Skocz do zawartości

Mój składak prosze o recenzje :)


Recommended Posts

Jestem na kupnie takiego oto składaka, przeznaczenie: gry, multimedia.

 

płyta: asus p6t se

proc: intel core i7 920

chłodzenie: scythle ninja 2 rev b

pamięć: ocz platinum 1600MHz 3x2GB

grafika: asus radeon 5870 1GB

HDD: wd caviar black 1TB

zasilanie: ocz modxstream pro 600W

obudowa: zalman gs 1000 se

 

Cena zsetawu ok.5k. Napiszcie co o nim sądzicie, co ewentualnie zmienić.

Z góry dzięki ;)

Link to post
Share on other sites

Zestaw ok, ale mam kilka propozycji/uwag:

1) Jeżeli zależy Ci na niższych rachunkach za prąd, to polecam platformę na Core i5 750. Do tego płyta za ~450zł i masz praktycznie to samo, a taniej o 500zł. Mniejsze tempy, zdecydowanie mniejszy pobór prądu. Core i7 to rozwiązanie dla totalnych entuzjastów, dla których każda pojedyncza klatka się liczy. Dla "normalnego" człowieka Core i5 jest w zupełności wystarczający.

2) Oczywiście w tym przypadku pamięci 2x2GB i kolejne 150zł w kieszeni :) 4GB jest jak na razie w zupełności wystarczające.

3) Jeżeli referent 5870 to bierz najtańszego, nie kieruj się marką. Jedyne co je może różnić, to długość okresu gwarancji.

4) Zasilacz możesz zaszaleć np. Corsair HX650. Modularny z topowej serii HX i 7 lat gwarancji.

 

Płytę, na coś lepszego, a nie biedniutką SE.

Ppawdę mówiąc, kupno czegokolwiek droższego z X58 jest bez sensu ;)
Link to post
Share on other sites

Jest bez sensu? Gdyby było bez sensu to ludzie by nie kupowali. Chyba mi nie powiesz, że taka płyta jak asus p6t se jest lepsza od np. mojej Eclipse SLI, albo choćby EVGA X58 Classified, bo nikt w to nie uwierzy. Jeżeli składasz platformę pod Core i7 oznacza to, że masz kasę, jak chcesz najtańsze podzespoły to polecam AM3. To takie porównanie, bez obrazy dla użytkowników AM3, sam posiadałem tą platformę i jest wydajna ;) najwydajniejsze płyty pod Core i7 są drogie, to fakt, ale płaci się za jakość.

Link to post
Share on other sites

Zestaw Core i5:

Procesor:

Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX/

699 zł

 

Wentylator:

Arctic-Cooling Freezer Xtreme Rev.2

135 zł

 

Pamięć RAM:

OCZ 4GB (2x2GB) 1333MHz CL7 Platinium Low-Voltage

379 zł

 

Płyta główna:

Gigabyte P55-UD3R /intel P55, Dual DDR3-2000, GLan/

460 zł

 

Dysk twardy:

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

169 zł

 

Karta graficzna:

PowerColor Radeon HD5870 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP

1450 zł

 

Antec Gamer Three Hundred (bez zasilacza)

269 zł

 

Corsair 650W [CMPSU-650TXEU]

349 zł

 

Suma:

3910.00zł(esc.pl)

 

Zestaw Core i7:

Procesor:

Intel Core i7-920 /2.66GHz, 4.8 GT/s, 8MB, LGA1366, 45nm, BOX/

999 zł

 

Pamięć RAM:

OCZ 6GB (3x2GB) 1600MHz CL7 Platinium

649 zł

 

Wentylator:

Arctic-Cooling Freezer Xtreme Rev.2

135 zł

 

Płyta główna:

Asus P6T SE /intel X58/

659 zł

 

Dysk twardy:

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

169 zł

 

Obudowa:

Antec Gamer Three Hundred (bez zasilacza)

269 zł

 

Zasilacz:

Corsair 650W [CMPSU-650TXEU]

349 zł

 

Suma: 4679.00zł(esc.pl)

Jak widzisz te dwa zestawy są podobne lecz Core i5 jest o 759zł tańszy. Zestaw pod Core i5 nie dość że jest oszczędniejszy to jest niemal tak samo wydajny jak core i7 a kosztuję mniej.

Link to post
Share on other sites

Nie ma sensu kupować do domowego użytku sprzętu na LGA 1366. Co za tym przemawia?! A to:

-bardzo wysoki pobór prądu,

-nie wykorzystywana technologia HT w 98% przypadków,

-nikły przyrost wydajności względem LGA 1156 przy znacznym wzroście kosztów.

 

LGA 1366 jest dla profesjonalistów którzy renderują sceny 3D, przeprowadzają skomplikowane obliczenia, czy modelują różne obiekty.

Ta platforma nie sprawdzi się w przypadku przeglądania internetu, czy grania w gry ponieważ nie po to była projektowana!

 

Zaś LGA 1156 jest właśnie do tego stworzona. Jest sporo tańsza, nie ma HT(zbędnego w codziennym użytkowaniu, a wciągającego prąd), nie wymaga 3 kości pamięci co także jest zbędne podczas grania ponieważ nie daje realnego wzrostu wydajności, no i najważniejsze - pobór prądu.

 

Odnośnie kupowania płyt za 214213513zł do naszych komputerów to skomentuje to krótko - ;) .

Co wam daje kupno płyty za 800zł zamiast 600zł? Widzę na forum trend polecania do drogich zestawów bardzo drogich płyt. IMO nie ma sensu wciskania na siłę płyty wykorzystywanej w biciu rekordów O/C osobie która później założy wątek "Jak podkręcić i7". OPAMIĘTAJCIE SIĘ!

Takie płyty chyba nie dają nic poza świadomością "Jakbym zaczął chłodzić procesor ciekłym azotem to mógłbym go jeszcze bardziej podkręcić!". :)

 

Sprawa Core i9 - Pokażcie mi gry które będą wymagały do płynnego działania 12logicznych rdzeni. Albo film który nie ruszy bez takiego procesora. Czy pisząc "przyszłość" macie na myśli 4-5 lat?

Link to post
Share on other sites

Dzięki za szybkie odpowiedzi :)

 

Na początek - nie zmieniam kompa za często, i nie wymieniam też podzespołów na coraz to nowsze.

Sprzęt ma mi służyć długie lata tak jak jego wysłużony (kupiony w 2001) i zużyty przez OC poprzednik, w którym powoli pada wszystko co może paść.

W ;) staruszku nie zmieniłam nic poza kartą graficzną i daje radę do dnia dzisiejszego (wiadomo że nie w wszystko da się odpalić ale większość).

 

Co do i5 to z tego co patrzyłam to różnica w prądożerności to ok. 35W - fakt z jednej strony sporo ale z drugiej strony żarówka bierze ok. 60 :)

 

Co do zbliżonej wydajności też trudno się zgodzić choćby z powodu prawie dwa razy większej przepustowości szyny w i7 (abstrahując już od tego, że 920 ma QPI zamiast DMI)

na dokładkę w 920 zastosowano Hyper-Threading, jak dla mnie to wystarczająco dużo za cenę 35W. HT może nie jest potrzebne teraz ale będzie na bank w przyszłości (obejrzyj demko CryEngine 3), a jak pisałam to ma być komp na dłużej.

 

IMO nie ma sensu wciskania na siłę płyty wykorzystywanej w biciu rekordów O/C osobie która później założy wątek "Jak podkręcić i7". OPAMIĘTAJCIE SIĘ!

 

Co do kręcenia, to możesz nie liczyć na taki temat- radzę sobie z tym sama ;)
Link to post
Share on other sites

Zgadzam się w 100% z arkiem. No i nie jest to 35W, tylko 80-100W:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... /6511.html

Wydajność? Nie gorsza niż 5%:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... /6480.html

 

Twój wybór, ale zakładając temat na forum masz jednak jakieś wątpliwości. A my podpowiadając w ten sposób, mówimy, co my byśmy wybrali na Twoim miejscu. Ja mając nawet 10000zł na kompa, kupiłbym Core i5 ;)

Link to post
Share on other sites

Dzięki za szybkie odpowiedzi :)

Co do i5 to z tego co patrzyłam to różnica w prądożerności to ok. 35W - fakt z jednej strony sporo ale z drugiej strony żarówka bierze ok. 60 ;)

 

Co do zbliżonej wydajności też trudno się zgodzić choćby z powodu prawie dwa razy większej przepustowości szyny w i7 (abstrahując już od tego, że 920 ma QPI zamiast DMI)

na dokładkę w 920 zastosowano Hyper-Threading, jak dla mnie to wystarczająco dużo za cenę 35W. HT może nie jest potrzebne teraz ale będzie na bank w przyszłości (obejrzyj demko CryEngine 3), a jak pisałam to ma być komp na dłużej.

 

IMO nie ma sensu wciskania na siłę płyty wykorzystywanej w biciu rekordów O/C osobie która później założy wątek "Jak podkręcić i7". OPAMIĘTAJCIE SIĘ!

 

Co do kręcenia, to możesz nie liczyć na taki temat- radzę sobie z tym sama ;)

Tak jak pisał Torture - różnica w poborze prądu wcale nie jest tak mała.

------------------------------------------------

Co do CryEngine3 - będzie obsługiwał 8 wątków? :)

------------------------------------------------

Co do O/C - nie pisałem w kontekście twojej osoby. Chodziło mi o inne wątki na tym forum.

I skoro piszesz że potrafisz podkręcić sprzęt to w to nie wątpię(miałaś kontakt z tą platformą? To zupełnie co innego jak O/C LGA775, czy 478.)

------------------------------------------------

Co do wydajności - nie patrz na suche dane, czytaj testy. Oczywiście nie możemy narzucić Ci wyboru, ale zastanów się na spokojnie i przemyśl to co napisaliśmy. :)

 

------------

BTW Witamy Benchmarkowiczkę!!

------------

EDYTKA:

Jeśli chodzi o HT w grach to może się zdarzyć że wręcz wydajność spadnie po jego włączeniu. Dzieje się tak ponieważ niektóre gry mogą wymagać zbyt wiele od tego słabszego wątku przypadającego na dany rdzeń i przypiszą mu np. dzielenie dźwięku na poszczególne kanały; A ten sobie nie poradzi z tym.

Miałem tak w przypadku P4 z HT i "Prototype" gdzie dźwięk nie nadążał za obrazem.

Link to post
Share on other sites

Ja mając nawet 10000zł na kompa, kupiłbym Core i5

Ja też ;) Sama napisałaś, że przeznaczenie multimedia, więc i7 nie ma sensu (co innego profeska). Piszesz o zestawie przyszłościowym, ale w temacie gier, zdecydowanie szybciej starzeje się karta grafiki, więc za 5 lat i tak będziesz zmuszona wymienić sprzęt, nawet jeśli tam będzie i7.

Za te 4-5 lat,rzy okazji wymiany karty grafiki, stwierdzisz że procesory AMD z dolnej półki tłuką twojego i7(który jest za słaby do radeona 9870/ GF GTX 990), więc i tak zapragniesz wymienić procesor.

Oczywiście taki sam los spotka też i5, ale skoro tak, to po co przepłacać

Podsumowując: Kupowanie tego drogiego i prądożernego procesora z myślą "na przyszłość" nie jest dobrym pomysłem.

Zrób jak mówi torture a zaoszczędzoną kasę za sprzęt i prąd przeznaczysz na gry czy inne rozrywki.

Link to post
Share on other sites

hmm muszę przyznać, że wasza argumentacja jest rzeczowa i przekonywująca, w takim razie, co wy na to:

 

Płyta: Asus P7P55 LX

Procesor: Intel Core i5 750

Chłodzenie: Scythe Ninja 2 rev.B

Pamięć: OCZ Platinum 1600MHz 2x2GB

Grafika: Asus Radeon HD 5870 1GB

HDD: WD Caviar Black 1TB

Zasilanie: OCZ ModXStream Pro 600W

Obudowa: Zalman GS1000 SE

Link to post
Share on other sites

Zmień chłodzenie na:

http://www.gral.pl/preview/Scythe/Scyth ... 66_33.html

Sporo wydajniejsze, ale i sporo większe.

(niech ktoś się wypowie czy zmieście się do tego Zalmana)

 

Dysk na:

http://www.gral.pl/preview/Samsung/Sams ... F3_79.html

Bardzo szybki i chłodny dysk.

 

Płytę na:

http://www.gral.pl/preview/Gigabyte/Gig ... i5_91.html

Choćby ze względu na chłodzenie sekcji zasilania, co może wydłużyć jej żywotność po mocnym O/C.

Link to post
Share on other sites

Zmień chłodzenie na:http://www.gral.pl/preview/Scythe/Scyth ... 66_33.htmlSporo wydajniejsze, ale i sporo większe.(niech ktoś się wypowie czy zmieście się do tego Zalmana)

zmieści się, tylko różnica między ninja a mugenem jest imo niewielka

 

Dysk na:http://www.gral.pl/preview/Samsung/Sams ... F3_79.htmlBardzo szybki i chłodny dysk.

do WD mam zaufanie, miałam kiedyś samsunga i 3 razy wymieniałam na gwarancji na nowy, każdorazowo psuł się po 2 tygodniach, natomiast 10 letni WD służy mi do dziś

 

Płytę na:http://www.gral.pl/preview/Gigabyte/Gig ... i5_91.htmlChoćby ze względu na chłodzenie sekcji zasilania, co może wydłużyć jej żywotność po mocnym O/C.

choć preferuję asusa, to faktycznie niezły pomysł, a i grafikę gigabyte'a łatwiej dostać ;)

Link to post
Share on other sites

Płyta: Asus P7P55 LX

Procesor: Intel Core i5 750

Chłodzenie: Scythe Ninja 2 rev.B

Pamięć: OCZ Platinum 1600MHz 2x2GB

Grafika: Asus Radeon HD 5870 1GB

HDD: WD Caviar Black 1TB

Zasilanie: OCZ ModXStream Pro 600W

Obudowa: Zalman GS1000 SE

 

Płyta: Też bym wziął Gigabyte'a UD3. To, że ma dwie sekcje zasilania mniej, rekompensuje chłodzeniem tranzystorów. Lepiej mieć 6 chłodnych, niż 8 gorących i mniej żywotnych. Do tego najnowszy beta BIOS do tej płyty, który robi z niej bardzo dobrą maszynę do OC. Nie widzę sensu, żeby brać cokolwiek droższego.

 

HDD: Ostatnio miałem dysk WD na testach. Głośny, powolny, drogi. Z awaryjnością może jest lepiej niż u Samsunga czy Seagate'a, ale to nie te czasy, że padały 3 dyski pod rząd. Biorąc pod uwagę zalety Samsunga F3 - wybrałbym jego.

 

Zasilanie: Sama mówisz, że chcesz kompa na dłuuugo, więc weź Corsaira HX650. 7 lat gwarancji przecież ;) Do tego idealne napięcia, modularne okablowanie, cisza. MXSP też jest fajny, sam się nim interesowałem, ale do takiego zestawu można dołożyć te 100zł :)

 

To są moje uwagi, tak czy inaczej już zestaw wygląda ładniej z Core i5.

Link to post
Share on other sites

Zasilanie: Sama mówisz, że chcesz kompa na dłuuugo, więc weź Corsaira HX650. 7 lat gwarancji przecież Do tego idealne napięcia, modularne okablowanie, cisza. MXSP też jest fajny, sam się nim interesowałem, ale do takiego zestawu można dołożyć te 100zł

Lub nie dokładać a kupić VX550w. Tyle że ten nie posiada modularnego okablowania i ma "jedynie" 5lat gwarancji vs. 7lat w HX650w.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...