Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie znowu aż taka miazga, średnio tylko 18 fps więcej. Miazga to by była gdyby było 50 fps więcej :) Ja amaperki odpuszczam całkowicie, poczekam na kolejną generację i wtedy zmienię. 2080 Ti wystarcza w zupełności do wszystkich gier, ewentualnie w niektórych trzeba trochę zjechać suwakami, jeśli chce się mieć więcej fps.

 

Oczywiście niczego nie hejtuję, 3080 są na wypasie i chętnie bym taką przytulił :D

Link to post
Share on other sites

Nie znowu aż taka miazga, średnio tylko 18 fps więcej. Miazga to by była gdyby było 50 fps więcej :) Ja amaperki odpuszczam całkowicie, poczekam na kolejną generację i wtedy zmienię. 2080 Ti wystarcza w zupełności do wszystkich gier, ewentualnie w niektórych trzeba trochę zjechać suwakami, jeśli chce się mieć więcej fps.

 

Oczywiście niczego nie hejtuję, 3080 są na wypasie i chętnie bym taką przytulił :D

Naturalnie, że RTX 2080 Ti to świetna karta i zapewnia bardzo wysoką wydajność. Natomiast wiesz to co wrzuciłem to jedynie 2560x1440p w "Control", a i tak 29% przewagi 3080 nad 2080 Ti przy min fps to konkret przyrost wydajności. W przyszłym tygodniu wrzucę materiał z testami 2080 Ti vs TITAN RTX vs RTX 3080 w kilku rozdziałkach, grach, zarówno z DXR i DLSS jak i DXR bez DLSS, czy bez DXR i DLSS w ogóle (różne warianty), będzie pełen przekrój.

 

Z perspektywy pasjonata wydajności RTX 3080 to miazgator i jest to pogrom wydajnościowy vs topowe TU102-300A w postaci RTX 2080 Ti oraz TU102-400 (tutaj tylko w grach, render etc. Zupełnie inna historia) w postaci TITAN RTX . Mowa tu o karcie za +/- 3600 zł która znacznie wyprzedza karty kolejno za 5500 zł i 13 000  zł.  Patrząc przez pryzmat gier to jest ogromny skok bo 3080 to następca 2080, a nie 2080 Ti.

 

Miałem przez praktycznie cały gen panowania Turinga 2x RTX 2080 Ti NVLINK, korzystałem również długi czas z wodowanego TITAN RTX i wydajnościowo te karty to cudo, niemniej RTX 3080 podwyższa poprzeczkę znacznie, a RTX 3090 przesuwa ją jeszcze dalej co dla mnie czy innych pasjonatów topowej wydajności, ma ogromne znaczenie.

 

To dopiero początek panowania Ampere także z nowszymi batchami GPU, bardziej dopracowanym procesem wzrośnie nieco potencjał OC. Dodatkowo sterowniki czy patche do softów jakie pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie przebudowanych jednostek FP32, swoje również zrobią. Turingi mi się mega podobały bo korzystałem zarówno z DXR jak i DLSS i przy jednym RTX 2080 Ti na LC i po OC, miałem wydajność 35-40% wyższą od TITAN X Pascal wodowanego i również po OC, podobnie relacja przy 2x RTX 2080 Ti vs 2x TITAN X Pascal tam gdzie mGPU latało elegancko. Później przewaga wzrastała nawet do okolic 50/60% (niektóre tytuły) no i całkowity komfort gry w 3440x1440p z max DXR + DLSS 2.0 Quality.

 

Ampere to znacznie solidniejszy skok wydajnościowy vs Turing niż to co prezentował Turing vs Pascal jeśli chodzi o standardową rasteryzację bo wiadomo, że DXR + DLSS to przyjemne bonusy. Ampere na każdym polu rozkłada Turinga na łopatki.

 

Zabrałem się w końcu za regularne testy RTX 3080 jak już poznałem jego w pełni stabilne OC, siedzę od rana i coraz lepsze zdanie mam o tym GPU, gdzie od samego początku wrażenia bardzo dobre. Także generalnie wracając do meritum i patrząc z perspektywy bardzo wymagającego użytkownika, jak najbardziej miazgi zapodaje 3080 sowite względem topek Turinga, a nie jest to nawet topowe GPU nowej gen. Na RTX 3090 STRIX przy moich kalibracjach platformy testowej oraz samego GPU, dodatkowa przewaga 20% nad RTX 3080 nie będzie problemem. Także jest moc :)

 

Pieczołowite kalibracje platformy i regulacje OC w tym podsystemu pamięci, samych pamięci i timingów w tym drugo i trzecio rzędnych to podstawa do efektywnego wykarmienia tych kart. Na pewnym portalu jakiego nazwy podawać nie będę, przeczytałem największy mit roku i straciłem resztki szacunku do owego portalu. Mianowicie, brak bottlenecków na R7 3800XT w 1080p co jest wierutną bzdurą i bezczelnym wprowadzaniem czytelników w błąd, wręcz skandalicznym i amatorskim przykładem braku wiedzy o realiach sprzętowych. Niestety.

 

Się rozpisałem siłą zajawki :D

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@@EH_Gosu, No i wszytko w temacie, nie mam pytań :)

 

Ja nigdy w życiu nie przypuszczałem, że będę miał 2080 Ti, max co celowałem to 2070, więc dla mnie to co mam, to jest rakieta.

 

Wiesz, to tak samo jak z samochodami, jednemu wystarczy 100 KM, drugi musi mieć 200, a trzeci bez 300 KM to nawet nie wsiada :D

 

Różni ludzie, różne potrzeby i dla mnie wywalanie kilka tys, żeby mieć 20-30% więcej wydajności (a tej wydajności i tak PRAWIE nie zauważę) mija się z celem.

 

Wiem, że Ty jesteś mega entuzjastą, subskrybuję Twój kanał i oglądam Twoje filmy, dlatego w pełni Cię rozumiem. Szacun za to co robisz, widać, że to kochasz i masz ogromną wiedzę. Szanuję :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pomijając obecną patologiczną sytuację trzeba pamiętać że 3080 oferuje 30 % więcej mocy niż 2080Ti za 70% jej ceny (oczywiście rozpatrując rynek nowych kart). Stąd wziął się ten owczy pęd  i problemy z dostepnością.

 

Dodać jeszcze do tego to że przynajmniej część ludzi dotąd aktywnych teraz stara się ograniczyć interakcje z innymi ludźmi (covid) a w domu chciało by sie coś ciekawego robić... Wszystko się w tym cholernym roku nałożyło.

Edytowane przez joker5513
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@@EH_Gosu, No i wszytko w temacie, nie mam pytań :)

 

Ja nigdy w życiu nie przypuszczałem, że będę miał 2080 Ti, max co celowałem to 2070, więc dla mnie to co mam, to jest rakieta.

 

Wiesz, to tak samo jak z samochodami, jednemu wystarczy 100 KM, drugi musi mieć 200, a trzeci bez 300 KM to nawet nie wsiada :D

 

Różni ludzie, różne potrzeby i dla mnie wywalanie kilka tys, żeby mieć 20-30% więcej wydajności (a tej wydajności i tak PRAWIE nie zauważę) mija się z celem.

 

Wiem, że Ty jesteś mega entuzjastą, subskrybuję Twój kanał i oglądam Twoje filmy, dlatego w pełni Cię rozumiem. Szacun za to co robisz, widać, że to kochasz i masz ogromną wiedzę. Szanuję :)

Dzięki za miłe słowa :)

 

Jeśli zaś chodzi o sprzęt to tak jak napisałem, RTX 2080 Ti to świetna karta i na długo jeszcze starczy w kwestii zapewniania wybornej wydajności. Tak jak napisałeś przy metaforze z furami, tak to właśnie działa.

 

U mnie jest też ten element, że masę testów robię czy sporo konfigów buduje na danych topowych GPU panujących przez gen i mi się po prostu te karty przejadają. Samych 2080 Ti przez ostanie dwa lata, miałem ponad 20 sztuk, zakładanie bloków, szukanie stabilnego OC etc. Jak człek za dużo czasu z jednym chipem spędzi to ma go dość :D Po prostu dochodzi element zmęczenia tematu i już znudzenie danym modelem GPU.

 

No i obiektywnie rzecz biorąc Ampere pozamiatały wydajnościowo  po prostu co jest faktem, nie licząc ogromnej wtopy w aspekcie tragicznie małej ilości sztuk co niemalże z premiery czyni papierową, pojedyncze sztuki trafiające do ludzi to za mało.

 

Czy warto szaleć i pozbywać się RTX 2080 Ti na rzecz RTX 3080 albo 3090? I tak i nie, tak jeżeli celuje się w topkę wydajnościową cały czas, a nie jeżeli ma się to totalnie gdzieś, 3090 dodatkowo świetna do renderów w wysokich rozdzielczościach etc. Osobiście gdybym jeszcze na 2080 Ti siedział i miał inne podejście do tematu to bym poczekał sobie na RTX 3080 Ti która prawdopodobnie się pojawi i będzie złotym środkiem pomiędzy RTX 3080, a RTX 3090. Wróże z fusów, ale obstawiam cenę +/- 5500 zł czyli podobnie jak 2080 Ti patrząc na cenę 3080 w korelacji do RTX 2080 SUPER,  RTX 2080 stała za więcej niż 3080.

 

Kto ma 2080 Ti czy dorwał za grosze przy szalonych wyprzedażach, ten nie ma czego żałować. Turingi to nadal świetne karty. Wyjdzie następca Ampere to znowu powtórka z rozrywki jak co gen generalnie, chociaż przy tej premierze wyjątkowe jajca z brakiem dostępności.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No prosze....w Alternate Gigabyte 3080 dostępny od ręki....o ceny nie pytać. Nawet biała wersja jest :D

 

Chociaż....1000 euro to jakieś 4600zł. Komu kupić? :D

 

Edit: 

2 minuty i nie ma....

Edytowane przez marko22
Link to post
Share on other sites

 

To z mojej perspektywy wodowanie ASUS'a odpada, jak na razie tyle informacji zebrałem:

 

 

 

 

1. ASUS - na dzień dzisiejszy nie pozwala, bloki są od EKWB

 

2. ZOTAC - nie daję plomb, ale już są bloki od EKWB, konstrukcja PCB podobna do referenta ale ciupkę jest dłuższa

 

3. GIGABYTE - nie daję plomb, ale oficjalnie nie pozwalają na rozbiórkę (kiedyś pisałem do nich), nie ma jeszcze bloków.

 

4. EVGA - pełna swoboda, ale ceny z kosmosu są z polskiej dystrybucji, i nie widziałem jeszcze bloków.

 

5. KFA2 - chyba też nie ma plomb, referencyjna konstrukcja ma już bloki od EKWB / Bykski

 

6. MSI - twardo z plombami i nie pozwalają ruszyć, na ich smoka z blokiem trzeba będzie pewnie czekać z ~pół-roku

 

7. PALIT - brak danych o plombie, referencyjna konstrukcja ma już bloki od EKWB / Bykski

 

8. GALAX - brak danych o plombie, referencyjna konstrukcja ma już bloki od EKWB / Bykski

 

9. GAINWARD - brak danych o plombie, referencyjna konstrukcja ma już bloki od EKWB / Bykski

 

10. ASROCK - chyba nie robi geforsów

 

 

 

chyba na ZOTAC'a padnie :l, przy najmniej będzie GW 5 lat

 

Gigabyte i EVGA do wodowania bez problemu, GB aorus xtreme czy tam teraz master nawet ma to gdzieś w warunkach gwarancji.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gigabyte i EVGA do wodowania bez problemu, GB aorus xtreme czy tam teraz master nawet ma to gdzieś w warunkach gwarancji.

 

https://videocardz.com/newz/danish-retailer-fulfiled-only-10-of-geforce-rtx-3080-preorders

 

Co do Gigabyte też nigdy mi problemu nie robili. Wodowałem jedną kartę a przy każdej innej pasty - raz robiłem RMA chłodzenia karty i normalnie przeszło. 

 

Tak zgadzam się,

 

z chęcią bym zwodował następnego GIGABAJTA, bo już kiedyś to robiłem i wyszło całkiem spoko, tylko ...

 

... problem jest taki że nie ma aktualnie nigdzie bloków do RTX3080 od gigabajta, zarówno dla EAGLA jak i GAMINGA

Link to post
Share on other sites

Proline przeczekał i  karty sprzeda. 

Nie wiem czy nie odpuścić zakupu, jestem taki, że ciągle czytam, sprawdzam i tracę tylko czas bo nie dostanę karty tak czy inaczej. 

W Media Expert nie można kupić karty a tu gość wystawia GPU ze zdjęciem i rachunkiem ze sklepu.

 

/e

Jak teraz, sprawdzam morele i widzę, że wycofali jedną z kart MSI ze sprzedaży 

Link to post
Share on other sites

Większą część dnia dzisiaj poświęciłem na badanie aspektu spadku wydajności przez zbyt wysokie OC GDDR6X na RTX 3080 TUF.

Podzielę się z Wami wnioskami.

 

Testy przeprowadzone w 2560x1440p oraz w 4K, "Wiedźmin 3", "Horizon Zero Dawn", "Control", "Shadow of the Tomb Raider", wszędzie ustawienia ultra, najwyższe etc. W "Control" dodatkowo Ray Tracing maksowany + DLSS 2.0 Quality.

 

Rdzeń na GPU + 60 MHz, customowa krzywa wentyli (karta trzymała zakres 57-58C, PT na maxa. Memki następująco :

 

0/+500/+800/+1000/+1200/+1400

 

W każdej grze wzrost przy + 500 na mem i + 800, dający kilka fps więcej względem 0 czyli def. Przy + 1000 oraz + 1200 wydajność stoi w miejscu albo są spadki rzędu 1 fps mniej, przy +1400 z kolei powrót do poziomu wydajności +800.

 

Testy powtarzane wielokrotnie, na platformie którą niedawno skalibrowałem dla klienta. X299 ROG Encore + i9-7980XE @4.7 GHz + mesh 31 i 32 GB mem 3600 CL16.16.16.34.T1 tRFC 300 i zaciśione elegancko timingi 2 i 3 rzędu. Full stable do 24/7.

 

Gadałem z kumplem od SimRace PL oraz Liptonem i generalnie u nich też przy przekręconych mem nie ma drastycznego spadku wydajności, a dosłownie margines 0,5 - 1,5 fps. Także korekcja GDDR6X działa sprawniej niż myślałem, nie ma zwiech, nie ma sypania artami, nie ma drastycznego spadku, Nawet dałem w MSI AB mem na maxa czyli + 1500 i nadal wydajność stała w miejscu. Będę ten temat jeszcze badał na innych RTX 3080 i potem na 3090, ale tutaj ciekawostka. Chociaż jest ich tutaj nie wielu, to fajnie byłoby gdyby inni posiadacze RTX 3080 mogli zbadać jak wygląda przyrost bądź regres wydajnościowy na ich GPU przy różnych wariantach OC GDDR6X.

 

Jedzie do mnie już RTX 3080 STRIX oraz RTX 3080 TUF OC to na tych kartach też sprawdzę co i jak. STRIXa potem woduje i chwilowo go sobie zostawiam do czasu kiedy nie pojawią się nowe batche RTX 3090 STRIX (2/3 miechy, szansa na lepsze OC niż obecnie) także sprawdzę jeszcze temat na wodzie. Myślę, że tutaj bardzo pomagają dodatkowe radiatory na VRAM jakie ASUS zastosował.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jedzie do mnie już RTX 3080 STRIX

 

Zazdraszczam:)

 

Twój TUF ma dodatkowy radiatorek na pamięciach - to pewnie powoduje że lepiej się chłodzą i możesz sobie na więcej pozwolić. U mnie przyrost sprawdzałem na +100 + 300 +500 +600. Na +500 jest stabilnie i widać przyrost fps i punktów w time spy. Na +600 punktów już miałem trochę mniej  a w grach pojawiał się jakby microstuttering. Widać że chciało już się wysypać ale ta nowa korekcja walczyła jak lew żeby zachować stabilność :)

 

Ale Gainwarda nie można porównywać z TUF'em. Karty z zupełnie innych lig chociaż cena w sklepach podobna.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...