Skocz do zawartości

Upgrade karty 3060ti pod gry - warto? A jeśli to na co?


Recommended Posts

Najciekwszy IMHO CPU do gier: Ryszard 7800X3D; pociągnie go bez problemu płyta B650/B650m dowolna z nie-gołą sekcją zasliania (z ewentualnym pominięciem spartolonych Asus Prime):

 

image.thumb.png.297027a436efc3cd2eecab49511d0f74.png

 

7800X3D ma 50W niższe TDP niż 7950X więc z palcem w slocie. Do tego RAMik 2x16 GB 6000 CL30 lub 32 i będzie legancko. Tyle że ten Rikardo wypada słabiej w programach niż R7 7700 (nonX), który jest od niego dobre 350-400 PLN tańszy. W DaVincim Intele wypadają lepiej:
image.thumb.png.bf0bd835b964160c1ae8906d33822d26.png
 

Co ciekawe, w wielu testach 7700 nonX wyprzedza 7700X :D Może dlatego potrafi nonX być droższy od X :p 

 

Jeśli miałby być Intel to imho 13600K wypada najbardziej opłacalnie po niebieskiej stronie mocy. Do tego do intela możesz zachować obecny RAM oraz zaoszczędzić odrobinę na płycie, bo B660/660m są odrobinę tańsze od odpowiedników na czipsecie B650 pod AM5. Dlaczego nie Z690? Bo nie ma co podkręcać tego i5, a jedyne co to obowiązkowo zrobić UV. 

 

Stąd myśle w Twoim przypadku powinieneś dokonać wyboru między tymi trzema kolegami:

* R7 7800X3D za ~1860 PLN jeśli zdecydowanie najważniejsze są gierki

* R7 7700 za ~1580 PLN jeśli chcesz coś mocniejszego w programach

* i5 13600k za ~1500 PLN, który jest najtańszy z nich wszystkich, równie przyzwoity w grach ORAZ programach, zadowoli się tańszą płytą D4 i pozwoli Ci zaoszczędzić na Ramie. 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, lukasz272015 napisał:

Mam rtx 3060 ti gram w te gierke na procku i5 10400 ustaw rt na średnie albo wyłącz ja wyłączyłem 1440p 60 fps w górę mam i gra się dobrze z rt na ultra miałem 46 fps ale jak chodziłem po mieście to spadało bardzo.

To odpal widmo wolności i sprawdź jak tam będzie działać. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 6.10.2023 o 20:29, Rebelmind napisał:

Najciekwszy IMHO CPU do gier: Ryszard 7800X3D; pociągnie go bez problemu płyta B650/B650m dowolna z nie-gołą sekcją zasliania (z ewentualnym pominięciem spartolonych Asus Prime):

 

image.thumb.png.297027a436efc3cd2eecab49511d0f74.png

 

7800X3D ma 50W niższe TDP niż 7950X więc z palcem w slocie. Do tego RAMik 2x16 GB 6000 CL30 lub 32 i będzie legancko. Tyle że ten Rikardo wypada słabiej w programach niż R7 7700 (nonX), który jest od niego dobre 350-400 PLN tańszy. W DaVincim Intele wypadają lepiej:
image.thumb.png.bf0bd835b964160c1ae8906d33822d26.png
 

Co ciekawe, w wielu testach 7700 nonX wyprzedza 7700X :D Może dlatego potrafi nonX być droższy od X :p 

 

Jeśli miałby być Intel to imho 13600K wypada najbardziej opłacalnie po niebieskiej stronie mocy. Do tego do intela możesz zachować obecny RAM oraz zaoszczędzić odrobinę na płycie, bo B660/660m są odrobinę tańsze od odpowiedników na czipsecie B650 pod AM5. Dlaczego nie Z690? Bo nie ma co podkręcać tego i5, a jedyne co to obowiązkowo zrobić UV. 

 

Stąd myśle w Twoim przypadku powinieneś dokonać wyboru między tymi trzema kolegami:

* R7 7800X3D za ~1860 PLN jeśli zdecydowanie najważniejsze są gierki

* R7 7700 za ~1580 PLN jeśli chcesz coś mocniejszego w programach

* i5 13600k za ~1500 PLN, który jest najtańszy z nich wszystkich, równie przyzwoity w grach ORAZ programach, zadowoli się tańszą płytą D4 i pozwoli Ci zaoszczędzić na Ramie. 

Poczytałem trochę, obejrzałem kilka testów i powiem Ci że ten procek robi wrażenie. 

Problemem jest "brak złotego środka" bo jak wypada dobrze w grach to już gorzej w programach typu DaVinci. 

 

Mam natomiast jeden wielki "bajzel w głowie" gdyż przejrzałem sobie testy 9900k i 7800x3d na stronach benchmark. 

Wynika z nich że ten 4 letni 9900k ma takie same osiągi jak nowy AMD... 

Ok, wiem że test 9900k był robiony dawno, był robiony na innej wersji DaVinci ale wyniki są w zasadzie te same - co mnie ciut martwi bo liczyłem na jakiś boost. 

W grach jak patrzyłem to przyrost od 1 do 30%.

Czy jest to warte zmiany (płyta główna, procek, nie wiem jak ram i chłodzenie)? 

IMG_20231010_013220.jpg

IMG_20231010_013156.jpg

Link to post
Share on other sites

@mini21bo nie zdajesz sobie z pewnej podstawowej kwestii.

Modele x3d są to modele "zmodyfikowane" pod granie względem wersji non-x3d, tj. dorzucono dodatkowy stos pamięci cache.

 

W obliczeniach pod np. renderowanie, w dużym uproszczeniu liczą się rdzenie oraz taktowanie, dodatkowy cache nie zmienia tu nic.

Tak samo było w przypadku 5800x i 5800x3d - w grach - skok wydajności, do "pracy" bez zmian, za to bierzesz np. 5900x, który w grach będzie słabszy od 5800x3d natomiast w obróbce, dzięki większej liczbie rdzeni będzie wydajniejszy.

Tak samo teraz jest 7950x3d w porównaniu do 7950x, tylko w tym wszystkim na AM5 AMD nie pokusiło się o wydanie 7800x gdyż zwyczajnie nie byłoby dla niego miejsca.

A "stary" 9900k (12 rdzeni vs 8 w 7800x3d) to było top of the top swojego czasu do "biznesu" i nie ma się co dziwić, że trzyma formę.

Liczba rdzeni i taktowanie robią robotę, pytanie co z ceną?

 

Najważniejsze to być świadomym konsumentem i wiedzieć za co się płaci dodatkową kasę :)

Edytowane przez wid3l3c
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Teraz, wid3l3c napisał:

7800x gdyż zwyczajnie nie byłoby dla niego miejsca

Jest 7700x dalej 8/16 - to na jego podstawie robią 7800x3d

 

49 minut temu, mini21 napisał:

Wynika z nich że ten 4 letni 9900k ma takie same osiągi jak nowy AMD...

Tak z tych testów wynika ze 13900k jest gorszy od 9900ks:)

Porównywanie testów na rożnych programach(pewnie kodowanie i ustawienia inne) i pewnie na rożnych materiałach wideo nie ma sensu:)

 

Mozna zrobi 2 różne testy gdzie maluch będzie szybszy na 400m od ferrari, warunkiem są inne warunki testowe(ferrari np ciągnie t55)

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Oczywiście masz rację, za dużo jest zmiennych w obu testach - od różnej wersji aplikacji po resztę parametrów komputera testowego... 

 

Z 9900k było o tyle łatwiej że był w zasadzie "bezkompromisowy" i nie było nic powyżej w tamtych czasach, więc wybór był łatwiejszy. 

Teraz muszę szukać kompromisu między ceną a wydajnością bo zawsze któryś jest słabszy w tym czy w tym aspekcie. 

 

Najgorsze że właśnie nie ma takiego porównania z 9900k które dałoby mi jasny pogląd na sprawę - czy ten przyrost jest faktycznie duży, czy wart zmiany, a ja nie umiem inaczej podjąć decyzji niż na podstawie cyferek, chyba że ktoś mi powie wprost "tak, wymieniaj". 

Link to post
Share on other sites
58 minut temu, mini21 napisał:

chyba że ktoś mi powie wprost "tak, wymieniaj".

Bo tutaj ja bym odnosił się tylko i wyłącznie do wyników takich testów jak np. cinebench, blender, superpi itd.

Czyli takiej bardziej "czystej" mocy obliczeniowej procesora.

 

Testy w grach nie powiedzą nam tak bezpośrednio ile CPU jest wart do zastosowań nie-gamingowych z prostego powodu, gry są beznadziejnie optymalizowane i nie potrafią wyssać z procesorów 100% wykorzystania na wszystkich dostępnych rdzeniach i wątkach.

 

Masz całą bazę wyników na stronie hwbot, możesz wrzucić hasło "procesor+test+hwbot" i coś tam sobie popatrzeć i policzyć performance/zł.

Patrzeć tylko czy zegary stockowe czy po o/c.

 

Pod gry tak samo, znaleźć kilka testów tej samej redakcji, spisać wyniki, policzyć wyciągnąć wnioski itd...

Edytowane przez wid3l3c
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Ok, zmieniłem dziś kartę na tego 7900XTX i... 

I nie mogę odpalić żadnej gry, bo zaraz po tym komp mi się wyłącza.
Przywróciłem ustawienia w biosie do początkowych myśląc że to może oc procka, ale nic nie zmieniło.
Więc albo zasilacz nie wyrabia (wcześniej z 3060ti nie było problem), albo coś jest z kartą... 

Tylko jak to ew. zdiagnozować?

Link to post
Share on other sites

Pierwsze co jak komp się wyłącza, tak że nie resetuje, a całkowicie wyłącza to podmienia się zasilacz. 

 

Wygląda na to że przedobrzyłeś :D

 

Stara kotłownia widać parametrów nie trzymała w ogóle jak potrzeba. 

 

To ja 3 lata temu na starym 550W zasilaczu Corsaira z 2008 ciągnąłem z gniazdka 520 na watomierzu w peakach i napięcia stały jak zabetonowane. 

Link to post
Share on other sites

Ok, zasilacz wymieniony. 

Problem jak ręka odjął, wszystko hula aż miło. 

 

Testy w 3dmark i CP2077 pokazują wzrost momentami nawet o 100%.

 

Idąc za ciosem - odkładam kasę i myślę że do końca roku zmienię jeszcze procesor (oraz płytę i ram). 

Szczególnie że tego 9900k można jeszcze sprzedaż w dobrej cenie. 

 

Muszę poszukać jakiegoś wątku o płycie głównej pod 7800x3d.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...