Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam was serdecznie

Przymierzam się do zakupu dysku ssd. i zdecydowałem ,że będzie to: Dysk SSD Samsung 830 128GB SATA III 6Gb MZ-7PC128 i miałbym kilka pytań:

1.Obecnie posiadam dysk samsung spinpoint f1 750gb, i wstępnie zamierzam dokupić do niego właśnie owy ssd 128gb (na system , programy i na najpotrzebniejsze gry), ale z uwagi ,że raczej wolę wydajność niż pojemność (wszystkie moje dane, programy , system itd. zajmują 153gb) to rozważam także sprzedaż mojego hdd i zakup dysku ssd o pojemnośći 256gb, czy takie rozwiązanie będzie lepsze niż 128gb ssd+750gb hdd ?

2.Czy "plik wymiany" inaczej pamięć wirtualną systemu win 7 64bit lepiej jest ulokować na dysku ssd czy na hdd? (czy ulokowanie jej na ssd nie zużyje go zbyt szybko?)

3.Posiadam płyte asrock p67pro3 b3 czy ten dysk ( Samsung 830 128GB SATA III -lub 256gb) by z nią dobrze współpracował?, komputer wykorzystywany głównie do słuchania muzyki, gier i przeglądania internetu.

4.Czy ten dysk ssd co podałem to dobry wybór czy może inny byłby lepszy? (np. crucial m4, a może jakiś corsair?)

z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i sugestie

Edytowane przez zine5
Link to post
Share on other sites

Samsung jest świetny, tutaj nie ma wątpliwości. Co do pierwszego pytania to musisz sobie sam odpowiedzieć. Dane dużo lepiej trzymać na HDD, SSD jest pod OS i programy, gry. Płyta będzie współpracować z dyskami na SATA II/III. Co do Cruciala - jest wciąż świetny, ale moim zdaniem dużo nowszy Samsung i OCZ Vertex 4 są lepszym wyborem.

Link to post
Share on other sites

Samsung jest ładniejszy i podobno ma lepsze oprogramowanie w pudełku więc to w niego bym celował. Choć sam mam Vertex 4. Jednak kupiłem, bo akurat różnica nie była 20 zł, ale większa, no i akurat do mojej konfiguracji lepiej pasowała czerń niż ten kawałek pomarańczu na Samsungu.

 

Ja zawsze byłem za konfiguracją 64GB na OS i 128 na gry, programy i jednym magazynem. Jednak 128GB na to wszystko styknie lekko.

Link to post
Share on other sites

Samsung jest ładniejszy

Przepraszam, że się tu wtrącę, ale czasami mnie śmieszą takie argumenty. Co prawda istnieją maniacy, którym na tym zależy, ale przeciętny użytkownik raczej na to uwagi nie zwraca ;) Co nie zmienia faktu, że Samsung jest najmniej zawodny i najwydajniejszy, ale to przekłada sie takze na jego cenę. Jednak model 830 ma jak na razie niczym nie zmąconą dobrą opinię wśród użytkowników. Jeżeli jednak chodzi o cenę, to oczywiście OCZ Vertex 4 tu przoduje w relacji cena/wydajność. Można także przemyśleć Cruciala M4 128GB - jest ciut gorszy, jeżeli chodzi o parametry, ale cena podobna do Vertexa 4 i także otrzymujemy solidny produkt.

Link to post
Share on other sites

@up wygląd to kwestia gustu(80% użytkowników nie zwraca na niego uwagi)

 

Plik wymiany na SSD

 

@ Post#2 Niema różnicy gdzie sie trzyma dane(ja trzymam na SSD) niektóre HDD są zawodne(np Seagate7200,11)

Link to post
Share on other sites

@up wygląd to kwestia gustu(80% użytkowników nie zwraca na niego uwagi) Plik wymiany na SSD @ Post#2 Niema różnicy gdzie sie trzyma dane(ja trzymam na SSD) niektóre HDD są zawodne(np Seagate7200,11)

To czyli jednak plik wymiany na ssd? (bo ktoś wcześniej pisał, że na zwykłym hdd)- teraz już sam nie wiem....???

Link to post
Share on other sites

tworzyć oddzielną partycje na tym ssd , czy moge go zostawić (i ustawić na sztywno- np na 4-5gb) na tej partycji z systemem?

Żadną oddzielną partycje, nie ma takiej potrzeby , a 4-5 GB to zbyt dużo. Co do lokalizacji to również nie ma potrzeby ładować go na SSD, to istotna oszczędność miejsca przy niewielkich pojemnościowo dyskach ale przy SSD 128 GB owszem można zostawić na nim ok 1-2GB, nie jest to jakiś duży "ubytek" ale nie jest też wymagane .

 

Tak czy inaczej, nie jest to szczególnie istotne gdzie on będzie, a sama zmiana to nie jest jakaś skomplikowana długotrwała procedura ( ot parę klików ) więc można sobie po testować.

Edytowane przez Werturko
Link to post
Share on other sites

co do pliku wymiany, to NIE powinno się go mieć na SSD, żeby zmniejszyć zużycie komórek i wydłużyć całkowity czas pracy. Plik wymiany będzie tak samo skuteczny na zwykłym HDD, a przy czym, nie będzie nam niszczyć tak "cennego" życia komórek pamięci na dysku SSD.

PS. pod jaki system plików najlepiej sformatować SSD pod windows-a ? ntfs + kilka przeróbek jak wyłączenie indeksowania, buforowania itp. czy może fat 64, lub inny system przeznaczony specjalnie pod nośniki z kośćmi pamięci ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...