Skocz do zawartości

i9 11900K - Trudny wybór chłodzenia


Recommended Posts

Dzień dobry... wieczór

Wracam znów do tematu chłodzenia swojego i9 11900K 
Wracam ponieważ temat wisi już od kilku miesięcy. W skrócie:
Zakupiłem AIO Fractal lumen s240 ARGB - ładne, drogie to i dobre sobie myślałem.
Okazało się, że procesor na 5Ghz grzał się do 85-90C (OCCT) a do 100C dobijał po 2-4 minutach Cinebench co po jakimś czasie pogorszyło się na tyle że w OCCT też dobijał do 100C 
Aio miało wadę fabryczną związaną z pracą pompy. 

Obecnie mam to AIO nowe, pozbawione wad, świeże i zafoliowane, nie otwierane, ale raczej chcę je odsprzedać. Nie pasowała mi głośna praca pompy, która mogła wynikać z wady fabrycznej... 

Zastanawiam się co, maksymalnie wydajnego mogę nabyć, by schłodzić ten procesor. Dziś mamy zimę, latem na poddaszu mam spokojnie 26 a nawet 28C 
Zatem procesor to i9 11Gen ustawiona na 5Ghz zjadająca według OCCT podczas obciążenia nawet 240-250 W 

I teraz problemy :(
Mam obudowę Sharcoon rev200

.....
Maks. grubość chłodnicy z wentylatorem (przód):
6,4 cm
Maks. grubość chłodnicy z wentylatorem (tylni):
Panel przedni:
3x 120 mm Adresowalny wentylator RGB (w zestawie) lub Chłodnica (opcjonalnie)*
Panel tylni:
2x 120 mm Adresowalny wentylator RGB (w zestawie) lub Chłodnica (opcjonalnie)*

Już wiem że 240mm wejdzie na tył w miarę bez problemów. Natomiast z przodu 360mm niby wejdzie ale tylko konstrukcja z długimi wężami, jak długimi tego nie wiem. Wąż musi ominąć kartę graficzną 3080, która zasłania cały prześwit. Następnie musiałbym zdemontować zatoki 3,5' z dyskami. Mam tam właśnie 2 HDD 

Reasumując wejdzie mi tylko chłodzenie powietrzne lub AIO 240mm lub 360mm z wielkimi kombinacjami i komplikacjami. Ewentualnie zostaje wymiana obudowy...
Zadaje sobie pytania:
1) Jakie AIO 240mm jest najwydajniejsze i ciche?

2) Może jakieś super wydajne powietrze - tower?
3) Sprzedać to w cholerę dołożyć do nowej platformy na i7 13Gen która będzie wydajniejsza i chłodniejsza od tej i 9 ...
3) Co robić jak żyć :)
 

Zrzut ekranu 2024-01-23 o 13.08.09.png

Edytowane przez elvismt
dodanie foto obudowy
Link to post
Share on other sites

janek20 Zrobiłem na 4.9 i jakoś tam na powietrzu działa. Ale jest niesmak jeśli to miało boostować do 5.3 Ghz

7 godzin temu, PatrykT napisał:

Możesz spróbować z delidem, kilka st idzie urwać 

 

Delid no thanks you, zbyt poważna ingerencja która bez srogiego chłodzenia i tak nic nie da

Link to post
Share on other sites

straciłeś tyle co nic tj 1 procent a 5.3 to dla 1 rdzenia czyli nie w dzisiejszym oprogramowaniu a  lat 90

 

Intel-11th-Gen-Core-Desktop-Rocket-Lake-S-SKU-List-1.thumb.jpg.fc2cbe6f93a041e0e489b2ccef6273c1.jpg

 

Poza tym na poczatku 11900k miał mieć 4.7ghz ,później zrobili chyba nieco wiecej tj 4.8 czy 9

Edytowane przez janek20
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...