Skocz do zawartości

Recommended Posts

Intel Haswell


Pojawi się w na przełomie marca i czerwca przyszłego roku i chyba zrobi przełom, po trochę nieudanej premierze Intel Ivy Bridge. Przynajmiej takę mam nadzieję.

http://media.bestofmicro.com/Intel-CPU-Haswell-LGA1150,H-Q-325934-13.jpg


Zastosowano w nim zupełnie nową grafikę, która ponoć ma być 2 razy szybsza od HD4000 spotykanego w IB. Czy to prawda? Do internetu trafił już film, ukazujący możliwości nowego gpu. Wynika z niego, że spokojnie można płynnie grać nawet w Full HD. Pewnie nie dorówna pecetowym kartom AMD i Nvidii ze średniej półki, ale to już dobry krok z myślą o ultrabookach i notebookach.

http://images.anandtech.com/doci/5078/184629v689919ice34j9c3_575px.jpeg


W nowych procesorach intela zastosowano również nową pamięć L4. Może będzie miał poprawioną jakość wykonania? Niestety długo wyczekiwany przez overclockerów Intel Ivy Bridge zawiódł ich pod względem możliwości. Może w tym przypadku będzie inaczej?

http://www.purepc.pl/files/Image/news/2012/01/IntelHaswell_1.png


Czekam na premierę z niecierpliwością. A wy co o tym myślicie?


PS. Może coś już wiecie o Radeonach 8000 i Nvidiach GTX 700?

Edytowane przez Igoruss
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jeszcze gorsze grzałki pewnie będą. Oni zamiast wydobyć całą moc to wsadzają denny integry nadające się co najwyżej do biura. Do grania kupuję się dedykowaną.

 

Powiedział człek AMD.

 

Wydajnością nie powala mam nadzieje że OC będze jak na SB. Jeśli dużo nie bede musiał dopłacać do interesu to wymienie choćby na ten ich żekomy pobór prądu

Link to post
Share on other sites

Myślę, że będzie dobre 30% mocniejszy niż SB, pamiętajcie, że to jest TOCK, czyli zmiana architektury. Wcześniej pracowali nad wdrożeniem 22nm procesu technologicznego, a i tak wydajność wzrosła o 10%. Teraz koncentrują się na wydajności więc różnica będzie odczuwalna. Nie zdziwiłbym się gdyby i3 haswell był wydajniejszy niż i5-2500.

Link to post
Share on other sites

NNo no no. W necie krąży już wiele wiadomści o nowych radeonach 8870 i 8850, które ponoć ze specyfikacji mają dorównywać 670/680 (a to przecież nie 89xx) i co najważniejsze mają być tańsze. To ciekawe: 8870 za 279$. Bardzo intrygujące. Zauważyłem, że w internecie panuje moda na chwalenie się jakże niskimi cenami nowych produktów, które przed premierą się zmieniają. Tak jak w przypadku Surface, który miał kosztować rzekome 200$, a teraz pogłoski, że od 300$ do 800$.

 

A jeszcze co do AMD, to powiem, że wciąż z niecierpliwością czekam na model 7990, żeby zobaczyć, czy ma godność rywalizowania z 690'tką. ;)

 

Sądzę, że zintegrowane GPU powinno być w tańszych układach Intela, ale on nie zdaje sobie chyba jeszcze z tego sprawy, bo przecież "Jak władujemu GPU to i cenę trzeba podbić, a wtedy, to będzie już topowy model". Trochę głupio. :)

 

No, sam jestem ciekaw, czy Intelowi na dobre wyjdzie to ciągłe zmienianie podstawki - to 1366, to 1155, to 1150. W sumie muszą robić jakieś zamieszanie, ale nie można by ulepszać jednej, a nie co kilka lat nowy socket klepać?

Link to post
Share on other sites

No, sam jestem ciekaw, czy Intelowi na dobre wyjdzie to ciągłe zmienianie podstawki - to 1366, to 1155, to 1150. W sumie muszą robić jakieś zamieszanie, ale nie można by ulepszać jednej, a nie co kilka lat nowy socket klepać?

Ulepszanie podstawki? Mam nadzieje, że nie masz na myśli tego co AMD teraz robi. Toż to zakrawa na kpinę z ich strony.

 

Rozwój wymusza zmiany a FXy gdyby miały kontroler DDR2 to mogłyby być kompatybilne z AM2. A potem wszyscy się dziwią, że mid end Intela jest lepszy od hi endu AMD.

 

Co do samego Haswella. Wielkiej różnicy w wydajności nie ma się co spodziewać, przypuszczalnie 20-25% względem SB. Intel w tej mikroarchitekturze postawił na mocniejsze GPU (choć najmocniejsza wersja ma być jedynie w cepach dla notebooków) i poprawę energooszczędności.

Link to post
Share on other sites

Akurat jak większość nie jestem fanboyem Intela, ani też AMD, ale sądzę, że do gier AMD się nie nada. Już po premierze chciałem brać Ivy Bridge i5 3570K, ale zaraz do neta weszły zdjęcia lipnego wykonania połązcenia, co mocno wpływa na OC. Teraz tylko Haswell może uratować sytuację, zarówno integrą (intel najlepszych nie ma), jak i możliwościami OC.

 

Wiesz 20-25% to niby nic, ale w przypadku elektroniki to całkiem dużo, a już niedługo zobaczymy testy "zegar w zegar", w których to (mam nadzieję) Haswell okaże się znacznie wydajniejszy.

 

Przynajmiej następca Haswella też dostanie 1150.

 

No tak, nowe procki, nowe AMD 8xxx, nowe DDR4. Wszystko nowe. Nowe Thunderbolt zaczyna być powszechne, może niedługo wejdzie jeszcze USB 4.0? Trochę za dużo tych 'nowych'. ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...