Skocz do zawartości

Upgrade karty 3060ti pod gry - warto? A jeśli to na co?


Recommended Posts

Dzień dobry. 

 

Ostatnio gry mają coraz większe wymagania. 

Po zmianie monitora ze starego Eizo na Samsunga Oddysey 27 coś też zaczęło się dziwnego dziać. 

Zwykły Cyberpunk na ustawieniach wysokich (a nawet średnich) potrafi łapać lagi. 

 

Dlatego myślę o zmianie. 

Pod uwagę brałem 4070ti lub 7800xtx. 

 

AMD wydaje się mocniejszy ale gdy w grę wchodzą te "ulepszacze" jak Framegenerator itp to dlss to już Nvidia bierze górę. 

 

Co w takiej sytuacji będzie lepsze? 

 

Drugie pytanie - na ile "wąskim gardłem" będzie obecny procek 9900k?

Nowy dodatek do CP ma naprawdę spore wymagania i mln procek już nie stuknie (a może?). 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

W 2K i w Widmie Wolności i tak dojedzie Cię GPU bottleneck. 4070 Ti wskazany, chociaż dla mnie obecnie ceny są pojednane - i to szczególnie w odniesieniu do np cen z początku wakacji... 

 

Między 7900 XTX a 4070 Ti jest 20 kl/s różnicy @ 2K ultra, przy czym obie karty trzymają ponad 60 fps ale do natywnych 240 Hz daleko. 

 

https://www.purepc.pl/test-wydajnosci-cyberpunk-2077-phantom-liberty-pc-jak-bardzo-cyberpunk-2077-patch-2-0-podnosi-wymagania-sprzetowe?page=0,11

 

9900k na razie się nie przejmuj, zmiana platformy np na 12600k powinna Ci dać 10% fps więcej w miejscach procesorowych więc nie wiem czy warto... 

 

https://www.purepc.pl/test-procesorow-intel-core-i9-13900k-vs-amd-ryzen-9-7950x-porownanie-wydajnosci-zawodnikow-wagi-ciezkiej?page=0,22

Link to post
Share on other sites

No właśnie ceny są jakieś... 

Dziś patrzyłem na cenę 7900 XTX od ASROCK. 

Ponad 4600 gdzie jeszcze niedawno był za 4300 zł. 

 

4070ti byłby dobry wyborem tylko gdzieś wyczytałem o problemach z vram'em (mało go) przy RT. 

 

Odnośnie 4070ti - co rozumiesz przez bottlneck? 

Z tego co wychodzi z bottleneck calculator to Procesor jest problemem i jest po prostu za słaby ale on nie odgrywa chyba aż tak ważnej roli? 

 

No i dochodzi kwestia RT. 

Przy włączonym RT na ultra 4070ti wygrywa nad AMD... 

Dlatego jestem "głupi" i nie wiem co robić... 

Link to post
Share on other sites

Nie ruszając procka "stracisz" 10-15% wydajności jaką maksymalnie jest w stanie dostarczyć karta, bo ograniczy ją obecny 9900k. Gdybyś zszedł z rozdzielczością różnica by była bardziej odczuwalna, ale w wysokiej rozdzielczości (uznajmy, że 2560x1440 to nadal wyższa rozdzielczość) karta graficzna obchodzi Cię bardziej niż CPU (jako posiadacza Coffe Lake Refresh). 

 

W 1440p te 12GB VRam nadal wystarczy, przy czym do 60 fps potrzebujesz i tak 4090. W związku z tym zakładam, że złoty środek tj 4070 Ti i zmniejszenie kilku detali z ultra na high by wykręcić te 60 fps. 

 

https://www.purepc.pl/test-wydajnosci-cyberpunk-2077-phantom-liberty-pc-jak-bardzo-cyberpunk-2077-patch-2-0-podnosi-wymagania-sprzetowe?page=0,12

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ok, to tak jeszcze podsumowując....
Siedze i czytam, głupieje coraz bardziej.
Miałem się zmieścić w 4k ale...

Do wyboru mam 7900xtx i 4070ti w podobnej kwocie
AMD wypada lepiej gdy nie stosujemy RT.
W innym przypadku to jednak 4070ti bierze górę.

Szukałem nawet 4080 ale to już 5,5k więc sporo ponad budżet.

Link to post
Share on other sites

Wiem wiem, ale od czegoś muzę zacząć.

Nie mam teraz do wywalenia 10k na zmianę... wszystkiego w zasadzie. 

Jak róże procka to chłodzenie i płytę, jak płytę to i ram, do tego zasilacz... 

 

Dlatego chciałbym na razie zająć się kartą graficzną bo jest szansa że to przeniesie jakąś poprawę nawet mimo za słabego procesora. 

A co powiecie o tym?
Z tego wynika że procesor nie stanowi takiego problemu.

(1) 9900K vs 10900K vs 12900K vs 13900K + RTX 4090 - Test in 11 Games | 4K UHD(3840x2160) - YouTube

Link to post
Share on other sites

Napiszę Ci trzeci raz: do 2K nie potrzebujesz mocniejszego CPU więc na tym zakończmy ten temat. 

 

Pod względem opłacalności 7900 XTX bije na głowę 4070 Ti, szczególnie że ten ostatni podrożał właśnie - tyle że w świetle problematycznosci RDNA3 nie polecam tych kart (sam testowałem Nitro+, poszedł zwrot). Poza tym do 7900 XTX, podobnie jak do 4080, potrzebujesz mocniejszy zasilacz. 

 

Poluj na 4070 Ti, EoT. 

Link to post
Share on other sites

Wiem że pisałeś ale jak widać - niektórzy twierdzą inaczej. 

Gorzej z tym zasilaczem bo to kolejny 500-1000 zł pewnie... więc mi budżet właśnie topnieje.

 

Czytałem z kolei opinie o 4070/4070ti i dość często tam twierdzą że to "słaba karta" (cokolwiek to znaczy). 

Cenowo od 4800 zł jak patrzę. 

 

Zacząłem już patrzyć na 4080 ale to już 5500 minimum a jak jeszcze zasilacz dochodzi to już ponad budżet zdecydowanie. 

 

Z innej beczki - według testu na PurePc - 4070ti z włączonym RT daje 40kl/s zaś 7900xtx - 32kl/s.

To ogólnie dość niewiele - czy taka wartość to w ogóle jest wystarczająca? 

Bo jeśli mam się "męczyć" z tym RT to już lepiej wziąć 7900xtx (który z kolei ma problemy z temp.).

 

 

Link to post
Share on other sites

Za 4000 PLN jest nuffka jetstream, bardzo przyzwoita karta https://www.krsystem.pl/palit_geforce_rtx_4070_ti_jetstream_12gb_gddr6x_192bit_hdmi3xd-item-71091.html

 

Za 4100 jest TUF, którego sam miałem pół roku, polecam bo nic lepszego nie ma potrzeby brać 

https://www.proshop.pl/Karta-graficzna/ASUS-GeForce-RTX-4070-Ti-TUF-12GB-GDDR6X-RAM-Karta-graficzna/3123385

 

Godzinę temu, mini21 napisał:

Z innej beczki - według testu na PurePc - 4070ti z włączonym RT daje 40kl/s zaś 7900xtx - 32kl/s.

To ogólnie dość niewiele - czy taka wartość to w ogóle jest wystarczająca?

Pytanie względne, bo to albo tylko 8fps różnicy albo "aż 25%!". Dla mnie klatkaż poniżej 60 fps przekreśla temat RT ale tj rzecz subiektywna. 

 

Godzinę temu, mini21 napisał:

Wiem że pisałeś ale jak widać - niektórzy twierdzą inaczej. 

Rozumiem. Może inni koledzy Cię przekonają. Poza tym - nie musisz mi wierzyć. Zawsze masz różne porównywarki i inne sprawdzone i rzetelne wynalazki ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, r1023 napisał:

Jak miałem 9700k @5.0 all core i przy 3080 odpadł, @joker5513 miał 9900k i też wymienił do 3090 bo chyba tez juz było za cienko.

Potwierdzam. 9900K @5,0GHz dawał radę z 3080 i powiedzmy 3080ti. Z 3090ti robił już pod siebie. 4080 i 4090 mam/miałem już na 13600k. A nie gram w 1080p tylko w 3440x1440. 

Link to post
Share on other sites


Czyli nie ma sensu przesadzać póki co... 

Zmianę procka planuje nie wcześniej jak za rok (najpierw muszę kartę spłacić której jeszcze nie kupiłem). 

 

Ok, to 4080 na pewno odpada. 

Więc albo 4070/ti albo 7900xt/x.

 

Robię tabelkę i zaczyna liczyć głosy... 

Link to post
Share on other sites

Nie, to nie mój typ gier. 

Ja jestem "singlowcem". 

 

Wolę ciekawą historię niż tryb multiplayer. 

Teraz zagrywam się w tego Cyberpunka i czekam do wieczora na dodatek (wieczór... 01 w nocy). 

@Rebelmind z jakiegoś niezrozumiałego powodu wszyscy stawiają przy Twoim nicku jakieś dziwne grymasy.... :D:D : D
Ale może mógłbyś doradzić - warto brać tego 7900XTX?

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 24.09.2023 o 16:26, Rebelmind napisał:

Pod względem opłacalności 7900 XTX bije na głowę 4070 Ti, szczególnie że ten ostatni podrożał właśnie - tyle że w świetle problematycznosci RDNA3 nie polecam tych kart (sam testowałem Nitro+, poszedł zwrot)

Bo jestem tym psychofanem AMD, który co jakiś czas daje Czerwonym szansę - bierze ich nowy produkt na testy - i za każdym razem wraca do Nv, zniesmaczony... Akurat u mnie wcześniej w CSGo, teraz w CS2 są problemy z kartami AMD. W grach single player, które testowałem (Wiedźmin, Cyberpunk, Northgard, Hitman 3) wszystko śmiga bez problemu. 

 

Merc tj topowa linia u Xfx i wypada bardzo przyzwoicie jeśli chodzi o kulturę pracy. W tej cenie to najbardziej opłacalny model. Topowe zaś konstrukcje to Asus TUF, Sapphire Nitro+ i nr3 Red Devil od PowerColor tyle że nie za takie pieniądze (+800 PLN dopłaty). 

Link to post
Share on other sites

Kup tego merca, przy zakupie na odległość masz i tak prawo zwrotu (nawet jak bierzesz na raty). Odpal w co tam grasz, zobacz czy są problemy. 

 

I dać Ci boziu niech działa, bo 4070 Ti w cenie 7900 XTX tj skórzano-kurczasty skok na kasę :/

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...