Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zainstalowałem Windows 10 na moim dell venue 11 z i5

Windows pobrał sam wszystkie sterowniki zainstalowałem tylko stery do kart graficznej i  ekranu dotykowego.

W menadżerze urządzeń ma jedno ,,inne urządzenie": SM Bus Controller

Jaki sterownik powinienem zainstalować? Czy warto jeszcze jakieś sterowniki doinstalować(zwiększenie wydajności?)

Link to post
Share on other sites

Chciałbym kupic stylus do mojego V11P. Czy na opakowaniu jest podane jaka to wersja rev a01/a02? Mam zamiar kupic z tej aukcji: http://allegro.pl/rysik-dell-active-stylus-do-venue-11-i-8-pro-xps-i4770635373.html

Odbiór osobisty aby sprawdzić czy to najnowsza wersja i ewentualnie zrezygnować. Na stronie Dell podany jest nr części 750-aadt rozumiem ze to jest najnowysz model? Jest na pudelku informacja o tym?

Link to post
Share on other sites

Na opakowaniu Stylus'a jest podana która to wersja. Na naklejce na tyle opakowania mamy napisane R00 / R01 / R02

 

Najbardziej dopracowane są R02, wersja R01 sprawiała problemy z bardzo szybkim zużyciem baterii. R00 została wycofana i jest wymieniana na nowsze.

 

Niestety nie da się przypisać klawiatury - przypisywania działa tylko w konkretnych aplikacjach, czyli w PS możemy mieć inne przypisanie niż w CAD. Sam czekam na poprawkę do sterowników Synaptics, która ma umożliwić przypisywanie dowolnych akcji, podobno Dell ma się tym zająć :) - nadal czekamy.

Link to post
Share on other sites

Chciałbym kupic stylus do mojego V11P. Czy na opakowaniu jest podane jaka to wersja rev a01/a02? Mam zamiar kupic z tej aukcji: http://allegro.pl/rysik-dell-active-stylus-do-venue-11-i-8-pro-xps-i4770635373.html

Odbiór osobisty aby sprawdzić czy to najnowsza wersja i ewentualnie zrezygnować. Na stronie Dell podany jest nr części 750-aadt rozumiem ze to jest najnowysz model? Jest na pudelku informacja o tym?

gdyby kolega dowiedzial sie jaki model stylusa sprzedaja to prosze o informacje na forum

za dwa tygodnie kupuje wreszcie dv11pro z i3 i stylusa tez

 

uzywacie jakiejs podstawki w lozku ?

Link to post
Share on other sites

Stylusy z rewizji R01 - mają jeden problem, nie które egzemplarze szybko "zjadają" baterię. Mój działa dobrze, ale znajomemu nie. Dell wadliwe wymienia na R02. Ostatnia "rewizja" czyli R02 nie ma kłopotów.

Ten problem wynika, z tego, że po 60 sekundach od utraty kontaktu z tabletem - powinien się wyłączyć. Niestety w niektórych R01 tak się nie dzieje i cały czas pracują "zżerając" baterię. :)

 

Ja mam dok / klawiaturę MOBILE - która zmienia mi tablet w Ultrabook - idealnie sprawdza się w łóżku :) - ma wbudowany dodatkowy akumulator. Niestety cena jest wysoka. :)

Link to post
Share on other sites

Stylusy z rewizji R01 - mają jeden problem, nie które egzemplarze szybko "zjadają" baterię. Mój działa dobrze, ale znajomemu nie. Dell wadliwe wymienia na R02. Ostatnia "rewizja" czyli R02 nie ma kłopotów.

Ten problem wynika, z tego, że po 60 sekundach od utraty kontaktu z tabletem - powinien się wyłączyć. Niestety w niektórych R01 tak się nie dzieje i cały czas pracują "zżerając" baterię. :)

 

Ja mam dok / klawiaturę MOBILE - która zmienia mi tablet w Ultrabook - idealnie sprawdza się w łóżku :) - ma wbudowany dodatkowy akumulator. Niestety cena jest wysoka. :)

mam zamiar kupic ta klawiature, wiele dobrego o niej czytalem

 

szkoda ze tabletu nie mozna wpiac w klawiature odwrotnie jak w acer switch, wtedy dostepny jest tryb namiotu, do lozka chyba lepszy, jak sie lezy

Link to post
Share on other sites

Niestety nie da się. Jest świetna, pisanie na niej to poezja. :)

 

Trzeba tylko pamiętac, by przy zamykaniu uzywać czegoś jako separatora. Góra klawiatury jest wytłoczona z jednej płyty aluminium, i krawedzie otworu pod Touchpad moga uszkodzić ekran. Ja używam pianki, takiej cienkiej płachty w jaką zawijają monitory :) mozna użyć "szmatki" to czyszczenia ekranów :)

 

Ma niestety też 3 wady :

 

Brak portów USB - niby mamy pełne USB 3 w tablecie, ale z dwa w doku by nie zaszkodziły :)

 

Po zadokowaniu gniazdo zasilania klawiatury staje się nie dostępne - zgoda, ładując tablet ładujemy też i dok :) - ale gniazdo w tablecie jest częściej używane. Miło by dla równowagi móc go troche oszczedzić. U mnie po roku nic się nie dzieje, nie ma też doniesień o jego uszkodzeniach. Ale wolal bym choć troszkę go oszczędzić :)

 

Trzecia "wadą" jest układ klawiszy - klawisze od F1 do F12 - są zamienione z klawiszami sterującymi - czyli jak naciśniemy F1 to mamy VOI- jak F2 to VOL+ - i tak dalej - aby uzyskać F1 i pozostałe musimy nacisnąc Fn - czyli dokładnie odwrotnie niż w laptopach :)

Owszem jest to strasznie wygodne - bo mamy sterowanie i większośc klawiszy jak czy Szukaj, Ustawienia - od razu dostepnych - ALE - jak pracuje się z Excelem czy programami ERP - i muszę uzyć np. F2 czy F5 - to zaczyna to przeszkadzać. :) Dell obiecał, że dorobi opcję przłączania - ale na dziś jej nie ma.

 

Nie są to wielkie wady - ale - troszkę psują idealny wizerunek :) - jak by je poprawili to było by super. 

 

Po za tym mamy długi skok, wyraźny moment zadziałania, idealną powierzchnię klawiszy, pisze się świetnie. Wbudowany akumulator niemal podwaja czas pracy. Wykonanie rewelacyjne - pojedńcza, tloczona płyta aluminum nawierzchu, świetne, matowe tworzywo na spodzie - rewelacyjna sztywnośc i spasowanie. 

Link to post
Share on other sites

Niestety nie da się. Jest świetna, pisanie na niej to poezja. :)

 

Trzeba tylko pamiętac, by przy zamykaniu uzywać czegoś jako separatora. Góra klawiatury jest wytłoczona z jednej płyty aluminium, i krawedzie otworu pod Touchpad moga uszkodzić ekran. Ja używam pianki, takiej cienkiej płachty w jaką zawijają monitory :) mozna użyć "szmatki" to czyszczenia ekranów :)

 

Ma niestety też 3 wady :

 

Brak portów USB - niby mamy pełne USB 3 w tablecie, ale z dwa w doku by nie zaszkodziły :)

 

Po zadokowaniu gniazdo zasilania klawiatury staje się nie dostępne - zgoda, ładując tablet ładujemy też i dok :) - ale gniazdo w tablecie jest częściej używane. Miło by dla równowagi móc go troche oszczedzić. U mnie po roku nic się nie dzieje, nie ma też doniesień o jego uszkodzeniach. Ale wolal bym choć troszkę go oszczędzić :)

 

Trzecia "wadą" jest układ klawiszy - klawisze od F1 do F12 - są zamienione z klawiszami sterującymi - czyli jak naciśniemy F1 to mamy VOI- jak F2 to VOL+ - i tak dalej - aby uzyskać F1 i pozostałe musimy nacisnąc Fn - czyli dokładnie odwrotnie niż w laptopach :)

Owszem jest to strasznie wygodne - bo mamy sterowanie i większośc klawiszy jak czy Szukaj, Ustawienia - od razu dostepnych - ALE - jak pracuje się z Excelem czy programami ERP - i muszę uzyć np. F2 czy F5 - to zaczyna to przeszkadzać. :) Dell obiecał, że dorobi opcję przłączania - ale na dziś jej nie ma.

 

Nie są to wielkie wady - ale - troszkę psują idealny wizerunek :) - jak by je poprawili to było by super.

 

Po za tym mamy długi skok, wyraźny moment zadziałania, idealną powierzchnię klawiszy, pisze się świetnie. Wbudowany akumulator niemal podwaja czas pracy. Wykonanie rewelacyjne - pojedńcza, tloczona płyta aluminum nawierzchu, świetne, matowe tworzywo na spodzie - rewelacyjna sztywnośc i spasowanie.

ta mozliwoscia uszkodzenia ekranu przez klawiature przy zamknieciu calosci jestem zazenowany nieudolnoscia della

mam teraz ciagle pamietac o tym albo nosic ciagle kawalek czegos co musze wlozyc miedzy ekran a klawiature

normalnie rece mi opadly

 

czy inni wlasciciele tabletu z i3 i klawiatury tez maja ten problem ? prosze o komentarze

Link to post
Share on other sites

Wszyscy mają ten problem. Zresztą nie tylko Dell :)

 

Problem jest taki, że jak zamykamy - to ekran dotyka klawiatury. Jak mamy klawiaturę z tworzywa to pół biedy - ekran się rysuje znacznie wolniej. W Venue mamy górę klawiatury z aluminium - które jest znacznie twardsze niż tworzywa sztuczne.  Niby są dystanse :) - ale są za cienkie - podejrzewam, ze chodziło o to by sprzęt nie był gruby. W przypadku Dell'a "płacimy" za jakość wykonania klawiatury :) etui / klawiatura Slim z tworzywa nie wymaga takich osłon. :)

 

Zresztą wiele osób nie chroni i twierdzą, że nic im się nie dzieje :) - ja tam wolę chronić :)

 

Ja osobiście zawsze używam podkładek - przy laptopach, tabletach. Raz, że szkoda mi ekranu, a po za tym jak mamy "zadbany" ekran :) to łatwiej później sprzedać sprzęt :) i za wyższa cenę. :)

Link to post
Share on other sites

Wszyscy mają ten problem. Zresztą nie tylko Dell :)

 

Problem jest taki, że jak zamykamy - to ekran dotyka klawiatury. Jak mamy klawiaturę z tworzywa to pół biedy - ekran się rysuje znacznie wolniej. W Venue mamy górę klawiatury z aluminium - które jest znacznie twardsze niż tworzywa sztuczne. Niby są dystanse :) - ale są za cienkie - podejrzewam, ze chodziło o to by sprzęt nie był gruby. W przypadku Dell'a "płacimy" za jakość wykonania klawiatury :) etui / klawiatura Slim z tworzywa nie wymaga takich osłon. :)

 

Zresztą wiele osób nie chroni i twierdzą, że nic im się nie dzieje :) - ja tam wolę chronić :)

 

Ja osobiście zawsze używam podkładek - przy laptopach, tabletach. Raz, że szkoda mi ekranu, a po za tym jak mamy "zadbany" ekran :) to łatwiej później sprzedać sprzęt :) i za wyższa cenę. :)

a co gdyby folie na ektan przykleil ?

 

widzialem takie w sprzedazy, uzywa ktos?

 

kiedys mialem natelefon i mi to nie odpowiadali, ale teraz sa lepsze i wytrzymalsze.

 

czy przez taka folie stylus dziala bez zaklocen ?

 

jaka karte sd 64gb najlepiej wlozyc do tabletu ?

Link to post
Share on other sites

ta mozliwoscia uszkodzenia ekranu przez klawiature przy zamknieciu calosci jestem zazenowany nieudolnoscia della

mam teraz ciagle pamietac o tym albo nosic ciagle kawalek czegos co musze wlozyc miedzy ekran a klawiature

normalnie rece mi opadly

 

czy inni wlasciciele tabletu z i3 i klawiatury tez maja ten problem ? prosze o komentarze

 

Ja zauważyłem ślad na szybie ekranu gdy przeczytałem post Ravira :). Nie widać podczas pracy. Gdy jest wyłączony można dostrzec dwie kreski po lewej i prawej stronie wzdłuż dłuższego boku. Moim zdaniem w domowym użytkowaniu nie ma z tym problemu. Gorzej w podróży gdy tablet może być ściśnięty w torbie. Dla mnie to ostatnia rzecz jaką bym się przejmował w tym tablecie. Mam z nim gorsze problemy. Opisywałem zresztą. Np. bluetooth nie działa. Czekam cierpliwie na odpowiedź serwisu. Na razie coś drgnęło bo przysłali mi po kilku miesiącach przypominania i czekania ładowarkę z wtyczką właściwą do kraju zamieszkania. Nie muszę już używać przejściówki turystycznej.

Edytowane przez pongo
Link to post
Share on other sites

Ja zauważyłem ślad na szybie ekranu gdy przeczytałem post Ravira :). Nie widać podczas pracy. Gdy jest wyłączony można dostrzec dwie kreski po lewej i prawej stronie wzdłuż dłuższego boku. Moim zdaniem w domowym użytkowaniu nie ma z tym problemu. Gorzej w podróży gdy tablet może być ściśnięty w torbie. Dla mnie to ostatnia rzecz jaką bym się przejmował w tym tablecie. Mam z nim gorsze problemy. Opisywałem zresztą. Np. bluetooth nie działa. Czekam cierpliwie na odpowiedź serwisu. Na razie coś drgnęło bo przysłali mi po kilku miesiącach przypominania i czekania ładowarkę z wtyczką właściwą do kraju zamieszkania. Nie muszę już używać przejściówki turystycznej.

 

Czytałem Twoje wypowiedzi, pisałeś o problemach już chyba z pół roku temu, nadal je masz ? Jaką masz wersje tabletu Atom, i3 czy i5. Możesz opisać co jeszcze nie działa ?

Ogólnie najgorsze opinie ma i5. Ja chcę ewentualnie i3. W necie jest sporo opisów co należy zrobić aby tablet działał dobrze. Choć ogólnie to rozczarowujące, żeby trzeba samemu doprowadzać sprzęt za takie pieniądze do stanu używalności. Mam nadzieję, że mi się to uda.

coś mi post nie wyszedł :)

 

jeszcze raz

 

Do pongo:

 

Czytałem Twoje wypowiedzi, pisałeś o problemach już chyba z pół roku temu, nadal je masz ? Jaką masz wersje tabletu Atom, i3 czy i5. Możesz opisać co jeszcze nie działa ?

Ogólnie najgorsze opinie ma i5. Ja chcę ewentualnie i3. W necie jest sporo opisów co należy zrobić aby tablet działał dobrze. Choć ogólnie to rozczarowujące, żeby trzeba samemu doprowadzać sprzęt za takie pieniądze do stanu używalności. Mam nadzieję, że mi się to uda.

Link to post
Share on other sites

Wersja z i5 ma Thermal Throttling - co zresztą dotyczy absolutnie kazdego tabletu z Core i5 / i7 :) Sporo bardzo cienkich ultrabook'ów tez ma ten problem. :) To kwestja chłodzenia.

Wersja Core i3 nie ma takich problemów - proc się znacznie mniej grzeje - a i chłodzenie żadziej się włącza.

 

Pongo - wgrałeś najnowsze poprawki ?

 

Jak wpiszesz Service TAG - to w sekcji Drivers & Downloads -> Network Powienieneś mieć coś takiego : 

Dell Wireless 1537 WiFi/BT Driver - wiem, ze bardzo poprawia dziąłanie BT.

 

BARDZO istotne jest wgrywanie najnowszych porawek - Dell - za co musze go chwalić szybko wypuszcza poprawki. Trzeba śledzić dosc często. :)

Link to post
Share on other sites

Mam i3 (pisałem). Wymienili mi kiedyś płytę główną. Poprawiło się. Ja z tabletu mało korzystam. Ktoś inny w domu jest głównym uzytkownikiem. Cześć problemów, przyznaję było chyba spowodowane wyłączaniem pzyciskiem sprzętowym bocznym a nie w Windowsie. Główny użytkownik został przeszkolony i jest lepiej. Czasem po wpisaniu hasła logowania nie rusza dalej. Po wyłączeniu i ponownym zalogowaniu uruchamia się. Nagrywa zbyt cicho (trzeba podkręcić Boost) aczkolwiek w Skype nie ma problemu z głośnością. Bluetooth przestał działać. Metody naprawy jakie znalazłem nie pomogły...

Pongo - wgrałeś najnowsze poprawki ?

 

Jak wpiszesz Service TAG - to w sekcji Drivers & Downloads -> Network Powienieneś mieć coś takiego : 

Dell Wireless 1537 WiFi/BT Driver - wiem, ze bardzo poprawia dziąłanie BT.

 

BARDZO istotne jest wgrywanie najnowszych porawek - Dell - za co musze go chwalić szybko wypuszcza poprawki. Trzeba śledzić dosc często. :)

Tak, wgrałem. Wyinstalowywałem, instalowałem ponownie, kombinowałem z trybem zgodności. Wgrywałem starszy sterownik. Instalowałem jako administrator i jeszcze robiłem coś czego już nie pamiętam (z jakiegoś forum). Nie pomogło. Po kupieniu myszy na Bluetooth kilka dni działało lub nie. Następnie Buetooth przestał działać. Muszę spróbować kolejny raz zainstalować system od nowa. Nie zrobiłem kopii :( .

Cud. Właśnie zainstalowałem ponownie i działa Bluetooth! Rozpakowałem i uruchomiłem Setup tylko dla Bluetootha. Sterownik jest w paczce w wifi i instalują się razem. Zamiast instalować od razu oba jednocześni można najpierw rozpakować. Instalator pyta o to. Jestem przekonany że próbowałem wcześniej tej metody i nie pomogło. Ale nie biegnę po flaszkę do sklepu. Pojawiło się - to zniknąć też może.

Link to post
Share on other sites

Jako ciekawostka : kolejnośc instalowania sterowników :) Jak mamy kłopoty to można "wyczyścić" tablet i wg tej kolejności spróbować. Znajomy twierdzi, ze mu się sterowniki "gryzły" :) i dopiero instalacje wg tej kolejności pomogła. Dodam, ze to oficjalne zalecenie supportu Dell'a :)

U mnie nie ma kłopotów, w 6 inny V11P w pracy też :)

 

Venue 11 Pro 7130/7139 Recommended Install Order for Drivers/Apps

1. Flash the touch firmware then power the system off.
2. Flash the system BIOS to new version  (The system will again reboot as part of the BIOS update process.)
3. Firmware device updates (Touchpad, HDD, WWAN,..)
4. Chipset Driver
5. Serial IO
6. Graphics Driver

NOTE: At this point, the display will may be dim. To work around this, go to Settings/Change PC Settings/PC and devices/Power and Sleep/Adjust my screen brightness automatically to OFF.

7. MEI (install proper variant for either mainstream or enterprise/secure configuration)
8. NFC
9. Audio
10. SD Card Reader
11. WLAN and BT – Configuration dependent. Install only mainstream or enterprise/secure variant Mainstream - Foxconn NFA282 driver package (single driver package for both WLAN and BT) Enterprise/Secure - Intel WP2 driver package (install both drivers, WLAN and BT)
12. Intel Rapid Start – Enterprise/Secure only
13. Intel Rapid Storage
14. Intel Virtual Buttons
15. Smart Connect – Enterprise/Secure only – (manually enabled BIOS setup)
16. Smart Card – Secure Only
17. Finger Print – Secure Only
18. WWAN – As required for desired configuration

Edytowane przez Ravir
Link to post
Share on other sites

Pietrz44 - "przyklejenie" folii załatwia sprawę :) - folia działa dokładnie jak na telefonach. Znajomi mają folie na tabletach.

 

Maciek120496 - zalezy co rozumiesz pod pojeciem "dużo siły" - wystarczy delikatne stuknięcie, musnięcie jak palcem - by np. "nacisnąc" kontrolknę czy przycisk..

 

 ALE rysowanie to inna sprawa - stylus rozpoznaje stopień nacisku, wiec jak z np. ołówkiem musisz wywrzeć pewny nacisk by rysować.

W innych tabletach jest tak samo, jak mamy rozpoznawanie nacisku to musimy używać większej siły niż przy zwykłym uruchamianiu funkcji.

Musisz sie przyzwyczajić i wyczuć stylus.

Link to post
Share on other sites
(...)

Cud. Właśnie zainstalowałem ponownie i działa Bluetooth! Rozpakowałem i uruchomiłem Setup tylko dla Bluetootha. Sterownik jest w paczce w wifi i instalują się razem. Zamiast instalować od razu oba jednocześni można najpierw rozpakować. Instalator pyta o to. Jestem przekonany że próbowałem wcześniej tej metody i nie pomogło. Ale nie biegnę po flaszkę do sklepu. Pojawiło się - to zniknąć też może.

 

Oczywiście zdechło. Nacieszyłem się z godzinę :[ .

Tym razem: "Windows has stopped this device because it has reported problems (Code 43)"

a następnie "This device cannot start (Code 10) STATUS_DEVICE_POWER_FAILURE" :D

Jako ciekawostka : kolejnośc instalowania sterowników :) Jak mamy kłopoty to można "wyczyścić" tablet i wg tej kolejności spróbować. Znajomy twierdzi, ze mu się sterowniki "gryzły" :) i dopiero instalacje wg tej kolejności pomogła. Dodam, ze to oficjalne zalecenie supportu Dell'a :)

U mnie nie ma kłopotów, w 6 inny V11P w pracy też :)

(...)

 

Nie wiedziałem o tym. Jeżeli następny kontakt z serwisem nie pomoże spróbuję tej metody. Dziękuję.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam mam problem z moim Dellem Venue 11 i5 8gb 256mb

Oglądąłem sobie film po HDMI na tv nagle się wyłaczył, właczyłem go a on zaczyna aktualizacje pozwoliłem dokończyć odpaliłem film

po filmie odpiełem HDMI a tu w rogu gdzie ikonka głośniczka pokazała się czerwona kropka i w środku biały krzyżyk no audio output device is instaled Pomyślałem wysypał się sterownik od dzwieku pobrałem go zainastalowałem ale dalej to samo.

Zrobiłem tez restore os i dalej to samo. Co to może być

Jak zainstalować w tym tablecie całkowicie nowy windows z ukrytej partycjii ?

Chodzi mi o całkowicie nową instalacje chyba nazywa sie to recorvery a nie restore bo to już robiłem z poziomu windowsa.

Aha i jeszcze jest jeden problem strasznie długo sie uruchamia naciskam przycisk czuć wibracje czarne tło na ekranie około 60s i dopiero logo dell i okienka juz normalnie co jest grane pomocy

Edytowane przez SebA0406
Link to post
Share on other sites

Bardzo dziwny objaw. U mnie się uruchamia błyskawicznie.

 

W tym wątku pisałem o Wyłączeniu oszczędzania energii dla Dysku SSD - oraz co WAŻNE - instalacji najnowszych poprawek. Podałem też listę z kolejnością jak wgrywać poprawki.

 

Spróbuj po przywróceniu wgrywać poprawki wg tej kolejności.

Link to post
Share on other sites

moj z i3 uruchamia sie w kilka sekund, wczoraj bawilem sie tylko 2 godziny, ekran tak jasny, ze w ciemnosci musialem zmniejszyc jasnosc do 30%.

mialem tez dwie lekkie zwiechy ale sytuacja byla niejasna wiec nie robie problemu

przy wykorzystaniu maszyny na 100% wentylatory mocno slychac, ale z drugiej strony wiem, ze wtedy cos sie dzieje i mi nie przeszkadza

w lozku sie fajnie uzywa, waga wogole nie przeszkadza

Link to post
Share on other sites

ok wydaje mi się że karta dźwiękowa umarła oddaje do serwisu della w UK jutro zabierają :)

myślałem że będą problemy bo oni wymagają na fakturze VAT tag numer ale udało się zaakceptowali zgłoszenie


dostaliście ze swoim Venue 11 system na pendrive albo dvd  ?

Edytowane przez SebA0406
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...