Skocz do zawartości

Retro wspomnienia, retro problemy, retro dziś.


Gość DANNY_79

Recommended Posts

Nie wiem ile to było kasy przed denominacją, w sensy jak długo by człowiek odkładał z wypłaty, ale w 97 jak rodzice kupowali mi pierwszego kompa to pamiętam, że chyba z pół roku zaciskali pasa, a kosztował coś koło 6.000zł.

Link to post
Share on other sites
20 minut temu, worm napisał:

Ja kojarzę kompa chyba z 99/00 za jakieś 3k z haczykiem. P133 / 16MB / 6,4GB / monitor 14" Daewoo...

 

W sumie to był już zabytek :P

Ja wybierałem konfigurację i od raz wszedł K6 200MHz, Matrox 4MB, monitor 15", bo to pierwszy z dwóch kompów jakie dostałem od rodziców, potem już za swoje... smuteczek.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, buszi napisał:

 

W sumie to był już zabytek :P

Ja wybierałem konfigurację i od raz wszedł K6 200MHz, Matrox 4MB, monitor 15", bo to pierwszy z dwóch kompów jakie dostałem od rodziców, potem już za swoje... smuteczek.

 

W tamtych czasach rozwój szedł w megatempie:

1994 - grudzień - józek23 kupuje wypasione 486DX/2 66 zapewne iNTELA - ostatnie 486 wypuszczone przed premierą Pentiuma, DX4/100 nie dowieźli ;)

1995 - królem rynku jest DX4/100, Pentium powoli się rozpędza, dochodzi do 200MHz, na razie bez MMX, pod koniec roku wychodzi 5x86/133 - ostatnie tchnienie Socketu 3

1996 - cooger składa wymarzonego Cyrixa PR166+, na chwilę przed wyjściem (początek 1997) procesorów MMX które zamiotły wszystko

1997 - buszi dostaje wypasione K6 200, tak alternatywnie

1998 - seria K6-2 rozpędza się do 400Mhz, iNTEL wprowadza Celerony 266 i 300 (bez cache) wszystkie idą na 400 i 450MHz, 300A wychodzi w sierpniu i seria SL2WM pewnie w conajmniej 90% idzie na 450. Ten procesor zamiata wszystko w budżetowym segmencie.

1999 - seria K6-2 rozpędza się do 533MHz, w drugiej połowie roku wchodzi K7 i do końca roku rozpędza się do 750MHz, iNTEL dobija z Celeronem do 500MHz, jeśli chodzi o Pentium III to na początku roku pojawia się Katmai ... a już pod koniec roku wchodzi P3 z core Coppermine i zaczyna się wyścig na zegary.

2000 - Slot A okazuje się być mało rozwojowy, AMD przełącza się na Socket A, wypuszcza Athlony które stanowią konkretne zagrożenie dla P3 i turbo uderzenie w segment budżetowy - Durony z core Spitfire a iNTEL... nie ma wyjścia, wprowadza Celerony z core Coppermine, ale zaczyna łapać zadyszkę - rozwiązania Socket 370 z trudnością przekraczają 1GHz... a nowa broń intela w postaci Pentium 4 okazuje się być strzałem w stopę.

2001 -iNTEL pląta się o własne nogi, najpierw próbując udowodnić, że RDRAM to jedyna słuszna droga, później wracając do SDRAM podczas gdy AMD oferuje już Athlona 1,4GHz na platformie DDR (AMD 760) a pod koniec roku wchodzi Athlon XP i VIA KT266. iNTEL ma konkretny problem...

 

P.S. nie kontynuję tego horroru, ale w odcinku drugim Chipzilla wraca z wunderwaffe - P4 Northwood ;)

 

  • Lubię to 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, worm napisał:

Ja kojarzę kompa chyba z 99/00 za jakieś 3k z haczykiem. P133 / 16MB / 6,4GB / monitor 14" Daewoo...

 

W sierpniu 1998 udało mi się naciągnąć rodziców na Celofana 266, 64 MB RAM, Voodoo Rush 6 MB, HDD 3,2 GB z monitorem Samsunga (Samtron) 15 cali. Całość za około 3300 zł, więc ten... tego... :o

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ja się prosiłem kilka lat o PC, w końcu dostałem p60 za 4050zł w 95r. plus odsetki z 24 miesięcznych rat . Nie dziwię się , kiedyś trzeba było mieć kilka wypłat na takiego pc który wymagał od razu upgradu  .  U mnie brak dźwiękówki  , grafika bez vesa i directx , 4mb ramu (na początku napisałem 4gb :D )

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Początek lat 90 za prawie 25 000 000zł kupiłem z bratem 386DX :P - do dzisiaj go mam. W tamtym czasie zakup napędu CD-ROM x2 to koszt ok. 500zł, kartę dźwiękową klon SB PRO kupiłem za 300zł(?) po sprzedaży Amigi 500. Później był Optimus young z pentium 150 za 3000zł...ale to już nie było to. Najfajniejszy czas to druga połowa lat 80, Atari 65 XE z pewexu, wpisywanie listingów m.in. z bajtka :D i nagrywanie na kasetę programów puszczanych w radiu - to była chyba Trójka...?

  • Lubię to 4
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Tymianek napisał:

Początek lat 90 za prawie 25 000 000zł kupiłem z bratem 386DX :P 

Mnie nie było stać niestety, musiałem kupić 386sx z 1mb ram i monitorem mono(13mln bodajze). Ale to i tak był megaskok w porównaniu do 8088 z herculesem. Pierwszy dźwięk z pc (pomijajac beeper) wydawał u mnie covox. Ze wspomnianym wyżej Cyrixem miałem już tsenga et6000, gravisa i monitor kolor 15" 'cyfrowy. 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
4 minuty temu, tomek11 napisał:

Fajne odkrycie po latach , zmiana położenia kondensatora zamienia procesor amd-k6-2+ na amd-k6-III+ ;)

 

https://www.hwupgrade.it/news/cpu/amd-k6-2+-diventa-k6-iii+-appassionato-raddoppia-la-cache-spostando-un-condensatore_105203.html

 

amd-k6-mod-condensatore-28-02-2022.jpg

 

 

Pytanie czy cache we wszystkich sztukach sprawny... ale jest to prawdopdobne.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...