Skocz do zawartości

HD5870 czy 2xHD5770 CF ?


Recommended Posts

Sprawa jest prosta, ale także skomplikowana. Bardzo, ale to bardzo zastanawiam się nad kupnem 2xHD5770 zamiast planowanego HD5870. Co do prostoty sprawy - masa testów i wyniki od -10% wydajności do +30% wydajności na rzecz Crossfire. Co do bardziej skomplikowanej sprawy - większość gier wykorzystuje już 2 grafiki, ale zdarzają się wyjątki, albo dodanie 2-go GPU dochodzi po jakimś czasie z patchem do gry.

Wygląda to następująco:

- planowany HD5870 Gigabyte UD (inne chłodzenie i zimniejsza od referentów) lub

- 2x HD5770 (inne chłodzenie - szukam czegoś typu Asus CuCore lub Gigabyte UD)

Wychodzą coraz lepsze sterki i profile wykorzystujące tryb CF, ale nadal zostaje to jedno i najważniejsze ALE - jeśli CF nie zadziała to wydajność raczej średniawa. Aktualnie posiadam GTX260 216 Gainward GS i pojedyńczy HD5770 prezentuje się raczej podobnie do niego (plus minus w zależności od gry).

Jest także jeden wielki plus dla konfiguracji CF - bardzo przystępna cena.

HD5870 Gigabyte mam w okolicznych sklepach w granicach 1400zł, natomiast HD5770 ceny zaczynają się od 500zł x 2. Max planuję wydać 2 x 600 za np wersję jakąś podkręconą ale raczej mało takich.

Pytanie teraz jest następujące - czy posiada ktoś 2xHD5770 w CF ?

Jakie ewentualnie 5770 wybrać ? Referenty czy z własnym chłodzeniem ?

Jeśli 5770 niereferencyjne to jakie, aby mieć niskie tempy i cichego kompa ?

Jak się sprawują i czy są z nimi problemy ?

 

Co do kompa:

płyta P55 - CF by działał 2x8

proc i7 3.8GHz

zasiłka 850w

Link to post
Share on other sites

Wg mnie kompletna głupota od razu kupować dwie karty. Jeśli stać Cię na HD5870 to nie kombinuj tylko go kup! Jeśli nie będzie Ci wystarczał to dokupujesz drugiego ;)

Tak po za tym 2xHD5770 będzie miało wydajność bardziej zbliżoną do HD5850 niż HD5870 choć mikroprzycięcia mogą jeszcze bardziej zepsuć płynność

Link to post
Share on other sites

Co do tych testów - to czytałem tą recenzję. Jest jedno ALE - stare sterowniki. Na nowych była ogromna ilość poprawek i CF jeszcze bardziej przyspieszał. Na większości testów znalezionych w necie 5770 CF używano starych sterowników (catalyst 9.x) oraz większość z nich odbyła się w zeszłym roku. Jak narazie znalazłem 1-2 gry, które by nie wykorzystały CF, ale oczywiście na starych sterach. Np. najnowsze catalyst 10.3 mają ogromne poprawki wydajności zwłaszcza w CF.

Wyszła także paczka profili do gier - ATI-CrossFireX-Profile-Application-1.0, która rozwiązuje problemy wydajności i znacznie przyspiesza gry.

Co do finansów - biorąc pod uwagę 1400zł za 5870 oraz ok 1100zł za 2x5770 a kiedyś ich sprzedaż/wymianę na coś nowego lepiej chyba wypadnie duet 5770. 2 tańsze karty łatwiej sprzedać, oraz nie stracę na nich tyle, co za hmm 1-2 lata na HD5870. Dla przykładu - mój aktualny GTX260 216 kosztował 1100zł, a sprzedałem go za 350 (teraz w sklepie nowy ok 650zł). Co do radków 5770 - nie stanieją o połowę - raczej znikną ze sklepów.

Link to post
Share on other sites

imo cross/sli to bardziej zabawka niż użyteczna funkcja i całkowicie się zgadzam z przedmówcą, dużo lepiej jest mieć jedną mocną kartę niż dwie słabsze

nie prawda

 

Tak po za tym 2xHD5770 będzie miało wydajność bardziej zbliżoną do HD5850 niż HD5870 choć mikroprzycięcia mogą jeszcze bardziej zepsuć płynność

nie prawda, nie odrobiłeś lekcji w tym temacie..

 

2xHD5770 jest mniej-więcej na poziomie właśnie 5870, a nawet lekko powyżej.

prawda

 

Twój wybór. Osobiście nie kupowałbym tak mocnego sprzętu. Co najwyżej 5850, ale jak Ciebie stać to śmiało.

2x5770 cenowo wychodzi podobnie jak 5850, a tandem bije radka 5870 aż miło(bez OC), mikroprzycięcia może kiedyś występowały, a zużycie prądu jest niewiele większe od pojedynczej karty( poziom gtx 275, o 20 W więcej jak 5870)

 

http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=5 ... tr_numer=1

Dobra recenzja tego co potrafią dwa radki

Link to post
Share on other sites

Ogólnie od początku jestem nastawiony na 2x5770 ze względu na cenę i wydajność (>5870 w większości testów). Pozostaje jeszcze kwestia jakie radki 5770 wybrać. Za cenę 565zł mogę mieć XFX XT 5770 z zegarami 865-5000, a więc 15MHz i 200MHz wyższe od stockowych radków. Ich chłodzenie to niestety stock. Jest już temat o podobnym XFX 5770, że się grzeje (kręcony dosyć). Tu akurat bym się u mnie tym nie przejmował, bo mam ogromny przewiew w obudowie - CM HAF 932 (3x220mm fany - z przodu obudowy - z boku obudowy - i góra wyciąg). Kwestia raczej z hałasem. Cały czas zastanawiam się nad jakimiś radkami z własnymi chłodzeniami, ale nie widziałem za bardzo testów temp/głośność.

Link to post
Share on other sites

Co do posta "DANNEY'ego _79" , chłopak chce 2x 5770 , to po co mu to mówisz?

 

Ktoś tu mówił że 2x 5770 nie dojdą do wydajności 5870? , pal lich testy , 2x 5750 które miałem w poprzedniej konfiguracji (po lekkim OC) biły 5870 , tak że...

 

XFX jest dobrą firmą ( w którymś temacie o tym było , i wyszło na to że mają dobre karty :P)

Ale radził bym Ci szukać czegoś pokroju Saphira (może Gigabyte?).Zapłacisz więcej , ale skoro chciałeś kupic 5870 (znaczy miałeś kase ;) ) to nie będzie problemu :P.

Stock cooler w 2D jest cichy , ale w 3D (na full) robi hałas (2x 5750 dawały ostro przy np. Crysis :P)

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

"Co do posta "DANNEY'ego _79" , chłopak chce 2x 5770 , to po co mu to mówisz?"

 

Żeby człowieka naprowadzić na właściwszy tor rozwiązania tego dylematu. W konsekwencji i tak zrobi co postanowi sam.

 

Edytka:

Kto uważa jedną mocną kartę, a dwie słabsze za szpan, to ... zostawię już bez komentarza, gdyż polemizować moglibyśmy w nieskończoność (tak jak czy lepsze jest zielone, czy czerwone ;) )

Link to post
Share on other sites

Tak , ale czy za rok , dwa , będzie dokupywał 2 drugą kartę graficzną? Za taki szmat czasu , karty będą o wiele wydajniejsze i nie będzie się opłacało (aczkolwiek nie wiem wszystkiego :hahaha: ).

:rotfl: wiesz jak to jest z szpanem :P , każdy kupuje co najbardziej bajeranckie :hahaha:.

(chociaż rozmiary 5870 robią wrażenie ,nawet na kimś kto się na tym nie zna :menda: )

 

Zgodzę się że CF i SLI nie jest (jeszcze) popularna , ale kto wie... Za tooo -

kupując jedną kartę graficzną będziesz miał więcej miejsca w budzie , przez co polepszy się cyrkulacja.

Jak kupisz 2x 5770 , to pierwsza karta zawsze będzie się grzać bardziej - wentylator będzie przy drugiej karcie.

Link to post
Share on other sites

Pojawił się spory problem. Sprawa mostka crossfire. Nie mam go dołączonego do płyty (tłumaczenie - dołączany jest on do kart Ati). Ale jest jeszcze większe ALE. Na mojej płycie (EVGA P55 FTW) są 3 sloty Pci-e. Do CF/SLI służą sloty 1-3, 2gi to x4 dla np. dźwiękówki. Odległość między slotami 1-3 jest znacznie większa niż standardowy mostek CF. Z tego co czytałem i szukałem widziałem mostki 65mm, a ja potrzebuje mostek 100mm i to najlepiej Flexible np. Asusa. Co najśmieszniejsze....EVGA dodała taki do SLi..... Problem - gdzie go kupić w Polsce ? Widziałem je tylko na Ebay-u i to w USA.......ehhhh ciągle pod górę.

Link to post
Share on other sites

Sprawa mikroprzycięć, czy też braku obsługi MultiGPU przez gry to mit i nawet na ten argument nie patrz. Natomiast ja też doradzałbym ci jedną kartę. Będzie chłodniej i ciszej.

 

Niestety gorące powietrze z dolnej karty ogrzewa tą na górze powodując znaczne wzrosty temperatur a co za tym idzie hałas.

 

Do tego jeśli będziesz chciał pograć w jakiś starszy tytuł to czasem mogą być niespodzianki. (migotanie tekstur itp) ale to naprawdę rzadkość.

 

Z moich ust ta rada może zabrzmieć dziwnie, bo ja właśnie złożyłem kompa na dwóch radeonach, ale miałem wyraźny cel (jak najwydajniejszy komputer, który w idle będzie pasywnie chłodzony)

 

Dlatego jeśli zależy ci na każdym fps'ie bierz CF. W przeciwnym wypadku polecam 5870.

Link to post
Share on other sites

Ja niebawiłbym się w CF ponieważ jak kolega powyżej,sądze że ma to więcej minusów niż plusów.Do tego dochodzą przycięcia w niektórych tytułach(słyszałem o FC2 World in Conflict i pare innych).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...