Skocz do zawartości

Najsensowniejsza płyta Z790 DDR5 pod i9 14900k


Recommended Posts

37 minut temu, HowToBF4 napisał:

A jak to w sumie jest z tymi pamięciami, intel niby obsługuje do 5600MHz a co dalej? Ten profil xmp jakoś to podnosi? 

 

 

 

Wszystko co powyzej 5600 to jest traktowane jako OC, ale na nie powinno być problemów z takimi zegarami - oczywiscie wszystko zalezy od imc w procku.

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Rebelmind napisał:

Jasne, że w renderingu i9 będzie lepszy od 7800X3D - tyle że jeśli główne zastosowanie to gry + oksxyjny rendering to ja bym nadal poszedł w 7800X3D (w końcu jestem chłopcem-AMDowcem). 

 

Ale w grach  chyba super przewagi raczej też nie ma, chyba ze się mylę nie miałem ani jednego ani drugiego procesora jedyne co to testy z sieci https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i9-14900k-krol-wydajnosci-czy-odgrzewany-kotlet-fabryczne-6-ghz-okupione-wysokim-kosztem?page=0,27

 

do tego nawet do okazyjnego renderowania ponad dwa razy wyższa wydajność, a jezeli było by tego materiału więcej to raczej ciężko przejsc obojętnie.

blender.thumb.png.a185e0763e5808120deeb011d0ae987d.png

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Minęło parę dni i zaczęły pokazywać się te nowe wypusty płyt pod 14gen, co myślicie o MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI? Ogólnie czytałem trochę o tych płytach z wcześniejszej wersji bez MAX to tak pół na pół i dużo było przypadków że płyta nawet nie startowała ale niby coś poprawiali. Z innych firm to chyba każda już ma PCIe5 i wifi7 o ile z tym wifi to ok to te pcie5 i dzielenie linii z M.2 to już trochę dziwne bo wtedy 16x spada do 8x dla karty graficznej przy montowaniu m.2 w pierwszym slocie co chyba nie miało miejsca w tych starszych wersjach? 

 

Są jeszcze jakieś alternatywy w okolicach tej sumy? 

Edytowane przez HowToBF4
Link to post
Share on other sites

Minie jeszcze kilka.... miesięcy i tez pokażą się nowe płyty, nowe procesory, nowe podstawki, będziesz tak czekał w nie skończoność?

Co do m.2, to montujesz w pozostałych slotach i po ptokach, jeśli już jesteś takim purysta.

Redaktory już wszędzie piszą ze nowe będzie lepsze, ze 5090 to będzie potwor, ze nowe Intele ogrzeją ci mieszkanie, ze nowe Amd będzie jak..... Samsung w telefonach, tyle jest różnych modeli a będzie jeszcze więcej z jeszcze bardziej za********i nazwami.

Zasada jest taka ze jeśli Cie stać i potrzebujesz, to kupujesz teraz i tutaj a nie jak jeden mój kolega który co miesiąc wyczytuje jakieś guano newsy i odkłada kupno na potem bo potem będzie lepiej.

Choc z drugiej strony, nie wydaje pieniędzy jak oszalały, a to co ma mu wystarcza :)

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Kupować chce już w tym tygodniu czekałem na te śmieszne przeceny i po blackfriday chce już mieć wszystko ogarnięte, ceny obserwuje już od sierpnia i już wiem że nawet na tych przecenach to cena zejdzie max do tego co było ale niczego innego się nie spodziewałem. 

 

Teraz tylko pytanie czy dokładać do tych nowych wypustów płyt czy brać tego MSI PRO z790A wifi ddr5 i tyle bo resztę mam już ogarniętą. Ewentualnie jak nie MSI to co

Link to post
Share on other sites

Pamiętaj ze internet nie kończy się na domenie PL.

Co do Wifi 7, to trzeba ci router z takim standardem a tanio nie będzie, zwłaszcza ze zazwyczaj ma SFP+ co by od razy do światłowodu podłączyć .

Taki TPLink Deco BE 85 to na razie 1200euro, przynajmniej za tyle znalazłem bez specjalnego wysilania się.

Wiec taniej będzie kartę sieciowa z sfp+ i dociągnąć światłowód do biurka gdzie będzie komputer, 25 metrów  to raptem 30 euro.

 

Edytowane przez Etranger
Link to post
Share on other sites

Pamietaj jedno by latało to dobrze to plyta 2 DIM by wewalic DDR 5 8000MT i LGA1700 to ostatni socket poniej bedzie nowy. Ale 14900k tez zapierdziela i nie piszmy ze tak nie jest, Waty tez wezmie  20-30% w grach wiecej,  ale amd tez wydziela energie i to przy poborze 50/60w smiem twierdzic ze podobnie jak intel ktory generuje 80/100w

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że średnia półka do ok 1300zł jest wystarczająca.

Też stoję przed tym wyborem i w sumie zastanawiam się przy intelu nad

MSI Pro Z790-A Wi-Fi

GIGABYTE Z790 Aorus Elite AX

ASUS TUF Gaming Z790 Plus WiFi

MSI MAG Z790 Tomahawk WiFi

 

nie wiem czy to dobre wybory czy nie przesadzone, ale może mógłby ktoś konkretnie porównać i uargumentować wybór ?

Link to post
Share on other sites

Artic II 420 i raczej tylko AIO wchodzi w grę chyba że w amd pójdziesz jak tylko pod gry. Pobór chyba do 300w jak dobrze obciążysz w grach do 200 pewnie. Ogólnie jak chcesz tą płytę to mediaexpert ma teraz na przecenie dzisiaj mi doszła i widać że nówka karton nigdy nie otwierany co się zdarza w typowo komputerowych sklepach.

 

Ogólnie całość będzie 

i7 14700k 

Lexar ares 6400 cl32 32GB

Msi z790-A Pro WiFi

Artic liquid frezzer II 420 bez rgb

Zasilacz Corsair ax860

Obsydian 750D Corsair

2TB kingston kc3000 

Gigabite RTX 4070 Gaming OC

Edytowane przez HowToBF4
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, HowToBF4 napisał:

Artic II 420 i raczej tylko AIO wchodzi w grę chyba że w amd pójdziesz jak tylko pod gry. Pobór chyba do 300w jak dobrze obciążysz w grach do 200 pewnie. Ogólnie jak chcesz tą płytę to mediaexpert ma teraz na przecenie dzisiaj mi doszła i widać że nówka karton nigdy nie otwierany co się zdarza w typowo komputerowych sklepach.

 

Ogólnie całość będzie 

i7 14700k 

Lexar ares 6400 cl32 32GB

Msi z790-A Pro WiFi

Artic liquid frezzer II 420 bez rgb

Zasilacz Corsair ax860

Obsydian 750D Corsair

2TB kingston kc3000 

Gigabite RTX 4070 Gaming OC

Czemu nie brales tomahawka tak z ciekawości? I5 myślisz że sobie poradzi bez AIO? W sumie nigdy nie miałem AIO. ale chyba trzeba będzie się przekonać bo mało który proc z nowych dobrze chłodzi się zwykłym wiatrakiem

Link to post
Share on other sites

Tomahowk trochę bubel jak chwile na reditcie poczytasz to ogarniesz temat, choć nie mówię że każda płyta będzie uszkodzona bo są tacy u których to chodzi. Ogólnie ta pro od msi ma wszystko czego trzeba i bez jakiś wodotrysków a jak kiedyś mi się zachce jakiegoś podkręcania i ram z wyższymi taktowaniami to zmienię na dark hero pro jak już ceny zejdą do normalnego poziomu.  

 

Co do chłodzenia to kup sobie jakiegoś navisa 240-360 i z głowy ja siedzę na starym h100i hydro tyle lat i żadnych problemów czy tam wycieków.

Link to post
Share on other sites

Wiesz skąd się bierze taka liczba problemów z Tomahawk? Z wolumenu sprzedaży. Nvm jak w PL ale w Se dwa największe sklepy internetowe tylko w sam BF sprzedały więcej Tomahawków niż wszytkich pozostałych płyt AM5 przez rok. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 26.11.2023 o 11:14, Rebelmind napisał:

Nvm jak w PL ale w Se dwa największe sklepy internetowe tylko w sam BF sprzedały więcej Tomahawków niż wszytkich pozostałych płyt AM5 przez rok. 

Akurat tutaj ilu było realnych kupców a ilu irańskich przedsiębiorców tego nie wiemy tam wystarczy znaczek rea i typowy szwed 2 razy się nie zastanawia. Nie mówię żeby nie brać tych płyt bo pewnie nawet jak będzie problem to poleci na gwarancje ale dokładać 2 stówki do 10amper gdzie Inteli i tak się nie kręci to chyba slaby biznes ale jak kto woli. 

 

pro-a i pro-p czym się różnią 

 

zasilaniem procka 55 vs 80 amper 

Edytowane przez HowToBF4
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 26.11.2023 o 08:25, HowToBF4 napisał:

Tomahowk trochę bubel jak chwile na reditcie poczytasz to ogarniesz temat, choć nie mówię że każda płyta będzie uszkodzona bo są tacy u których to chodzi. Ogólnie ta pro od msi ma wszystko czego trzeba i bez jakiś wodotrysków a jak kiedyś mi się zachce jakiegoś podkręcania i ram z wyższymi taktowaniami to zmienię na dark hero pro jak już ceny zejdą do normalnego poziomu.  

 

Co do chłodzenia to kup sobie jakiegoś navisa 240-360 i z głowy ja siedzę na starym h100i hydro tyle lat i żadnych problemów czy tam wycieków.

 

U syna tomahawk z790 z 14600k pracuje bez problemow. BIOS zaktualizowany bez problemu. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 6.11.2023 o 17:15, Etranger napisał:

wszędzie delikatnie sugerując ze jak nie kupie Intela 13 generacji to jak bym się cofnął do Atari ;)

Ale w przeciwieństwie do was robili swoja robotę delikatnie i nie zajechało od nich nawet troche sekta.

 

Panie syn ma i5 13600kf, 

Zobacz cenę ATARI FALCON-a, mam ich kilka :) kupił bym za to wiadro obecnych procesorów, tak samo po ile chodzi 68060 rev.6 , sam procek to koszt o tu jest jakiś:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/motorola-68060-mc68060rc50-71e41j-rev-6 

 

Te intele czy amd to musza być w *uj drogie, skoro procek do atari/amigi kosztuje 3k pln ;)

Nawet nie piszę o kosztach "dopałki" w która go się "wkłada"

 

 

Edytowane przez jaco007
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...