Skocz do zawartości

Czy różnica 10-15W w laptopowym CPU to dużo?


Recommended Posts

Mam trochę nietypowe i póki co teoretyczne pytanie, ale może ktoś będzie znał odpowiedź. Powiedzmy, że mam starszego laptopa z dosyć starym CPU, który można wymienić. Domyślnie był tam procek, którego max pobór prądu pod obciążeniem to raptem 15W. Nowy procesor miałby pobór prądu na poziomie 25-30W. Czy ta różnica 10-15W między jednym CPU, a drugim będzie miała duże znaczenie zważywszy na to, że procek jest chłodzony raptem jedną cienką rureczką cieplną i małym wenylatorkiem o średnicy 4cm? Chłodzenie może już po prostu nie wyrabiać?

Edytowane przez AmbaFatima
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Tak jak pisałem wcześniej - nie zamierzam zmieniać procesora. Pytanie było teoretyczne. Bardziej ciekawi mnie to, czy w laptopach, które mają tak mikre chłodzenia jak np. to poniżej

nIS5xrM.png

 

różnica ~15W w poborze prądu przez CPU to dużo? 

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, AmbaFatima napisał:

różnica ~15W w poborze prądu przez CPU to dużo?

to jest bardzo dużo w Twoim wypadku . jak masz 15 w , a chcesz włożyć teoretycznie 30w to jest 2x więcej .

 

Akurat wczoraj w swoim pastę wymieniłem , mam i3 3120m tdp 35w i chłodzenie mam bardziej okazałe , ale ono jeszcze grafikę schładza i w opcji były procesory i7 .

  • Dzięki 1
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Tak jak @jakub1t napisał. Przy takim chłodzeniu to różnica 15 vs 30W będzie ogromna. Powiedziałbym nawet że przy 30W to procesor na takim czymś by się gotował i ostro zbijał takty żeby móc w miarę utrzymać temperatury. Swoją drogą tak małe chłodzenie to miałem kiedyś w Asusie D270 z Atomem N2600 który miał TDP 3,5W xD

 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli obecny procesor ma powiedzmy 50° przy takim chłodzeniu, to montując procesor z 2x większą ilością wydzielanego ciepła będzie miał 40°...

 

Oczywiście żartuję, na logikę wychodzi, że chłodzenie w magiczny sposób nie stanie się wydajniejsze.

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...