Skocz do zawartości

i3-2120 czy Phenom II X4 965


Recommended Posts

Miałem taki sam problem. 965BE (rewelacyjna cena) FX 4XXX czy i3. Zastnawiałem się, kombinowałem czytałem w końcu miałem dość. Ale jak pliczyłem 965BE + dobre chłodzenie + wymiana zasilacza (mam chiefteca 450W)+dobra płyta + dobre pamięci to wyszło mi taniej kupic I5 bez literki K - odpuściłem OC i najprostsza płyta. Co najfajniejsze, to się okazało, że w moim I5 3470, na płycie MSI z chipem B75 mogę podnieść mnożnik i jest taktowany 3,6Ghz + turbo, a najlepsze w tym wszystkim, że taniej mnie to wyszło niż porządny sprzęt do OC z AMD. Mam kartę HD5770 i wszystko fajnie śmiga, a ja mam świadomość że przez najbliższe kilka lat jedynie co to mi zostało grafikę wymienić.

Podsumowując - odłuż przez następny miesiąc lub dwa kilka stówek i dołóż do czegoś lepszego od 965BE, serii FX czy I3 - a jeśli przez następne 5 lat nie chcesz nic zmieniać i nie możesz sobie dołożyć do I5 to kup 965BE - kiedy będzie więcej gier na 4 rdzenie będzie lepszy niż I3, ale różnicę dorzuć sobie do HD7850 - nie pożałujesz

 

Znakomicie Cie rozumiem. Dołożyć parę stówek więcewj to dla mnie nie problem. Nie ma tragedii 2000 zł to 1/3 wypłaty. Tylko nie o to chodzi by kupić drogo, ful wypas i nigdy z tego nie skorzystać ale o to by było ekonomicznie na miarę potrzeb.

Nie jestem entuzjastą podkręcania i gry na maxa w najnowsze produkcje a jedynie potzrbuję kompa jako centrum multimedialne głównie do netu,filmów a czasami jakaś gra.

Link to post
Share on other sites

Phenom ma juz prawie 4 lata. Byc moze w chwili premiery byl to cpu na 5 lat, ale na pewno nie teraz. i3 to z drugie strony polowa calego procesora i5 (rozni sie HT), a roznica w cenie wcale nie jest tak duza. Phenom pasuje do multimedialnego centrum rozrywki jak piesc do nosa z powodu glosnego chlodzenia i wydzielanego ciepla, ktore wymaga dobrze wentylowanej obudowy.

Link to post
Share on other sites

Phenom ma juz prawie 4 lata. Byc moze w chwili premiery byl to cpu na 5 lat, ale na pewno nie teraz. i3 to z drugie strony polowa calego procesora i5 (rozni sie HT), a roznica w cenie wcale nie jest tak duza. Phenom pasuje do multimedialnego centrum rozrywki jak piesc do nosa z powodu glosnego chlodzenia i wydzielanego ciepla, ktore wymaga dobrze wentylowanej obudowy.

 

i3 kosztuje 435 zł. a i5 740zł. - więc to nie jest mała róznica.

Link to post
Share on other sites

Roonin ja też nie jestem entuzjastą, ale jak coś raz złożę, to potem żony nie przekonam do modernizacji za 2-3 lata. Do tej pory kupowałem tańsze procesory i żałuję. Mój poprzedni procesor E5300 już nie dawał rady nawet po OC, gdybym 2 lata wcześniej dołożył 200-300PLN to miałbym jakiegoś E8XXX lub quada i teraz bym nie musiał zmieniać całej platformy. Teraz też chciałem kupić 965BE i go mocno kręcić, ale musiałbym zmieniać jeszcze zasilacz kupić porządną płytę i chłodzenie. Taniej było dołożyć do droższego procesora i wziąć najtańszą płytę mimo, że nie mogę kręcić jest wydajniejszy niż tańsze podkręcane procesory. Przypuszczam też, że nie bedę po 2 latach musiał go zmieniać.

Jeśli składasz komputer jako platformę mulitimedialną to w zupełności starczy 965BE, a do grafiki hd7770 nie potrzebujesz I7 przy takiej grafice nie zauwazysz róznicy między tańszymi prockami, no chyba że czasem grać będziesz chciał w HD roździałce - ale to bardziej grafika nie pozwoli niż procek. Na tym forum sporo ludzi ma Phenoma II podkręconego + HD7870 i śmigają w gry w HD - to naprawdę wydajny procek. Jeśli znów musisz mieć wszsytko najnowsze i energooszczędne to kup I3 i już. Róznicy i tak nie zawuaważysz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Roonin ja też nie jestem entuzjastą, ale jak coś raz złożę, to potem żony nie przekonam do modernizacji za 2-3 lata. Do tej pory kupowałem tańsze procesory i żałuję. Mój poprzedni procesor E5300 już nie dawał rady nawet po OC, gdybym 2 lata wcześniej dołożył 200-300PLN to miałbym jakiegoś E8XXX lub quada i teraz bym nie musiał zmieniać całej platformy. Teraz też chciałem kupić 965BE i go mocno kręcić, ale musiałbym zmieniać jeszcze zasilacz kupić porządną płytę i chłodzenie. Taniej było dołożyć do droższego procesora i wziąć najtańszą płytę mimo, że nie mogę kręcić jest wydajniejszy niż tańsze podkręcane procesory. Przypuszczam też, że nie bedę po 2 latach musiał go zmieniać.

Jeśli składasz komputer jako platformę mulitimedialną to w zupełności starczy 965BE, a do grafiki hd7770 nie potrzebujesz I7 przy takiej grafice nie zauwazysz róznicy między tańszymi prockami, no chyba że czasem grać będziesz chciał w HD roździałce - ale to bardziej grafika nie pozwoli niż procek. Na tym forum sporo ludzi ma Phenoma II podkręconego + HD7870 i śmigają w gry w HD - to naprawdę wydajny procek. Jeśli znów musisz mieć wszsytko najnowsze i energooszczędne to kup I3 i już. Róznicy i tak nie zawuaważysz.

 

Znalazłem procesor Intel G860 na podstawce 1155. Jest sporo tańszy od i3. Czy na tym procku i 7770 też da sie pograć i sprawdzi sie on w praktyce?

Link to post
Share on other sites

No troszke mi to naświetliło wybór, nie mniej jednak wszystkie testy przeprowadzane są dla dużych rozdzielczości lub Full HD a ja mam monitor starszej generacji i nie Full HD. Czy wybierając procesor i kartę graficzną muszę kierować się rozdzielczością i wielkością monitora?

Link to post
Share on other sites

Ronin roździałka monitora to mniej więcej podstawa to tego co moim zdaniem zamierzasz kupić/złożyć. Żeby się w miarę płynnie bawić to wystarczy około 25-30FPS jak jest więcej to ja i tak nie widzę różnicy (a jeśli nie widzę to po co przepłacać). Ja posiadam kartę HD5770 Ty myślisz o 7770 - czyli nowszej wersji. Gram w roździałce 1280X1024(mam stary monitor) i na chwilę obecną odpalam wszystko w maksymalnych usatwieniach bez żadnego problemu.

Do tej karty różnicę w wydajności pomiędzy prockami FX, Phenom II czy I3 będą niewielkie (powiedziałbym nie zauważysz ich za bardzo). ja się odniosę do gier - bo na reszta i tak będzie działała super.

Natomiast różnice masz mniej więcej takie;

I3 - zużyje mniej energii, nie będziesz mógł go podkręcić, w grach ma bardzo wydajne 2 rdzenie

PII - dość spore zapotrzeboanie na prąd, można kręcić, procesor wydany w 2009 roku, 4 rdzenie

Nowy FX - trochę mało informacji jeszcze, ogólnie fajna wydajność, rozsądne zapotrzebowanie na prąd, porównywalna mam nadzieje wydajność w grach, łatwe OC, 4 rdzenie w 2 modułach. (tak jak intel próbuje wcisnąć 2 rdzenie i 4 wątki jako 4 rdzenie, tak AMD próbuje 4 rdzenie upchnąć w 2 modułach, żeby programy nie wykorzystujące 4 rdzeni były bardziej wydajnie obsługiwane)

W grach, które wykorzystują 4 rdzenie - procesory 4 rdzeniwoe będą generować maksymalne FPS podobnie jak 2 rdzeniowe, ale za to spadki minimalnych FPS bedą zdecydowanie mniejsze niż w przypadku 2 rdzeni. Coraz więcej gier obsługuje 4 rdzenie (na chwilę obecną chyba żadna gra nie obsługuje więcej niż 4 rdzeni i to się raczej nie zmieni, ma to związek że gry są robione pod konsole i PC).

 

Podsumowując, ciężki wybór i należy on do Ciebie - czego nie kupisz i tak będziesz zadowolony. jak chcesz tanio bierz PII965, jak energooszczednie bierz I3, jak chcesz być na topie i mieć to co najnowsze weź FX4300. Są też rozwiązania inne np.

kupujesz najtańszy prcek z tej 3 a różnicę pomiędzy najtańszym a najdroższym wciepujesz w grafikę i wtedy wydajność będzie największa, albo różnica idzie na ciche chłodzenie - wtedy będziesz miał komfortowe rozwiązanie i nic buczeć nie będzie.

Weź też pod uwagę, że jeśli ten zestaw ma działać 5 lat to i nie bierzesz pod uwagę modernizacji - bo za 5 lat to na pewno będą już inne platformy :)

 

Daj znać proszę jak podejmiesz decyzję, jeśli oczywiście mogę poprosić.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ronin roździałka monitora to mniej więcej podstawa to tego co moim zdaniem zamierzasz kupić/złożyć. Żeby się w miarę płynnie bawić to wystarczy około 25-30FPS jak jest więcej to ja i tak nie widzę różnicy (a jeśli nie widzę to po co przepłacać). Ja posiadam kartę HD5770 Ty myślisz o 7770 - czyli nowszej wersji. Gram w roździałce 1280X1024(mam stary monitor) i na chwilę obecną odpalam wszystko w maksymalnych usatwieniach bez żadnego problemu.

Do tej karty różnicę w wydajności pomiędzy prockami FX, Phenom II czy I3 będą niewielkie (powiedziałbym nie zauważysz ich za bardzo). ja się odniosę do gier - bo na reszta i tak będzie działała super.

Natomiast różnice masz mniej więcej takie;

I3 - zużyje mniej energii, nie będziesz mógł go podkręcić, w grach ma bardzo wydajne 2 rdzenie

PII - dość spore zapotrzeboanie na prąd, można kręcić, procesor wydany w 2009 roku, 4 rdzenie

Nowy FX - trochę mało informacji jeszcze, ogólnie fajna wydajność, rozsądne zapotrzebowanie na prąd, porównywalna mam nadzieje wydajność w grach, łatwe OC, 4 rdzenie w 2 modułach. (tak jak intel próbuje wcisnąć 2 rdzenie i 4 wątki jako 4 rdzenie, tak AMD próbuje 4 rdzenie upchnąć w 2 modułach, żeby programy nie wykorzystujące 4 rdzeni były bardziej wydajnie obsługiwane)

W grach, które wykorzystują 4 rdzenie - procesory 4 rdzeniwoe będą generować maksymalne FPS podobnie jak 2 rdzeniowe, ale za to spadki minimalnych FPS bedą zdecydowanie mniejsze niż w przypadku 2 rdzeni. Coraz więcej gier obsługuje 4 rdzenie (na chwilę obecną chyba żadna gra nie obsługuje więcej niż 4 rdzeni i to się raczej nie zmieni, ma to związek że gry są robione pod konsole i PC).

 

Podsumowując, ciężki wybór i należy on do Ciebie - czego nie kupisz i tak będziesz zadowolony. jak chcesz tanio bierz PII965, jak energooszczednie bierz I3, jak chcesz być na topie i mieć to co najnowsze weź FX4300. Są też rozwiązania inne np.

kupujesz najtańszy prcek z tej 3 a różnicę pomiędzy najtańszym a najdroższym wciepujesz w grafikę i wtedy wydajność będzie największa, albo różnica idzie na ciche chłodzenie - wtedy będziesz miał komfortowe rozwiązanie i nic buczeć nie będzie.

Weź też pod uwagę, że jeśli ten zestaw ma działać 5 lat to i nie bierzesz pod uwagę modernizacji - bo za 5 lat to na pewno będą już inne platformy :)

 

Daj znać proszę jak podejmiesz decyzję, jeśli oczywiście mogę poprosić.

 

Oczywiście. Duży plus dla ciebie za to podsumowanie, które bardzo mi pomogło.

Stała się rzecz dziwna jak dla mnie. Dostałem do potestowania w sklepie kompa złożonego na procku G860 i karcie graficznej 5750. Kompa mam oddać w poniedziałem. To taki sklep - komis. Ktoś zostawil takiego kompa do sprzedania. No mniejsza o większe.....

W każdym razie do internetu, filmów i gier przeglądarkowych jest super a FIFA 2012 działa jak dla mnie rewelacyjnie.

 

A z nowszych gier to nie wiem bo jeszcze nie zdążyłem sprawdzić. W necie na You Tube są filmiki z wydajności tego G860 w polączeniu z 7770 i jak na to patrze to wydaje mi się, ze mnie by wystarczyło.

 

Powiem inaczej. Kiedyś grałem ostro w rózne tytuły. obecnie mam prawie 40 lat. Dom, rodzina obowiązki. Najbardziej zależy mi na złożeniu kompa multimedialnego do wszystkiego w rozsądnej cenie.

Link to post
Share on other sites

Żeby się w miarę płynnie bawić to wystarczy około 25-30FPS - znowu te brednie postać może i będzie płynnie biegać ale spróbuj w coś pocelować, Viking Battle For Asgard wszyscy myślą że ta gra słabo chodzi tnie i w ogóle a ona ma po prostu limit do 30 fps, ile razy mam powtarzać 30 fps na konsoli to nie jest 30 fps na pc, kiedyś konsolarze się śmieli że ich 30 to na pc 60 ale ich 30 to na pc przynajmniej 40 fps:)

Link to post
Share on other sites

Przeczytaj 2x bo nic nie zrozumiałeś:)

 

tak AMD próbuje 4 rdzenie upchnąć w 2 modułach - to sobie zobacz w cpu-z FX4100 Cache L1 Data 4x

Instrukcje i L2 2x i L3 współdzielony, wychodzi na to że to phenom x2 z dual cache L1Data.

Podwójny cache na rdzeń a cisną kita że to 4 rdzenie.

HT nie działa równolegle kończy się jeden wątek wchodzi następny I3 nie może mieć 4 wątków jednocześnie.

 

Jak masz 40 lat to bierz ten komp z komisu tylko napisz ile kosztuje podaj pełna specyfikacje i zwróć uwagę na zasilacz:)

Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem podejścia, to że komuś wystarcza 25-30 FPS innemu nie to tylko kwestia gustu, czy dlatego że jestem mało wymagający to znaczy, że jestem gorszy lub upośledzony?. Ja odpaliłem po wymianie grę FPS 200+ (ustawiłem systemowo max 30 i nie widzę różnicy)-może jestem ograniczony nie wiem. Gry z tego co czytałem są pisane pod konsole i przerabiane na pc lub odwrotnie i tak długo, aż czegoś nowszego nie wymyślą - to nie będą wykorzystywać więcej niż 4 rdzenie. Kolega ma słabszy sprzęt na chwilę obecną i jak czytam spełnia jego wymagania i chyba to jest najwazniejsze.

Jak czytam ile Cachu co ma i co z tym robi to przepraszam, ale jeśli ktoś nie jest w temacie budowy procesora to mu to i tak nic powie. Ja mam w poważaniu ile mój procesor ma czegoś tam, tryliardy czegos i jakiejś przepustowości - odpalam grę bawię się wszystko hula i jestem zadowolony i nie interesuje mnie budowa procka czy ilość talerzy w dysku czy prędkość obrotowa wentylatora w zasilaczu. To tak jakbym chciał kupić samochód, a sprzedawca by mi mówił jaką kompresję ma cylinder oraz jak długi jest wydech lub nawijał o wytrzymałości wałka.

Podsumowując - nie sztuka polecić I7 + 2XHD7970+ elektrownie do zasilania. Sztuką jest poznać potrzeby i tak dopasować ofertę, żeby ktoś był zadowolony.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Procesor G860

Płyta GA-B75M-D3H

Ram 4GB 1333

Grafika 5750 Gigabyte

HDD 500GB Barrakuda 7200

DVD/RW samsung

Zasilacz,. Jakaś dziwna nazwa. Be Quiet 530W

Obudowa nie wiem jaka ale duża

 

1500 zł. z klawaiturą i myszą bezprzewodować i nowym win7 64bit.

1200zł. bez win7

 

To zestaw wypożyczony z tego sklepu.

Edytowane przez rooonin
Link to post
Share on other sites

http://allegro.pl/gi...2740066025.html

Ja bym wolał to 500zł brakuje tylko karty zasilacza i dysku:)

100zł mniej niż twój lipny zestaw dołóż 100zł do karty 5750 jest słaby.

 

Procesor G860

Płyta GA-B75M-D3H

Ram 4GB 1333

Grafika 5750 Gigabyte

HDD 500GB Barrakuda 7200

DVD/RW samsung

Zasilacz,. Jakaś dziwna nazwa. Be Quiet 530W

Obudowa nie wiem jaka ale duża

 

1500 zł. z klawaiturą i myszą bezprzewodować i nowym win7 64bit.

1200zł. bez win7

 

To zestaw wypożyczony z tego sklepu.

 

Oj tak średnio sie to opłaca za 1200zł.

Jak ci się nie chce bawić w składanie w domu i nie masz napędu i budy to bierz.

Jak bys to miał to zasilacz 150zł i dysk 150zł i 400zł na kartę

To może byś miał I3 2120 i Radeona 7770 i byś miał wydajność mojego I5 i GTX260:)

A tak będziesz miał G860 i 5750 i ni dogonisz mojego złoma za chiny ludowe a wpakujesz 1200zł:)

Edytowane przez Lordonos
Link to post
Share on other sites

OC nie będzie. Kupuję kompa stawiam na półce w biurku i do czasu aż internet nie zacznie mi się przycinać to go nie zmienię.

Ten zasilacz mnie tylko martwi czy to nie jest jakiś "no name". Piszą ze ma 530 a w rzeczywistości będzie miał 200.....//????

 

Be Quiet robi bardzo dobre zasilacze, nie masz się o co martwić. ;)

Link to post
Share on other sites

http://allegro.pl/gi...2740066025.html

Ja bym wolał to 500zł brakuje tylko karty zasilacza i dysku:)

100zł mniej niż twój lipny zestaw dołóż 100zł do karty 5750 jest słaby.

 

 

 

Oj tak średnio sie to opłaca za 1200zł.

Jak ci się nie chce bawić w składanie w domu i nie masz napędu i budy to bierz.

Jak bys to miał to zasilacz 150zł i dysk 150zł i 400zł na kartę

To może byś miał I3 2120 i Radeona 7770 i byś miał wydajność mojego I5 i GTX260:)

A tak będziesz miał G860 i 5750 i ni dogonisz mojego złoma za chiny ludowe a wpakujesz 1200zł :)

 

A to uważasz "koleś" że podczas korzystania z internetu ten zestaw jest do bani.....?

Ty to pewnie kupujesz kompa za 20 tys. zł do internetu, żeby pochwalic się kolegom z piaskownicy.......ŻAL mi takich dzieci neo jak Ty.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...