Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zastanawiam się nad kupnem nowej płyty i mam zamiar wybrać coś z tych modeli :

 

MSI 790FX-GD70

 

Asus CROSSHAIR III FORMULA

 

Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P

 

a może coś takiego ? DFI LanParty 790FXB-M3H5

 

Płyta ma przede wszystkim mieć możliwość odblokowania 4 rdzenia w phenomie II x3 720be jak i łatwego podkręcenia taktowania do~3,5ghz

A także musi współgrać z ddr3 ocz platinum 1600mhz cl7 1,65v jak i w przyszłości z szybszymi kościami pamięci.

 

Proszę o radę jak i również o udzielenie odp na pytania :

 

Czy prawdą jest ,że są kłopoty z serwisem msi ?

Czy faktycznie bios msi nie daje możliwości odblokowania rdzenia?

Czy zgadza się,że dfi to najlepsza płyta do oc?

Link to post
Share on other sites

Wszystkie wymienione przez Ciebie płyty mają techniczną możliwość odblokowania rdzenia, ponieważ mają SB750. Jedyny problem to odpowiednia seria procesora dająca się odblokować. W przypadku Phenomów kontroler pamięci jest z nimi zintegrowany, więc to nie płyta jest odpowiedzialna za współpracę z podsystemem pamięci. 720tka to BE, więc musisz tylko ściągnąć AMD Overdrive, następnie pobrać plik XML z timigami do Twoich pamięci, potem parę kliknięć w programie, a efektem tych zabiegów będzie praca pamięci na 1600MHz przy optymalnych timingach i podbicie taktowania kontrolera pamięci do chyba 2400MHz jeśli dobrze pamiętam. Te zabiegi dają odczuwalnego "kopa" :rotfl: . 3,5 GHz powinieneś zrobić na każdej z tych płyt nawet bez podnoszenia napięć. Po ich podbiciu możesz liczyć na ok 3,7 do 3,9 GHz. Z płyt które podałeś pod uwagę brałbym tylko DFI lub Asusa, w ostateczność Gigabyte. Co do Twoich pytań odnośnie MSI - nie sądzę, żeby MSI przez bios zablokowało możliwość aktywacji rdzeni jeśli płyta sprzętowo to umożliwia. Co do serwisu nie wypowiem się, bo nigdy nie miałem MSI. DFI do OC to jedna z najlepszych płyt, chodź niektóre modele mają swoje kaprysy, a to nie działa EZClear, czasem nie chcą bootować po powiedzmy tygodniu normalnej pracy na danych ustawieniach. Sam mam DFI i mimo kilku irytujących czasem przypadłości bardzo ją sobie chwalę.

Link to post
Share on other sites

Wielkie podziękowania za sporo informacji :jupi:

A czy istnieje możliwość,że po włożeniu pamięci płyta system dobrze je wykryją i będą chodzić z ustawieniami fabrycznymi cl 7-7-7 1600MHz ?

Co do rdzenia to zdaję sobie sprawę,że głównie zależy od danego prcocesora możliwość odblokowania :rotfl:

 

Jeśli masz dfi to może jako osoba zainteresowana płytami tej firmy słyszałeś lub czytałeś jakieś opinie odnośnie modelu przeze mnie wymienionego ?

Czytałem na jakimś zagranicznym portalu jej test i trochę niezbyt dobre recenzje zebrała

Link to post
Share on other sites

OK, czyli rozumiem,że raczej będę musiał powalczyć z ustawieniami pamięci;)

 

Przeczytałem test asus v dfi i druga płyta jest najlepsza do oc ale niestety sprawia sporo trudności a dla mnie najważniejsze jest żebym nie miał problemów z podkręceniem procesora jak i może ramu.

Nie mam zamiaru bić żadnego rekordu,więc raczej potrzebuję stabilnej platformy z maksymalnie łatwym biosem i pomocnymi funkcjami, które całkowicie ułatwią mi wykonanie tego zadania :rotfl:

Nie wiem dlaczego ale asus zupełnie mi nie podchodzi, za to kusi mnie ten msi, który w wielu testach był mocno oceniany.

Kolejna ważna sprawa to umiejscowienie banków pamięci....

W przyszłości planuję zapełnić wszystkie 4 gniazda i tutaj pytanie...

Czy chłodzenie pentagram karakorum nie zasłoni mi pamięci ?

Link to post
Share on other sites

Ale wcale nie musisz bawić się pamięciami w Biosie. Tak jak mówiłem, instalujesz Overdrive, ściągasz plik XML i system sam wszystko Ci ustawia. Jeśli to za mało, wtedy udajesz się do Biosu :D . BIOS w DFI wcale nie jest skomplikowany, po prostu ma więcej opcji. Jednak nie musisz z nich korzystać, ale zawsze masz taką możliwość. Co do pamięci, obsadzenie 4 banków na pewno pogorszy Ci ich OC, taka przypadłość kontrolera wbudowanego w procesor. Poczytałem trochę na zagranicznych forach o tej DFI i faktycznie opinie są mieszane. Skoro nie planujesz ekstremalnego OC to wydaje mi się, że jednak Asus będzie dla Ciebie lepszym wyborem. Jest lepiej wyposażony i mniej problemowy. Z płytą DFI jest jak z kobietą, jest kapryśna i czasem problemowa, ale jeśli nauczysz się ją dobrze "prowadzić" odwdzięcza się wysokim OC :lol: . Co do chłodzenia to nie pomogę Ci, ale spróbuj ściągnąć zdjęcia w podobnej skali i "połóż" jedno na drugie, będziesz miał odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

Z ustawieniem pamięci powinienem sobie poradzić:lol:

A co z odblokowaniem 4 rdzenia w phenomie II x3 720 be....

czy wpływ mają różnice poszczególnych mobo?

czy na każdej,która daje taką możliwość jest to zadanie porównywalne?

 

Dodam jeszcze,że chciałbym żeby podstawka służyła mi dłuższy czas a w dalszej przyszłości zmieniałbym procek i ewentualnie ram na szybszy.

W ogóle kompletuję nowy komp,ze starego zostanie tylko procek i hdd a już kupiłem zasilacz coolermaster 1100w (okazyjnie,więc proszę nie pytać po co mi aż taki :oops: ) oraz wspomniane pamięci i chłodzenie na procesor.Na liście jest jeszcze obudowa-waham się między zalman gs1000 se a SCYTHE FenrisWolf.

Jednak w tej chwili priorytet to płyta.

 

Tak więc czekam na kolejne pomocne rady....

Link to post
Share on other sites

Nie sądzę, żeby którykolwiek z producentów ograniczał tą funkcję przez BIOS

czy w zupełności zablokowane, to nie wiem ale wiem, że w nowszych wersjach jest ona utrudniona ze względu na naciski AMD. Na plytach asrocka tych ograniczen wlasciwie nie ma a na plytach Gigabyte najmocniej mozna odczuc ten problem.
Link to post
Share on other sites

Hmm, dlatego miło byłoby usłyszeć od jakiegoś forumowicza,że na którejś z wymienionych na wstępie płyt on sam lub ktoś znajomy odblokował rdzeń.

Czy naprawdę nikt z szanownych kolegów nie ma takich płyt?

Szczególnie chętnie poczytam o produkcie MSI...czy faktycznie ich konstrukcja daje możliwość bez problemowego używania pamięci o tak wysokich częstotliwościach?

To jedyna płyta,która w specyfikacji ma obsługę ram do 2133MHz

Link to post
Share on other sites

Nie boję się Asrocka,ponieważ generalnie nie jestem uprzedzony do żadnej firmy;)

Ale czy Asrock to nie jest częścią Asusa?

Tylko,że Asrock nie posiada żadnej topowej płyty a ku takiej się skłaniam...chodzi mi o taką konstrukcję, która nie tylko umożliwi odblokowanie rdzenia w moim procku ale również a chyba przede wszystkim będzie bardzo solidnym mobo na rok dwa.Po prostu do tej pory do kiedy umożliwi obsługę kolejnych nowych procesorów jak i pamięci.Wolę teraz wydać te 200-300zł więcej na płytę a później tylko zmieniać procesor,ram jeśli zajdzie taka potrzeba;)

Link to post
Share on other sites

Oczywiście masz rację , dlatego po pierwsze raczej nie biorę pod uwagę gigabyta,po drugie jeśli miałbym kupować coś tańszego to pewnie na chipsecie 785. gdzie kilka konstrukcji daje możliwość korzystania z ramu 1800mhz.

 

Ta msi wydaje się dość ciekawą pozycją lub ewentualnie dfi,bo asus jakoś mnie nie kusi.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za info. Hm, czyli msi traci punkt przez swoje biosy...coś mi się wydaje,że dfi wysuwa się na prowadzenie;)

 

w dalszym ciągu czekam na jakiekolwiek sugestie i podpowiedzi, którą płytę wybrać:

MSI 790FX-GD70

Asus CROSSHAIR III FORMULA

Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P

DFI LanParty 790FXB-M3H5

 

Pierwsza i czwarta pozycja najbardziej mnie kusi....

ale może są osoby,które miały styczność z tymi płytami i napiszą swoje doświadczenie z nimi...

Z tego,co wiem to mojej pamięci nie ma na liście msi

Link to post
Share on other sites

Nie sądzę, żeby którykolwiek z producentów ograniczał tą funkcję przez BIOS

czy w zupełności zablokowane, to nie wiem ale wiem, że w nowszych wersjach jest ona utrudniona ze względu na naciski AMD. Na plytach asrocka tych ograniczen wlasciwie nie ma a na plytach Gigabyte najmocniej mozna odczuc ten problem.

Jaki problem? Na tym modelu GA-MA790FXT-UD5P odblokowanie rdzenia to żaden problem - mógłbym przytoczyć przykład, lecz nieregulaminowo podawać linki do innego forum. Inną propozycją może być niższa półka i model GA-MA770T-UD3P.

Link to post
Share on other sites

Jaki problem?

z tego co wiem, to przy nowszych wersjach waszych BIOSów jest mniej odblokowań a przy starszych więcej. Stąd wniosek, że w BIOSie coś zmieniono, i jest nieco trudniej odblokować rdzeń. Z czysto hardware'owego punktu widzenia oczywiście wasze płyty są do tego jak najbardziej wporządku i można odblokować 1 lub dwa rdzenie bez problemu (o ile oczywiście procesor pozwala). Łatwiej zrobić to ze starszym BIOSem.
Link to post
Share on other sites

Jak tak będę jeszcze się długo zastanawiał to problem z odblokowaniem rdzenia zniknie,bo kupię nowy procesor ;)

Dziękuję za każde słowo,bo wszystkie opinie wnoszą coś co przyda się przy końcowym wyborze a ten nabiera kształtu i chyba mój wybór ograniczy się do płyty msi lub dfi gdzie powoli ta druga wyrasta na to czego pragnę :)

W związku z tym prośba...czy ktoś coś może powiedzieć o produkcji dfi, konkretnie o tym modelu ale również o innych płytach tego producenta. Czy faktycznie są to płyty baaardzo dobre, czy firma dba o posiadaczy tzn czy wydaje nowsze biosy itp?

Link to post
Share on other sites

Dlaczego nie gigabyte....ciężko odpowiedzieć, chyba każdy z nas przy zakupie kieruje się pewnymi ulotnymi subtelnościami,na które nie umie dać odpowiedzi :) Nic nie mam do tej firmy i gdybym miał kupić coś ze średniej półki to na pewno wybrałbym pozycje tej firmy na chipsecie 785. Może na odrzucenie mobo gigusia wpływ miała wizyta na warszawskiej giełdzie gdzie spora ilość sprzedawców tak źle wypowiadało się o msi a wszyscy mieli sterty płyt gigabyte a ja jako,że nie lubię mieć wszystkiego,co wszyscy i często wybieram coś na przekór lub coś co ma tylko grono pasjonatów to skłaniam się ku dfi ;) Ale koniec tych filozoficznych rozważań :)

Na gigusiu podoba mi się chłodzenie, sekcja zasilania. a pod chodząc fachowo to w recenzjach,testach na zagranicznych stronach jednak ich płyta była z reguły ciut niżej oceniana od asusa czy msi.

Asus odpada,bo i tak mam solidną kartę muzyczną,więc ich dodatek mnie nie przekonuje.MSI przykuwało uwagę taktowaniem pamięci ale chyba kupię dfi ;)

Dlatego jeśli ktoś mógłby napisać swoje przeżycia z ich płytami to z góry dziękuję :)

Link to post
Share on other sites

Dlatego jeśli ktoś mógłby napisać swoje przeżycia z ich płytami to z góry dziękuję :)

DFI to swietne plyty, ale kaprysne. jesli sie na nia zdecydujesz czekaja Cie swietne wyniki w oc i masa czasu straconego na grzebaniu w biosie. pytanie: co kreci Cie bardziej?

jesli nie jestes pewien czy dfi bedzie dla Ciebie dobrym wyborem, tzn ze nie bedzie. zadowoleni z tych plyt sa tylko Ci co wybieraja je swiadomie.

Pzdr

Link to post
Share on other sites

Chcę dfi,ponieważ jest świetna do oc ale musi też spełnić podstawowy warunek tzn na początek uruchomić się i działać z moimi podzespołami bez problemu.Procek i reszta to nie kłopot, jedyny problem może być z ramem...przeboleję gdyby bios płyty wykrył pamięć i poszedł na 1333MHz.

Z czasem usiądę i będę grzebał w biosie, ucząc się go i cieszył jeśli uda mi się podkręcić phenoma do 3,3-3,6ghz i ram :)

A wtedy uznam swój zakup za wpełni udany ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...