Skocz do zawartości

To ile w końcu gry potrzebują rdzeni?


Recommended Posts

Na to bym nie liczył. Intel zawsze był bardzo bezkompromisową firmą, co ma swoje wady i zalety. Z pewnych źródeł wiem, że płacą bardzo nieźle swoim pracownikom, dzięki temu potrafią zatrudnić wielu utalentowanych ludzi i potafią dużo zainwestować, żeby się dostosować do potrzeb rynku (dlatego teraz nie kładą dużego nacisku na wydajność, tylko na pobór energii). Ale ceny na poszczególne segmenty rynku zawsze pozostają u nich takie same i są w stanie tylko zmienić parametry poszczególnych produktów (np. oczami wyobraźni 6-rdzeniowy i5, jeśli będzie taka potrzeba).

Edytowane przez szatkus
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra.

 

World Of Tanks 0.8.4  ///widać jakie to dziadostwo :S

http://img827.imageshack.us/img827/7602/wotede.jpg

 

 

 

Tomb Raider ///Bieganie po lesie nie męczy:

http://img198.imageshack.us/img198/838/trlas.jpg

 

///Ale w miasteczku daje się we znaki napinacz powodujący limit fps :>

 

http://img339.imageshack.us/img339/3200/trmiah.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czy AMD czy Intel nie ma nic do rzeczy. Kto jest "bogaty" i dąży to ogromnej wydajności i lubi cyferki w benchmarkach kupi Intela, kto składa kompa adekwatnie do ceny/wydajności  i by pograć niekoniecznie na max detalach i rozdzielczości przy monitorze 23" to kupi AMD, bo różnica jest marginalna przy max 19", a prąd? no cóż, ale kto gra 24h? nigdy sie nie zwróci przy intelu. kwestia do czego kto co potrzebuje. to opinia obiektywna gdyż posiadam pc z intelem i amd. Licza sie rdzenie i zegary w grze, cache powyżej 4mb róznicy robi marginalną.

Edytowane przez krzysztof903
Link to post
Share on other sites

 

 

Kto jest "bogaty" i dąży to ogromnej wydajności i lubi cyferki w benchmarkach kupi Intela, kto składa kompa adekwatnie do ceny/wydajności  i by pograć niekoniecznie na max detalach i rozdzielczości przy monitorze 23" to kupi AMD,
 

 

A kto jest "mądry" będzie wypisywał zasłyszane głupoty.

 

Nie wiem skąd ludzie biorą takie wnioski, bo szybki rzut okiem na ceny rozwiewa jakiekolwiek podstawy tego twierdzenia.

Link to post
Share on other sites

Generalnie wszystkie gry na MT Framework są w stanie wykorzystać większą ilość rdzeni procesora. Ile maksymalnie ? Tego nie wiem bo mam tylko 6 rdzeni. Po za tym nie do końca suche testy oddają prawdę, bo kiedyś miałem X4 i różnica w komforcie grania na X6 jest bardzo duża. Nawet jeżeli gra wykorzystuje 4 wątki, to i tak w przypadku procesora X6 zostaje dodatkowa moc na obsługę procesów systemowych, aplikacji antywirusowych, sterowników itd itp. Nie za bardzo to widać po cyferkach w testach (podobnie jak np. większą ilość RAM-u) ale w czasie gry komfort zmienia się diametralnie.

Link to post
Share on other sites

5 lat temu jak kupowałem komputer i wchodziły procesory 4 rdzeniowe, wiedziałem, że lepiej kupić 2 mocne rdzenie niż 4 słabsze, mimo że wiele osób było innego zdania. Miałem wtedy racje. Na tą chwilę 4 rdzenie w procesorze muszą być i te testy potwierdzają to w 100%, ale nasuwa się pytanie, jak długo starczą 4 rdzenie skoro nowe konsole będą miały procesory 8 rdzeniowe od AMD?

W czerwcu premiera nowych procesorów Intela... 6-8 rdzeniowce to nie będą, a kolejna premiera procesorów, gdzie będzie zmiana tylko procesu technologicznego będzie za 2 lata, i kolejna ze zmianą architektury za kolejne 2 lata. Czyżby tworzyła się okazja dla AMD, żeby w segmencie gier pokonać swojego rywala, który głównie stawia na energooszczędność, a nie zwiększaniu ilości rdzeni?
Co uważacie? bardzo mnie to ciekawi :)

Link to post
Share on other sites

wiesz, w najnowszych grach ma znaczenie ilość rdzeni, ale w starszych dwa wystarczą nad to. jak ktoś nie gra w najnowsze i nie bicie rekordów FPS, nie jest aż tak istotne, to kupowanie procka za 1200zł mija sie z celem. jakbyś zobaczył, bo biznes nakręcają własnie fanatycy gier i do bicia rekordów FPS a nie normalni domowi amatorzy gier.

Edytowane przez krzysztof903
Link to post
Share on other sites

dlatego, suche cyferki mnie nie interesują  sam miałem 4gb ram po dołożeniu do 8gb (4x2gb) odczułem róznice, mimo nie zmienianej podstawowej konfiguracji, gdzie gra NFS undercover czy NFSHP 2010 sporo przyspieszyła i polepszyła komfort grania, mimo archaicznej karty jaka jest 9600gso . 

Tylko, że te suche cyferki przekonują ludzi do danej marki.

Jeżeli system, programy w tle i gra zawaliły cały RAM, to nie dziwię się, że gra szybciej jeździ, po dołożeniu dodatkowej pamięci.

Link to post
Share on other sites

Na tą chwilę 4 rdzenie w procesorze muszą być i te testy potwierdzają to w 100%, ale nasuwa się pytanie, jak długo starczą 4 rdzenie skoro nowe konsole będą miały procesory 8 rdzeniowe od AMD?

 

Nad tym bym się już tak bardzo nie zastanawiał ;). Zanim te osiem rdzeni zaczną naprawdę wykorzystywać (o ile w ogóle), to miną kolejne lata i obecne procesory będą się już nadawały co najwyżej na breloczek ;).

Link to post
Share on other sites

Tylko, że te suche cyferki przekonują ludzi do danej marki.

Jeżeli system, programy w tle i gra zawaliły cały RAM, to nie dziwię się, że gra szybciej jeździ, po dołożeniu dodatkowej pamięci.

1. co do cyferek, nie zawsze tak jest, ale często i masz racje.

2. na 4gb system zajmował niespełna 550mb (vista SP2 mod własny) ram, obecnie cos koło 700 więc nie jest źle

Edytowane przez krzysztof903
Link to post
Share on other sites

wiesz, w najnowszych grach ma znaczenie ilość rdzeni, ale w starszych dwa wystarczą nad to. jak ktoś nie gra w najnowsze i nie bicie rekordów FPS, nie jest aż tak istotne, to kupowanie procka za 1200zł mija sie z celem. jakbyś zobaczył, bo biznes nakręcają własnie fanatycy gier i do bicia rekordów FPS a nie normalni domowi amatorzy gier.

 

Zawsze myślałem, że jak w grze będę miał minimalną ilość klatek taką samą jak w filmie, czyli 24 fps to gra będzie płynna. Ostatnio przekonałem się, ze byłem w dużym, bardzo dużym błędzie. Na TV 400Hz różnicy w klatkach nie widać dopiero powyżej 60fps, a o płynności i komforcie grania można mówić przy ok. 40 fps w górę.

Żeby mieć powyżej 40fps w Crysis 3 na Full HD i maksymalnej grafice, trzeba mieć sprzęt z najwyższej półki, żeby takie rezultaty osiągnąć, także z tym biciem rekordów fps różnie bywa, bo jak ktoś chce grać w najnowsze gry i cieszyć się wspaniałą grafiką, to już musi komputer mieć, który klasyfikuje się do grupy osób bijących rekordy fps.

 

Nad procesorem i7 za 1300zł ostatnio też się zastanawiałem, czy jest opłacalny bardziej niż i5. Wychodzi na to, że tak, bo stosunek wydajności do ceny jest lepszy niż w przypadku i5. To oznacza, że kupując droższy procesor, na dłużej on nam po prostu wystarczy, a jak wystarczy na dłużej, to w przeciągu np. 20 lat mniej razy będziemy musieli zmienić komputer, a każda zmiana to strata kasy przy sprzedaży. Niby sprzęt jak nowy, ale jednak używany i trzeba opuścić. Także ja zmieniając komputer, będę chyba kupował i7. Żeby każda nowa generacja procesorów przynosiła duży wzrost wydajności lub ceny mocno by spadały, wtedy moja analiza nie ma sensu, ale ceny procesorów Intela jak by były zamrożone, a nowe generacje przynoszą wzrost o ok.15%, także wydaje mi się, ze więcej stracimy na częstszej wymianie sprzętu niż spadek cen i wzrost wydajności kolejnych generacji.

Co sądzicie o tym? Jesteście podobnego zdania, czy jednak lepiej opłaca się kupić i5 za 900zł niż i7 za 1300zł ?

Link to post
Share on other sites

Po części masz racje, z tym, ze kompa nie kupuje sie na rok czy dwa tylko na kilka lat. Intele stoją w miejscu, bo za logo sie płaci, przykładem sa stare quady, gdzie wydajność jest mniejsza od nowych I5 ale cenowo sa podobnie, więc nie zawsze tak jest, ale bywa też tak jak mówisz. bardziej karty graficzne sie starzeją niż procesory, one zdecydowanie wolniej

Edytowane przez krzysztof903
Link to post
Share on other sites

 

 

Zawsze myślałem, że jak w grze będę miał minimalną ilość klatek taką samą jak w filmie, czyli 24 fps to gra będzie płynna. Ostatnio przekonałem się, ze byłem w dużym, bardzo dużym błędzie. Na TV 400Hz różnicy w klatkach nie widać dopiero powyżej 60fps, a o płynności i komforcie grania można mówić przy ok. 40 fps w górę.


Wiesz jak to jest, wiele zależy od samego silnika gry jak i dużo od monitora. Na przykład w Metro 2033 zupełnie płynny obraz można uzyskać już przy 30 FPS, Crysis 1 tu płynność zaczyna się dopiero od około 45 FPS, Crysis 2 około 55-60 FPS, Far Cry 2, Dirt 2,3 czy RE5 dopiero dużo powyżej 60 FPS zapewnia komort gry. Obecne monitory TFT są na tyle szybkie że bez problemu widać różnicę pomiędzy 50 a 60 FPS, co nie jako przy okazji wymusza grę z włączonym Vsync. Na starych monitorach CRT bezwładność luminioforu czy bewładność matryc pierwszych monitorów LCD powodowała że nie było widać większych różnic pomiędzy włączoną a wyłączoną synchronizacją.
Link to post
Share on other sites

Generalnie wszystkie gry na MT Framework są w stanie wykorzystać większą ilość rdzeni procesora. Ile maksymalnie ? Tego nie wiem bo mam tylko 6 rdzeni. Po za tym nie do końca suche testy oddają prawdę, bo kiedyś miałem X4 i różnica w komforcie grania na X6 jest bardzo duża. Nawet jeżeli gra wykorzystuje 4 wątki, to i tak w przypadku procesora X6 zostaje dodatkowa moc na obsługę procesów systemowych, aplikacji antywirusowych, sterowników itd itp. Nie za bardzo to widać po cyferkach w testach (podobnie jak np. większą ilość RAM-u) ale w czasie gry komfort zmienia się diametralnie.

X4 a X6 jakich procesorów ? Phenoma ? To się nie dziwię, ale na i5 -> i7 3930K nie byłoby dużej róźnicy.

Link to post
Share on other sites

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2013/02/crysis3/crysis3_cpua_jungle_1024.png

 

Tak wygląda relacja 3570k względem 3770k w 1024x768, czy możliwe, że kiedyś różnica między tymi procesorami będzie tyle wynosić ale w 1920x1080 przy niższej liczbie FPS, np. 3770k - 30 FPS, a 3570k 23 FPS ? Czy jednak zawsze to karta graficzna będzie ograniczać ?

W ogóle nie rozumiem tego typu testów. Przecież nikt nie będzie grał w Crysis 3 z Radeonem 7970GHz w 1024x768, więc kogo obchodzi, że z 3770k będzie min. 61 FPS a z 3570k min 54 FPS ?!

Edytowane przez Damian555666777
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...