Skocz do zawartości

Poszukuję starych podzespołów komputerowych


Recommended Posts

Witam was wszystkich poszukuję dosyć starych elementów komputerowych od 1996 do 2005 roku w w 1996 nie miałem prawa znać nazw podzespołów bo się dopiero urodziłem dokładnie chodzi mi o nazwy kart graficznych i procesorów które w tamtych czasach były na topie tak jak teraz i5 2500k itp za każdą pomoc nagradzam +

Link to post
Share on other sites

grafika:

Do czasu riva TNT2 dominowały S3 Virge z Voodoo i później VooDoo 2 (głównie produkcji Diamond). Oczywiście słowo "dominowały" jest mocno na wyrost, zwłaszcza w ówczesnej Polsce. Był to raczej luksus. Konkurencyjna była Riva 128 i później TNT, zwłaszcza że niepotrzebna była karta 2D i tu też najlepszy był Diamond ze wspomnianym topowym V550. Później była TNT2 i ponownie V770 jako model najsilniejszy, ale voodoo 2 było wciąż niezwykle popularne. Sytuację patową rozwiązały chipy Geforce 256. Od tego czasu pojawiła się też większa konkurencja ale nadal Diamond dominował ale tak naprawdę tylko dzięki renomie, bo w zasadzie modele DDR wszystkich firm były tak samo wydajne.

W tym czasie ATI kombinowało też z kartami Rage i później Radeon. Były chwalone za bardzo dobrej jakości przetwarzanie tekstur, ale wydajnościowo nieco słabsze.

Na rynku grafik profesjonalnych szczególnie zaatakował w tym czasie Matrox z modelem G500, który miał możliwość pracy na wielu monitorach i jeszcze doskonalsze przetwarzanie, ale wydajnościowo w grach nie dorównywał konkurencji, choć Matrox miał takie aspiracje.

Później przy premierze GF2 praktycznie jasne było, że nvidia przejęła piaskownicę. Najlepszy model to już jednak nie Diamond, lecz Leadtek Winfast GTS rev.2. Pojawiły się też budżetówki MX, ponieważ ceny GF2 były już sporo wyższe niż GF256 i rynek potrzebował szerszej skali. Pojawił się też VooDoo 3, wydajnościowo nawiązywał konkurencję z GF ale architektura praktycznie zbyt wiele się nie zmieniła i brak kolorów 32bit będący marketingową bronią nvidii zarżnął 3Dfx. Voodoo 4 i 5 to tylko ciekawostki dla szalonych ekscentryków.

CPU:

Intel dominował zdecydowanie. 386, 486, pentium MMX, Pentium 2, Pentium 3 i oczywiście budżetowe Celerony bardzo popularne w Polsce. Architektura im się jednak zestarzała i w momencie wydania p4, okazało się, że athlony XP są dużo lepsze i tak było aż do czasu XP 3200+ i bartona 2500+, który bez problemu podkręcał się do poziomu 3200+. Kolejne rewizje P4 były już sporo lepsze, ale do czasu C2D nie było mowy o odzyskaniu rynku. Gdzieś do czasu P3 sił próbował jeszcze Cyrix, ale poza komputerami biurowymi raczej nie miał szans powalczyć.

Edytowane przez Hans Olo
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

czytam nazwę wątku i myślę sobie ktoś składa klasyka lub coś podobnego, a tu nie dość, że chodzi o teorię, którą można wygooglować w 15min to jeszcze ów stary sprzęt ma dopiero dekadę, też mi stary, stary to jest Intel 80386

 

Intel dominował zdecydowanie.

intel dominował głównie w marketingu i w pozwach sądowych dla konkurencji, dopiero od paru lat robi lepsze procesory

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

niestety gdybym znał nazwy to znajdę to w 15 min a ja na temat historii komputerowej mam zerowe pojecie a do niedzieli muszę nadrobić

wiedzę dalej niż 1996 nawet do 1990 i więcej więc takie procesory co drachenfeles też podawajcie teorię znajdę sam tylko muszę mieć nazwy gdyż w tamtym chodzi o 1996 robiłem w pieluchy a wcześniej nie było mnie w planach

Link to post
Share on other sites

intel dominował głównie w marketingu i w pozwach sądowych dla konkurencji, dopiero od paru lat robi lepsze procesory

 

A uzasadnienie jakieś? Czy tylko negujesz wypowiedzi innych żeby zwrócić na siebie uwagę?

Do czasu XP1500, AMD nie miało tematu do dyskusji, a to jest dopiero październik 2001 roku i końcówka możliwości P3. K6 to był procek dla biur, do tego na licencji Intela (AMD było ich podwykonawcą i sukces XP zawdzięcza tylko i wyłącznie doświadczeniu przy produkcji x86).

To powinno pomóc w kwestii kart grafiki http://en.wikipedia.org/wiki/Graphics_processing_unit

A to w kwestii CPU http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_general_purpose_CPUs

Edytowane przez Hans Olo
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

mam gdzieś na strychu procesor 486 (porcelanowy) miałem też intel pentium 200Mhz gdzieś mam dwie karty s3 (virge oraz trio) kilka dysków twardych od 200 megabajtów do chyba pięciu GB stare karty muzyczne jeszcze pod gniazdo ISA chyba tak się nazywały te dłuższe niż pci stare gniazda mam dużo tego typu rzeczy na strychu 

Link to post
Share on other sites

 

 

mam gdzieś na strychu procesor 486 (porcelanowy) miałem też intel pentium 200Mhz gdzieś mam dwie karty s3 (virge oraz trio) kilka dysków twardych od 200 megabajtów do chyba pięciu GB stare karty muzyczne jeszcze pod gniazdo ISA chyba tak się nazywały te dłuższe niż pci stare gniazda mam dużo tego typu rzeczy na strychu 

 

 

 

Pytanie czy dwaj panowie powyżej mnie czytali temat ?

Ech...

 
Edytowane przez Rexlu
Link to post
Share on other sites

temat już troszkę nie aktualny ale dziękuje za zainteresowanie nim , informacji na ten temat potrzebowałem do oko 14 listopada do kiedy tworzyłem prezentację . Ale co do postu @elvismt to chętnie zobaczę zdjęcia (jak można je wykonać) tego sprzętu ale z tym proszę na PW , dziękuję za tak późne zainteresowanie tym tematem :-) ale troszkę późno  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...