Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam

 

Mam problem z obsługą 4 kości pamięci, mój ram to 4 x 2 GB OCZ reaper 1600 Mhz lv ( 1.65 V ) cl8, problemy zaczęły się po aktualizacji biosu z 651 na 1101, a na 3203 praca na 8 GB jest praktycznie niemożliwa, zazwyczaj wyskakują mi błędy jedno bitowe niezależnie od ustawień, przy czym ostatnio testowałem każdą kość z osobna i 0 błędów, tak samo w dual chanel, ba 2 x 2 GB ram-u chodzi mi na 2133 Mhz 7-10-7-27 1t 1.675 v bez błędów, więc raczej wykluczam winę kości, niestety po włożeniu 4 kości nawet na ustawieniach zgodnych z JEDEC nie pójdą bez błędów.

 

proc - i7-2600K ( 43 x 100 1.32 V ) ; grafa - gtx 570 gigabyte oc 780 mhz ; ram - 8 gb ( 4 x 2 GB ) ocz reaper 1600 cl 8 ; płyta - asus p8z68-v pro ;dysk - WD 2 TB ( 64 mb ) ; zasilacz - tagan u-33 - II superrock 600W ( 80 + bronze ) ; buda - aerocool pgs strike-x red ; naped - samsung sh-s223c ; monitor lg ips s336v-pn led ; słuchawki - plantronics 377; mysz i klawiatóra logitecha bezprzewodowe + kontroler od x-box 360 bk pc

 

edit : właśnie przeglądałem na oficjalnej stronie asus-a listę dostępnych biosów na moją płytę, i jakoś nie ma "mojego" 651, a plik jest u mnie P8Z68-V-PRO-ASUS-0651.ROM 08.07.2011, dziwne. Nie jestem pewien czy mam rację, ale to pewnie wina bios-u, tylko problem w tym że nie mogę zrobić downgrade-u, żeby to sprawdzić...

wiem że moja płyta ma problem z obsługą 4 kości od ocz-ta powyżej i na 1866 MHZ, przynajmniej tak wynika z pdf-a z kompatybilnymi ram-ami, ale jednak chodziły bezproblemowo na wcześniejszych bios-ach przy 1600 MHz.

bios był aktualizowany zawsze z poziomu biosa, jak przeprowadzić downgrade do poprzednich wersji, lub jakieś inne pomysły może co jest nie tak ?

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

A z czego wnioskujesz ze ma problem. Jeżeli chodzi o obraz to raczej grafa w tym macza.

Przez pewien czas u mnie tez grafa chodziłe podkrecona, niedużo. Po wruceniu na standarowych ustawieniach błedy przestały sie pojawiać. W mojej konfiguracji też mam 8 GB (2*4) a mam problem

ze startem płyty czasami startuje pieknie a czasami jest dual. Pamiec testowałem i też 0 błędów.

Edytowane przez seele
Link to post
Share on other sites

grafiki nie ruszałem ( nie wiem jak brzmi ta wcześniejsza wiadomość, ale z grafiką "wszystko" dobrze ), ogólnie superpi pada, prime95 pada, memtest 86 4.0 i 4.2 sypią błędami, bluescreen jak dobrze idzie co pół godziny właśnie z memory_mangament lub po prostu o błędzie krytycznym, a jak mam wsadzone tylko 2 kości to wszystko gra.

 

sądzę że bios więc pytanie jak przeprowadzić downgrade, bo z poziomu biosa już próbowałem i mi pisze, że jest "outdated"...

 

oczywiście mogę się mylić, ale na razie próbowałem wszystkiego i tylko downgrade biosu mi do głowy przychodzi.

Link to post
Share on other sites

czyli jestem w... bo dziś ku mojemu zaskoczeniu błędy wysypały nawet przy 2 kościach, dokładnie identyczny wzór błędów w memteście86 00400000, a system nawet się nie uruchomił, tylko od razu bluescreen, a błędy nie z całych kości, tylko z jednego adresu +/- 100 MB, dokładnie tak samo jak przy 4-rech kościach,, błędy jedno bitowe w memteście 86 o takim wzorze 00400000, z jednego adresu +/- 100 MB, próbowałem ustawiać timingi pierwszego i drugiego stopnia, woltaż i nawet DRAM DATA / CTRL REF VOLTAGE, co przyniosło chyba najlepszą poprawę, a mianowicie obniżenie ze standardowego 0.5 na 0.46~0.47, można powiedzieć że komputer chodzi w kratkę, bo jednego dnia, uruchomi się bez błędów, a następnego klapa... skoro z biosem nic nie zrobię, to może jakieś inne pomysły ?

Link to post
Share on other sites

U siebie miałem pamieci corsair zalecane pod tą płyte przez ususa i to samo sie dzialo co u ciebie. zabawa z różnymi wersjami biosu jest jak loteria. a płyta po prostu ma problem dosłownie z każdą pamiecią jesli ustawi sie na sztywno 1333 pamieci i timingi to jeszcze chodzi w miarę choć tez czasem poleci Bdos i wysypie w memtescie błedy. a tak naprawdę chyba bo mogę jedynie domyślac sie ze winny jest kontroler zarządzający cpu i ram.

Edytowane przez o2vip
Link to post
Share on other sites

kontroler może i nie jest najlepszy, ale bios daje swoje od siebie, pół roku nie miałem problemów z pamięcią, aż do zmiany biosa, a najnowsza wersja 3203, jest beznadziejna, nawet nie podnosi napięcia na ramie ( niezależnie od innych ustawień ) tylko zostaje na 1,5 v, trzeba ręcznie wszystko ustawiać i wtedy czasem się system odpala, to jest loteria, aktualnie mam 2 kości wsadzone na 1333 z timingi JEDEC i i tak mam błędy :( ( a niedawno miałem 2133 MHz 7-10-7-27 1t bez błędów )

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...