply-voltage-failure-will-kill-your-c64

Link to post
Share on other sites

Ogarnąłem w końcu bios tego złotego Solteka, zaczął czytać normalnie procesor jako Sempron a nie Athlon MP ale coś z nim jest nie halo, chyba kondzioły będą do wymiany bo jest nie stabilny i wysypuje się gdy odpalam CPU-Z, i program odczytuje informacje o procesorze. Spróbuję jeszcze podmienić procesor na Athlona 2000.

Edytowane przez Krzysko
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...