Skocz do zawartości

Jaka maksymalna pojemność dysku SSD do laptopa?


Recommended Posts

Posiadam laptop Legion 5-15IMH05 (Lenovo) - Type 82AU z 2020 roku. W tej chwili mam w nim dysk z systemem, 256 Gb w pierwszym slocie M2 nvme, miejsce montażu drugiego dysku umożliwia zamontowanie zarówno dysku M2 nvme  jak i dysku sata. I tutaj mam w tej chwili włożony dysk ssd sata Crucial MX 500 2 TB. Laptop posiada interfejs dysków ; PCIe NVMe 3.0 x4. 

Chcę powiększyć przestrzeń dyskową do 4 lub nawet 6 TB łącznie 2 dyski (zdjęć i filmów przybywa), ale obawiam się czy dysk o tak dużej pojemności np. 4 TB NVMe czy to SSD sata będzie widoczny i będzie pracował w moim lapku? Myślę raczej o dyskach NVMe 4.0 x 4, które bym mógł kiedyś wykorzystać do nowego laptopa. Najważniejszym jest zwiększenie pojemności dysków do 2 lub 4 Tb, cena jest mniej istotna. Zależy mi aby te dyski mogły być obsługiwane w moim modelu laptopa.

Dla informacji; posiadam dysk zewnętrzny na którym mam kopie zdjęć i filmów z dysków w laptopie. tak, że o backup się nie martwimy.

Na stronie Lenovo przy moim modelu laptopa widnieje informacja; 

Storage Support[1]

  • HDD/SSD mode: up to two drives, 1x 2.5" HDD + 1x M.2 SSD • 2.5" HDD up to 2TB • M.2 2242 SSD up to 512GB • M.2 2280 SSD up to 1TB
  • Dual SSD mode: up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 512GB • M.2 2280 SSD up to 1TB

Storage Slot

  • HDD/SSD mode: one 2.5" drive slot + one M.2 slot • One 2.5" drive slot, supports 2.5" SATA HDD • One M.2 2280 PCIe® Gen 3x4 slot, supports M.2 2242/2280 SSD
  • Dual SSD mode: two M.2 slots • Two M.2 2280 PCIe Gen 3x4 slots, support M.2 PCIe 2242/2280 SSD
Link to post
Share on other sites

Nie widzę żadnych powodów, by w pojemności dysków były jakieś ograniczenia. W urządzeniach czasami są podawane pojemności "do", bo w czasach wyprodukowania sprzętu nie było większych pojemności, więc producent nie sprawdził. Dyskiem zarządza system + zainstalowany system plików. I tak fat32 miał ograniczenie pliku 4GB, ale wystarczy przejść np. na NTFS i nie ma tego ograniczenia. Poza tym są aktualizacje systemu, które mogą dodać obsługę sprzętu, którego nie było w dniu wypuszczenia laptopa.

Link to post
Share on other sites

Dyski, które bym ewentualnie kupował już mam w zasadzie wybrane. Do pierwszego slotu zmieści się tylko dysk jednostronny, do drugiego może być dwustronny ( bez wysokiego, domontowywanego radiatora). Zależy mi tylko na tym aby mieć 100% pewności czy mogę montować np. dysk 2 lub 4 Tb? Czy to zadziała? 

Wiem, że przy zakupie internetowym jest 14 dni na zwrot, ale dysk musiałbym rozpakować ,przy niektórych modelach trzeba rozerwać opakowanie, sformatować czy może nawet postawić system dla sprawdzenia działania. I w tej sytuacji zwrot dysku byłby wątpliwy.

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Endriu129 napisał:

Wiem, że przy zakupie internetowym jest 14 dni na zwrot, ale dysk musiałbym rozpakować ,przy niektórych modelach trzeba rozerwać opakowanie, sformatować czy może nawet postawić system dla sprawdzenia działania. I w tej sytuacji zwrot dysku byłby wątpliwy.

Ja miałem wiele dysków ,wszystkie testowałem.Nie podobała mi sie ich wydajność to zwracałem

Zwrócic nie mozesz szczoteczki do zebów

Link to post
Share on other sites

nie ma jakichś saper ograniczeń co do pojemności, jedyne co jest obecnie ograniczeniem, to max moc portu M.2 (dlatego dopiero teraz wychodzą bezproblemowe 8TB M.2 SSD, pierwsza generacja 8TB na mniej gęstym nand miała problem z zasilaniem). 

Lapki co mają M.2, mają też UEFi, więc nie ma problemu. 
Gdyby ten laptop miał ponad 10 lat i zwykły BIOS z legacy boot, to może by był lekki problem, bo byś 2 partycje musiał mieć (bo MBR), ale nadal by działało (pomijam, że takie lapki nie mają M.2 na SSD)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...