Skocz do zawartości

Jak podkrecic DualCore AMD Athlon 64 X2, 2800 MHz (14 x 200)


Recommended Posts

To sa dwie mozliwosci:

- zle wskazania programu / czujnika

- zle zalozone chlodzenie / pasta termoprzewodzaca

 

Kup nowa paste (droga nie jest, a kazda bedzie lepsza od tego co dodaja do BOXa), zdejmij chlodzenie, wyczysc dokladnie ze starej pasty i naloz nowa. Sprawdz, czy chlodzenie jest dobrze zamontowane i dobrze przylega. Jak nic sie nie zmieni, to moze byc wina czujnika / zlego odczytu.

Link to post
Share on other sites

kupilem nowa paste do wiatraka z radiatorem.wyczyscilem procesor ze starej i nalozylem nowa.niestety efektu nie widac za bardzo:(temperatura nie przekracza 50 stopni.ale to chyba nadal zbyt wiele.temperatura wewnatrz obudowy to jakies 35 stopni.bo mam czujnik w srodku i wyswietla mi sie na wyswietlaczu w obudowie.co wy na to?moze jest zbyt cieplo w pudle(zbyt kiepska wentylacja) i dlatego temperatura procesora jest tak wysoka.macie jeszcze jakies pomysly co moglbym jeszcz zrobic zeby zmniejszyc temperature procka?

Link to post
Share on other sites

chłopie! pierwsze co zrób to zaktualizuj bios- podejrzewam, że temperatura będzie wtedy pokazywana prawidłowo. jak cooler od proca jest chłodny to znak,że przekłamuje ci coś w tempach. nie wierzę by chłodzenie było zbyt lużno osadzone. poza tym temperatura płyty... to jest chore. czy czujesz sahare tak 10cm od płyty, jak masz otwartą obudowę?

aha, najpierw bios, a potem uswtawienia napięć na manual, C@Q wyłączyć

Link to post
Share on other sites

zostawilem kompa wlaczonego na noc i temperatur waha sie 50-52 stopnie w spoczynku(uzywam tylko neta).wszedlem na strone asusa ale nie wiem jak mam wybrac bios do aktualizacji.nie wiem ktory.tam jest kilka opcji.moglibyscie sprawdzic dla mnie to i powiedziec ktory mam uaktualnic?

 

http://support.asus.com/download/downlo ... uage=en-us

 

raczej wiatrak nie jest zbyt luzno osadzony klamra zapina sie dosc ciezko.co masz na mysli mowiac:"czy czujesz sahare tak 10cm od płyty, jak masz otwartą obudowę?".powiedz mi jeszcze co z tymi napieciami.co to jest C@Q-bo nie wiem co mam wylaczyc.i na jakie napiecie powinienem zmienic manualnie-jaka wartosc powinienem ustawic?(chodzi ci o napiecie na procesorze,tak?)

Link to post
Share on other sites

Wybierasz model swojej plyty (sprawdz dokladnie czy to na pewno ten!) i aktualizujesz do najnowszej dostepnej wersji.

 

czy czujesz sahare tak 10cm od płyty, jak masz otwartą obudowę?

czy panuje wysoka temperatura w srodku obudowy, a cieplo az bije od podzespolow.

 

 

C@Q a wlasciwie C'n'Q - Cool & Quiet. Technologia AMD, która zmniejsza pobór energii i temperature procesora, podczas gdy nie pracuje on intensywnie. Polega na zmianie mnoznika i napiecia w idle (na nizsze oczywiscie), a w przypadku obciazenia CPU wlacza nominalne napiecie i mnoznik. Tego sie nie da zmieniac manualnie, mozna tylko wlaczyc lub wylaczyc (chyba, poprawcie mnie jesli sie myle)

Link to post
Share on other sites

a wiec tak.nie czuje share 10 cm od plyty.czuje tylko podmuch z wiatraka na procesorze i wiatraka umieszczonego na plycie glownej.temperatura wewnatrz obudowy to jakies 36 stopni,poniewaz posiadam czujnik w srodku i wyswietla mi sie ona na obudowie.co do C&Q to odnalazlem ja w biosie.sa 2 opcje Auto i disable.ustawiona jest na wylaczona wiec nic chyba zmieniac nie musze.jesli chodzi o instalacje nowego biosu to musze miec troche wiecej czasu zeby to zrobic-zajme sie tym w wekeend.a co z napieciem?mam je zmieniac manualnie?czy zostawic je tak jak teraz na auto?bo wczesniej sugerowaliscie cos zenym zmienil manualnie.dajcie znac jakby cos.powiem wam jeszcze jedna rzecz.kiedy zdjalem lewa scianke obudowy zeby zobaczyc czy bije cieplo od podzespolow.temperatu procesora utrzymuje sie narazie w okolicach 40-43 stopnie.zostawie kompa wlaczonego do rana i zoabaczymy co bedzie sie dzialo, bez zamykania obudowy.pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

no i sprawa wyglada nastepujaco.zostawilem kompa wlaczonego na noc z otwarta obudowa(jedna sciana zdjeta).temperatura to 44 stopnie.czyli wygladan na to ze jest nizsza o jakis 7 stopni niz mialo to miejsce wczoraj rano.zaraz zamkne obidowe i zobaczymy czy temperatura skoczy.napisze jka sprawa wyglada po jakiejs godzince.pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

no i po zamknieciu obudowy temperatura skoczyla do jakichs 50-51 stopni.wyglada ze obudowa slabo wentylowana i to wplywa na podwyzszana temperature procesora.temperatura skoczyla o jakies 6-7 stopni.co wy o tym sadzicie?czy 44 stopnie (z otwarta obudowa) to tempera do zaakceptowania dla procesora w spoczynku?jesli tak to sprobuje zaktualizowac jeszcze bios i moze porobie dodatkowe otwory wentylacyjne w sciance obudowy by zwekszyc wentylcje.co wy o tym pomysle sadzicie?pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

ja przy tym samym procku (14x229) przy dobrej wentylacji budy mam 38-40 idle, stres max 54. W pokoju mam bardzo ciepło,nie mam termometra ale mogę chodzić nago i jest dobrze;).(w komp. mam 4x12mm+1x14mm)napięcie bios 1.375, odczyt speedfan 1.4-1.45, obudowa raidmax sagitta(bez bocznego went.)

Link to post
Share on other sites

nie ma sprawy panowie.zrobie fotke wnetrza komputera tylko powiedzcie mi jak mam ja tutaj wkleic,bo za bardzo sie nie orientuje.sugerujecie rowniez zmiane napiecia?mam ustawione w biosie auto jesli chodzi o napiecie procesora ale moge je manualnie zmniejszyc.normalnie podczas pracy everest pokazuje mi ze napiecie jest okolo 1,42V.mam je zmienic na 1.375V?pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Ze zdjęcia i opisu wynika że w obudowie masz tylko wentyle wyciągające powietrze z obudowy a brak wentylatora wdmuchującego.

 

Dlatego przy otwartej obudowie masz wyniki dużo niższe, a przy zamkniętej po prostu nie ma skąd brać chłodnego powietrza i jest gorąco.

 

Podaj model obudowy - z przodu powinieneś mieć miejsce na wentyl zasysający powietrze do środka.

To powinno znaczaco poprawić sytuację

 

Moja rada

Jeśli nie bawisz się w OC to włącz na płycie Cool&Queit + instalka softu do C&Q z płytki producenta, napięcia zostaw na auto i włącz Smart Q-Fan w biosie. Dodatkowo zainstaluj PC Probe - na płytce ASUS-a by patrzeć "co się dzieje".

 

U mnie na X2 6000+ temp. w spoczynku 22-25 st., stres max do 50 st.

przy Box-owym coolerze i dobrze wentylowanej obudowie.

Napięcia zmienia C&Q od 0,7V - 1,4V a taktowanie od 1,1-3,1GHz

i wszystko hula bez problemu

Link to post
Share on other sites

Nie zauważyłem że ten "u góry" zasysa powietrze.

 

To najgorsze z mozliwych rozwiązań - działa "pod prąd"

 

Z fizyki - gorące powietrze jest lżejsze od chłodnego więc unosi się do góry - wniosek

 

Wentylatory u góry i z tyłu powinny WYCIĄGAĆ powietrze

a zasysać należy chłodne w dolnej części obudowy.

Link to post
Share on other sites

Rozbierz kompa troche i postaraj sie upiąć jakos ten "burdel" ;) Temp 44 w iddle to i tak za wysoka jak na AMD. Mysle ze masz walnięty czujnik bo tak chyba nie bedzie...

ja na Pentium Dual Core E5200@ 3.5Ghz na boxie w iddle mam 40 stopni a wiatrak kreci sie 900 obrotow. Polecam tez zmiane budy na cos wiekszego i badziej przewiewnego, jezeli juz koniecznie chcesz bawic sie w OC. Uzywam Raidmaxa Ninje (2x120mm) (1x80mm) i jest dobrze ;) moze jeszcze sprobuj CoreTempa na sprawdzenie temperaturki:D

Link to post
Share on other sites

modelu obudowy niestety ci nie podam bo nie pamietam ;) a z tylu na obudowie nic nie jest napisane.włączylem na płycie Cool&Queit(tzn. moge je wylaczyc calokwicie albo wlaczyc na auto-co tez uczynilem) + instalka softu do C&Q z płytki producenta, napięcia przestawilem na auto ale nie moge znalezc Smart Q-Fan w biosie. zainstalowalem rowniez PC Probe.co do programiku core temp to sciagnalem i zainstalowalem.ale on pokazuje temerature poszczegolnych rdzeni ale nie ma temperatury procesora:(temperatury pojedynczych rdzenia wahaja sie 35-39 stopni).takie same temperatury pokazuje mi everest dla poszczegolnych rdzeni ale temperatura procesora jest zawsze o jakies 5-7 stopni wyzsza.czy to jest prawidlowa opcja?temperatury rdzeni nizsze a procesora jako calosci wyzsza?co do wymianu obudowy to daje luz poniewaz bede zmienial kompa a tem pojdzie dla mjej dziewczyny.ona raczej nie bedzie uzywala go intensywnie wiec damy rade.a do tej pory mam nadzieje ze uporam sie ze zbyt wysoka temperatura procka.w wekeend rozbiore kompa tak jak kolega sugerowal sprobuje zrobic pozadek w srodku(choc nie jest tak tak zle moim zdaniem).ale zobaczymy moze cos sie da poprawic.powiedzcie mi czy mam kupic nowy wiatrak i zamontowac go z przodu obudowy zeby zasysal powietrze(jesli tylko bedzie na niego miejsce),czy mam przelozyc ten z gory.no i czy orientujecie sie czy znajde jeszcze miejsce na plycie zeby go podpiac:)tak jak pisalem wczesniej zrobie jeszcze dodatkowe otwory w sciance od obudowy komputera,jest ona z pleksy wiec nie bedzie wiekszego problemu.z tylu siatka pod wiatrakiem ktory wyciaga powietrze na zewnatrez jest dosc gesta-wiec tez sprobuje cos z tym zrobic.bo mam wrazienie jakby to powietrze mialo trudnosci z wydostaniem sie na zewnatrz i wyglada na to ze cofa sie spowrotem do wnetrza.jedna pozytywna rzecz.po operacjach ktore doradzil mi kolega

Jeśli nie bawisz się w OC to włącz na płycie Cool&Queit + instalka softu do C&Q z płytki producenta, napięcia zostaw na auto i włącz Smart Q-Fan w biosie. Dodatkowo zainstaluj PC Probe - na płytce ASUS-a by patrzeć "co się dzieje"

temperatura nieco spadla ;) normalnie przy zamknietej obudowie mialbym teraz okolo 50 stopni.a w danej chwili temperatura nie przekracza 45 stopni.wiec dzieki bardzo za pomoc.pokombinuje jeszcze troche z wentylacja obudowy i wiatrakami i dam znac.niestety bede mogl nad tym posiedziec dopiero w wekeend:(bo w tygodniu ciezko u mnie z czase :| bede was informoweal co sie dzieje.moze jakas podpowiedz gdzie moge znalezc smart q-fan w biosie zeby go aktywowac?jesli macie jeszcze jakies rady to smialo.z gry dzieki i do uslyszenia.pozdrawiam
Link to post
Share on other sites

Fajnie że są już jakieś efekty

 

Jeśli mogę coś jeszcze zasugerować to:

 

- na tylnej ściance zamontuj jakiś wolnoobrotowy wentyl. 120mm (wyciąg) bo chyba taki rozmiar powinien tam być (nie będzie problemu powrotu powietrza)

- wentyl u góry obróć tak by wyciągał - lub go usuń

- masz najprawdopodobniej miejsce na wentyl wciagający od przodu

( na zdjęciu widać otwotki w ściance przed dolnym HDD) wyjmij więc HDD i zamontuj tam chociaż 80mm wentyl wciągający (może być ten z góry)

- jeśli chodzi o brak przyłączy do wenty. to można nabyć przyłącza molex z zasilaniem went. za 5-8zł. lub jeśli kupujesz nowe to np niektóre Arctic Cooling mają rozgałęźnik na 2 wentyl.

 

Powodzenia

Link to post
Share on other sites

mam miejsce z przodu na wiatrak-sprawdzalem.zamierzam tam zamontowac wiatrak zasysajacy powietrze z zewnatrz.gorny wentylator przeloze na wydmuchiwanie.zwieksze perforacje w obudowie tam gdzie beda wiatraki.a w bocznej scianie porobie dodatkowe otwory.troche porzadku z kablami i mam nadzieje ze bedzie dobrze. w wekeend nad tym posiedzae a potem dam znac co z tego wyszlo.dzieki.pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...