Skocz do zawartości

Temat o kartach Radeon serii 7xxx oraz Rx 2xx


Recommended Posts

Podaj dokładnie model karty, najlepiej rzuć screen z GPU-Z.

 

Rozumiem że po zalogowaniu do Windowsa masz ustawione żeby MSI AB uruchamiał się z system i przejmował kontrolę nad kartą? Jeśli tak jest to rozumiem też że po włączeniu MSI AB wentylatory pracują automatycznie? Jeśli MSI AB jest wyłączony to wentylatory chodzą cały czas na 80% czy jak? Po uruchomieniu komputera od razu chodzą na 80% do czasu zalogowania do Windowsa i włączenia MSI AB? 

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

Podaj dokładnie model karty, najlepiej rzuć screen z GPU-Z.

 

Rozumiem że po zalogowaniu do Windowsa masz ustawione żeby MSI AB uruchamiał się z system i przejmował kontrolę nad kartą? Jeśli tak jest to rozumiem też że po włączeniu MSI AB wentylatory pracują automatycznie? Jeśli MSI AB jest wyłączony to wentylatory chodzą cały czas na 80% czy jak? Po uruchomieniu komputera od razu chodzą na 80% do czasu zalogowania do Windowsa i włączenia MSI AB? 

Po uruchomieniu komputera wentylatory działają na ~80%. MSI AB startuje wraz z systemem, ale muszę kliknąć 'Auto' żeby wentylatory wróciły do normalnego działania. Po odinstalowaniu MSI AB i restarcie cały czas działają na 80% (czyli tak jak ostatnio były w AB ustawione ręcznie). Przykładowo jak ustawię manualnie na 30% to po restarcie komputera wentylatory cały czas pracują z taką prędkością niezależnie od temperatury (mimo ustawienia na auto przed wyłączeniem komputera). Tak jak by system zapisywał ustawienia manualne gdzieś w pamięci, a auto nie zapisuje.

Screen a GPU-Z

http://imgur.com/kaJkeZe

 

/EDIT

Teraz ustawiłem krzywą kontroli wentylatorów w MSI i zobaczę czy działa. - Dalej to samo

 

 

/EDIT 2

 

Jednak znalazłem rozwiązanie - najprostsze z możliwych.

 

Update biosu na karcie załatwił sprawę. Restartowałem pc kilka razy i teraz od startu działa kontrola wentylatorów z MSI AB.

Edytowane przez KoleC
Link to post
Share on other sites

No właśnie po to chciałem screen z GPU-Z żeby zobaczyć jaką masz wersję BIOSu i żeby Ci zaproponować update lub inną wersję. Skoro wpadłeś na to sam to się cieszę :)

Dzięki za podpowiedź.

Zastanawiałem się po co screen z GPU-Z jeśli podałem model karty i dzięki temu wyczaiłem update biosu:)

Link to post
Share on other sites

@up

 

Wchodzę w tryb awaryjny. Potem komputer (właściwości) - Menedżer urządzeń - karty graficzne - i prawym na naszą kartę i odinstaluj. Uruchomiamy komputer od nowa i sterowniki się instalują. Ponowie uruchomiamy komputer i wszystko działa.

Aktualizując ów problem z podkręcaniem przy MSI AB i kartami 290(X). Podjąłem się rozmowy z pomocą AMD. Poprosiłem nawet o przekazanie rozmowy do Radeon Technologies Group. Według nich to błąd fabryczny karty, nie zalecają również podkręcania swoich kart  :menda:

 

 

Since you mentioned that your graphics card displays blank after overclocking your system, and MSI after burner and Crimson/Catalyst softwares are conflicting for overclocking, this seems to be a hardware fault. In this regards, I suggest you to check with different graphics card in your system.

If the different graphics card works fine with MSI afterburner and Crimson software then your graphics card hardware is faulty.

 

Anyways, AMD is not recommending overclocking.

In order to update this service request, please respond, leaving the service request reference intact.

Best regards,

AMD Global Customer Care

Link to post
Share on other sites

@up, czy to aby nie ten problem o którym piszesz ?

http://forum.benchmark.pl/topic/153105-temat-o-kartach-radeon-serii-r9-3xx4xx/?p=2014916

 

Krótko mówiąc, po uruchomieniu ponownym bez zresetowania ustawień, zwieszce, resecie komputera itp., winda wstaje z ostatnio zatwierdzonymi zegarami, tyle że bez podbicia napięcia.

Zgłaszałem im to już dawno (ze 2 razy) i zero odzewu, na aktualnych sterownikach dalej występuje. Aczkolwiek już się przyzwyczaiłem do wciskania reset przed uruchomieniem kompa ;)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dla tych, którzy być może jeszcze czekają na poprawę narzutu w DX11. 

http://forums.anandtech.com/showpost.php?p=38011479&postcount=156

Nici, koleś udziela się na anandtechu i prawdopodobnie jest ze środowiska AMD, lub przynajmniej zna się na tym i wyjaśnił sprawę, raczej wiarygodne info. W skrócie jest to problem sprzętowy architektury GCN i zawsze drivery AMD pod DX11 będą ssać :D tyczy się to także 3XX, dopiero polarisy mają mieć obsługę wielowątkowych funkcji DX11. Jeśli to prawda co koleś pisze, a raczej tak to można już ten temat narzutu oficjalnie zamknąć 

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeśli to prawda co koleś pisze

Jesli.

 

 

a raczej tak to
 

Twierdzisz tak bo?

 

 

można już ten temat narzutu oficjalnie zamknąć 

 

A co ty chcesz tak zamykac. Ktos wyjasnil co i jak? O ile wiekszy jest narzut AMD niz Nvidi? O ile wiecej Radeon obciazy procesor od GTX? Czy jest to staly narzut , czy zwieksza sie ze wzrostem FPS z mocniejszym GPU?

Jaka karte mozna polecic do jakiejs popularnej zablokowanej i5-tki? itp.

 

Na pewno jest wiecej pytan i ciekawe bylo by znalezc chociaz na czesc odpowiedz. A tak to juz przy mocnych Intelach mamy kometarze o narzucie jak ktos kupuje Radeona ze sredniej polki. 

Malo jest informacji, na angielskojezycznych forach jedyne dyskusje to walsnie odnosnie testu PcLaba , nic konkretnego wiecej nie ma , nikt sobie glowy nie zawraca zeby zrobic porzadny test.

Dlatego ze co? Ciezko jest to pokazac , czy "problem" nie ma znaczenia szczegolnie jak sie dobiera czesci z glowa.

 

Ty nie masz tu co zamykac. Niech kazdy poszuka czego moze. Moze dojdziemy do jakis wnioskow.

Moze ma ktos jednoczesnie GTX-a i Radeona o podobnej wydajnosci.   

Link to post
Share on other sites

Jesli.

 

 

 

Twierdzisz tak bo?

 

 

Czytałem sporo wypowiedzi tego faceta, i wiedza którą dysponuje oraz to że używa słowa MY w odniesieniu do AMD pozwala mi tak twierdzić. 

Chodzi o to, że sterownik AMD może być wielowątkowy tylko co z tego, skoro GCN nie wykorzysta wielowątkowych instrukcji DX11 i już. Dlatego AMD tak forsuje DX12 a kiedyś mantle bo tu GCN już daje rade. Tak wynika z tego co pisał facet, testów jak AMD obciąża rdzenie a jak NV było wiele w necie można poszukać. Na maxwellu narzut rozbity jest na wszystkie rdzenie, na GCN pierwszy rdzeń proca dochodzi do 100% i są dropy a reszta rdzeni ma jeszcze luzy

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites
Czytałem sporo wypowiedzi tego faceta, i wiedza którą dysponuje oraz to że używa słowa MY w odniesieniu do AMD pozwala mi tak twierdzić.  Chodzi o to, że sterownik AMD może być wielowątkowy tylko co z tego, skoro GCN nie wykorzysta wielowątkowych instrukcji DX11 i już. Dlatego AMD tak forsuje DX12 a kiedyś mantle bo tu GCN już daje rade. Tak wynika z tego co pisał facet, testów jak AMD obciąża rdzenie a jak NV było wiele w necie można poszukać. Na maxwellu narzut rozbity jest na wszystkie rdzenie, na GCN pierwszy rdzeń proca dochodzi do 100% i są dropy a reszta rdzeni ma jeszcze luzy

 

Ok. To mamy ustalone , ale fajnie byloby wiedziec co w zwiazku z tym.

Bo na dana chwile jak tak zakonczymy to nie warto polecac zadnej karty AMD. A wzmianka o narzucie pojawia sie coraz czesciej na forum i powoli wymagania sprzetowe do tego narzutu rosna (procesory) do coraz to slabszych Radeonow. A tak naprawde nikt nie wie gdzie jest granica ze mialoby to znaczenie. 

Tak np. Mam i5 4440 i moge kupic uzywanego HD R9 290 , albo nowa GTX 960 4gb, co wybrac? Czy ten narzut na procesor nie sprawi ze w sumie nie bedzie roznicy pomiedzy tymi kartami przy tym procesorze?

Nie zakopiesz tego tematu bo zawsze bedzie sie pojawial w takich sytuacjach i wszystko bedzie sie zaczynac od nowa szczegolnie ze wiekszosc tu ma karte Nvidi .

Wierz mi na powazniejszych forach np. Oc.uk nikt o tym nawet nie wspomina. Poszukam jeszcze.   

Edytowane przez keczu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Tak np. Mam i5 4440 i moge kupic uzywanego HD R9 290 , albo nowa GTX 960 4gb, co wybrac? Czy ten narzut na procesor nie sprawi ze w sumie nie bedzie roznicy pomiedzy tymi kartami przy tym procesorze?

 

Wolałbym szczerze i5 4440 i GTX 960, bo wówczas w każdą grę dx11 pogram na medium lub lekko obciętych high w 60 fps, sparując 290 z tym procem będzie na ultra 60 klatek z dropami do 40 z powodu proca, wole stabilny framerate, więc do takiego radka przydałby się proc który można chociaż sporo podkręcić

Warto polecać GCN-y jeśli DX12 się dobrze zadomowi, ich moc wówczas przegania osiągi GTXów-odpowiedników maxwella. 

co do samego narzutu to możesz go nie czuć na takim cepie jaki masz w stopce jeszcze po OC do 4,4 ghz. Ale i5 pokroju ivy czy sandy wymiękają, sprawdź że w każdej grze, ale to każdej która wymaga dużo od procesora, to przykładowo 290 tka generuje minimalny framerate jakoś o 10-20 klatek niżej niż taki GTX 970 na tym samym procesorze w tych samych miejscach testowych i nie jest to wina mniejszej mocy 290tki tylko tego że procka nie starcza. Im mocniejszy procesor zastosujemy tym różnica się zmniejsza aczkolwiek zawsze na radku jest gorzej. 

 

Dowodem kolejnym, że facet napisał prawdę jest to, że gracze piszą o tym problemie od  czasów radeonów HD7xxx czyli już przeszło 4 lata i nic nie naprawiono, zamiast tego próbowano forsować mantle, gdyby winą był źle zrobiony driver to myślę że już pod naporem tylu skarg to by AMD napisało nowy-lepszy. Problem sprzętowy z architekturą to już poszło i nic nie zrobisz tak jak nic nie robią, myślę że łatwiej by było im zrobić poprawiony sterownik DX11 gdyby się dało, niż pisać całe API od nowa tak jak uczynili 

 A napisałem to po to, żeby ludzie nie robili sobie nadziei że kiedyś sterownik coś naprawi w tej kwestii bo to w świetle takiej informacji niemożliwe 

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

 

 

Wolałbym szczerze i5 4440 i GTX 960, bo wówczas w każdą grę dx11 pogram na medium lub lekko obciętych high w 60 fps, sparując 290 z tym procem będzie na ultra 60 klatek z dropami do 40 z powodu proca, wole stabilny framerate.  Warto polecać GCN-y jeśli DX12 się dobrze zadomowi, ich moc wówczas przegania osiągi GTXów-odpowiedników maxwella. 

 

Nie zgadzam sie z tymi dropami do 40FPS przy tak mocnym procesorze , ale to twoje zdanie.  

 

Najlepsze co znalazlem:

 

GTA V czyli ciezka dla procesora gra .  i7 4770 , ale z wylaczonym HT wiec jak jakis i5@4.2Ghz, ok troche szybciej niz zablokowana i5-tka. GTX 770 vs R9 390 .

Najpierw ustawienia wysokie pokazuje ktora karta jest poprostu mocniejsza Radeon jest poprostu szybszy , wiadomo. Potem ustawienia niskie w tej sytuacji gra siedzi na procesorze. Kilka benchmarkow , raz GTX ma 14% wiecej fps, drugi raz 10% wiecej.  

Masz ten narzut. Popatrz na minimalny FPS i gdzie te "dropy" do 40 klatek, ok. niech bedzie ~-20% na mocniejszy procesor (dla obydwu kart) i nie bedzie mniej niz ~60 FPS. 

 

 

Wiec jesli grasz na min. ustawieniach i chcesz miec ok 100FPS to GTX lepszy.

 

Fajny przyklad bo na GTA V ktos sie tu powolywal, a GTX 770 to ~ GTX 960.  

 

Znajdz cos lepszego jak mozesz , zanim zaczniesz glosic te dropy do 40FPS. Musisz to udowodnic. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Znajdz cos lepszego jak mozesz , zanim zaczniesz glosic te dropy do 40FPS. Musisz to udowodnic. 

A będę teraz specjalnie kołował GTX-a 970, odpalał gry takie jak wiedźmin 3 albo Dying light czy Fallout 4 żeby Ci pokazać jak w miejscach procesorowych się zachowują obie gry na obu kartach. Weź... Wystarczy że mam znajomego z procesorem 4690k i GTX 970 i to on hostuje coopa w Dying light bo jak ja jestem hostem i gramy to mój proc mięknie i dropi do 40-45 fps w wielu miejscach na 4,2ghz, podczas gdy on na większym zasięgu rysowania, hostując grę ma stabilne 60 w tych samych miejscach na stockowym 3,9. Ten narzut to realny problem i to nie jest kwestia czy będzie 100 czy 80 fps, tylko często to te decydujące 10 - 15 klatek poniżej 60fps. Inaczej w ogóle po co by ludzie na ten temat pisali o dropach w grach i tak dalej, wszystkim się uroiło?. W gta V nie grałem ale słyszałem że ma dobrą akurat optymalizację i może tam radeony się sprawują dobrze zwłaszcza z i7 po OC, bo ten i7 nie jest troszkę szybszy od i5 4460, nawet z zablokowanym HT na 4,2 ghz to jest znacznie szybszy procesor, przewaga 1ghz na zegarze i 2 MB cache

Zresztą jak nie widzisz problemu narzutu i dla Ciebie nie istnieje to się cieszę i obyś tak miał zawsze. Ja kierowałem info do tych którzy znają problem z autopsji i będą wiedzieć o czym mówie

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

 

 

A będę teraz specjalnie kołował GTX-a 970, odpalał gry takie jak wiedźmin 3 albo Dying light czy Fallout 4 żeby Ci pokazać jak w miejscach procesorowych się zachowują obie gry na obu kartach. Weź... Wystarczy że mam znajomego z procesorem 4690k i GTX 970

 

No to pieknie, nagrywasz u siebie video idziesz do znajomego i robisz drugie i pieknie pokazujesz narzut sterownika. Telefonikem nawet wystarczy tak zeby bylo widac ustawienia, a potem FPS, obciazenie procesora itd.Tylko dokladnie bez jakis niedomowien .  Zrobisz cos dla forum wartosciowego, forum ktore lubisz i traktujesz jak swoje rozdajac ostrzezenia i bany na byle co , ale nie kolegom. Potem gadka o narzucie , BUM odsylasz do swojego video itp. i problem rozwiazany, nie masz czego sprzatac w temacie. 

Powaznie bez sarkazmu , jestes w idealnej sytuacji zeby cos takiego zrobic. Ja nie mam kolegi z GTX 970, jakbym mial juz by cos takiego bylo. Zrobilem co moglem znajdujac te video ciagle szukam i nic wiecej wartosciowego . Ale ty masz konkretne gry i sytuacje i wiesz gdzie szukac. A to jakby polowa roboty zrobiona.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No trzeba jeszcze nie mieć co robić XD bo i ja i kolega pracujemy, a jak mamy czas to wolimy go spędzać inaczej niż nagrywać dropy klatek w grach bo jeden koleś na forum nie wie co to narzut sterowników AMD


http://pclab.pl/art61159-6.html

tu masz mniej więcej jak to wygląda na Radkach, miedzy 285 a 290X 2 fps różnicy? Bo proc na więcej nie pozwolił. odpowiednik czyli 970tka oscyluje wokół 60 kl/s

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites
No trzeba jeszcze nie mieć co robić XD bo i ja i kolega pracujemy, a jak mamy czas to wolimy go spędzać inaczej niż nagrywać dropy klatek w grach bo jeden koleś na forum nie wie co to narzut sterowników AMD http://pclab.pl/art61159-6.htmltu masz mniej więcej jak to wygląda na Radkach 

 

No i widzisz , takiej odpowiedzi sie spodziewalem. Z jakiegos powodu nie da rady, ale jest tak jak mowie. I test PcLaba na dokladkie. Prosze cie , ich nikt nie bierze powaznie w porownaniach AMD vs Intel vs Nvidia.

Moze jednak znajdziesz czas , w koncu spotykasz sie z kolega , masz czas na "moderatorowanie" na forum , to zajmie ci u niego max 30 min nawet z ewentualnymi poprawkami. Odpalic kazda gre i pograc troche. No przydalo by sie. Widzisz ludzie sie juz interesuja.  

Edytowane przez keczu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...