Skocz do zawartości

Czy opłaca się wymieniać E2140?


Recommended Posts

Witam

Mam takie pytanie, czy przy moim konfigu opłaca się wymieniać procesor na coś szybszego? Głównie chodzi mi o to czy odczuje jakiś przyrost fpsów w grach.

Moja konfiguracja to:

Pentium Dual-Core E2140 1.6GHz podkręcony na 2.8GHz

Płyta główna gigabyta GA-965P-S3

Pamięci DDR2 goodram 2x1GB 800MHz + goodram 2x512MB 800MHz

Grafika radeon asus EAH4850

Zasilacz trust 520W

Jeśli jest sens w wymianie procesora, to jaki był by najodpowiedniejszy do mojego zestawu?

Link to post
Share on other sites

Tylko że nie wiem czy na tej płycie wyciągnie te przynajmniej 3,8GHz. Chociaż widzę że nawet, nawet jest podkręcony ten twój E2140. Jak byś kupował E5200 to wybieraj takiego co ma oznaczenie S-spec: SLB9T. Te sztuki są najbardziej podatne na oc. Sam mam takiego, wykręconego na 3,9GHz, dalej mi chłodzenie nie pozwala chociaż mam Karakoruma 120. Na boxowym coolerze wyciągniesz maksymalnie 3,4-3,5GHz nie więcej ;) Jak masz grafike Atiego 4850 to moim zdaniem jest ona lekko hamowana przez twojego procka. Powinien mieć tak powyżej 3-3,1GHz taktowania żeby nie był hamulcem dla HD4850. Więc jakbyś wymienił na E5200 którego na 95% wykręcisz na 3,5GHz tak więc moim zdaniem jakieś 25% więcej fps-ów moim zdaniem. Mogę się mylić z tymi procentami. Jakby co to mnie poprawcie :wariat:

Link to post
Share on other sites

Płyta główna gigabyta GA-965P-S3

W zaleznosci od wersji PCB plyta moze byc dobra do OC e5200 albo srednia

wersja 1 obsluguje max FSB 1066 , i osiagnac 1333 bedzie na niej ciezko ale to juz tak poza tematem e 5200, bo wersja 1 go nie obsluguje

 

wersja PCB 3.3 obsluguje FSB 1333 i pewnie pojdzie troche wiecej wiec z OC nie powinno byc problemu.

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

No i powiem wam że trochę mnie ścięło. Bo ta płytka którą kolega arkiewicz ma, jeżeli jest to rewizja 1.0 to ona "NIE OBSŁUGUJE PENTIUMÓW DUAL CORE Z SERII E5xxx" ani "CORE 2 DUO Z SERII E8xxx" nie wspominając już o CORE QUAD-ach :wariat: SZOK!!! Nie da żadna aktualizacja Biosu nawet. Co innego jakby miał płytkę z Rewizją 3.3 to aktualizujemy płytkę i po kłopocie

Link to post
Share on other sites

zeby nie zakładac nowgo tematu:

 

Co dokładnie znaczy ze płytka obsługuje max FSB 1333 MHz ????

np jeśli kupie proc E8200 z tego co wiem FSB 1333 MHz to w ogóle go nie podkręce ??? bo wtedy FSB byłoby > 1333 MHz ???

 

z tego co wiem podkrecajac proca ...podnosimy FSB a wiec takze pamieci np FSB=500 to pamieci na 1000 MHz. ale jak sie liczy FSB plyty??

Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za odp. Mam już pewien obraz sytuacji ale mnożą mi się również pytania :?:

 

1.Dla ścisłości mam dokładnie taką płytę http://www.gigabyte.pl/products/mb/cpul ... s3_10.html więc jest to rewizja 1, ale na liście obsługiwanych procesorów znajduje się Pentium Dual-Core E5200. Wiec jak to jest? Chyba producent na swojej stronie wie co pisze? Czy mogą być jednak jakieś problemy z tym prockiem?

 

2.Czy wymiana mojego trusta jest naprawdę konieczna? Może nie jest to żaden markowy model ale z utrzymaniem mojego 2140 na 2.8GHz w codziennym użytkowaniu nie ma najmniejszych problemów.

 

3.Czy przesiadka z e2140 na e5200 ma sens, tj. czy różnica będzie odczuwalna, a mój radek złapie nowy oddech mocy:)

 

4.Do jakiego poziomu można kręcić e5200 na pudełkowym chłodzeniu, nie mam w planach zakupu innego chłodzenia.

Link to post
Share on other sites

Dokladnie na plycie w wersji 1.0 e5200 ma wynik N/A czyli niedostepny=nie dziala oficjalnie. Na sieci sa informacje o uzytkownikach ktorzy uruchomili ten procesor na twojej plycie ale zazwyczaj brakuje wersji PCB wiec nie robilbym sobie nadzieji.

 

e5200 na 99% nie bedzie dzialal na twojej plycie, jezeli chcesz wiekszej wydajnosci to poszukaj czegos z obslugiwanych procesorow.

moim zdaniem wymiana plyty glownej i zakup procka pokroju PDC e5200/e6300 jest lepszym rozwiazaniem niz zakup jakiegos uzywanego C2D wykonanego w 65 nm procesie.

 

jak wymienisz procek to poczujesz wzrost wydajnosci twojego 4850,

 

e5200 na boxie pojdzie minimum na 3,3 - 3,5 GHz ale to zalzy jaka sztuke trafisz, 4GHz jest mozliwe na lepszym chlodzeniu.

Link to post
Share on other sites

Naprawdę niezły wynik OC! Jak widać zasilacz spisuje się nieźle. Ja bym nie spieszył się z jego wymianą, wbrew temu, co zalecają niektórzy. Zmieniłbym tylko procesor na E5200 tanim kosztem i cieszył się wzrostem wydajności po kolejnym niezłym OC, na które ten procesor pozwala :?:

Link to post
Share on other sites

Zmieniłbym tylko procesor na E5200 tanim kosztem i cieszył się wzrostem wydajności po kolejnym niezłym OC, na które ten procesor pozwala :D

 

Qpers czytaj temat zanim cos napiszesz, plyta autora nie obsluguje e5200 wiec nie tedy droga, moze kupic jakies C2D 65nmi lekko podkrecic (kipeska plyta) ale najlepiej wg mnie wyjdzie zostajac przy obecnym procesorze i w przyszlosci wymieniajac cala platforme :?:

Link to post
Share on other sites

Kolega ma podobny sprzęt do tego który ja posiadam, płyta taka sama, zasilacz też trust, tylko ja mam 420W. Płyta na moim procku e6300 wyciąga max. 2.8GHz miłe O/C ;] Nie mam zastrzeżeń do zasilacza pracuje jak należy więc chyba można powiedzieć że dobry wybór jak za 15zł(allegro) xD

Link to post
Share on other sites

Ręce opadają :) ... podkręcać na zasilaczu trust ..

 

To jest zasiłka która może spalić ci kompa,a podkręcając go prawdopodobieństwo to wzrasta. Nie chciałbym tego zasilacza nawet za darmo, lepiej wymień go na coś porządnego, choćby na deltę 300-350W.

Link to post
Share on other sites

Skoro jest już podobny temat, to nie będę powielał..

 

Płyta główna Gigabyte GA-G31M-S2L

Gainward 9800GT

E2160 @ 3GHz i ani jotę więcej

Chieftec 350W, który jak się okazuje daje radę (Dorodaredevil i Torture mieli rację :)) Już nawet odważyłem podkręcić się same 9800 do granic (725MHz).

 

Czy E 5200 da mi kopa? Czy gdy zmienię procesor odczuję potężną moc układu nVidia G92?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...