Skocz do zawartości

klonowanie dysku systemowego (SSD na SSD)


Recommended Posts

Od wielu lat miałem system (Win10) na dysku SSD o pojemności 128GB, bardzo szybko okazało się to za mało (system + parę programów raptem, cała reszta, dokumenty i gry - wszystko musiało być na innych dyskach), jakiś czas tak przetrwałem, ale w końcu nie wytrzymałem i postanowiłem przenieść system na większy dysk. Z tego to wyczytałem/wynalazłem w necie powinna to być bardzo prosta sprawa, tak więc kupiłem większy dysk (SSD, 2TB), podłączyłem, stworzyłem wolumin, sklonowałem (za pomocą polecanego programu Macrium Reflect Home). Teoretycznie wszystko się udało, system startuje z nowego dysku, tylko, że ten dysk "zmniejszył się" do dokładnie takiego samego rozmiaru, co stary dysk systemowy, czyli w zasadzie wróciłem do punktu wyjścia... Wygląda to obecnie tak (Dysk 2 - stary dysk systemowy, Dysk 0 - nowy dysk):

image.png.a260bca68a54a11eba45f128f4f0f991.png

 

Próbowałem rozszerzyć wolumin o nieprzydzielone miejsce, ale najpierw Windows mnie ostrzegł, że wtedy system nie wystartuje, a kiedy spróbowałem to mimo wszystko zrobić, to dowiedziałem się, że i tak nie mogę:

image.png.a6da67d491b6c1839ee1c637c8dfbb8e.png

image.png.1741e90cfaaf2796a5b84ea02dee26fb.png

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady, mam nadzieję, że istnieje jakiś sposób na przydzielenie całego dysku na system/zwiększenie dysku systemowego i że obejdzie się bez formatowania i/lub reinstalacji Windowsa...

 

Z góry przepraszam jeżeli gdzieś to było wyjaśnione, ale nie byłem w stanie znaleźć podobnego problemu. No i mam nadzieję, że w dobrym miejscu umieszczam ten wątek, w razie czego serdecznie przepraszam i proszę o przeniesienie na właściwego miejsce.

Link to post
Share on other sites

Problemem tutaj jest tak naprawdę ta partycja odzyskiwania. 
Bo w zarządzaniu dyskami, partycje można rozszerzyć bezpiecznie (bez ruszania plików) tylko i wyłącznie w jej prawo (architektura tablicy partycji) jak mamy tam "nieprzydzielone miejsce". 

Tutaj, w prawo od C, masz partycję odzyskiwania, więc nie rozszerzysz obecnie C. (i nie konwertuj na dynamiczny, bo ci usunie dane :D

Najprościej, usunąć tę partycje odzyskiwania, rozszerzyć C (ale zostawiając tam trochę miejsca na partycję odzyskiwania), i na koniec, jeszcze raz sklonować partycje odzyskiwania, lub ją stworzyć ponownie...  (da się wszystko z poziomu Windowsa zrobić)

Ps. Te dyski mi na zainicjowane w MBR wyglądają, tak specjalnie? 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@wodego @ju-rek @kokosnh - wielkie dzięki za odpowiedzi i porady! :)

 

W końcu poradziłem sobie z problemem używając innego programu do partycjonowania - EasUS Todo, ale musiałem wykupić licencję, bo darmowa wersja nie oferowała funkcji kopiowania/przenoszenia systemu (AOMEI tak samo, ale licencja była chyba ze dwa razy droższa...).

 

Za to mam teraz inny problem - komp uparcie chce bootować z innego dysku, fizycznie odłączyłem stary dysk systemowy, ale to niczego nie zmienia, zdecydowanie jest to kwestia BIOS'u/UEFI, ale nie mam pojęcia co z tym zrobić. Póki co, muszę za każdym razem ręcznie wskazywać dysk, z którego ma startować system, ale nie muszę chyba mówić, jak bardzo jest to wkurzające...

 

Poniżej screeny pokazujące co się dzieje (krok po kroku - jak coś gdzieś źle robię, to proszę dać znać), ponownie z góry dzięki za porady jak to naprawić. Acha, i sorki, za jakoś tych "screenów', ale nie mam pojęcia jak robić screenshoty w BIOS'ie wię robiłem po prostu zdjęcia telefonem...

 

1. Na początek dostaję taką wiadomość:

20231119_130808_A.jpg.5535d3548d700ee7e1ec51dab0abf591.jpg

 

2. ...więc Ctrl+Alt+Del, Del i jestem w BIOS'ie - tu jako pierwszy boot jest wskazany jakiś mój dysk z danymi:

20231119_125906_A.thumb.jpg.6f98ffb40c95b354f5da3f0f13027c46.jpg

 

3. ...no to wchodzę w ustawienia bootowania:

20231119_130021_A.thumb.jpg.cb47acdaa3ef2d52199688e0e2301727.jpg

 

4. co ciekawe, kiedy wchodzę w "1st Boot" nowego dysku ze sklonowanym systemem nie ma na liście:

20231119_130109_A.thumb.jpg.a170130a0c2bc9eb114d1869da578930.jpg

 

5. ...ale kiedy wchodzę w "Hard Disk Drive BSS Priorities" nowy dysk jest jako 5th Boot:

20231119_130211_A.thumb.jpg.3458bfce2a41beb628a84d9e2bca642c.jpg

 

6. ..więc zmieniam go na "1st Boot", z powrotem w ustawieniach bootowania wszystko wygląda teraz OK:

20231119_130342_A.thumb.jpg.8d3d532f9a088669c4e54406bf8701c5.jpg

 

7. Co prawda na głównym ekranie ustawień, jako pierwszy boot pokazuje mój dysk z danymi, ale w końcu jeszcze nie zapisałem tych zmian w BIOS'ie, prawda?

20231119_131125_A.thumb.jpg.70d9a7f2a8cb5046128f9115a17cfffb.jpg

 

8. ...więc robię "Save configuration and reset" i... w tym momencie BIOS się "zawiesza" (nie sądziłem, że to w ogóle możliwe!), mogę podziwiać ten ekran przez resztę dnia, myszka nie reaguje, klawiatura również, jedyne co pomaga to reset przyciskiem na obudowie...

20231119_131156_A.thumb.jpg.6924086451f4f4a016cb7e2c06f0c636.jpg

 

9. No i obecnie jedyna możliwość żeby komp wystartował to F11 i ręczne wybranie dysku:

20231119_131357_A.thumb.jpg.0764ca10a6203f39bedecf6992d542ef.jpg

 

10 godzin temu, kokosnh napisał:

(...)

Ps. Te dyski mi na zainicjowane w MBR wyglądają, tak specjalnie? 

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia - czy to źle? A jeżeli tak, to jak to zmienić i na co? :co:

Link to post
Share on other sites

Pewnie masz sektor rozruchowy na starym dysku. Odłącz wszystkie inne i zobacz czy bootuje (pewnie nie). Miałem podobnie z EaseUS, który sklonował system, ale sektor bootujący został na starym. Spróbowałem AOMEI i tam wszystko poszło tak jak powinno, dlatego jak sprawdził się ten program, to innych nie testowałem.

 

Tak więc zrób próbę z jednym podłączonym dyskiem, Będzie wiadomo co dalej.

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, wodego napisał:

(...)

 

Tak więc zrób próbę z jednym podłączonym dyskiem, Będzie wiadomo co dalej.

 

OK, odłączyłem fizycznie wszystkie pozostałe dyski i system pięknie i bez problemu uruchomił się z nowego dysku. Co to oznacza?

 

1 godzinę temu, ju-rek napisał:

Musisz ten dysk ustawić jako pierwszy w sekcji Hard Drive BBS Priorities.

No więc właśnie to robię, ale w momencie zapisywania zmian, BIOS się zawiesza i nic z tego nie wychodzi...

Poniżej nowy dysk ustawiony jako "1st Boot":

20231119_130342_A.thumb.jpg.999e45259510a00ae9f8318c2a229259.jpg

 

W momencie kiedy klikam "YES" BIOS się wiesza i pomaga jedynie reset z guzika...20231119_131156_A.thumb.jpg.68c6840c1ba9eefe2f9f2a49e61e30a7.jpg

Edytowane przez blackspez
Link to post
Share on other sites

ustaw CSM na legacy i spróbuj. 
te nośniki mi na MBR wyglądają, więc bootujesz w legacy, nie uefi, może tu cos miesza...   Jak ma CSM legacy + uefi ustawione. 

I dlatego też się pytałem wcześniej.  

16 godzin temu, kokosnh napisał:

Ps. Te dyski mi na zainicjowane w MBR wyglądają, tak specjalnie? 

 
Bo to wymusza specjalny tryb bootowania 

5 godzin temu, blackspez napisał:

- wielkie dzięki za odpowiedzi i porady! :)

 

W końcu poradziłem sobie z problemem używając innego programu do partycjonowania - EasUS Todo, ale musiałem wykupić licencję, bo darmowa wersja nie oferowała funkcji kopiowania/przenoszenia systemu (AOMEI tak samo, ale licencja była chyba ze dwa razy droższa...).


Jak powiedziałem wyżej, to dało się z samego Windowsa wszystko zrobić, nawet bez pomocy innych programów...  Nawet napisałem krok po kroku jak to zrobić...    

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, kokosnh napisał:

(...)


Jak powiedziałem wyżej, to dało się z samego Windowsa wszystko zrobić, nawet bez pomocy innych programów...  Nawet napisałem krok po kroku jak to zrobić...    

No wiem, ale zdążyłem to zrobić zanim przeczytałem odpowiedź.

 

Godzinę temu, kokosnh napisał:

ustaw CSM na legacy i spróbuj. 
te nośniki mi na MBR wyglądają, więc bootujesz w legacy, nie uefi, może tu cos miesza...   Jak ma CSM legacy + uefi ustawione. (...)  

Szczerze mówiąc nie wiem gdzie to ustawić i jak - z Windowsa? W BIOS'ie nie mogę nigdzie nic takiego znaleźć...

 

Poza tym udało mi problem rozwiązać (tzn. kolejność bootowania). Jak napisałem wcześniej odłączyłem wszystkie dyski poza tym nowym, sklonowanym. A że wszystko pięknie działało, to zacząłem je kolejno podpinać - po każdym podpięciu restart. No i udało się podpiąć wszystkie, system startuje z nowego dysku, który w BIOS'ie jest teraz widoczny jako "1st Boot". Tak więc w sumie jakoś tak się samo naprawiło, widocznie dla mojego BIOS'u kolejność podłączania dysków ma znaczenie...?!

 

Tak więc dzięki, wasze rady na pewno naprowadziły mnie na kilka najwyraźniej dobrych pomysłów!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...