Skocz do zawartości

Jakie normalne tempy dla i7 860 ?


Recommended Posts

Witam. Od niedawna mam procka i7 860 na płycie EVGA i ciekawią mnie jego temperatury. Procek nie jest kręcony (czekam na zasilacz). Przesmarowany pastą AS5 oraz z chłodzeniem dość ogromnym - Thermalright 120 Extreme z 2 wiatrakami 120x120mm o obrotach ok 1500/sek. Jeden z wiatraków to nadmuch na radiator, a drugi wiatrak z przeciwnej strony - wyciąg. Obudowa dobrze wietrzona (kolejne 3 wiatraki 120x120mm oraz ogromny wiatrak w boku 250mm (wieje do wewnątrz). Postanowiłem sprawdzić tempy programami: Prime95 (max heat opcja) oraz Linx. Testowałem po kilkanaście minut i temperatury po podgrzaniu to ok 55-61*C na rdzeniach w obu programach (pomiar za pomocą Hardware Monitor Pro). Czy to normalna tempa przy grzaniu ? Wydaje mi się dość wysoka. W trybie IDLE mam ok 32-38*C na rdzeniach. Wiele się naczytałem że 75*C to max zalecana na i7. Mam zamiar podkręcić procek na 4GHz (procek jest tzw selektem i mam na to gwarancję) przy napięciu ok 1,3 (przy takiej V testowany na 4GHz w sklepie). Ciekaw jestem tylko jaka wtedy może być temperatura.

Link to post
Share on other sites

Wiele się naczytałem że 75*C to max zalecana na i7.

To przestań czytać te źródła. i5 i i7 (na obu socketach) działają dobrze w 90*C i nic im się nie dzieje. Przy 99*C dopiero zostanie zmniejszone taktowanie by zapobiec uszkodzeniu procesora.

 

A temperatury masz jak najbardziej w porządku.

Link to post
Share on other sites

Obudowa Thermaltake Armor - kupa wiatraków i ułożone kable. Co do temperatur - 90*C i 99*C ? Hmmm, mam nie czytać informacji Intela, że ten procek pracuje od min 5*C do max 72,7*C ? To dziwne - może producent się myli, a wszyscy pozostali mają rację ? Dla mnie temp 75-80*C to maxxxx gorąco i nigdy bym sobie na taką temperaturę nie pozwolił.

Link to post
Share on other sites

Co do temperatur - 90*C i 99*C ? Hmmm, mam nie czytać informacji Intela, że ten procek pracuje od min 5*C do max 72,7*C ? To dziwne - może producent się myli, a wszyscy pozostali mają rację ?

Małe wyjaśnienie, Intel podaje maksymalną temperaturę dla CPU a nie rdzeni (jak my).

Zresztą włącz sobie CoreTemp bądź RealTemp i odczytaj wartość Tj Max.

Link to post
Share on other sites

A więc coś jest nie tak z moimi temperaturami. Core i7 860 podkręcony na 3,8GHz z napięciem 1,2500V po 50sek Linxa zrobił mi tempy grubo powyżej 85*C i dochodził do 90*C, więc przerwałem test. Zacznę więc od początku :

CPU - i7 860 2,8GHz

Płyta - EVGA P55 FTW

Chłodzonko - Thermalright 120 Extreme z 2 fanami akasa 120mm ok 1500obr/min

Obudowa - Thermaltake Armor

Wiatraki - 2x120mm z przudu obudowy (nawiew na dyski),

120mm z tyłu obudowy - wyciąg z obudowy

250mm z boku obudowy - nawiew do środka

Góra obudowy - masa otworków wentylacyjnych.

Pierwszy problem - chłodzenie nie miało dostosowania do socket 1156, rozwiązanie problemu - dokupienie tzw. "mounting kit 1156 for thermalright 120 extreme", ale okazało się także, że płyta ma otworki "for socket 775" ale było po fakcie.

Kolejny problem - chłodzenie było wcześniej smarowane Coollaboratory Liquid Pro (ciekły metal). Nie wiedząc jak go usunąć zastosowałem typowe metody - do sucha chusteczami, oraz czyszczenie dokładniejsze za pomocą zmywacza do paznokci. Niestety delikatne ślady tzw. "brudnego przebarwienia" zostały na środku podstawy.

Następnie przesmarowanie całości cienką warstwą pasty AS5 (proc i chłodzenie).

Dokręcanie radiatora było dość trudne i wyjątkowo depresyjne - kręcisz tak długo że widzisz wyginającą się płytę !!! a oporu na śrubach nie ma !!!.

Rozwiązanie - przykręcałem każdą śrubę po 2 małe obroty jednocześnie oglądając płytę czy się nie wygina. Pod koniec popuściłem nawet po 2 obroty na każdej "na wszelki aby nie było za mocno". Wszystko ładnie i pięknie jak widać, ale temperatury to jakaś masakra. Dla porównania wcześniej miałem E8400 na 4GHz z ogromnym napięciem i podczas super stresów osiągałem na tych chłodzeniu maxxxx 75-78*C i to nawet w letnich upałach.

PS. dodałem fotkę chłodzenia zamontowanego na płycie w moim profilu.

Link to post
Share on other sites

Płyta pod socketem procesora ma "chyba" aluminiową płytkę, coś na wzór STACK COOL asusa. Niby poprawia to odprowadzanie ciepła spod socketu. Zestaw montażowy Thermalright jest dopasowany do niej idealnie i nie trzeba go ściągać (tak nawet czytałem w jakiejś recenzji). Cały czas czekam na nowy zasilacz i jak tylko dojedzie (niestety przyszły tydzień), to jeszcze raz zdemontuje chłodzenie i zobaczę czy dobrze przylegało (po śladach na paście). Ale jeśli wszystko będzie OK to będę MAX załamany. Przecież Thermalright 120 Extreme to jeden z najlepszych coolerów na rynku.

Link to post
Share on other sites

Wkurzyłem się i stało się.... Po ponownym zamontowaniu radiatora/wymianie pasty/kombinowaniu z dokręcaniem/polerowaniem - tempa spadła o ok 6-8*C (ok 82*C w stresie na 3,5GHz z napięciem 1,2500V). Gdy dałem na 3,8GHz znowu to samo - temperatury jak na słońcu. Zamówiłem więc zestaw do chłodzenia wodnego Corsair H50 Hydro Series i jak to nie pomoże to będę wściekły jak nic...

Link to post
Share on other sites

Zobaczymy, zobaczymy - przez 2 dni czytałem testy i fora internetowe o tym chłodzeniu wodnym. Są plusy i minusy. Jest oficjalne forum z 365 stronami do poczytania (Official Corsair H50 Hydro Series Owners Club). Widziałem także porównanie bezpośrednie tego H50 z takim jak mój Thermalrighterm 120 Extreme i wypadł ok 4*C lepiej w max stresie. Gdy zastosuje się na H50 2 wiatraki jest jeszcze lepiej. Poza tym - mam dość montowania Thermala za pomocą tych chorych 4 śrub, które podczas wkręcania nie stawiają oporu i można nimi tak długo kręcić aż zobaczysz banana z mobo. Prawdopodobnie problem temperatur na moim i7 860 właśnie spowodowany jest montażem (równomierny docisk procka). Po zdemontowaniu go za pierwszym razem widziałem że docisk procka (odcisk na paście termo) wyglądał jak 2 nawiasy połączone ze sobą - )( - czyli: słabo przylegał w środku, dobrze góra i dół, boki bardzo słabo. Po ponownym montażu brałem to pod uwagę, ale ile można kombinować / demontować i tak w kółko. PS. jeśli korsarz będzie się sprawował tak jak piszą ludzie na forach (np i7 920 na 4,0-4,6GHz z temperaturami maxxxxx 60-75*C) to będę bardzo zadowolony jak mój i7 860 będzie działał na 4,0GHz z podobnymi temp.

Link to post
Share on other sites

Z kosmosu tego nie wziąłem i dlatego jednak Thermala zamienię na tego Korsarza. Na tym wielkim forum wiele osób zaczyna się martwić czy np 75*C na grubaśnie kręconych procach to nie za dużo jak na tego korsarza, ja się do takich także zaliczam i dlatego go zamówiłem. Widziałem liczne testy tego H50, na polskich i zagranicznbych stronach (raz wypadał słabo, a raz ciut lepiej od chłodzeń powietrznych z wyższej półki). Są jednak najczęściej ALE. Większość recenzji jest robiona na tzw. DEFAULT. Oznacza to użycie zestawu z dołączonym wiatrakiem który jest bardzo słaby. W typowym ustawieniu tego cudeńka stosuje się ustawienie PULL/PUSH albo nawet PUSH / przerwa / CHŁODNICA / PULL. Oznacza to 2 wiatraki 120mm po obu stronach chłodnicy i tworzenie podciśnienia. Daje to rezultaty o przynajmniej 10-15*C lepiej od ustawienia referencyjnego. Dodatkowe nawiewy w obudowie są także bardzo ale to bardzo istotne. Zobaczymy jak sprzęcik dojedzie to będę mógł go porównać do Thermaltake.

Link to post
Share on other sites

Ten procesor do chłodnych nie należy,u mnie na chłodzeniu Zalman CNPS 10X Flex i wentylatorze Enermax Magma skręconym na 900 RPM osiąga temperature około 62,65 stopni każdy z rdzeni (testy robione programem OCCT i Prime 95).Więc te temperatury jakie podałeś sa jak najbardziej normalne.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...