Skocz do zawartości

Jak podkrecic DualCore AMD Athlon 64 X2, 2800 MHz (14 x 200)


Recommended Posts

zasilacz juz dotarl :D niestety nie bede mial go czasu zamontowac przed swietami wielkanocy :D w srode lece do polski i wracam dopiero we wtorek :!: jest jeszcze jedna sprawa.nigdy nie wymienialem zasilacza sam.nie wiem czy sobie poradze z podlaczeniem tych wszystkich kabelkow.czy jak cos podlacze zle to moge cos spalic?czy lepiej jak poprosze o pomoc kogos co sie na tym zna :D pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

no witam ponownie po swietach:)to byl ciezki tydzien!nowy zasilacz juz jest podlaczony ;) zrobilem to wlasnie przed chwila.poupinalem troche kable w srodku i chyba juz wszystko gra.powiedzcie mi co mam zrobic zeby sprawdzic czy komputer jest stabilny?bo jesli tak jest to moze sprobuje podkrecic nieco procesor i karte graficzna.co myslicie zebym przeinstalowac system?bo byl chyba nie ruszony od 1,5 roku :oops: i moze wtedy dopiero cos pokombinowac.pozdrawiam i do uslyszenia

Link to post
Share on other sites

Zapuścić na kilka (4-5) godzin Orthos na priority 9, blend test - CPU

Test w DOSie Memtest'em (robisz dyskietkę i z niej odpalasz komputer) - RAM

Furmark na stability test na jakieś 30 minut - grafika

 

I kontroluj cały czas temperatury podczas testów (nie dotyczy testów RAMu)

Link to post
Share on other sites

Orthos na priority 9, blend test - CPU.wlasnie w toku:)jak sie skonczy to wlacze Furmark-a.te dwie rzeczy juz sie od Was(wiecej Ciebie) nauczylem.wiem co to za programy i jak sie ich uzywa.nie wiem natomiast co to jest:

"Test w DOSie Memtest'em (robisz dyskietkę i z niej odpalasz komputer) - RAM".

mozesz mi to dokladnie wyjasnic co dokladnie mam robic po kolei zeby wykonac ten test?pozdrawiam
Link to post
Share on other sites

Orthos na priority 9, blend test - CPU.wlasnie w toku:)jak sie skonczy to wlacze Furmark-a.te dwie rzeczy juz sie od Was(wiecej Ciebie) nauczylem.wiem co to za programy i jak sie ich uzywa.nie wiem natomiast co to jest:

"Test w DOSie Memtest'em (robisz dyskietkę i z niej odpalasz komputer) - RAM".

mozesz mi to dokladnie wyjasnic co dokladnie mam robic po kolei zeby wykonac ten test?pozdrawiam
Link to post
Share on other sites

w jaki sposob mam ustawic botowanie z dyskietki?bo ja nie mam pojecia jak to sie robi.i jak juz to ustawie to czy przy nastepnym uruchamianiu komputer bedzie sie on ladowal normalnie.jesli nie-to jak to ma zmienic spowrotem?druga opcje rozumie.ale to samo pytanie.czy przy kolejnych uruchamianiach komputera bedzie sie on uruchamial w standardowy sposob?

Link to post
Share on other sites

Jak odpalisz kompa, zanim cokolwiek pojawi się na ekranie, trzymaj klawisz F12 aż zobaczysz menu którego nigdy nie było, tam za pomocą strzałek wybierz FDD (Floppy Disk Drive) i ENTER, komputer odpala się z dyskietki (możliwe że będziesz poproszony jeszcze o naciśnięcie dowolnego klawisza).

Link to post
Share on other sites

Orthos na priority 9, blend test - CPU

przeprowadzilem test przez ponad 3,5h niestety omylkowo wylaczylem program :oops: mam nadzieje ze taki przedzial czasowy wystarczy ;)

w sumie nie wiem jak to powinno wygladac.w kazdym razie zadne kumunikaty nie pokazaly mi sie podczas dzialania programu.

temperatury przed uruchomieniem Orthos:

CPU:38-40stopni

MB:46stopni

Vcore:1.15V

podczas trwania testu:

dolne granice temperatur:57-61stopni

gorne granice temperatur:65-68stopni-chyba tylko raz moze 2 raz temperatura wskoczyla mi na 69 stopni ale to na sekunde.

poczatkowy skoki temperatur byly dosc czeste i duze np: z 61 na 68.pozniej nieco sie to zmienilo.skoki w gore byly o jakies 2-4 stopni w przedziale 64-68.pozniej nastepowal spadek do tych nizszych wartosci ktore podalem wczesniej 58-61 stopni.tylko spadek z wysokiej temperatury na niska byl znaczacy tzn. jakies 6-8 stopni(np.68 na 60).zmiany temperatur ktore opisalem wyzej byly obecne przez caly czas trwania testu.temperatura raczej nie utrzymywala sie na staly poziomie.czestotliwosc i wielkos zmian malala z czasem.napiecie caly czas bylo na poziomie 1,41V.powiedzcie mi czy wyniki ktore zaprezentowalem sa do zaakceptowania?nie wiem czy powinny byc jakies komunikaty jesli w samym Ortos-ie jesli cokolwiek byloby nie tak.na co mam zwracac uwage w przyszlosci?czy w razie nieprawidlowej pracy komputera powinny pokazywac sie w programie jakies bledy,komunikaty o bledach,albo komputer moglby sie zawieszac?

 

Furmark na stability test -wlaczony na 30 minut

tutaj test zaczynal sie od temperatury karty graficznej o wartosci 60 stopni.poczatkowo tempertura rozla dosc szybko przez 2-3 minutu i osiagnela poziom 82 stopni.nastepnie co jakis czas(kilkanascie,kilkadziesiat sekund) podwyzszala sie o 1 stopien az osiagnela stala wartosc 84 stopni.po uplywie 25 minuty 2-3 razy podskoczyla do 85 stopni ale zaraz wracala spowrotem na 84 i tak juz zostalo do konca testu.chcialby rowniez nadmienic ze robilem ten sam teskt przed wymiana zasilacza i wtedy temperatura stala wynosila 86 stopni,wiec wyglada na to ze nowy zasilacz wplynal nieco na obnizenie temperatury karty graficznej.Podczas trwania testu pozostale temperatury wygladaly nastepujaco:

CPU:60-62 stopnie

MB:50-51 stopnie

Vcore:1.41V

 

Memtest

z tym byl maly problem i tak do konca nie jestem przekonany czy dobrze go przeprowadzilem.a wiec sciagnalem programi ze stronki ktora podal mi kolega.nagralem go na plytke.wlozylem do cd-room-u.i zrobilem tak jak powiedzial kolega:

Jak odpalisz kompa, zanim cokolwiek pojawi się na ekranie, trzymaj klawisz F12 aż zobaczysz menu którego nigdy nie było, tam za pomocą strzałek wybierz FDD (Floppy Disk Drive) i ENTER, komputer odpala się z dyskietki (możliwe że będziesz poproszony jeszcze o naciśnięcie dowolnego klawisza).

tylko jest maly problem.trzymalem F12 ale nic mi sie nie pojawilo ;) zaden ekran i zadnej opcji do wyboru.nie nagralem dyskietki bo nie mialem nagralem plytke ale i tak nic nie moglem zrobic :!:

probowalem tez drugiej opcji z botowaniem z dyskietki,ale nie jestem pewien czy dobrze to zrobilem.podczas uruchamiania komputera wszedlem do biosu/BOOT/BOOT DEVICE PRIORITY/

tam mialem ustawione nastepujace ustawienia:

1st BOOT DEVICE[REMOVABLE]

2nd BOOT DEVICE[HARD DISC]

3rd BOOT DEVICE[CD ROOM]

4th BOOT DEVICE[DESIBLE]

Wiec zmienilem:

1st BOOT DEVICE[REMOVABLE] na[CD ROOM] i potem uruchamialem komputer kilkakrotnie.wszystko dzialalo poprawnie.procedura przebiegala standardowo.czy przy uruchamianiu komputera z CD ROOM-u powinno wygladac to jakos inaczej?dodatkowe komunikaty albo cos w tym stylu? nie wiem czy memory test przeprowadzony przezemnie zostal wykonany prawidlowo.jesli cos zrobiel nie tak to powiedzcie mi jak powinien wygladac prawidlowo przeprowadzony test.

 

no i to chyba wszystko o co mnie prosiliscie zebym zrobil w celu sprawdzenia stabilnosci mojego komputera.wyniki juz macie.powiedzcie mi w takim razie co o tym sadzicie i czy wszystko jest w porzadku.czy mam ewentualnie przeinstalowac system(prawie 2 lata) przed probami podkrecania procesora i kart graficznej bo tym chcialby sie teraz zajac jesli oczywiscie wyniki sa do zaakceptowania?

Link to post
Share on other sites

chyba z tym memory testem to troche nie tak wymyslilem:(podpowiedzcie mi jak mam to zrobi ,mogac uzywac jedynie cd-room-u oraz opcja z przyciskiem F12 tez odpada poniewaz nie pokazuje mi sie na ekranie zaden "obraz" ktorego nigdy wczesniej nie wiedzialem.i powiedzcie mi jeszcze jaka wersje memtest-u mam wybrac zeby nagrac ja na plyte.no i bootowanie z cd-room-u ustawia sie w biosie tak jak ja to zrobilem.dzieki.pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Tak, ustawiasz w BIOSie 1st boot device na CD-ROM. Komputer sam wystartuje z płyty. Powinien się pokazać niebieski ekran Memtesta - testy odpalą się automatycznie. Czekasz aż progress dojdzie do 100% i wyłączasz (bo tak to leci w pętli i się sam nie zatrzyma). Na dole masz kolumnę "Errors" - jeśli będzie tam cały czas 0 to jest OK, jak będzie co innego - możesz się zacząć martwić.

 

A co do ustawień bootowania w BIOS - wybierasz tam kolejność szukania plików startowych. Jak ustawisz 1st device na CD, a 2nd na HDD, a płyty nie będzie w napędzie, to przejdzie do szukania systemu na dysku i wystartuje.

 

Temperatury w FurMarku OK - jeśli nie było przekłamań obrazu, to karta jest OK.

 

Orthos -jeśli komp się nie zawiesił, nie zresetował, i Orthos nie pokazał żadnych komunikatów to jest OK. Ale temperatury za wysokie - nie powinny przekroczyć 60C. Musisz mieć coś nie tak z chłodzeniem, najprawdopodobniej pasta źle nałożona / za dużo / za mało.

Ja zawszę czyszczę dokładnie podstawę radiatora - możesz użyć jakiegoś alkoholu nawet. Podstawkę procesora czyszczę ostrożnie, bez używania żadnych płynów. Daję trochę pasty wielkości ziarnka ryżu na środek procesora i przyciskam radiatorem - samo się rozprowadzi.

A po nałożeniu pasty od razu wygrzej ją np właśnie Orthosem przez parę godzin.

Link to post
Share on other sites

odnosnie temperatut.zaraz zdejme wiatrak z procesora wyczyszcze radiator alkoholem tak jak mowiles,procesor przetre tylko jakas szmatka na sucho(chyba ze sugerujecie cos innego).ja nalozylem zdecydowanie wiecej pasty ostatnim razem-miejmy nadzieje ze to jest przyczyna i temperatury spadna.teraz zrobie tak jak sugerowales:

Daję trochę pasty wielkości ziarnka ryżu na środek procesora i przyciskam radiatorem - samo się rozprowadzi.

A po nałożeniu pasty od razu wygrzej ją np właśnie Orthosem przez parę godzin.

bede informowal o wynikach.

co do memory test to potrzebuje waszej rady.jaka wersje programiku mam sciagnac zeby nagrac na plytke i odpalic windowsa z plyty.poniewaz ja sciagnalem mem test 3.8 nagralem plytke w biose zrobilem ustawienia tak jak pisaliscie ale zaden niebieski ekran testowy do mem test-u mi sie nie pojawil i komputer uruchomil sie w normalny sposob.oto stronka ktora podal kolega do sciagniecia programu:

http://img95.imageshack.us/img95/2585/51752008.png

ktora z tych opcji mam sciagnac i nagrac?prosze podajcie mi ktora dokladnie to jest albo zasugerujcie jakas inna strone gdzie moge ten program pobrac.jak juz bede go mial to mam tylko rozpakowac plik i zawartosc przegrac na plyte tak?czy mam jeszcze ustawiac jakies opcje podczas nagrywania?no to chyba narazie byloby na tyle.pozdrawiam i do uslyszenia wkrotce.

 

podczas pisania postu zauwazylem wiadomosc kolegi:

60-65 stopni będzie ok w normalnej pracy przy obciążeniu. Temperatury pod Orthosem są sporo zawyżone i bynajmniej u mnie normalnie pod obciążeniem są niższe o ok. 8-10*C niż w Orthosie.

u mnie rowniez przy normalnej pracy komputera(przy obciazeniu systemu) temperatury sporo nizsze niz w Ortos-ie i ksztaltuja sie maksymalnie w 60-64*C.nalozenie pasty tak jak sugerowal kolega nie zaszkodzi a nic przy tym nie trace.przy wymianie pasty porysowalem nieco procesor niestety :oops: gdyz robilem to pierwszy raz.nie wiem czy to moze miec rowniez jakis wplyw.na pewno ilosc pasty wielkosci ziarnka ryzu wystarczy?pozdrawim
Link to post
Share on other sites

witam ponownie ;) przeprowadzilem "operacje" ktora sugerowal kolega PROCEK.wydaje mi sie ze mial racje z ta pasta.ostatnim razem nalozylem jej zbyt wiele ;) po zdjeciu procesora byl on caly upackany w pascie lacznie z niktorymi elementami od jego podstawki :!: musialem go wypiac dokladnie wyczuscilem a wiatrak z radiatorem przemylem "Smirnoff-em" :mrgreen:

nstepnie uruchomilem Orthos-a tak jak bylo zalecone.a jaki jest tego efekt.moze nie jest oszalamiajacy ale widoczna jest poprawa i przedewszystkim temperatury nie skacza praktycznie wogole.

a wygladalo to nastepujaco:

pierwsze 20 minut

tutaj poczatek byl podobny temperatury 58-66*C,rzadko pojawiala sie temperatura 67-68*C tylko raz udalo mi sie zauwazyc 69*C ale tak jak wczesniej trwalo to sekunde.skoki temperatur byly jedna zdecydowanie rzadsze :) MB-48*C

25-35 minuta

temperatury oscylowaly w granicach 65-66*C bardzo sporadyczne skoki temperatur do innych wartosci(do wyzszych praktycznie wcale).MB-46-47*C

45-1h 30min

temperatury w granicach 63-65*C,zadnych innych skokow temperatur ani w gore ani w dol.MB-45-46*C

1h 30min-teraz juz mam ponad 2h a program nadal dziala

temperatu 63-64*C zadnych innych skokow.MB-45*C-stala/niezmienna.

 

Napiecie podczas trwania calego testu to 1.41V.i co wy sadzicie?na pewno komputer jest o wiele stabilniejszy jesli chodzi o temperatury.nie ma praktycznie zadnych skokow(jedynie na poczatku testu).jesli mozecie to wyjasnijcie mi co mam zrobic z tym MemTest(dokladniej).w ostatnim poscie pisalem o co dokladnie mi chodzi.dzieki.pozdrawiam i do uslyszenia.

Link to post
Share on other sites

Wybierz "ISO Image for creating bootable CD - Windows". Wypalasz ten obraz potem przez Nero czy inny program na płytkę i startujesz z niej komputer.

 

 

przy wymianie pasty porysowalem nieco procesor niestety gdyz robilem to pierwszy raz.nie wiem czy to moze miec rowniez jakis wplyw

Tak, to może mieć wpływ. Ale jak masz 64C max w Orthosie to jeszcze ujdzie. Ale przy takich temperaturach to OC odpada raczej, musiałbys zmienić chłodzenie.

 

 

 

Orthos chyba nie obciąża w 100% procesora

Tak, obciąża w 100%. Ale na stocku ten Athlon nie powinien tyle mieć. Mój 4600+ na boxie po 4 godzinach Orthosa miał max 54C (Windsor).
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...