Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Mam pytanko bo chce sobie kupic nowego kompa ale martwie sie co wybrac czy AMD czy Intela procek bo patrząc na to co będzie bardziej przyszłościowe to chyba AMD na sockecie AM2+ bo na ten socket wejdzie phenom II a na intelowski 775 tylko core 2 quad... ale za daleko w przyszlosc polecialem xD

Wiec tak... Jaki procek wybrac?

Amd phenom x3 2.1 Ghz?

czy

Intel Dual Core E5200

bardziej mi chodzi o to co będzie bardziej w przyszłosci wydajne jezeli poprostu wybiore jeden z socketów (intel vs. amd) to co w przyszłosci za np. 2 lata bedzie lepsze?? phenom II czy core 2 quad? bo jak wiemy nowe intelowskie i7 na tym sockecie juz nie ujadą... i jeszcze jedno pytanie

Jaką płyte główną do tych 2 procków wybrac tak zeby byla do 300-350 zł, ale nie musi byc w tym przedziale cenowym moze byc nawet za 200 zł byle byla dobra! xD

POZDRO!!

Link to post
Share on other sites

Każdy wybór będzie ok, są to budżetowe procki, ja na twoim miejscu skłaniałbym się do X3 8450 2,1Ghz, jeśli masz parę złotych więcej to lepszym wyborem będzie 8750 2,4Ghz. OC tych procesorów dla laików to około 600-800Mhz. Co do płyty pod Amd dobrym i tanim wyborem bedą płyty Asus M3A na w miarę chłodnym Ati770, tania i bezproblemowa konstrukcja. Intel ma lepsze OC, ale czasem brak 3 lub 4 rdzenia (patrz GTA4)

Link to post
Share on other sites

Tak generalnie sądzę że lepiej będzie wybrać Intela. Fakt, powstała już nowa podstawka ale do obecnego LGA pasuje dosłownie wszystko co intela i co wydajne. Wyjątkiem jest platforma i7. Jeśli zainwestujesz w Intela to możesz teraz kupić jakiegoś E5200, E7xxx albo nawet E8xxx a za jakiś rok czy dwa porządnego quada które obecnie raczej cenami nie zachęcają (ceny bardzo spadną na przestrzeni kilkunastu miesięcy). Jeśli chodzi o AMD to powiem że przyszłość jest niejasna i co do AM2+ nie jestem pewien. (Acz zapewne znajdą się tacy którzy zaproponują właśnie AMD) Przez wiele lat byłem zwolennikiem AMD ale prosty rachunek wydajności przesądził swojego czasu o mojej przesiadce na Intela

Link to post
Share on other sites

Ja podzielam opinie ze podstwka AM2+ to troche niewiadoma... Podobnie bylo z podstawka 754 i 939, ktore zniknely z rynku dosyc szybko. Pozniej zagoscilo am2 i jego rozszerzenie am2+ ale to juz powoli koniec zywota tej podstawki. Na wiosne wyjda procki na am3 i jak tylko stanieja pamieci ddr3 to am2+ odejdzie szybko w zapomnienie. Jesli chodzi o lga775 to sytuacja jest podobna ale chyba troche lepsza bo co prawda nowych procesorow to sie nie spodziewam na te podstawke ale za rok quady z serii q9xxx moga byc naprawde ciekawa propozycja (najlepiej z TDP 65W).

 

Natomiast co sie tyczy samych procesorow... Jakie ma byc zastosowanie komputera?

Fanem phenoma x3 nie jestem i dla zestawu domowego, budzetowego wolalbym e5200 (mniejsza pradozernosc). Ale faktem jest ze cena tego phenoma kusi;-)

Link to post
Share on other sites

Phenom X3. Po pierwsze: Wydajniejszy od E5200. Po drugie dodatkowy rdzeń. Po trzecie: Na podstawkę AM2+ zamontujesz bez problemu obecne Phenomy II, jak i te które wyjdą pod AM3. Gigabyte MA790GP-DS4H chociażby. Dobra płyta pod OC i napewno obsłuży nowe Phenomy.

Link to post
Share on other sites

Phenom X3. Po pierwsze: Wydajniejszy od E5200. Po drugie dodatkowy rdzeń. Po trzecie: Na podstawkę AM2+ zamontujesz bez problemu obecne Phenomy II, jak i te które wyjdą pod AM3. Gigabyte MA790GP-DS4H chociażby. Dobra płyta pod OC i napewno obsłuży nowe Phenomy.

1. Mozesz mi np pokazac jakis test gdzie e5200 dostaje baty od x3 8450? bo jakos nie przypominam sobie takiego... Ja tylko przytocze cytat z egielda:

Model najtańszy – Phenom X3 8450, taktowany zegarem 2100 MHz kosztuje około 310 złotych, czyli i tak więcej niż Pentium Dual Core E5200. Niestety tylko w dwóch aplikacjach Phenom X3 był w stanie wygrać z PDC – kodowanie filmów za pomocą x.264 / h.264 oraz w Fine Reader. W pozostałych zastosowaniach, a w szczególności w grach, Phenom X3 zbiera – często - srogie lanie od konkurencji ze stajni Intela – przypomnijmy, że tańszej!

2. Po co trzeci rdzen jak nie ma z niego pozytku?

 

3. Na podstawke lga775 tez zamontujesz dzisiejsze quady. Dziejszy najszybszy PhenomII jest tak szybki jak quad q9400, ktory krolem wydajnosci nei jest (q9650 jest jednak troche szybszy). A w przyszlosci zamontujesz PhenomaII z am3 tylko pod warunkiem ze ciagle bedzie mial zaimplementowany kontroler ddr2. Z tego co pamietam to tylko pierwsze wersje phenomow na am3 maja miec obsluge ddr2 i ddr3. Te za rok juz nie beda mialy ddr2 i koniec.

 

4. Zaproponowales plyte, ktora kosztuje 580zl. To troche szalone jest, taka plyte to sie proponuje do Phenom II 920. do tegp phenoma to ja bym wsadzil GA-MA78G-DS3H za 330zl. Ona tez obsluzy phenomy II i pod am2+ i am3 a kosztuje 250zl mniej... A ze OC ma gorsze? to chyba lepiej zainwestowac te 250zl w lepszy procek;-)

Link to post
Share on other sites

Oczywiście ze nie wykluczam OC ;)

Po waszych komentach bardziej bym sie sklanial do intela, ale jest nadal aktualne pytanie dot. jaką płytkę gł. wziąć pod intela?

2 granicach 300 zł tak jak juz pisalem... :D

 

P.S. dzieki za liczne komenty!

P.S.2 prosiłbym jeszcze o odpowiedzi w sprawie plyty... :)

 

 

Aaaa. i jeszcze jedno pytanie bo nurtuje mnie od dłuższego czasu...

Bo chcialem kupic kompa we wrzesniu bo byly niskie ceny... ale sie zgapilem :P no ale potem wszystko poszło w góre... teraz tez idzie troche w góre albo stoi na wysokich cenach:/

wiecie moze kiedy sprzęcik potanieje? bo chce kupic w polowie lutego cos... czy lepiej przeczekac ?

Link to post
Share on other sites

Płytę ? Asus P5QL-E ;) Jest idealna do OC dwurdzeniowych procesorów, quady też ale muszą mieć mnożnik 9 i minimalne 2,6 GHz :P(q6600 2,4 też wchodzi w tę listę).

Płyta jest niezwykle stabilna, oraz pozwala na mniejsze napięcia ze względu na mocne sekcje zasilania. Bierz tego E5200 i jakieś chłodzenie :)

Link to post
Share on other sites

Zeby bebol22 nie mial zbyt latwego wyboru plyty to ja napisze ze w tej samej cenie sa jeszcze: Asus P5QL Pro, Gigabyte GA-EP43-DS3L i Gigabyte GA-EP43-DS3. To tak tylko zebys nie mial za latwo ;):D:D

 

A swoja droga to pomysl bebol od razu nad zakupem jakiegos chlodzenia na e5200. Takiego, ktore by bylo ciche i wydajne przy OC. Z takich budzetowych zestawow to polecilbym od najtanszego (ok 55zl)Pentagram Freezone HP-100 AlCU [P 7010] Lite Heat pipe, przez troche drozszy (choc niekoneicznie lepszy, za ok 80zl) Arctic Cooling Freezer 7 Pro, az po calkiem wydajne za ok 90zl Pentagram Freezone HP-120 AlCU [P 7013] Heat pipe, Pentagram Freezone HP-120 AlCU [P 7015] Heat pipe Karakorum, Scythe KATANA 2 (SCKTN-2000).

Link to post
Share on other sites

Co do płyty głównej to zdecydowanie Asus P5QL-E. Ma lepszą sekcję zasilania do OC. Znacznie lepszą niż te co powyżej 8-)

Powiedz do ilu ma być to chłodzenie na Intela.

Jeżeli budżetowe to mieszanka:

 

ultima i90 + wentylator noctua lub wentylator revolteca tylko, że led+ pasta termo, np: zalman stg1 lub arctic silver 5 lub noctua nt-h1

Link to post
Share on other sites

Powiedz do ilu ma być to chłodzenie na Intela. Jeżeli budżetowe to mieszanka: ultima i90 + wentylator noctua

Nie no kurde;-) o jakim budzetowej mieszance my tu mowimy?? Ta Ultima kosztuje min 85zl a wentyl Noctua min 75zl. Razem 160zl... Czy chlodzenie CPU za 160zl to budzetowy zestaw?;)
Link to post
Share on other sites

Phenom X3. Po pierwsze: Wydajniejszy od E5200. Po drugie dodatkowy rdzeń. Po trzecie: Na podstawkę AM2+ zamontujesz bez problemu obecne Phenomy II, jak i te które wyjdą pod AM3. Gigabyte MA790GP-DS4H chociażby. Dobra płyta pod OC i napewno obsłuży nowe Phenomy.

Popiera tą wypowiedź, pracuje na różnych procach X3 8450 jest dużo lepszym wyborem niż intel. Co do przyszłości to lga 755 zniknie za kilka miesięcy i tak samo odejdzie w zapomnienie. Po za tym za 2 lata to i tak wszystko się pozmienia więc jakoś to nie znaczenie. Drugie moja spostrzeżenie przy mocy obliczeniowej komputerów to jeśli ktoś używa kompa do prac biurowych praktycznie nie ma większego znaczenie co weźnie.

Link to post
Share on other sites

Zestaw Intel wydajniejszy nawet po oc do 3,5GHz (wolę do 4 jak da radę bez przekraczania 1,45V)

Na mojej płycie, Asus P5QL-E quad śmiga po na 2,8ghz gdzie domyślnie napięcie miał 1,215V na 2,33GHz. Teraz śmiga na 2,8GHz ustawienie w BIOS to 1,2625V (vdroop do 1,24-1,25V) + NB 1,36V i ramy na 2ghz ;) Fakt, przy tych ustawieniach zachowuje się on najwydajniej. Bez zmian napięcia na początku i po OC też działał. Stabilnie (żadnych resetów, blue screenów, itp..), ale troszkę wolniej.

Link to post
Share on other sites

Hmmm AMD... Zobacz sobie nowe phenomy na AM3... wejda tez na AM2... wiec jakiej plyty nie wezmiesz (no i ramow do tego) to bedziesz mial tzw. ogien w szopie.

 

Ja to ogolnie widze tak. Chcesz 2 rdzenie to C2D chcesz 3 lub 4? Patrzysz na AMD i phenomy. Quady intelowskie to jest shit... taka prawda 2xC2D na jednej plytce. Struktura nie przystosowana do 4 rdzeni. Phenom daje sobie na benchmarkach lepiej rade nawet bez OC dosc dobrze i czesto intela przebija.

 

Tez mysle o zmianie sprzetu. Myslalem o intelu. Ale AMD nie powiem zaskoczyl mnie phenomami X2... A zwlaszcza faktem ze daja ludziom dowolnosc. AM3 na DDR3 albo nadal AM3 wchodzacy na AM2+ na DDR2. Zyc nie umierac. Widac kto szanuje klienta a kto ma go gdzies. Kupisz intela na DDR2 bo DDR3 za drogie a jak ci sie za rok zechce zmienic na DDR3 to cie bedzie czekac wymiana plyty procka i wszystkiego...

Link to post
Share on other sites

Hmmm AMD... Zobacz sobie nowe phenomy na AM3... wejda tez na AM2... wiec jakiej plyty nie wezmiesz (no i ramow do tego) to bedziesz mial tzw. ogien w szopie.

No a do tego wszystkiego powinnismy dzis wesprzec AMD bo traci troche rynku;-) A jesli chcemy miec tanie procesory to bez konkurencji dla intela sie nie obejdzie;) zatem w chwili obecnej polecac powinnismy amd phenom II ;-)

Link to post
Share on other sites

Nie tyle powinnismy co samo sie prosi zeby kupic amd. Ja jakos tak zawsze mialem uraz do intela. wyobrazalem sobie go jako tego monopoliste ktory tylko na kase by lecial...

 

I teraz w tym sie utwierdizlem jeszcze bardziej.

 

Bo patrz. Masz AMD phenom X2 czyli nowe procesory na nowym procesie nowa podstawka ktora na dodatek jest w pelni kompatybilna ze starszymi podstawkami. W cenach starych procesorow (przeciez te nowe phenomy wychodza nawet taniej niz quady... a jakie roznice ida na benchmarkach widac w niedawnej recenzji na portalu).

 

A intel?

Jak AMD nowe na nowej podstawce to intel tez... (i zwykle musi zrobic to predzej) wypuscil i7 i i5 nowe podstawki... kompatybilne tylko z DDR3. Na dodatek cena taka ze pewnie coniejeden niemiec czy brytyjczyk zlapie sie za glowe i powie za co oni tyle kasy chca. Zwlaszcza w dobie Dolara po 3,50+ (3.62 wczoraj [sIC!] - mozna zapomniec o zakupach na ebay XD). Fakt moze i7 sa lepsze... w co nie watpie w koncu intel ma prym jezeli chodzi o nowoczesne technologie. Ale nie liczy sie wydajnosc zwlaszcza dla sredniozamoznego mieszkanca przecietnego kraju. Nie jestesmy brytyjczykami nie zarabiamy tygodniowo rownowartosci kilku pensji miesiecznych zwyklego polaka z ta tzw najnizsza krajowa. Dla nas liczy sie cena/jakosc... a ta az krzyczy AMD JEST DLA WAS.

Link to post
Share on other sites

Wiesz, jakos tez tak zawsze bylo ze akurat stawialem na AMD a glownei wlasnie ze wzgledu na bardzo dobry stosunek jakosc/cena.

Ale dzis AMD uratowalo sie troche w ostatniej chwili ;-) ukladem phenom II. Bo pierwszy phenom to nie jest zbyt dobry procek (nic co ma powyzej 100W TDP nie jest moim zdaniem godne uwagi).

A jak sytuacja wyglada w tej chwili? Intel ma bardzo ciekawa konstrukcje za niewielkie pieniadze - e5200. AMD ma tutaj jednak duzo mniej wydajnego athlona x2 5200. Jak skladam komp bardzo budzetowy to kupie athlona ale jak mam do dyspozycji troche wiecej gotowki to e5200. Kiedys byla duza roznica w cenach plyt glownych. Ale dzis tej roznicy prawie nie ma. Dla e5200 plyta na p35/p43 kosztuje 330-360zl a na amd780g 300-350zl. Wiec w tym dolnym segmencie to jest wlasciwie remis (wydajnosc/cena).

Natomiast w srednim segmencie procki phenom II moga troche namieszac;-) wszysko zalezy od cen na jakich to sie ustabilizuje ale poki co wyglada obiecujaco.

 

Ja jednak i tak czekam na wydajne uklady czterordzeniowe z TDP 65W w przystepnej cenie.

Link to post
Share on other sites

Tyle ze skladajac dzisiaj kompa raczejbym mierzyl w 4 rdzenie... Wiem ze C2D lepiej sie prezentuje od athlonow X2... w koncu one sa juz dosc leciwe. C2D byl bardzo dobra konstrukcja, ale intel nie pofatygowal sie i polaczyl 2 C2D i mu wyszlo C2Q. Nie bylo to rozwiazanie dobre, a patrzac po dzisiejszych grach (stawiam ze kupujac nowy komputer gry sa jednym z wazniejszych aspektow jakie bierzemy pod uwage) wieksza ilosc rdzeni to lepsza wydajnosc w grach portowanych z konsol przyklad? GTA IV wszyscy na poczatku narzekali ze leee jakie to be jak to kompa zre. Ale co sie okazalo? Czterordzeniowcy... nawet teoretycznie slabsi czterordzeniowcy mieli lepsza wydajnosc niz super wykoksowani dwurdzeniowcy. PII sie wydaja ciekawa alternatywa bo mozemy zrobic lepszy sprzet na lepszych ramach lepszym chpisecie tip a mozemy przy tak samo dobrym procku wsadzic gorsze ramy i gorsza plyte (a po wielu testach widac jak wyglada roznica miedzy ddr3 a ddr2). Najbardziej co by mi teraz glowe suszylo to ta cala puma.... Mowia ze AMD z ATI bo lepiej wspolpracuja itp... mialem juz 3 karty ati i 2 nvidii. Ze wszystkimi trzema ati mialem tyle cyrkow ze sterownikami itp ze poprostu mnie odpychaly na bok. Nvidie zawsze bylo wszystko ok. Teraz jeszcze nvidia sie wpieprzyla z buciorami w rynek trzymajac przed soba swojego physX'a jaka jest roznica widzielismy w mirror's edge. Szczerze? Na dzien dzisiejszy widze to tak phenom x2 + GTX 260 albo 280.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Zgadzam się z kolegą wyżej, sam korzystałem X2 5200+ i gdy wyszło GTA4 na PC to o mało sobie włosów nie powyrywałem, dobrze żę mam w pracy możliwość testowania różnego rodzaju badziewia komputerowego i mój wybór padł wtedy na X3 8750, było dużo milej niż na dwoch jajkach ;). Teraz mam X3 720 i jest już miodzio. Nie potrzebne mi super wyżyłowane C2D, bo i tak mam to samo z nawiązką, i te temperatury pracy ;).

Pozdrawiam wszystkich ( Tych za, jak i przeciw)

Link to post
Share on other sites

Czasy sie zmieniaja... pieniedzy nie ma wiec i poki co kompa nowego tez nie ma.

 

Na dzien dzisiejszy jestem pewien ze AMD i pewien ze Phenom II X4 955BE

 

za okolo 1000 zl dostajesz cos co jest lepsze od quada 9550 ktory jest drozszy o 200 zl.

 

Do tego planuje Radka HD4890 z tym ze ciagle martwi mnie owy physX znajac nvidie i jej wplywy opcja ta bedzie pojawiac sie w wielu nowych grach. I jak tu zrobic fajna platforme dragon jak nie mozna miec pewnosci ze physX bedzie dzialal. Chyba trza bedzie napisac maila do AMD jak sie na to zapatruja (dodam ze nie planuje zadnego sli ;))

Link to post
Share on other sites

Co byś nie zrobił i tak wesprzesz AMD. Mając teraz 4 kombinacje do wyboru:

1) Intel - nV

2) AMD - nV

3) Intel - ATI

4) AMD - ATI

AMD zarabia na trzech. Spryciule ;) Chociaż sam chwilowo mam opcję 1, lol ;)

Link to post
Share on other sites

Powiem tak... wole wspierac AMD ktore widac ze sie stara i nie ma klienta w d... (patrzcie jak intel wypusci nowy procesor ktory bedzie wspieral DDR2 i DDR3 naraz) Niz wspierac Intela. Z drugiej strony produkty nvidii by mi bardziej odpowiadaly. Gdyz na radeonach (a zwlaszcza sterownikach do nich) sie juz nie raz przejechalem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...