Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

GF trzyma deklarowane zegary bez żadnych zabaw - wkładasz i zapominasz. Po czerwonej stronie mocy jest tak, że sporo modeli opartych na Polaris czy też np Vega referent bez uv + power limit bump nie zbliża się nawet do deklarowanych zegarów.

Link to post
Share on other sites

\

 

Jaki wynik?

 

 

Od 1469 do 1448 zależnie od ustawień. Obecnie ok. 1450-1455 nie potrafię dobić znów do 1469 - po flashu nowego biosu nie wiedziałem że mi usunie profil i nie spisałem ustawień sekcji zasilania (ręcznie "wyinżynierowanych") i nie wiem czego brakuje albo co zrobiłem źle po drodze...

 

I niestety, czerwoni mają małe zarobki w porównaniu z Intelem czy nVidią, a muszą walczyć z obiema tymi firmami na raz. W dodatku Intel nie walczy z Zielonymi (aż tak) więc... no to wygląda jak wrzesień 1939.

 

 

_________________________________

 

Ad. 19.01.2019 

Ciekawostka: wyszedł nowy BIOS dla Crosshair VII Hero. 1201 z nowym AGESA.

W końcu bootuje mi z ramem powyżej 3200Mhz! Aktualnie testuję 3400MHz @ 15Cl.

 

Stock CPU (3.7GHz) + RAM 3400MHz 15Cl dał mi 1302pkt w cinebenchu.

 

Co ciekawe mam 1.17v teraz na stocku a było 1.27v... wtf?

 

4.1GHZ + 3400Mhz 15Cl = 1405pkt cinebench.

4.2GHz + 3400Mhz 15Cl = 1454pkt cinebench

 

Jeszcze nie ogarnąłem całkiem ustawień vrm i nie dopicowałem napięć. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Co ten Intel odwala... jak tak dalej pójdzie to za parę lat będziemy mieli odwrotną sytuację i procesory AMD będą za drogie [spekulacja]. :) 
Powinni iść łeb w łeb.

 

Ja mam nadzieje że w sierpniu będą już Zeny2 oraz Navi w sklepach. Zamowił bym od razu 12C24T Ryzena X (R7) oraz topowego Navi (i tak segment średni, ale byłby to upgrade względem RX580 tym bardziej że planuję zakup monitora 4K).

 

R5 2600 to bardzo doby procesor. Ale taki R7 3700X na turbo powinien zjeść go na start po zasileniu dobrym mobo. 5.3GHz na single core i 5GHz na wszystkich jajkach by mnie zadowoliło (R7 2700X zazwyczaj wyciąga 4,5GHz na singe i 4,3GHz na all po użyciu BLCK na topowych płytach). Do tego wzrost 10% IPC... olałbym wymianę CPU przez chyba 5 lat.

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

12/24 cep powinien wystarczyć na 10+ lat, patrząc jak długo siedzieliśmy na 4C...

 

Przy topowym Ryszardzie Trzecim już boost single core na 5.0 GHz to będzie zwijanie PCB, bardziej stawiam na okolice 4.6-4.8 - aczkolwiek chciałbym się mylić :D

 

Pamiętaj, że BCLK OC na płytach z async generatorem base clock'a wprowadza dodatkowe opóźnienia na pamięciach.

Link to post
Share on other sites

Dla tego mam B-Die zamiast 16cl. Zniweluje sobie te opóźnienia  :evil: Akurat w moich zastosowaniach zawsze będzie lepsza wydajność cepa. A różnica kilkuset mhz jest tego warta.

Przynajmniej tyle dobrze że mam C7H, na którym ów generator działa najlepiej. Gorzej wygląda ponoć kwestia opóźnień na Taichi (piękna płyta... dużo ładniejsza od C7H   :D imho bo bardziej pasuje do Cult Mechanicum z Warhammera).

I to jest scenariusz alternatywny dla samego XFR + bazowego ruszenia blck.

 

XFR3 też może mieć kaganiec jak XFR2. Po przekroczeniu max blck turbo przestaje działać. Tak więc po prostu trzeba ustawić najwyższe możliwe BLCK ale nie przekraczając magicznej linii. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Jeżeli mówimy o 300-400 MHz to ofc, jeżeli jednak jest to 200 MHz w bUlach to nie wiem czy jest sens.

 

Udało mi się zaliczyć kilka pojedynczych testów w CB R15 na 2600x, 103 x 43.5 - ale testowałem tylko single core obciążenie - i nie były to jakoś specjalnie spektakularne różnice vs 4.2 GHz all core OC.

Link to post
Share on other sites

200Mhz kosztem opóźnień nie ma racji bytu. :/ Bilans byłby bliski 0.

 

Ja wczoraj bawiłem się AI tuner, o ile było stabilne 4.15 z tego auto OC przy 1.33v. to wynik w CB wynosił 1320-1350 zamiast 1420-1450...

W weekend będę miał trochę czasu to będę się trochę bawił. Nowy bios jest dobrą motywacją :P

 

Docelowo będą się bawił by osiągnąć max zegary + wydajność przy maksymalnie 1.35v. Przy moich temperaturach rzędu max 50*c (64-65*c długi kilkugodzinny stres przy AVX) procesor nigdy nie ulegnie degradacji. A chyba dla 1.35 max temperatura to coś 80*c.
TDP układu przy takim napięciu wynosi ok. 95w-104w. Mój stary 6700K żarł więcej przy OC a w multitasku był dramatycznie słabszy. 

 

Ale przez to że używam M2.0 ustalę sobie chyba limit safe blck na poziomie 101.0 albo z jakimś małym ułamkiem. M2.0 SATA i NVME są podatne na blck jak diabli... ileż to się męczyłem na Z170 i 6700K i skończyło się na sztywnym mnożniku. 

 

Taki scenariusz przy 3700X mnie interesuje. j/n

 

evni0utcdnt01.png

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Hej. Nie chciałbym nowego tematu specjalnie zakład, więc zapytam tutaj. Moja obecna konfiguracja to:

CPU: i5 4670k

MOBO: AsRock Z87 Pro4

GPU: GF 1070Ti

RAM: Kingstone 1333 Mhz

PSU: Chieftec cft-500-a12s (już nie pamiętam)

Konfiguracja do giercowania wyłączenie :)

 

Chciałbym zmienić na to: propozycja

Procesor byłby "przejściowy", po wyjściu nowej generacji chciałbym zmienić na Ryzen 3700. Mam dylemat co do MOBO, bo wersja X370 jest tańsza o 100 zł. Podstawka niby ta sama, ale czy MSI nie będzie utrudniać potem migracji na nowy procesor? Sterowniki, wsparcie itp. Chciałbym spróbować OC na 2600, a potem na 3700 :).

Edytowane przez Melfi
Link to post
Share on other sites

Wymieniłbym zasilacz oraz płytę główną na Asus ROG STRIX X470-F jeżeli budżet pozwala - będzie dużo bardziej przyszłościowa, ale ogółem płyta ujdzie. Alternatywa to X470 Taichi. 

 

X370 nie dotykaj. Wiele płyt X470 ma poprawione m.in. sekcje zasilania oraz wsparcie RAM. Plus oczywiście lepiej działa na nich turbo.

 

Ja docelowo czekam na 3700X (z X, bo autoOC [turbo] z BLCK daje większe zegary niż ręczne OC plus dużo większe taktowanie single core).

Link to post
Share on other sites

Czy AsRock AB350M wystarczy by wykarmić Ryzena 1700? Odłożyłem 1500 złotych na wymianę CPU, MOBO i RAMu. Pamięć już wybrałem - Adata XPG GAMMIX 3000Mhz. Na razie tylko 8GB, za jakieś 2 miesiące dokupię kolejne osiem. Pozostaje tylko kwestia procesora i płyty.

Link to post
Share on other sites

1250 na proca i płytę, teraz biorę 8GB RAM czyli odpada 239 zł z budżetu 1500. Myślałem właśnie nad 1700, bo 8 rdzeni bardziej przyszłościowe.

 

Bo jeżeli już Ryzena 5, to lepiej wg mnie przedziadować na Ryzenie 1200 i od razu kupić trzecia generację.

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites

Kupiłem R5 2600, B450 Aorus M oraz G.Skille Aegis 3000Mhz. Jak na razie jestem zadowolony. W Fortnite mam teraz przez cały czas 120FPS, brak jakichkolwiek spadków i co najważniejsze brak okazjonalnego chrupania, choć nie jestem pewien czy to zasługa dodatkowych rdzeni czy instalacji na SSD. Po włączeniu XMP pamięci automatycznie wchodzą na deklarowane 3000Mhz.

Link to post
Share on other sites

SSD nie ma tu raczej nic do powiedzenia. Głównie tylko load time. SSD odczujesz w grach typu SoW gdzie gra zajmuje 109gb więc i tekstury oraz efekty będą ważyć odpowiednio dużo (czasami na tyle że w danym momencie przyda się SSD) - ale to i tak taki minor effect. A największy boost odczujesz przy korzystaniu z Windowsa (boot, foldery itp).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...