Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Świeżutki teścik na AMD_Unboxed: 

 

 

TLDR: 5600X3D ~ 5700X3D ~ 5800X3D, różnice niewarte żadnej dopłaty, praktycznie ta sama wydajność (na podstawie średniej z 12 gier). 

 

TLDR2: R5 7600/x ma identyko średnią wydajność w grach jak 5800X3D (a nawet minimalnie szybszy), co jest zabawne zważywszy że jest tańszy od 5600X3D (w Polsce niedostępny). 

 

TLDR3: 7800X3D gniecie wszystko z ~35% przewagą ale jest też odpowiednio droższy (25% vs 5800X3D). 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 2
Link to post
Share on other sites

Potwierdza ładnie jak niewarto pchać się w AM4.... chyba że? CS2?

Tutaj nadal 5800x3d zjada 7600x i podejrzewam, że do tej gierki więcej nie potrzeba, a to = na następne 10 lat komp :D

 

Ja to totalnie kisnę z tego co na tym jutubie pokazują, z lewej 7600x + 4060 a po prawej mój 5800x3d z 1080ti :rotfl:

Ustawienia takie same, wszystko na LOW.

I jakim cudem tam chłop ma 350 FPS a u mnie 600+ @Rebelmind rozumiesz coś z tego? :D I te jutuby jeden za drugim jakoś tak głupoty pokazują, bo na testach "redakcji" jak tu wyżej idą 1:1.

obraz.thumb.png.789fa37d56714834592c1b6c75ac9abe.png

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

Cześć.

 

Tutaj mam wątek dotyczący zmian mojego sprzętu 

Podzespoły już zamówiłem (ostatni post ww wątku) ale mam tam sporo pytań. Jestem laikiem, nigdy sam nie wymieniałem procka itd. Nie wiem nawet jak dobrze sprawdzić czy to co teraz jest lata dobrze (niby tak boi tyle lat bez problemu działa) i nie wiem jakim darmowym banchmarkiem sprawdzić to co jest teraz , a potem nowy sprzęt. Dla mnie jest to finansowo duża inwestycja więc nie chcę czegoś zepsuć...przepalić urwać itd. Proszę o pomoc :)  Wszystkie dobre rady mile widziane, począwszy jaką dobrą pastę zastosować i jak ją nałożyć.

 

Pozdrawiam

nizioł

Link to post
Share on other sites
W dniu 26.02.2024 o 18:05, niziolek21 napisał:

Cześć.

 

Tutaj mam wątek dotyczący zmian mojego sprzętu 

Podzespoły już zamówiłem (ostatni post ww wątku) ale mam tam sporo pytań. Jestem laikiem, nigdy sam nie wymieniałem procka itd. Nie wiem nawet jak dobrze sprawdzić czy to co teraz jest lata dobrze (niby tak boi tyle lat bez problemu działa) i nie wiem jakim darmowym banchmarkiem sprawdzić to co jest teraz , a potem nowy sprzęt. Dla mnie jest to finansowo duża inwestycja więc nie chcę czegoś zepsuć...przepalić urwać itd. Proszę o pomoc :)  Wszystkie dobre rady mile widziane, począwszy jaką dobrą pastę zastosować i jak ją nałożyć.

 

Pozdrawiam

nizioł

Paste nakładasz w postaci X ja przynajmniej tak robie, co do podłaczenia procka, to na płycie masz strzałke na slocie od procka musisz go wsadzić równo z tą strzałaką i będzie git, zasilanie do płyty najważniejsze zobacz sobie na youtube jak gościu podłącza na przykładnie mojej starej płyty :

 

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 20.02.2024 o 21:59, wid3l3c napisał:

Potwierdza ładnie jak niewarto pchać się w AM4.... chyba że? CS2?

Tutaj nadal 5800x3d zjada 7600x i podejrzewam, że do tej gierki więcej nie potrzeba, a to = na następne 10 lat komp :D

 

Ja to totalnie kisnę z tego co na tym jutubie pokazują, z lewej 7600x + 4060 a po prawej mój 5800x3d z 1080ti :rotfl:

Ustawienia takie same, wszystko na LOW.

I jakim cudem tam chłop ma 350 FPS a u mnie 600+ @Rebelmind rozumiesz coś z tego? :D

Typ ma rtx 4060. Zgaduję, że zostawił auto preset @ultra, chociaż na filmie nie wygląda i mu się po prostu pamięć zapycha lol. Poza tym ty wiesz czym on to nagrywa i czy przypadkiem nie koduje video live na GPU? Z moich szacunków i zakładając ten sam konfig, różniący się tylko CPU (7600/x va 5800X3D/5700X3D) to te procki powinny mieć bardzo podobny Avg fps właśnie w granicach 500+ jak u Ciebie, tyle że 1% low na X3D powinien być dobre 30-40% wyższy. 

Oczywiście zakładając brak jakiegokolwiek GPU bottleneck'a. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, mlekolak napisał:

Ale po co na dwa wątki pytasz? Przecież dostałeś już odpowiedź.

wystarczy spojrzeć na godziny - tutaj zapytał wcześniej niż dostał tam odpowiedź od Ciebie, więc nie rozumiem skąd pretensje :mlotek:

Link to post
Share on other sites

Panowie, jakie macie doświadczenia z portami USB 3.2 Gen1 (wybaczcie jeśli pomyliłem nazwy, nazewnictwo USB woła o pomstę do nieba, chodzi mi o porty 5Gbps)?

 

W ostatnim czasie wymieniłem GPU i chciałem zmigrować na podstawkę AM5, B650, Ryzen 7800x3D oraz DDR5. Generalnie komputer nastawiony stricte pod granie. Mobo jakie zakupiłem to B650 Mortar WiFi, zależało mi na MSI, aby nie mieć osobnych programów do kontroli oświetlenia. W każdym razie, zestaw złożyłem, postawiłem system, pierwsze wrażenia fajne, CPU ładnie boostuje przy niższych temperaturach niż obecny 5800x. Problem pojawił się niedługo potem, tj. wszystkie porty USB 5Gbps przestały działać.

 

Chwilowo pomógł restart CMOS, natomiast już po chwili zaczął się lag na myszce i klawiaturze, a także przerywanie dźwięku na zewnętrznej dźwiękówce, by po chwili wrócić do stanu nieużywalności. Pozostałe porty z tego co udało mi się ustalić, działały poprawnie. Mieliście coś takiego? Znacie może przyczynę lub rozwiązanie? Instalowałem najnowszy BIOS wyłączałem/włączałem EXPO, nic to niestety nie zmieniło.

 

Póki co zestaw leci na zwrot, nie mam czasu przy nim dłużej dłubać i wjechała stara platforma. Jednak kusi mnie by przejść na 7800x3D, ale sprawne porty są mi potrzebne. Parę podobnych przypadków znalazłem na Reddicie i forum MSI/Asusa. Niestety nie widziałem rozwiązania, więc może Wy coś podpowiecie.

Link to post
Share on other sites

Jakiś miesiąc temu zrobiłem dokładnie to co Ty chcesz zrobić tj. przeniosłem się na AM5 z 7800X3D, ale płytę mam X670E (do USB nie ma to znaczenia i tak). Żadnych problemów z USB nie mam, ale może ze swojej strony mogłeś sprawdzić czy nie masz zwarcia w przewodach od USB lub czy przy wtyczkach do płyty jest wszystko dobrze wpięte (Jeżeli chodzi o USB na panelu przednim). Jeżeli chodzi o panel z tyłu to najprawdopodobniej miałeś trafioną płytę, która ma sama w sobie zwarę gdzieś i przez to cały układ szwankował włącznie z lagami myszki i klawiatury.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, druteron napisał:

Panowie, jakie macie doświadczenia z portami USB 3.2 Gen1 (wybaczcie jeśli pomyliłem nazwy, nazewnictwo USB woła o pomstę do nieba, chodzi mi o porty 5Gbps)?

 

W ostatnim czasie wymieniłem GPU i chciałem zmigrować na podstawkę AM5, B650, Ryzen 7800x3D oraz DDR5. Generalnie komputer nastawiony stricte pod granie. Mobo jakie zakupiłem to B650 Mortar WiFi, zależało mi na MSI, aby nie mieć osobnych programów do kontroli oświetlenia. W każdym razie, zestaw złożyłem, postawiłem system, pierwsze wrażenia fajne, CPU ładnie boostuje przy niższych temperaturach niż obecny 5800x. Problem pojawił się niedługo potem, tj. wszystkie porty USB 5Gbps przestały działać.

 

Chwilowo pomógł restart CMOS, natomiast już po chwili zaczął się lag na myszce i klawiaturze, a także przerywanie dźwięku na zewnętrznej dźwiękówce, by po chwili wrócić do stanu nieużywalności. Pozostałe porty z tego co udało mi się ustalić, działały poprawnie. Mieliście coś takiego? Znacie może przyczynę lub rozwiązanie? Instalowałem najnowszy BIOS wyłączałem/włączałem EXPO, nic to niestety nie zmieniło.

 

Póki co zestaw leci na zwrot, nie mam czasu przy nim dłużej dłubać i wjechała stara platforma. Jednak kusi mnie by przejść na 7800x3D, ale sprawne porty są mi potrzebne. Parę podobnych przypadków znalazłem na Reddicie i forum MSI/Asusa. Niestety nie widziałem rozwiązania, więc może Wy coś podpowiecie.

Trafiłeś uwaloną płytę główną. Zdarza się. Osobiście mam 7800x3d i msi b650 tomahawk i jak kolega wyżej żadnych problemów z portami.

Link to post
Share on other sites

Przyjaciele od prawie tygodnia, posiadam 7800x3d i B650 Tomahawk WIFI, czy 80-81 stopni podczas 10 minutowego testu Cinebench R23 to wysoka temperatura czy normalna? Nic nie przestawiałem w biosie, a chłodzenie jakie mam to Deepcool AK500. Trochę się martwię, ale jak jest git, to git. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

To zupełnie normalna temperatura, 85c to maksymalna temp. tego cpu, jak się zbliżasz to się zaczyna cięcie żeby ją utrzymać. Generalnie AMD 7xxx są zaprojektowane żeby działać w okolicy maksymalnej dozwolonej temperatury. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, EvenQ napisał:

Przyjaciele od prawie tygodnia, posiadam 7800x3d i B650 Tomahawk WIFI, czy 80-81 stopni podczas 10 minutowego testu Cinebench R23 to wysoka temperatura czy normalna? Nic nie przestawiałem w biosie, a chłodzenie jakie mam to Deepcool AK500. Trochę się martwię, ale jak jest git, to git. Pozdrawiam

Ten typ tak ma. Na 420mm arctic lf2 w cb mam 79 C.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Soullavie napisał:

Jakiś miesiąc temu zrobiłem dokładnie to co Ty chcesz zrobić tj. przeniosłem się na AM5 z 7800X3D, ale płytę mam X670E (do USB nie ma to znaczenia i tak). Żadnych problemów z USB nie mam, ale może ze swojej strony mogłeś sprawdzić czy nie masz zwarcia w przewodach od USB lub czy przy wtyczkach do płyty jest wszystko dobrze wpięte (Jeżeli chodzi o USB na panelu przednim). Jeżeli chodzi o panel z tyłu to najprawdopodobniej miałeś trafioną płytę, która ma sama w sobie zwarę gdzieś i przez to cały układ szwankował włącznie z lagami myszki i klawiatury.

Tak, chodzi o panel z tyłu. Złącza z przodu nie były jeszcze podłączone, bo kolidowało mi to z radiatorem.

 

3 godziny temu, joker5513 napisał:

Trafiłeś uwaloną płytę główną. Zdarza się. Osobiście mam 7800x3d i msi b650 tomahawk i jak kolega wyżej żadnych problemów z portami.

Ok, czyli faktycznie coś mogło być na rzeczy, jeśli u Was jest w porządku.

 

Prawdopodobnie będę robił drugie podejście, bo 7800x3D daje fajnego boosta w grach, na których mi zależy. Niemniej nie wiem czy nie pójdę w mini-ITX, niestety radiator VRM w Mortarze kolidował z górnymi wentylatorami w O11 Dynamic Mini i nie szło ich zamontować. Co prawda przy micro-ATX mogłem dać płytę niżej, ale w takim układzie nie wchodzi podpórka pod GPU :/

 

Znajdę coś ciekawszego niż ROG STRIX B650E-I GAMING WIFI? Zależy mi głównie na tym by miała sporo USB z tyłu, i obsłużyła dwa dyski M.2 Gen4. Porty SATA, dodatkowe PCI-E czy 4 sloty na RAM nie są dla mnie szczególnie istotne. Spoglądałem też w stronę MPG B650I EDGE WIFI, ale jest biedniej pod względem złącz z tyłu.

Edytowane przez druteron
Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedzi, przesiadka z 5600g na 7800x3d w tym na nowym ssd pcie 4.0 dało niezłego kopa. Jak na razie nie gram, bo zepsułem sobie dysk m.2 podczas wyciągania z przejściówki i trochę miejsca mało :( Martwiłem się o Lexary Ares 6400Mhz, ale odpałiły w EXPO od strzała, czy czas bootowania mi przeszkadza? Nie, nie jest to aż tak długi czas. 

Link to post
Share on other sites

Panowie, jak już mówimy o temperaturach 7800X3D to lepiej sprawdźcie czy nie potrzebujecie ramki na procka, bo mój po godzinnym teście Cinebench nie wykracza poza  65 stopni, jest ustawiony -50mV, ale aż takiej różnicy to nie robi :->

Link to post
Share on other sites

26.02 była aktualizacja sterowników, może coś zje*ali i nie zauważyłem? Jaką masz wersje karty? moja trzyma jakieś 69 stopni właśnie czyli podobnie do twojej wcześniej.

Obudowę mam na zewnątrz/na biurku, więc to też sporo daje 8-)

Link to post
Share on other sites
W dniu 5.03.2024 o 11:05, druteron napisał:

Panowie, jakie macie doświadczenia z portami USB 3.2 Gen1 (wybaczcie jeśli pomyliłem nazwy, nazewnictwo USB woła o pomstę do nieba, chodzi mi o porty 5Gbps)?

 

W ostatnim czasie wymieniłem GPU i chciałem zmigrować na podstawkę AM5, B650, Ryzen 7800x3D oraz DDR5. Generalnie komputer nastawiony stricte pod granie. Mobo jakie zakupiłem to B650 Mortar WiFi, zależało mi na MSI, aby nie mieć osobnych programów do kontroli oświetlenia. W każdym razie, zestaw złożyłem, postawiłem system, pierwsze wrażenia fajne, CPU ładnie boostuje przy niższych temperaturach niż obecny 5800x. Problem pojawił się niedługo potem, tj. wszystkie porty USB 5Gbps przestały działać.

 

Chwilowo pomógł restart CMOS, natomiast już po chwili zaczął się lag na myszce i klawiaturze, a także przerywanie dźwięku na zewnętrznej dźwiękówce, by po chwili wrócić do stanu nieużywalności. Pozostałe porty z tego co udało mi się ustalić, działały poprawnie. Mieliście coś takiego? Znacie może przyczynę lub rozwiązanie? Instalowałem najnowszy BIOS wyłączałem/włączałem EXPO, nic to niestety nie zmieniło.

 

Póki co zestaw leci na zwrot, nie mam czasu przy nim dłużej dłubać i wjechała stara platforma. Jednak kusi mnie by przejść na 7800x3D, ale sprawne porty są mi potrzebne. Parę podobnych przypadków znalazłem na Reddicie i forum MSI/Asusa. Niestety nie widziałem rozwiązania, więc może Wy coś podpowiecie.

 

Aktualizacja sytuacji. Zamówiłem drugi podobny zestaw, tym razem złożyłem go na szybko na biurku z wolnych części i przetestowałem działanie, jako GPU wykorzystałem grafikę wbudowaną w Ryzena i tutaj już pierwsza ciekawostka. Brak obrazu przez port HDMI wbudowany w płytę. Raz na jakiś czas mignie ekran pulpitu, ale generalnie pozostaje czarny. Złącze DisplayPort działa poprawnie. Problemy z USB jak były na poprzedniej płycie, tak są i na tej. Mam wrażenie, że na najnowszym BIOSie działa to najgorzej, potrafi odciąć niebieskie porty USB całkowicie i trzeba wyciągać baterię BIOSu aby je przywrócić (Windows pokazuje kod 43 gdy porty nie działają).

 

Wgrałem starszą wersję BIOSu, HDMI dalej nie działa, natomiast nie odcina USB, ale pozostaje lag/stutter na bezprzewodowej myszce i klawiaturze. 

 

Nie będę ukrywał, że jestem lekko zirytowany, nie bardzo mam ochotę w nieskończoność wymieniać sprzęt w poszukiwaniu tego działającego. Zastanawiam się nad przesiadką na Intela, niemniej 7800x3D teoretycznie lepiej wypada w grach, a na tym mi zależy i chciałbym przy nim zostać. 

 

Na obecnym X570 nie mam takich problemów, mogę zawsze wymienić 5800x na 5800x3D, ale to raczej nie ma większego sensu. 

Link to post
Share on other sites

Kod 43 byl w sekcji USB, nie pamietam dokladnie nazwy, ale cos w stylu „USB Decriptor…”. Po downgradzie BIOSu juz nigdy wiecej sie nie pojawil, ale USB nie bylo do konca stabilne. 
 

GPU pod PCIE nie podpinalem na testy, uzywalem tylko grafiki wbudowanej w 7800x3D. Niezaleznie od BIOSu dziala tylko DP. 
 

Przeczekam chyba obecne generacje CPU. Nie jestem na biezaco z newsami, ale kojarze, ze Intel i AMD maja w tym roku wydac kolejne generacje prockow, zobacze co zaprezentuja. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...