Skocz do zawartości

Czy wymieniać zasilacz na mocniejszy ?


Recommended Posts

Witam.

Aktualnie posiadam zasilacz Corsair 520W modularny i nie mam z nim najmniejszych problemów.

Aktualna konfiguracja to:

 

C2D E8400 3GHz na 4GHz

Asus Maximus Formula X38

4 x 1GB 1066MHz RAM

2 x 640GB WD black 7200obr RAID-0

1 x 36GB WD Raptor 10000obr

1 x Intel SSD 80GB-G2

1 x GF-260 216 625-2200MHz Gainward GS

1 x DVD RW

1 x FDD

1 x SB Audigy

2 x kontroler wiatraków (1x3.5" 1x5,25")

5 x wiatrak 120mm LED (ok 3000obr)

2 x wiatrak 92mm szybki (ok 6000obr)

3 x wiatrak 40mm

1 x wiatrak 50mm

 

Mam już zamówione nowe podzespoły:

procek - i7 860 2,8GHz i będzie kręcony na ok 4GHz

pamięci - 2x2GB 2000MHz G-Skill 9-9-9-27

płyta - EVGA P55 FTW

Reszta zostanie z aktualnego zestawu.

 

WG. obliczeń zapotrzebowania na prąd (kalkulatory mocy w internecie) wynika że nowy zestaw już podkręcony będzie potrzebował ok 433W prądu w stresie 90% na wszystkie podzespoły, a w stresie wszystko na 100% (co wg. strony jest nie realne) to 505W. Stary (aktualny zestaw) potrzebuje 423W na 90% i 482W na 100%. Jak widać zestawy różnią się o ok 10-15W.

Czy wymieniać zasilacz ?

Jeśli będzie taka potrzeba to planuję wymianę na zasilacz z dwoma liniami zasilającymi płytę główną (24pin + 8pin + 4/4pin lub 8pin). Płyta EVGA ma bowiem zasilanie 24 + 2x8pin (dodatkowy 8pin to dodatkowa stabilizacja napięć do ekstremalnego overclockingu). Jak już to myślałem o Chieftec 850W (są 2 serie) bo to najtańszy zasilacz z wtyczkami 24+8+4/4 ale czy faktycznie potrzeba wymieniać ?

Link to post
Share on other sites

Osobiście zmieniłbym, bo zasilacz ma już jakiś przebieg, i moc faktyczna z wiekiem maleje. Do wyliczeń w internecie zawsze trzeba dodać +25%, bo nawet o tyle potrafi skoczyć chwilowe obciążenie zasilacza podczas zwiększania obciążenia.

Poszukaj jakiegoś 650W, żeby mieć odpowiedni zapas mocy.

Link to post
Share on other sites

Czy w takim razie, jak już wymieniać "na wszelki" - wziąść:

- Chieftec 850W z serii ASP135 ASP 850C (normalne wymiary - czarny z mini recenzji)

- Chieftec 850W z serii SUPER CFT 850G-DF (strasznie długi - szary)

 

Oba są modularne. Różnice w Amperach na korzyść ASP.

ASP posiada 4 linie 20-20-30-30 W

CTF posiada 4 linie 20-20-25-25 W

 

Chyba CFT (ten ogromniasty) jest starszym modelem i ma w standardzie więcej kabli przyczepinonych na stałe (np 3xSATA), a model ASP ma tylko na stałe zasilanie do płyty.

Wybór padł tylko i wyłącznie na Chieftec biorąc pod uwagę cenę (oba ok 500-550) oraz zasilanie płyty jak już pisałem wyżej (24+8+4/4). Tylko zasilacze od 850W lub 1000W posiadają te wtyczki do mobo.

Link to post
Share on other sites

Hmmm.... normalne 500-600W ? Przecież mam 520W Corsair i się martwię że to będzie za mało.

A jaki sens kupować 600W ? Aby za pół roku zamienić go na 700W ?

Normalne jest dla mnie zamienić go na przynajmniej 650-750W, ale ceny są w granicach 400-450zł (np Corsair 620W), a Chiefteca 850W mogę mieć za 500zł...... Oczywiście interesuje mnie tylko zasilacz modularny, a to ok +100zł do ceny normalnej zasiłki. Patrząc w przyszłość zasilacza, nie będę musiał go wymieniać po dodaniu 2-giej karty graficznej, albo dodając nowe dyski/ramy lub zamieniająć procek kiedyś na szybszy. Ciekaw jestem tylko czy ktoś ma któryś z wymienionych przezemnie Chiefteków. Jaki wybrać ? Który lepszy.

Link to post
Share on other sites

No to zostaw tego Corsaira. Na 400% da sobie radę. Nie wiem czy jest sens płacić na wyrost, bo "może kiedyś SLI". SLI i tak się nigdy nie opłaca, lepiej będzie zmienić kartę na mocniejszą ;) W sumie nawet w SLI Corsair by sobie poradził, tak naprawdę to ma spory zapas (pociągnie 600W), no i ma akurat 3 linie 12V. Dyski w ogóle nie zużywają prądu, pod 1156 bardziej prądożernego procka raczej nie wymyślą.

 

Ale jak już się upierasz przy swoim, to ja bym brał tego APSa :wariat:

Link to post
Share on other sites

Taka płyta do podkręcenia tego procesora na 4GHz? Na twoim miejscu przyoszczędziłbym na płycie która IMO jest kompletnie nieopłacalna do domowego komputera i kupił R5870 który będzie znacznie wydajniejszy od twojego GTX260.

Zasilacz spokojnie wystarczy do tego R5870 + O/C procesora do 4GHz.

Pamięci także z kosmosu.

 

Moim zdaniem jest jeden cel kupna takiego sprzętu - by móc się pochwalić.

SLI? To dopiero nieopłacalne. Lepiej sprzedać starą grafikę, dołożyć i kupić jedną, nowszą i wydajniejszą. Dzięki temu rachunki za prąd spadną, komputer będzie cichszy, a Ty pozbędziesz się wysokiego ciśnienia w sytuacji gdy jakaś gra nie obsłuży SLI.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...