Skocz do zawartości

Jakość obrazu na kartach AMD Radeon


Recommended Posts

Witam, na co dzień mam podłączony do komputera zamiast monitora TV 32 calowy. Kilka dni temu zmieniłem kartę graficzna z gtx 460 na hd 7870 i ponownie zauważyłem, że jest różnica w wyświetlanym obrazie. Na kartach Nvidii pulpit, wszystkie czcionki i ikony są wyraźniejsze, obraz jest bardziej ostry a na kartach AMD wszystko jest lekko zamazane. Różnicę tą nie tylko widać w porównaniu do tych kart ale w przeszłości podłączone miałem karty hd 4550, hd 5770, hd 6870, 8800 gts, gtx 280. Geforce wyświetlały ładny, wyraźny obraz a Radeony lekko zamazany. Wie ktoś może co jest przyczyną tego? Da się to jakoś poprawić? Dodam jeszcze, że TV podłaczony jest za pomocą kabla d-sub i przejściówki dvi - d-sub.
Link to post
Share on other sites

Ja się troszkę zgodze z kolegą,też jestem po wymianie z gtx470 na hd 7970 i nie jest to samo,nawet głupi pulpit i ikony są inne jakby brzydsze,filmy też mają inne kolory,sprawdź u siebie ilość HZ na ile masz ustawione bo u mnie po pierwszym włożeniu karty była masakra dopóki nie przestawiłem,później miałem problem z dopasowaniem wielkośći obraz do monitora i TV po rozciąganiu w Monitorze była lipa,dopiero użyłem opcji ATI,wejdź w moje płaskie panele cyfrowe i zobacz na skalowanie,to mi wyostrzyło czionki mimo że i tak jest INACZEJ niż na Nvidii.

Link to post
Share on other sites

Po HDMI lub cyfrowym DVI jakość zawsze będzie lepsza niż po D-Sub, jak ktoś twierdzi inaczej to albo nie umie ocenić jakości albo nie potrafi ustawić jasności i nasycenia kolorów w monitorze/tv lub sterownikach. Po D-Su lub analogowym DVI sygnał jest konwertowany z cyfrowego na analogowy i jeśli używamy monitora/tv LCD (lub plazmy) to ponownie sygnał jest konwertowany do z analogowego na cyfrowy. Każda taka konwersja to utrata jakości plus utrata jakości wynikająca z zakłóceń które kabel zbiera jak antena. D-Sub to syf który lata świetności ma dawno (>10 lat) za sobą jak tylko się da należało by używać sygnału cyfrowego (hdmi, dvi). Jeśli na analogu obraz jest rozmazany na jednej karcie a ostrzejszy na drugiej to winne są przetworniki cyfrowo-analogowe na Radeonie. Widocznie uznali że nie opłaca się pakować do nowoczesnych kart drogich przetworników skoro i tak nikt już tego nie używa, kiedyś (dawno dawno temu) Radeony miały po analogu bardzo dobrą jakość zbliżoną do kart Matroxa.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Po hdmi kolory jedynie są ładniejsze, jest więcej czerni ale ogólna jakość jest kiepska. Wydaje mi się, że obraz jest zbyt wyraźny, czcionki nie są zaokrąglone tylko takie jakieś kanciaste. Sprawdzałem jeszcze jak wygląda obraz na gpu wbudowanym w mojego i5 3570k, jest lepiej niż na radeonie ale to nie to co na kartach nvidii. Spróbuje jeszcze zakupić lepszej jakości kabel, myślę nad czymś takim:

http://allegro.pl/kabel-dvi-vga-d-sub-bandridge-bcl1502-2m-i2846126993.html

Link to post
Share on other sites

Co ty w ogóle wypisujesz ? Teraz okazuje się, że po HDMI obraz masz za ostry tak ? Ten kabel to nic ci nie da, bo tak jak pisali wyżej zmienia on sygnał cyfrowy na analogowy i rozmazuje obraz. Podłącz jeszcze raz po HDMI i w ustawieniach telewizora wyłącz wyostrzanie krawędzi jeżeli takowe masz - jeśli nie to zmniejsz ostrość !

Link to post
Share on other sites

Czyli jednak problem tkwi w ostrości telewizora. Poszukaj jeszcze jakiejś opcji typu "poprawa krawędzi", bo to one zazwyczaj nadmiernie wyostrzają obraz. A czy w ogóle swój telewizor na po takim podłączeniu kalibrowałeś ? Pewnie nie skoro nie jesteś zadowolony z obrazu. Poczytaj sobie to: http://www.trochetechniki.pl/Kalibracja-telewizora-krok-po-kroku,t,2116.html

Link to post
Share on other sites

Problem z ostrością dotyczy obrazu przez hdmi a mi chodzi o to dlaczego obraz przez d-suba lepiej wygląda na kartach nvidii niż na amd na tej samej konfiguracji. Instalowałem teraz system na innym komputerze, podlączyłem TV przez d-suba, gdy podczas instalacji zainstalowały się sterowniki microsoftu do karty radeon x-1300 rozdzielczość zmieniła sie na 1920x1080 i obraz był idealny. To co napisał Fenio może być przyczyną, niskiej jakości przetworniki cyfrowo-analogowe w nowszych kartach.

Link to post
Share on other sites

mi się akurat wydaje że to kwestia odbiornika (w tym przypadku TV) ja mam podłączony (jak w sigu zresztą widać) 42 cale Toshibe i u mnie jest odwrotnie, teraz akurat mam nvidie , ale jeszcze 3 miechy temu miałem radzia 4870 i obraz na radeonie, a szczególnie filmy divx, był dużo lepszy, kolory intensywniejsze, ostrość. Dodam, że nigdy nie bawiłem się ustawieniami, all standard

 

a i mam kabel dvi-hdmi

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem mały teścik na tych samych ustawieniach TV:

 

- hd 7870 przez hdmi w paint linia o grubości 1 piksel wydaje się podwójna

- hd 7870 przez d-sub w paint linia o grubości 1 piksel wydaje się lekko niewyraźna

- x1300 przez d-sub na sterownikach microsoftu obraz jest taki jak na kartach nvidii czyli ok.

Link to post
Share on other sites

Jak widać po tym przykładzie nie jest to prawdą niestety :/

 

Tylko w tym przykładzie nie mamy do czynienia z jakością, a z jakimś problemem/wadą. Jak można mówić o jakości jak jest to rozmazane? To przecież ewidentnie coś nie tak jest. Ja sam mam podłączony komputer do telewizora i miałem nvidię, radeona i teraz radeona i nie miałem nigdy takich problemów. Ostatnio kumplowi podłączałem kompa z radeonem pod tv (dość stary LG) i nie było problemu.

Link to post
Share on other sites

Problem chyba rozwiązany, pozmieniałem ustawienia wyświetlania obrazu w TV, w połączeniu przez hdmi zmieniłem w rozmiarze obrazu z 16:9 na dopasowane do ekranu, zmniejszyłem ostrość do zera i wyłączyłem uwydatnianie krawędzi. Obraz jest dużo lepszy niż przez d-sub na kartach nvidii, w końcu cyfrowe połączenie.Co do połączenia przez d-sub zmniejszyłem gładkość, jakość się polepszyła ale nie do końca. Zostaje przy hdmi skoro już poprawnie wyświetla obraz.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...