Skocz do zawartości

[Problem] Wykorzystywanie jednego rdzenia procesora w grach


Recommended Posts

Posiadam procesor AMD Athlon 64 X2 5200+. Zauważyłem, że w każdej grze (nawet w tych, które obsługują dwurdzeniowce, na przykład Risen) zawsze jest wykorzystywany tylko jeden rdzeń (na ogół w 100 proc., czyli ogólne użycie tego komponentu jest równe 50 proc.), co zapewne wpływa na wydajność tego typu produkcji. Kombinuję ze zmianą koligacji w Menedżerze zadań, gdy włączam gry – niestety nic to nie daje (działa zabieg, dzięki któremu na przykład drugi, a nie pierwszy [domyślny] rdzeń bierze na siebie odpowiedzialność, ale – nawet gdy oba pola są zaznaczone – nie można zrobić tak, by i inny rdzeń pomagał temu maksymalnie obciążanemu: zawsze musi uczestniczyć tylko jeden).

 

Na komputerze mam zainstalowane oprogramowanie „AMD Processor Driver”, które zostało dodane na płycie w zestawie. Zastanawiam się, czy zainstalować program „AMD Dual-Core Optimizer”. Zastanawiam się, bowiem często czytam, że rzeczony program często negatywnie wpływa na wydajność, pojawiają się błędy, komplikacje (i to takie, których eliminacja jest możliwa tylko poprzez format), ponadto najlepiej implementować go na świeżym systemie – a u mnie na razie takowe zabiegi nie wchodzą w grę.

 

„AMD Dual-Core Optimizer” ---> macie to zainstalowane, robi się kaszana etc.? Swoją drogą, to chyba pomaga przede wszystkim w aplikacjach wykorzystujących tylko jeden rdzeń, prawda?

Link to post
Share on other sites

Jeśli pracujesz pod XP Home lub XP Pro przed SP3 to koniecznie zainstaluj Dual Core Optimizer. Bez niego zapomnij, że X2 będzie działać poprawnie. Jeśli jednak masz Vistę tudzież Win7 to problem może być z systemem, gdyż tam zarządzanie wielordzeniowcami działa poprawnie.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

 

Po wielu poszukiwaniach znalazłem alternatywę dla „AMD Dual-Core Optimizer”. Mam na myśli program „RightMark CPU Clock Utility”, w którym jest taka oto opcja:

http://img693.imageshack.us/img693/2957/saggas.th.jpg

 

Ponoć w 100 proc. jest to to samo co funkcja „AMD Dual-Core Optimizer”, nie ingeruje przy tym w rejestr, co zabezpiecza przed powikłaniami. Niestety, nadal gra – tu najnowszy Burnout – wykorzystuje tylko 50 proc. mocy. Czemu nie 100 proc. i musi się dusić?...

http://img12.imageshack.us/img12/3073/asgsagas.th.jpg

 

Bez niego zapomnij, że X2 będzie działać poprawnie.

Ale czy w grach wykorzystujących dwa rdzenie (bo program generalnie jest przeznaczony dla osób mających problemy z działaniem starszych tytułów, które są zaprojektowane dla jednordzeniowych)?
Link to post
Share on other sites

Eee te wasze optimizery, AMD tanie było w stosunku do C2D , Ale Mało Dobre :D

 

 

Użytkownicy INTEL-a sie śmieją :) i kręcą swoje procki, wy je dusicie, mimo że sa wolne. :P

 

Sprzedac to w p ***... :)

 

 

Dostałeś ostrzeżenie za wulgaryzm i fanboy'stwo, nie śmiej się z innych, że mają taki, a nie inny procesor. Tym postem nic nie wniosłeś do tematu.

Link to post
Share on other sites

szalas8 - jeśli masz takie twierdzenia, to usuń logo ATARI ze swojego profilu, gdyż to AMD dostarczało większą część układów logicznych dla tej firmy za czasów 8 i 16-bitowców :D

 

Nie słyszałem o alternatywie. Dual Core Optimizer działa bez zarzutu bo aktualizuje system o architekturę X2 której działanie jest nieco inne niż "wieloprocesorowość" opracowana przez MS.

Poza tym, jeśli Burnout Ci się dusi a proc nie jest obciążony w 100%, to znaczy, że reszta sprzętu jest do kitu. Sory, ale X2 5200 bez bólu dźwiga GTA IV czy Crysisa. Napisz jaki masz sprzęt albo uzupełnij profil, bo tak to można szukać a i tak winnego się nie znajdzie.

Link to post
Share on other sites

Poza tym, jeśli Burnout Ci się dusi a proc nie jest obciążony w 100%, to znaczy, że reszta sprzętu jest do kitu. Sory, ale X2 5200 bez bólu dźwiga GTA IV czy Crysisa. Napisz jaki masz sprzęt albo uzupełnij profil, bo tak to można szukać a i tak winnego się nie znajdzie.

Burnout generalnie działa bardzo płynnie. Ale gdyby gra potrafiła wykorzystać 100 proc. siły procesora, to miałbym jeszcze więcej fps-ów... A w takim Risenie już na pewno odczułbym dodatkową moc, bo tytuł ten lubi przyciąć...

 

Moja karta graficzna to GeForce 9600 GT. Mam 4 GB pamięci RAM.

Link to post
Share on other sites

Eee te wasze optimizery, AMD tanie było w stosunku do C2D , Ale Mało Dobre :D

 

 

Użytkownicy INTEL-a sie śmieją :P i kręcą swoje procki, wy je dusicie, mimo że sa wolne. :[

 

Sprzedac to w p ***... :sciana:

 

 

Dostałeś ostrzeżenie za wulgaryzm i fanboy'stwo, nie śmiej się z innych, że mają taki, a nie inny procesor. Tym postem nic nie wniosłeś do tematu.

Teraz się wszyscy z ciebie pośmiejemy, że dostałeś warna. :wariat:

 

Poza tym, jeśli Burnout Ci się dusi a proc nie jest obciążony w 100%, to znaczy, że reszta sprzętu jest do kitu. Sory, ale X2 5200 bez bólu dźwiga GTA IV czy Crysisa. Napisz jaki masz sprzęt albo uzupełnij profil, bo tak to można szukać a i tak winnego się nie znajdzie.

Burnout generalnie działa bardzo płynnie. Ale gdyby gra potrafiła wykorzystać 100 proc. siły procesora, to miałbym jeszcze więcej fps-ów... A w takim Risenie już na pewno odczułbym dodatkową moc, bo tytuł ten lubi przyciąć...

 

Moja karta graficzna to GeForce 9600 GT. Mam 4 GB pamięci RAM.

Przeskanuj system antywirusem. Zrób defragmentację dysków programem Defraggler, wyczyść kompa z zbędnych plików programem Odkurzacz oraz napraw błędy w rejestrze programem CCleaner. Daj znać, czy dało to jakiś efekt.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...