Skocz do zawartości

Retro wspomnienia, retro problemy, retro dziś.


Gość DANNY_79

Recommended Posts

Godzinę temu, BlackCoffe napisał:

Portal PCLab został włączony w portal Komputer Świata, to już jest od pewnego czasu.

To było wiadome, bo każdy konkurencyjny portal o tym informował. Natomiast jeszcze kilka dni temu zaglądałem sobie na ich artykuł o kartach dźwiękowych (przykład bardzo wartościowej treści archiwalnej) i jeszcze paywalla nie było.

Link to post
Share on other sites

Dlatego podkreśliłem że "dogłębnie". Nie mogę sprofilować sprzętu, a lecenie z ustawieniami "do góry" zajmie wieki.

Jak się leci od niskiego FSB to prosta sprawa. Mam sprawdzone że na 2-2-2-9 max FSB to 181. Na domyślnym mnożniku i tak nie dojdę do tego pułapu więc po prostu dla poszczególnych napięć sprawdzam stabilność dla coraz wyższych częstotliwości. Gorzej kiedy już znam granicę taktowania i chcę zmniejszyć mnożnik a zwiększyć napięcie. Tutaj to już meksyk.

Link to post
Share on other sites

Podstawy są zawsze te same raczej.

Dajesz możliwie jak najniższy mnożnik i patrzysz jakie najwyższe fsb osiągnasz. Potem podnosisz mnożnik. Ewnentualnie obniżasz fsb ale podnosząc mnożnik by uzyskać jak największe takty proca.

Pamięci kup jakieś konkretne PC4000 albo takie co tyle robią albo więcej i jedziesz z mnożnikiem cpu:ram 1:1, bo wtedy najwyższą wydajność masz.

Zostaje kwestia napięć i temperatur. Nie wiem ile ten model ma tjmax ale to sprawdzisz w specyfikacji i tego bym raczej nie przebijał. Napięcia zależne w zasadzie od temp bym powiedział, bo możesz dać duże papy ale jak tempy nie będą duże to nie będzie problemu.

Najważniejsze napięcia to cepa (bym nie dawał więcej jak 1.8V), płyty (nie pamiętam już ile jest def ale tak z +0,2 bez problemu możesz zapodać) i vdimm dla pamięci (tu zależnie od tego na jakich kościach).

Link to post
Share on other sites

Prosta ta teoria, nie? :hahaha:

 

- w dimmach zostają promosy, wiadomo dlaczego. Jeżeli od Ciebie usłyszałem że na windbondy w PL nie ma co liczyć, to faktycznie - nie liczę. (timingi 2229 przy FSB 200 byłyby zbawieniem wydajnościowym dla tej platformy)

 

7 minut temu, buszi napisał:

jedziesz z mnożnikiem cpu:ram 1:1, bo wtedy najwyższą wydajność masz

- wiadomo. Tutaj mam jeszcze łatwiej, bo z dzielnikami płyta wali błędami.

 

14 minut temu, buszi napisał:

Napięcia zależne w zasadzie od temp bym powiedział, bo możesz dać duże papy ale jak tempy nie będą duże to nie będzie problemu.

 

Napięcie jakie może dać płyta nie jest problemem, tylko zasilacz. Przy 1,825V prime95 i założeniu że 9800 pro jest obciążone, przekraczam maksymalny dopuszczalny prąd z tabliczki znamionowej zasilacza.

 

15 minut temu, buszi napisał:

Dajesz możliwie jak najniższy mnożnik i patrzysz jakie najwyższe fsb osiągnasz.

To już zrobione, nawet dla różnych napięć NB. Powiedzmy że na niskim mnożniku i określonym FSB - stabilnie. Na określonych timingach i określonym FSB sprzadzonym również na niskim mnożniku - stabilnie.

 

I tu jest sedno problemu - mam określone granice stabilności dla poszczególnych ustawień, ale kiedy próbuję je "złączyć" - wszystko sięsypie.

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Ja to zwykle jechałem na pałę. Jak cep miał 133 to od razu 166, jak banglało to od razu skok na 200 był :->

Jak się sypało to 5MHz w dół.

Z pamięciami akurat problemu nie miałem nigdy, bo zawsze pod ręka jakieć PC4000 były i to zwykle wystarczało jak jechałem na mnożniku 1:1.

Można się bawić jak trafisz cepa co robi fsb powyżej 200 to wtedy jakieś fajne Winbondy wskazane, bo wtedy i przy CL2 spokojnie te 240-250 zrobisz.

Wtedy wymaksujesz wydajność całej platformy.

Edytowane przez buszi
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...