Skocz do zawartości

tryb SLI na DFI LanParty nF4 Ultra-D


Recommended Posts

Witam,

 

Mam klopot z SLI na płycie DFI LanParty nF4 Ultra-D. Uzywam kart ZOTAC 9500 GT. Problem jest taki ze osobno obie działaja na obojetnie ktorym gniezdzie, w parze działa zawsze tylko jedna karta.

 

Na plycie moge przestawic tylko zworki miedzy gniazdami PCIE z trybu NORMAL na SLI.. i jeszcze jest opcja w BIOSie 'SLI BRODCAST' z opcjami AUTO lub DISABLED. NIe ma znaczenie co zrobie i tak dziala tylko jedna karta.. druga tylko sie grzeje. Oczywiscie uzywam mostka SLI. Windows nie widzi drugiej karty, w panelu NV nie ma wogole opcji SLI ENABLED.

 

Jakis pomysl?

 

Tylko prosze mi nie pisac ze juz lepiej moglem sobie kupic GF9600GT.. wiem ze lepsze ale PO PIERWSZE moje karty maja pasywne chlodzenie, a PO DRUGIE potrzebuje 3 monki do pracy.

Link to post
Share on other sites

Z informacji znalezionych w internecie:

Z PurePC.pl

kiedyś sie modowały - wystarczy połączyc dwa pkt na chipsecie (popatrz na xtremesystems.org) i masz wersje SLI - niestety w nowszych wersjach chipsetu nv się zabezpieczyła przed modyfikają i niestety się nie da - kilka osób na forum próbowało icon_neutral3.gif

 

Czyli są dwie opcje. Albo masz ową nowszą wersję chipsetu albo nie zrobiłeś tego SLIMOD'u.
Link to post
Share on other sites

Cała historia modyfikacji

Modyfikacja nForce4 Ultra → nForce4 SLI

 

Jako że płyta główna DFI LANParty UT nF4 Ultra-D posiada dwa sloty PCI Express x16 i bazuje na tej samej konstrukcji PCB co model SLI-D® i współdzieli z nią BIOS, nietrudno się domyśleć, że niezbyt trudne musi być zmodyfikowanie jej tak, aby i ona mogła obsługiwać dwie karty graficzne NVIDIA GeForce 6/7 w trybie SLI. Wystarczy że połączymy znajdujący się na płytce PCB chipsetu mostek, a z naszej płyty głównej zrobi się model SLI-D.

 

Aby dokonać modyfikacji, musimy przede wszystkim posiadać podstawową wiedzę z dziedziny elektroniki, tzn. znać zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas ingerencji w elektronikę podzespołów komputera. Dodatkowo potrzebne nam będą wprawne dłonie i opanowanie. Jeśli wszystko to posiadamy, poszukajmy gdzieś ołówka z miękkim rysikiem i/lub lutownicę i trochę cyny na wypadek, gdyby zabieg dokonany ołówkiem okazał się być bezowocny. Sam proces modyfikacji jest bardzo prosty i można go opisać w kilku krokach:

Zdejmujemy cooler chłodzący chipset poprzez ściśnięcie zaczepów, znajdujących się na rewersie płyty głównej i wysunięcie ich przez otwory.

Na płytce chipsetu lokalizujemy mostek, który musimy połączyć. Na poniższym zdjęciu został on zaznaczony białym okręgiem.

 

 

 

Niektóre egzemplarze płyt głównych posiadają chipsety, na których ów mostek jest zalany czymś w rodzaju kleju. To oczywiście zabezpieczenie przed naszymi wścibskimi łapskami ;-). Jeśli nasz mostek jest przykryty kroplą takowego "kleju", to musimy go usunąć. Najlepiej jest zdrapać go szpilką. Pod żadnym pozorem nie należy go usuwać poprzez odcięcie nożem, gdyż w ten sposób możemy odciąć też wystające końcówki mostka!

Oczyszczamy obszar wokół mostka wacikiem nasączonym np. spirytusem. Należy tutaj uważać, aby nie nasączyć wacika za bardzo, aby nie zamoczyć niepotrzebnie innych mostków bądź rezystorów chipsetu.

Poprzez obrysowanie końcówek mostka łączymy je tak, jak to widać na poniższym zdjęciu.

 

 

Upewniamy się, że okruszki rysika nie rozsypały nam się po płytce chipsetu. W razie potrzeby delikatnie dmuchamy na chipset i płytę główną, aby je usunąć. Aby sprawdzić, czy mamy połączony mostek, możemy użyć miernika lub po prostu podłączyć płytę do prądu, do niej klawiaturę i monitor i uruchomić. Jeśli wszystko gra, ekran POST powinien prezentować nazwę chipsetu jako nForce4 SLI. Jeśli wszystko działa poprawnie, najlepiej zabezpieczyć zamalowany mostek kawałeczkiem taśmy samoprzylepnej. W moim przypadku "metoda ołówkowa" okazała się nieskuteczna. Sprawę postanowiłem załatwić innym, znacznie skuteczniejszym sposobem. ;-)

Jeśli ołówek okazał się nieskuteczny, mostek możemy połączyć cyną. Najpierw usuwamy nasz "malunek" wacikiem nasączonym spirytusem i w razie potrzeby, raz jeszcze, na sucho. Przystępując do lutowania musimy jednak bardzo uważać, aby nie "zmostkować" czegoś ponad to, co chcemy! Do tego wystarczy nam zwykła lutownica grotowa, z możliwie jak najbardziej ostrą końcówką. Efekt lutowania widać na zdjęciu poniżej.

 

 

Niezależnie od metody, którą się posłużymy, efekt końcowy powinien być ten sam. BIOS powinien rozpoznawać chipset naszej LANParty UT nF4 Ultra-D jako NVIDIA nForce4 SLI.

Link to post
Share on other sites

toś p4rzestawił te zworki czy nie ? bo jak nie to jetses .....

a jak tak to musi działać ale nf4 i sli to jeden wielki żart był testowałem to kiedyś u siebie i tylko żałowałem pieniędzy oprócz więcej na 3dmarku punktów to nie skorzystasz nic z sli wiec daruj sobie to .

a co do modowania chipsetu to łatwizna ściągasz radiator i malutkiego gluta z lutownicy walniesz na dwa tranzystory czy jak sie to tam nazwya i juz jest

 

_nick_:

Do innych userów na tym forum zwracaj się z szacunkiem.

Link to post
Share on other sites

Ludzie jak juz odpowidacie na posta, to przynajmniej go przeczytajcie.

 

Plyta DFI LanParty nF4 Ultra-D oficjalnie nie wspiera SLI. Na stronie producent pisze jedynie o wsparciu dla Dual Xpress Graphics, czyli ze dzialaja dwie karty graficzne. Ja sie pytalem po co na płycie są zworki do przestawiania tryb SLI skoro płyta nie obsługuje SLI?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...