Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, mam następujący problem. Chcę utworzyć 3 partycje, z czego 2 już mam - jedna jest systemowa, druga na moje pliki. Trzecia ma być - że tak powiem - 'na zapas' np. drugi system etc. I teraz tu problem - przedstawię go najpierw na screenie w poniższym linku:

http://img223.imageshack.us/img223/4708 ... je3ft7.jpg

Na screenie widać wolne miejsce - 86,34 GB oraz nieprzydzielone miejsce - 9,68 GB - nie mogę z tego utworzyć jednej partycji. Jak to scalić, żeby móc utworzyć jedną partycję 95 GB? Dodam, że próbowałem scalić to za pomocą instalatora linuxa dystrybucji Debian, ale nie dało się.

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

W największym skrócie - dołączyć wolne miejsce i ten obszar nieprzydzielony do D:\, a następnie zmniejszyć D:\ , a w wygospodarowanym obszarze utworzyć nowy dysk logiczny.

Zwróć uwagę na to, że obracasz się w dwóch przetrzeniach - partycji rozszerzonej - D:\ + wolne miejsce i obszarze nieprzydzielonym ani partycji podstawowej, ani rozszerzonej. Najpierw trzeba tę "nieścisłość" zlikwidować, a potem już powinno być prosto z utworzeniem kolejnego dysku logicznego.

 

PS.

A dlaczego w ogóle w taki sposób ten dysk partycjionowałeś (podstawowa i rozszerzona, a nie dwie czy docelowo trzy podstawowe)? - To pytanie włacznie z ciekawości i odpowiedź jest bez znaczenia dla Twego toku postępowania.

Link to post
Share on other sites

Jak próbuję poszerzyć D: o wolne miejsce to nie mogę go potem odzyskać, musiałbym usunąć całą partycję D: lub ją sformatować aby uzyskać przestrzeń o którą wcześniej poszerzyłem dysk, jednak wiąże się to z utratą danych, a nie mam ich jak niestety zabezpieczyć czy przenieść (zajęte miejsce na D: to aż 88 GB). Gdybym nawet usunął D: to z tej wolnej przestrzeni będzie można utworzyć jedynie partycje rozszerzone.

 

Tego nieprzydzielonego obszaru nie mogę do niczego dołączyć, Vista automatycznie ustawiała tak partycję, problem ten powstał po zainstalowaniu Linuxa Ubuntu i sformatowaniu potem którejś z partycji dla linuxa - już nie pamiętam dokładnie jaka była to partycja, jednak wtedy to wydzielił mi się taki obszar nieprzydzielony. Poza tym - gdybym dołączył nawet obszar wolny do D: to potem nie będę mógł go odzyskać bez formatowania lub usuwania partycji - wolny obszar znika, a wielkość partycji zostaje ta sama - nie wiem czemu tak jest, wyłożyłem się na tym - na moje szczęście na pustej partycji xd

Link to post
Share on other sites

A ilu jeszcze informacji zapomniałeś podać?

 

Teraz już z czystym sumieniem mogę napisać to co mi chodziło po głowie już poprzednio - mam ambiwalentne odczucia w odniesieniu do tego viścianego narzędzia (parę razy udało mi się coś nim zrobić, ale co najmniej przy równej liczbie prób używałem czegoś innego).

 

Nie wiem co z tego: http://www.searchengines.pl/index.php?s ... 9576&st=0& działa pod Vistą (jest dla niej dajace sie przełknąć bez bólu), ale ostatnimi czasy na płytach dołączanych go gazet były wielokrotnie podawane programy m. in. Paragona i z reguły nimi się posługuję bez większych problemów "mieszając" z partycjami, ich typami, wielkością itp.

Link to post
Share on other sites

Najwyraźniej już wszystkie informacje podałem bo problem udało mi się rozwiązać - ale od początku. :]

 

W tym linku - fdisk - próbowałem i nic - nawet dobrze partycji nie chce odczytać : p użyłem programu EASEUS Partition Manager 3.0 Home Edition - Freeware (przeglądałem ten link i potem google i siup! znalazłem takowy program) - problem zrozumiałem następująco: różnica nie wynikała z systemu plików czy linuxa - najwyraźniej gdzieś przy kombinowaniu z partycjami oddzielił się pewien obszar i został on umieszczony na końcu dysku twardego kiedy to zaś wolne miejsce po usunięciu którejś z partycji już istniejących ustawiało się pomiędzy partycjami/na początku dysku, w tym wypadku obok partycji rozszerzonej. Należało więc za pomocą tego programu ustawić 2 wolne przestrzenie tak, aby można było je scalić - wymagało to ponownego uruchomienia komputera i odczekania około godziny aż program zakończy wszystko przenosić. Nic nie zostało utracone/uszkodzone, po scaleniu spokojnie utworzyłem trzecią partycję i wszystko już działa - polecam ten programik użytkownikom visty jako alternatywę dla Magic Partition który niestety nie działa na tym systemie :D dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...