Skocz do zawartości

Dysk zewnętrzny do archiwizacji - zwykły czy na USB?


Recommended Posts

Witam,

Danych przybywa, pliki coraz większe..... przegrywanie tego na płytki DVD staje sie juz troche męczące.

 

Dlatego też chciałem kupić dysk zewnętrzny 1-2TB pojemności, który służyłby po prostu jako urządzenie backupowe, zamiennik dla płytek DVD. Na pewno płytki DVD są bezpieczniejsze i trwalsze, ale ich pojemnośc je eliminuje po prostu, płytki blueray na razie za drogie....więc jestem zmuszony do zakupu dysku.

 

Jesli chodzi o jego parametry, to dla mnie nie jest ważne, aby był cichy, wydajny, szybki itd....tylko aby był trwały, tzn. chce mieć pewnośc, że nie strace danych. I teraz pytanie do Was, czy kupić jakiś przenośny dysk zewnętrzny USB, czy lepiej zwykłego twardziela + kieszeń HDD? W pierwszym przyypdaku mam wolny transfer no i mam coś zamkniętne w pudełku i nie wiem co to jest, ale jest tu większa mobilność. W drugim mam lepszy trasfer i wiem co kupuje, ale małą mobilność i nie wiem czy złącza się nie zużywają jak często dysk wkłada i wyciąga się z kieszeni.

 

Może źle sobie myśle, ale zakladam że zwykłe twardziele są lepszej jakości niż te zapakowane w pudełka ze złączem USB.

Link to post
Share on other sites

osobiscie powiadam uz toche czasu dysk na usb 160GB do przechowywania danych co sie nie mieszcza na dysku i nie narzekam.

Nie wiem czy Zewnetrzne sa duzo drozsze, ale jak nie dbasz o cene to kup na USB, np ten: http://www.allegro.pl/item699375612_zew ... b_2_0.html fajnie wyglada ale nie wiem na ile rzeczywiscie taki dobry i cichy :/ Trzeba poszukac opinii na necie :wariat:

Link to post
Share on other sites

Uzywam w pracy 3 dyskow USB:

Fujitsu 40 GB 2,5 cala Usb2

Fujitsu 60 GB 2,5 cala Usb2

Seagate 320 3,5 cala SATA + obudowa USB 2/eSATA

pod wzgledem mobilnosci najlepsze sa dyski 2,5 cala, nie musisz do nich podpinac zasilacza ale wydajnosc jest niespecjalnie wysoka.

 

Duzy dysk wymaga zasilacza i jest tak samo szybki jak gdyby byl zainstalowany w kompie eSATA a w komputerach ktore nie maja eSATA wystarczy zaupic sledzia wyprowadzajacego SATA na tyl obudowy i dodatkowo mozesz sobie wybrac jaki dysk ma byc zamontowany w obudowie np taki z dluga gwarancja i dobra opinia.

 

idealnym rozwiazaniem bylby dysk 2,5 cala z eSATA bez zasilacza ale tu pojawia sie problem obecny standard eSATA nie pozwala na zaopatrzenie podlaczonego urzadzenia w prad, wiec pozostaje jedynie lacze FireWire ktore jest od USB duzo szybsze przesyla wystarczajace natezenie aby niepotrzebny byl zasilacz ale jest malo rozpowszechnione.

 

Wybor nalezy do ciebie. Co do kieszeni to nie sa one wcale tak bardzo praktyczne.

Link to post
Share on other sites

Warrk - dzięki za pomysł z tym śledziem eSATA- o tym nie pomyślałem.

Rozumiem, ze myślisz o takiej akcji:

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/dyski-twarde/2008/09/jak-zamontowac-zlacze-esata.aspx

Czyli wtedy do tego śledzia podłaczam normalny dysk przez kabelek eSATA? Oczywiście musze kupić dodatkowo jakąs obudowe na dysk, aby rozwiązać kwestie zasialnia? A jak wtedy wygląda sprawa z podłączaniem takiego dysku - czy musze to robic przy wyłączonym kompie, a jesli nie to czy Windows rozpozna to jako zwykłe urządzenie zewnętrzne?

Link to post
Share on other sites

Moim wymarzonym rozwiązaniem do tego typu archiwizacji pozostanie jednak jakiś NAS. Jeśli wymagasz bezpieczeństwa to jest to jedyne rozwiązanie (widział ktoś przenośny dysk z RAID? :/ )

W dzisiejszych czasach ogólnego "zsieciowania" jest to IMHO jedyne sensowne rozwiązanie - wszystkie inne to takie protezy bardziej do przenoszenia dużej ilości danych a nie archiwizowania.

Link to post
Share on other sites

Moim wymarzonym rozwiązaniem do tego typu archiwizacji pozostanie jednak jakiś NAS. Jeśli wymagasz bezpieczeństwa to jest to jedyne rozwiązanie (widział ktoś przenośny dysk z RAID? :/ )

Ze zwykłych dysków na USB chyba tylko Maxtor był z RAID. NASy już praktycznie wszystkie lepszych firm je mają.
Link to post
Share on other sites

Dokladnie o takiego sledzia mi chodzilo :/

 

Czyli wtedy do tego śledzia podłaczam normalny dysk przez kabelek eSATA? Oczywiście musze kupić dodatkowo jakąs obudowe na dysk, aby rozwiązać kwestie zasialnia? A jak wtedy wygląda sprawa z podłączaniem takiego dysku - czy musze to robic przy wyłączonym kompie, a jesli nie to czy Windows rozpozna to jako zwykłe urządzenie zewnętrzne?

Dysk podlaczasz przez zwykly kabel SATA, i oczywiscie zasilacz do obudowy na dysk.

 

Dysk jest wykrywany przy wlaczonej windzie tak samo jak np flashka (pamiec USB) i mozesz go takze odlaczyc przez "Bezpiecznie Usun Sprzet". jedynie pod Win Me/98/95 moga byc problemy ale tego to juz nikt nie uzywa :wariat:

Link to post
Share on other sites

Dokladnie o takiego sledzia mi chodzilo :/

Dysk podlaczasz przez zwykly kabel SATA, i oczywiscie zasilacz do obudowy na dysk.

 

Dysk jest wykrywany przy wlaczonej windzie tak samo jak np flashka (pamiec USB) i mozesz go takze odlaczyc przez "Bezpiecznie Usun Sprzet". jedynie pod Win Me/98/95 moga byc problemy ale tego to juz nikt nie uzywa :wariat:

No to super, chociaz tutaj piszą, że tak pięknie to z tym podłaczaniem online to nie jest:

http://napedy.idg.pl/artykuly/57786/Obudowa.twardziela.html

 

Chyba zdecyduje się na ten wariant jednak. Czyli reasumując potrzebne mi będą nastepujące elementy:

1. Dysk twardy

2. Obudowa ze złączem eSATA + zasilanie

3. Śledź do wyprowadznie kabelka SATA na obudowe

4. Kabelek eSATA do połaczenia dysku i kompa.

 

Płye główną mam taką - mam nadzieje, ze to obsłuży:

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=FBdeaPoril4e6aeu&templete=2

Link to post
Share on other sites

Plyta glowna powinna obsluzyc bez problemu, czy jak normalnie uzywasz dysku SATA to wyswietla ci go w "Bezpicznie Odlacz..." ?

 

obudowy:

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=41458

http://shift.sklep.pl/index.php?t=w&id= ... ad=skapiec

 

Do wiekszosci obudow 2,5 cala trzeba dokupic zasilacz, 3,5 zazwyczaj go juz maja:

http://sklep.vico.pl/product_info.php/c ... _id/144564

http://www.monsterpc.pl/index.php?page= ... &Itemid=26

Link to post
Share on other sites

Warrk - dzięki za odpowiedź.

Jesli chodzi o dysk wewnętrzny SATA, to nie wyświetla mi go w "Bezpieczne usuwanie urządzeń". Może musze coś zmienic w ustawieniach? Może dlatego, że mam w kompie tylko jeden dysk twardy.

Ale troche to dla mnie dziwne, ze tak można robić z normalnymi dyskami jak z dyskami zewnętrznymi USB. Przecież cała zabawa z obsługa i wykrywaniem dysków SATA odbywa sie najpierw na poziomie BIOS-u kompa, a dopiero potem widzi je system. Na pewno jestes pewny, że zwykłe dyski połączone przez SATA można tak odłączac podczas pracy komputera. Bo chyba one powinny działać tak jak normalne dyski wewnętrzne podłączone do płyty przez złącze SATA.

 

Co do obudowy, to ograniczeniem dla mnie jest chyba pojemność dysku - tzn. chyba nie ma jeszcze tak duzych dysków(pow. 1TB) w rozmiarze 2,5". Więc jestem skazany na dyski i obudowy 3.5", czyli dochodzi dodatkowy kabelek zasilacza.

Link to post
Share on other sites

To czy widzisz HDD SATA jako urzadzenie Hot PLug zalezy od plyty, biosu i kontrolera w obudowie, jezeli u siebie nie widzisz to pewnie bedziesz musial wylaczac kompa,

Warrk - sorry za bazowe pytania, ale możesz mnie oświecić jak mam sprawdzić, czy mój sprzęt obsługuje to Hot-Plug? Czy to jest właściwośc samej płyty, czy także dysku twardego? Czy to ma coś wspólnego z ustawieniami AHCI w BIOS-ie?

Link to post
Share on other sites

No niestety ma to cos wspolnego z AHCI w biosie, jak dysk jest w trybie IDE to nie dziala Hot PLug, a w trybie AHCI powinno dzialac. Co do tego czy twoj sprzet obsluguje Hot Plug to nie mam pewnosci, musialbys podlaczyc dysk w trybie AHCI i sprawdzic jak to bedzie wygladac w Windzie. W przypadku zewnetrzego kontrolera z obudowy 2,5/3,5cala to on tez musi wspierac Hot Plug.

Link to post
Share on other sites

No to kupiłem wczoraj taki zestaw:

1. Dysk zwykły Smsunga 1TB

2. Obudowa 3,5" Welland Sun Bright:

http://fen.pl/index.php?go=2&act=3&produkt=483abdb955c62&profil=5000&kid=1251&pid=1292&fenecom=87eb624beb8ef9d79d56cdd1f7ea5456&crc=d940dc7a1ab035b1b8b642b08cb52aae

 

W zestawie z obudową były wszytkie niezbędne kabelki i przejściówki.

No i oczywiście wszystko działa jak to podłączam do wyłączonego komputera. Przy włączonym komputerze WinXP tego nie widzi i dopiero funkcja "znajdź nowy sprzęt" go wykrywa. Czyli jednak musze włączyć to AHCI w BIOS-ie płyty głównej.

 

I teraz pytanie - czy musze to robic takie cuda jak tutaj opisano?

http://www.tweaks.pl/czytaj,wlaczamy_tryb_ahci_i_ncq_dla_dysku_sata,571.html

 

Jest jeszcze inna wersja tego:

http://forums.pcper.com/showthread.php?t=444831

 

No i coś podobnego znalazłem tez na naszym forum:

http://www.benchmark.pl/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=448&hilit=AHCI

 

No normalnie trzeba doktorat robić, żeby zwykły dysk podłączyć do komputera ;)

Czy naprawde tyrzeba robic takie wydziwadztwa, czy może jest jakiś soft który pozwala podłączać dyski SATA w czasie pracy komputera tak jak zwykły pendrive USB?

Czy ta akcja z podmianą sterowników na nowe AHCI jest bezpieczna dla danych na dysku?

 

A tak poza tym, to jako śmieszną ciekawostke napisze Wam, że przed chwilą dzwoniłem z tym problemem do głównego serwisu tych obudów w Polsce i gościu nie wiedział co to jest to AHCI i kazał mi przeliterować

:co::)

Link to post
Share on other sites

MJ

Ale czy tobie nie szkoda wydajnosci ktora sie marnuje kiedy uzywasz dyski 3,5 przez USB2 ? Przy duzych plikach lub duzej ilosci danych roznica jest odczuwalna :)

 

@teuton

Ja niestety innego sposobu na wlaczenie AHCI nie znam, tylko w menadzeze lub przy instalacji ;)

Link to post
Share on other sites

MJ

Ale czy tobie nie szkoda wydajnosci ktora sie marnuje kiedy uzywasz dyski 3,5 przez USB2 ? Przy duzych plikach lub duzej ilosci danych roznica jest odczuwalna

Wydajność to ja mam na macierzy ;) a do przechowywania "fajansu" jak znalazł taki dysk (no i mobilny)

 

P.S. Czemu ten temat tak rojechany :)

 

Link to post
Share on other sites

No i kiszka niestety :o

Próbowałem tego myku:

http://www.tweaks.pl/czytaj,wlaczamy_tryb_ahci_i_ncq_dla_dysku_sata,571.html

, ale nie da się zrobić. Przy próbie aktualizacji sterownika wywala blue screena. Myśle, ze moja płyta nie obsługuje tego AHCI, choć w BIOS-ie jest dostępna ta opcja. Dziwne. Jesli próbuje instalowac "Intel® Matrix Storage Manager" ręcznie to wywala error, że komputer nie spełnia wymagań. No i wyszło na to, że kupiłem niezłą obudowę, a mam zwykły zestaw na USB tylko ;)

Link to post
Share on other sites

AHCI powinno się włączyć i zrobić reinstalację systemu - te triki nie zawsze działają.

Płyta na pewno to obsługuje.

No dzięki, ale na kompie mam sporo softu mojego i żony i dla mnie reinstalacja systemu to dwa dni pracy w zamkniętym pokoju :o

Ale przy następnej reinstalacji będę pamiętał, aby ręcznie zapodać sterowniki AHCI. Na dzień dzisiejszy raczej juz nie mam nadzieji po dzisiejszych walkach. ;)

 

A i jeszcze jedno pytanko:

Jak juz podłączyłem obudowe z dyskiem przez USB, to Windows wykrywa nowe urządzenie i daje ikonke w pasku zadań, ale nie widac nowego dysku w eksploratorze. Dopiero jak wejde w konsole zarządzania dyskami widze niektywny "Dysk Dynamiczny" i wykonam funkcje "Uaktywnij ponownie wolumien" to go widać. Czy to jest normalne? Moze jest tak dlatego, że mam ten dysk podzielony na dwie partycje i nadane litery dysku? Może musze włączyć jakąś usługe?

Link to post
Share on other sites

A i jeszcze jedno pytanko:

Jak juz podłączyłem obudowe z dyskiem przez USB, to Windows wykrywa nowe urządzenie i daje ikonke w pasku zadań, ale nie widac nowego dysku w eksploratorze. Dopiero jak wejde w konsole zarządzania dyskami widze niektywny "Dysk Dynamiczny" i wykonam funkcje "Uaktywnij ponownie wolumien" to go widać. Czy to jest normalne? Moze jest tak dlatego, że mam ten dysk podzielony na dwie partycje i nadane litery dysku? Może musze włączyć jakąś usługe?

No to dziwne bo w manualu do obudowy dysku znalazłem w FAQ takie cóś:

 

1. Why I can find the USB icon emerging at the system bar but can’t find the hard disk within

“MY COMPUTER” after hardware installation?

A : In fact, your hard disk which should be a new one needs to be initialized and partitioned after hardware

installation. Please use the disk management tool to initialize and partition your hard disk.

 

wygląda na to , że musze robić to za każdym razem jak podąłączam dysk przez USB :sciana:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...