Skocz do zawartości

lc i7 3930k oraz gtx680sli


Recommended Posts

Do Lord Nikkon  . Mógłbyś udostępnić jakieś zdjęcia swojej maszynki aby można było zobaczyć Twoje cudo . Zaoszczędziło by mi to dodatkowych problemów a i może stało się wzorem do naśladowania. Na razie podaj mi jakimi chłodnicami studzisz cały zestaw bo ja na razie kupiłem tylko 1sztukę 360mm  phobya ver 2.0 i wszyscy twierdzą że nie zdołam tym wystudzić cpu i 2x gpu. jakich wentylatorów używasz? Masz kontroler czy nie ? Jakieś podstawy mi podaj bo zielony jestem całkiem, to moje 1 LC . dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

@up, wszystko masz w jego sygnaturce

 

 

 

Koolance CPU380I + Swiftech MCR220/320 360mm/240mm + EK-D5 Vario Motor (Koolance COV-RP450 Rev.2.1) + EK-Spin DUAL BAY Res+ 2X Kolance VIDGTX680 + EK MOSFET ASUS RF4 CSQ + NB Eloop NB12-P + Noctua NF-P12 + PrimoFlex Advance LRT + Mythems X1 Blood red
Link to post
Share on other sites

@Sebas680

 

Nie ma problemu, tylko najwcześniej dam zdjęcia w piątek bo właśnie okazało się, że po dołożeniu 140mm radiatora (Black Ice Nemesis GTS) nie wejdzi mi mój Swiftech i na razie pracuje (o graniu nie ma mowy) na wykastrowanym LC. Wg listy przewozowego chłodnicę mam dostać w piątek w godzinach porannych (czyli w Polsce będzie środek nocy) i jak tylko zmontuje wszystko do kupy - dam zdjęcia.

 

Co do samej chłodnicy.

 

Phobya nie jest zła bo jest to gruba chłodnica (60mm) ale ludzie dobrze piszą - nie wystudzisz takiego układu jedną nawet grubą chłodnicą. Tzn. może byś wystudził ale musiałbyś mieć tzw. kanapkę (push pull) i wentylatory które by wyły jak diabły potępione, bo taki sprzęt jak nasz się kręci i chce się zachować ciszę.

 

Ogólnie uważam że do schłodzenia, po podkręceniu wszystkiego (w granicach rozsądku) wystarczy grube 360mm i jakaś grube lub cienkie 240 (na spodzie czy przodzie obudowy - ważne aby było w miarę łatwo ją przedmuchać jak zbierze kurz). Ja osobiście mam na suficie 360mm (a raczej będę miał jak dojdzie), 240mm na spodzie a teraz dołożyłem 140 na tył. Gorące dni jednak są najlepszym sprawdzianem układu. Może gdybym nie miał Zotac AMP! Edition, który jest szalenie podkręcony, to 140mm byłoby niepotrzebne, ale lepiej dmuchać na zimne.

 

Ogólnie bardzo polecam chłodnice od Black Ice, wyszli teraz z nowymi chłodnicami Nemesis, które mają zastąpić docelowo SR1 i są naprawdę świetnie zbudowane, zasadniczo wszystko co będzie oscylować w granicach 16FPI będzie nadawać się do wolnobieżnych wentylatorów.

 

Jak już mowa o wentylatorach. Przetestowałem naprawdę wiele i niechętnie ale musze przyznać że Noctua jest najlepsza. Mam w szufladzie NB-eloop, które okazały się strzałem w kolano. Po pierwsze dlatego, że ich prędkość obrotowa (realna) różni się i to bardzo od tej prędkości jaką deklaruje producent. Po drugie o ile w Push są niezłe (o ile w odległości min 10 cm nie ma żadnej przeszkody) to w pull są po prostu nieznośne. Szum bym zniósł ale gwizd przy prędkości 800-900obr/min to już przegięcie. Dlatego skierowałem się w stronę NH-P12 i mimo strasznej ceny i średniego kolorku, są genialne. Przy 1000obr/min słychać szum powietrza i nie jest on męczący. Przy 800obr/min trzeba się wsłuchać aby je usłyszeć a podczas gry głośniej pracują sekcje zasilania na obu GTX680 niż te wentylatory. Słyszałem jeszcze, że Be quiet jest dobry ale w Japonii próżno go wypatrywać a jak się pojawia to jest jeszcze droższy od Noctuy. Możesz też pójść w Coguar Vortex HDB, które wbrew obiegowej opinii, że są głośne, są naprawdę świetne i łożyska dorównują Noctua (przy niższej cenie). Testowałem Coguary ale miałem tylko dwa i nagle zniknęły z sklepów dlatego kupiłem Noctue. Jeśli chcesz Noiseblockery to można iść w NB S2 bo są dobre i ciche. Z najtańszych opcji to chyba Gelid Silent ale nie powalają na kolana. Ogólnie osobiście polecam Noctue bo są obłędne.

 

Sterowanie wentylami mam mieszane. Górne wentylatory (na chłodnicy 360) mam regulowane przez kontroler scythe za pomocą splitera od Swiftecha (6kanałów) tylni wentylator (noctua NF-A14PWM) jest sterowany za pomocą CPUFAN jako zabezpieczenie gdyby siadł kontroler a że jest on cichy więc nie ma problemu. Wentylator w przodzie obudowy (NZXT 200mm) jest sterowany tak jak dwa wentylatory na spodzie (NB, chyba XE2) za pomocą Kaze master od Scythe. Panel ten również odczytuje mi temperatury cieczy (sensor wkręcony za rezem) jak i temperatury górnej i dojnej chłodnicy.

 

Jak chcesz to możemy nawet zgadać się na skype bo myślałem że jestem osamotniony z moją maszyną a tu brat się pokazał na horyzoncie. Jak chcesz to napisz na PW to się zgadamy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@ Lord_Nikkon

 

Dzięki za odpowiedź. Wymieniam na początek mojego coolermastera haf-x na corsair obsidian 900D . W tej obudowie spokojnie zmieszczę 2 chłodnice 360mm . Powinna dojechać na piątek. Na razie jednak nie zwoduję zestawu muszę trochę kasy uskładać bo tego wydatku nie przewidywałem. Pompy jeszcze nie mam i reza,  a Haf poleci na sprzedaż może ktoś kupi, no i dochodzi jeszcze zakup 2 chłodnicy. Chyba trochę to potrwa . Jakie taktowanie gpu udało Ci się uzyskać po zwodowaniu zestawu ?

Mam pytanko dot. wentylatorów podobają mi się takie phobya nano-2G 12 PWM z czerwono-czarnym wiatrakiem , jak myślisz nadawały by się? zależy mi na kolorystyce czerwonej lub czarnej bo obsidian ma duże okno i wszystko widać będzie . Nie chce żeby wyszła choinka kolorowa tylko jakoś dobrze się prezentował. Jak chcesz to zdjęcia na sderen@wp.pl  możesz wysyłać. Dzięki za każdą pomoc.

Link to post
Share on other sites

Zacznę od końca.

 

Wentylator który chcesz (phobya), jest mi obcy bo w Japonii jest niedostępny, jednak jak dotychczas korzystałem z kanału CoolingTechnique na YT żeby posłuchać jak poszczególne wentylatory pracują. Jest tam tez Twój wentylator. Czy pracuje cicho, kwestia gustu bo musisz pamiętać że będziesz ich miał minimum sześć i więcej bo to że schłodzisz grzejące się elementy nie oznacza że np. pamięci będą chłodne (te umieją dać w kość). Myślę jednak, że jak będziesz miał dwie chłodnice (i to jeszcze grube) po 360mm każda to nawet ustawienie tych wentylatorów na 700 obr/min nie będzie rozbić aż tak wielkiej różnicy w stosunku do Noctuy. Trzeba by było się przyjrzeć jakie ciśnienie mogą te Phobya mogą wytworzyć, jednak nadal sądzę, że złe nie będą.

 

No jak będziesz kupował poszczególne elementy, to masz dwie opcje. Pierwsza to kupowanie na raty (część po części) i szukanie promocji czy okazji (ja swoją D5 kupiłem aż w USA bo nawet z przesyłką była znacznie tańsza od tego co mieli w JP) . Martwię się jednak o to czy nie będziesz miał kłopotów z kupnem bloków do 680 bo w Japonii chyba kupiłem dwa ostatnie, ale tutejszy rynek jest raczej skromny. Resztę gratów raczej kupisz od ręki.

 

W ogóle gratuluję zakupu Obsidiana. Buda moich marzeń i mimo niezaprzeczalnych zalet - za droga. Fajnie że chcesz uniknąć efektu "cygańskiego wozu" bo wg mnie to jest w tym wszystkim chyba najważniejsze. Phobya kiedy zacznie się kręcić robić brunatno lub bardzo ciemno czerwona, można to zaobserwować na YT. Ja bym raczej szedł w kierunku czerwonych łopatek z słabym podświetleniem ledowym wtedy ładnie by to się zgrało z czerwienia RIVE i elementami Ledowymi na płycie. Ja mam akurat Noctuy ale są one prawie niewidoczne za meshem (choć z góry widać i to mnie denerwuje ale wybrałem jakość wentyli a nie kolor bo też wyboru wielkiego nie miałem). Można do tego dać wokół okna (przy tej wielkości to  chyba na wszystkich krawędziach) taśmy ledowe RGB (ja mam od scythe z zdalnym sterowaniem). Zaleta jest taka, że możesz żaglować kolorami i łatwo nawet wyłączyć a co najważniejsze w sposób łatwy regulować natężenie światła. Na początku sam miałem obawy, że będę miał pstrokaciznę ale wyszło naprawę nieźle jak na towar za chyba 30zł.

 

Tak jeszcze myślę. Jak chcesz utrzymać kolorystykę RIVE/RIVF to chyba najlepiej będzie albo iść w bloki z czarnego Actel'u albo w srebrne (ja mam od Koolance), bo jak oświetlisz je na czerwono to robią się czerwone. Kwestia wyboru, ogólnie jestem przeciwnikiem katod, a w szczególność tych UV. Jak tylko wsadzę to chłodnicę do siebie (na razie wstyd się chwalić tak wykastrowanym układem), to wyślę zdjęcia, tylko musisz wziąć poprawkę, że zdjęcia przekłamią kolor podświetlenia, bo na zdjęciach wychodzi lekko różowe, ale postaram się to przekłamanie opanować. Jeszcze warto by było dać kable w oplotach czarno czerwony z separowanymi przewodami (chyba BitFenix sprzedaje gotowe komplety). Poleciłbym darmacza ale ostatnio czyta się coraz częściej, że zawala z zleceniami i nawet z policją na karku - nie zwraca pieniędzy. Lepiej wydać więcej na bitfenixy i mieć spokój (swoją drogą są świetne bo w dotyku przypominają oplot materiałowy a nie plastikowy jak w moich Gelidach). Ogólnie czeka Cię kosztowna ale fascynująca zabawa w LC.

 

Konkretnych wartości przetaktowanych GPU nie podam Ci bo nie pamiętam. Obecnie lecę na standardowych taktowaniach Zotaca, bo są już wystarczająco ostre. Faktem jednak jest że jak leciałem z przetaktowywaniem całego mostka udało mi się uzyskać niezłe wyniki bez podnoszenia napięcia ale konkretnych wartości nie pamiętam. Teraz mam tylko przetaktowane pamięci na 7000MHz, żeby zrównać się z 770 i to mi wystarcza. W sumie dla 5 klatek nie ma sensu katować GPU, zasilacza i męczyć się w odgłosie katowanych cewek, które są identyczne do referencyjnych kart, ergo nie pozwalają na tak wiele jak rozwiązania EVGA, ASUSA czy MSI.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

we wcześniejszych linkach umieściłem zdjęcia bloków gpu od evga hydrocooper udało mi się jeszcze kupić, są całe czarne zobacz foto. Co do darmacza to troszkę mnie zmartwiłeś bo parę rzeczy zamierzałem jeszcze u niego kupić. Jak do tej pory kupowałem problemu nie było żadnego.

Link to post
Share on other sites

@mulator

 

bardzo chętnie . Mógłbyś jakieś fotki wrzucić? Może jakieś porady co do samego układu,jaką kolejność elementów zachować,jak grafiki łączyć? Widziałem na zdjęciach że można równolegle,albo szeregowo, ale ta wersja powoduje że grafika chłodzona jako 2jest cieplejsza. Dobrze myślę?

@mulator

 

Ładnie to wszystko wyszło. Jaka to obudowa i jaką chłodnicę w piwnicy schowałeś?

A o co chodzi z tymi problemami u darmacza, bo chciałem jeszcze rezerwuar u niego kupić, nie wiem czy ryzykować?

Link to post
Share on other sites

 

 

Co do darmacza to troszkę mnie zmartwiłeś bo parę rzeczy zamierzałem jeszcze u niego kupić. Jak do tej pory kupowałem problemu nie było żadnego

 

Ja również nigdy nie miałem problemów z Darmaczem, sporo kasy u niego zostawiłem. Nawet ostatnio zrealizował mi zamówienie oplatania przewodów w zaledwie dwa dni. Uważam, że spokojnie możesz u niego robić zakupy.

 

@up

możesz dowolnie skomponować sobie układ, musisz jedynie pamiętać, aby rezerwuar był zawsze przed pompą, gdyż ta nie może pracować "na sucho".

Miałem sli z dwóch MSI Gtx 680 Lightning, karty połączone były taką złączką i jedna z kart miała temp. wyższe o ok.3-4 *C

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wiecie... Na Pclabie jest cały temat (mający chyba 14 stron) o tym jak Darmacz wycyckał ludzi w tym PCLAB na grube pieniądze. Sam chciałem kupić u darmacza panel boczny do mojego Phantoma 630 MB ale jak dzwoniłem to telefon pozostawał głuchy. To świadczy o jakości sklepu. Bo trzy dni próbowałem i wiele prób dalej, nie byłem w stanie skontaktować się z sklepem, bo to że często operują na wirtualnych stanach magazynowych to jest fakt. Inna sprawa, że sklep uznaje tylko przedpłaty na konto, co uważam w kontekście wielu negatywnych opinii, za kolejny gwóźdź do trumny. W sumie mój panel to wydatek rzędu 140 zł, więc nie jest to kasa która by zabijała ale też piechotą nie chodzi a jeśli jeszcze jest sprawa taka, że panel miałby iść do Japonii (gdzie koszt wysyłki 2KG paczki to poważne kwoty, to sprawa robi się ciekawa, bo nie ma jak się skontaktować z sklepem aby ustalić szczegóły i sprawdzić czy naprawdę panel jest na stanie czy też nie (w większości sklepów nie ma a caseking wyprzedał wszystkie, plus jeszcze taki, że darmacz raczej nie kupił na zapas takiego niszowego produktu).

 

Dlatego nie odradzam ale uczulam, że coś jest z tym sklepem nie tak. Może jestem przeczulony po tym jak mnie wysiudał Sleeveking ale chyba mam powody, bo dochodzenie swoich roszczeń z odległości 14000 km jest dość kłopotliwe. Angela ma może odrobinę wyższe ceny ale jest z nimi świetny kontakt i wiele razy u nich kupowałem i pomijając poślizgi na poczcie i w przesyłkach międzynarodowych - ideał. Jak nawet czegoś nie mają na stronie to wystarczy zadzwonić, czy też napisać i poszukają i sprowadzą daną cześć.

 

Apropos łączenia SLI. Ja osobiście jestem zwolennikiem łączenia szeregowego, różnica w temperaturach u mnie nie przekracza 2stopni, po kilku godzinach w furmarku. Ja użyłem Koolance Dual VID 2-3 slots. nie powala pięknem ale pasuje bezproblemowo do moich bloków i co najważniejsze jest naprawdę dobrze zrobiony.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@up

 

oczywiście masz rację, słyszałem, że Darek ma problemy z realizacją zamówień custom, natomiast jeżeli już ma coś fizycznie na stanie realizacja odbywa się błyskawicznie. Jedyna kwestia to ustalenie czy stany faktyczne pokrywają się z tym co klient widzi w sieci, a z tym niestety bywa różnie. Ja ostatnio zamawiam graty z caseking.de i mogę ich polecić, mają niższe ceny niż u Darmacza (nawet z przesyłką). Autor nawet jeżeli obawia się zakupów u Darmacza, pozostaje jeszcze np Angela, stanowczo odradzam natomiast robienie zakupów w cooling.pl, to już nie to samo co kiedyś :( 

 

Koniec OT

Link to post
Share on other sites

Angela to naprawdę synonim solidności (przynajmniej w moim wypadku a przesyłki szły aż do Japonii). Caseking - świetna firma i nawet ludzie z Angeli mówią, że często u nich się zaopatrują. Na pewno trzeba szerokim łukiem omijać Sleeveking - złodziej i już. Ja sam poluje na pełne okno do mojego Phantoma 630MB. Nigdzie nie ma a u Darmacza jest. Myślałem - zadzwonię. Ludzie co to za firma - 3dni dzwonię i nic, zero jakiejkolwiek odpowiedzi, to już jest naprawdę brak profesjonalizmu zalatujący sleevekingiem ale powiedzmy, że napisałem do niego maila z zapytaniem czy mają to na stanie, jak mają to biorę na pobranie i wysyłam do kolegi, który później puści mi to do Japonii. Jak Darmacz skrewi sprawę, nikt nic nie straci. Wg regulaminu to co jest na stanie (a podobno mają 3 sztuki) można kupować za pobraniem, więc źle nie jest. Gdyby odebrali telefon i byśmy porozmawiali - dostali by kasę na konto. Może i darmacz jest świetnym moderem ale o obsłudze klienta to chyba trochę zapomniał. Nazwijcie mnie staroświeckim ale ja tam wolę załatwiać sprawy na telefon a na maila tylko dostawać potwierdzenie zamówienia.

 

Cooling siadł an laurach, jego oferta w porównaniu do angeli jest mizerna a jak zapytałem się o panel boczny do mojej budy - "eeeee to nas nie interesuje" a w Angeli bardzo miły i rzeczowy pracownik na poczekaniu mi wszystko sprawdził. Jak dla mnie takie podejście jest warte tych paru złotych.

Link to post
Share on other sites

Angela jeśli chodzi o sklep jest super, pan Artur zawsze coś doradzi itp. Natomiast serwis to porażka, 3 miesiące czekałem na wymianę gwarancyjną panel-u phobii. Dopiero po tym jak opisałem całą sytuacje na FB, raczono się ze mną skontaktować, a tak ponad 2 miesiące olewania

Link to post
Share on other sites

 

 

Ja sam poluje na pełne okno do mojego Phantoma 630MB. Nigdzie nie ma a u Darmacza jest. Myślałem - zadzwonię.

 

Darmacz ma fizycznie wersję czarną i białą, wysyłka max 3-4 dni (info z pierwszej ręki).

 

Sorki sebas680 za OT

Link to post
Share on other sites

@policeman

 

Właśnie dostałem mail potwierdzający z PCM-PC, z zapewnieniem pokrywającym się z Twoimi słowami. Jeśli Sklep zgodzi się na wysyłkę za pobraniem - finalizujemy zakup. Jak się wywiążą z zamówienia to przejdę w późniejszym czasie na przelewy, choć stwierdzenie jakie przeczytałem w maile, że: "Tak kontakt telefoniczny jest niemożliwy tak jak w wielu innych sklepach w PL, gdyż mniej wnoszą niż wiadomości via e-mail", może zastanawiać. W końcu chciałem się zapytać o dostępność i sposób wysyłki a raczej płatności. Trochę to dziwne, ale może to symbol naszych czasów.

 

W angeli czy nawet w coolingu nie ma problemu, żeby zadzwonić i zapytać się o pewne proste sprawy i wiele osób sobie to ceni i chwali. Co prawda wielu zawraca cztery litery, no ale są ludzie i parapety.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Widzę że dyskusja wokół darmacza gorąca. Cieszę się że dzielicie się swoimi uwagami ze mną . Do tej pory jedynie u darmacza robiłem zakupy, i wszystko ok. było . Niestety nie wszystko można u niego kupić , i trzeba się posiłkować gdzie indziej. Na razie rezerwuar chcę kupić tubowy koolance i mocowania. Wszystko na stanie jest, zaryzykuję, może się uda. Co do obsidiana to jeszcze nie dotarł , może na sobotę dojedzie .


Poleciało zamówienie na rezerwuar , pozostaje czekać i modlić się żeby się udało.


Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło . Darmacz oferuje montaż oplotów i wymianę wtyczek w pompach d5 bez utraty gwarancji. Jak myślicie, warto ryzykować? Może to spowodować  rozszczelnienie pompy, bo jestem przekonany że czytałem o takim przypadku właśnie na benchmarku.

Link to post
Share on other sites

Miałem podobny przypadek. Pompa od Swiftecha, ale przewody oplatał Sleeveking. Pompka nie była szczelna, ale z mojej winy, nie dokręciłem pierścienia od topu i zalało elektronikę. Nową pompkę Aqua Computer oplatał Darek i wszystko było ok, oplot bardzo gęsty i ładnie krył.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dostałem potwierdzenie na e-mail że darmacz przesyłkę moją wysłał kurierem więc trochę mi ulżyło, szybko jakoś bo chwilę przed północą zamawiałem. No i obsidian wreszcie będzie jutro ,mam potwierdzenie. Jakby ktoś chciał moją starą budę kupić to na Pw lub chłodzenie na procesor noctua NH-D14

I zdjęcia jakieś jutro wrzucę budy i reza

Link to post
Share on other sites

Super, że Darmacz Ci coś wysłał. Ja dopiero teraz dostałem info od niego, że panel który figuruje na stronie jako dostępny i zgodnie z regulaminem mogę kupić za pobraniem, jest tak naprawdę niedostępny (tak jakby 3 sztuki sprzedał w ciągu 12 godzin). PO pierwsze odmówił wysłania za pobraniem a po drugie stwierdził, że panele dostępne będą pod koniec lipca. Ciekawe bo nawet na stronie NZXT ich nie ma oraz nie wiadomo kiedy i czy się pojawią. Facet jest całkowicie niepoważny i zalatuje mi cwaniakiem.

 

Mam nadzieję że masz numer trackingowy??bo stwierdzenie, że wysłał jest dość pojemne.

Link to post
Share on other sites

Przyjechał obsidian . Obłędna buda i ......duża strasznie. Cieszą dodatki w postaci śrub montażowych do wszystkiego. Są nawet uchwyty do chłodnic w piwnicy . Polecam każdemu warta tych pieniędzy. A co do przesyłki od darmacza to sprawdzę czy kurier dał znać kiedy będzie.

Link to post
Share on other sites

Gratulacje. 900D to takie moje małe marzenie odkąd się pokazałem. jednak z drugiej strony 1000zł to trochę sporo bo za to można już mieć super wypaśną płytę główną a wychodzę z założenia, że buda ma wglądać a płyta pracować. Tak czy siak - szacunek.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...