Skocz do zawartości

Upgrade karty 3060ti pod gry - warto? A jeśli to na co?


Recommended Posts

Ok, zrobiłem sobie test na obecnej 3060ti.

odpaliłem Widmo Wolności i tak sprawdzałem na wszystkich ustawieniach.
Z RT na niski - dochodziło do 40kl/s ale spadało nawet ponizej 30 więc nie bardzo dawało się grać.
Z wyłącząnym RT na Ultra było bardzo podobnie.
Może ciut lekpiej ale w tłumie spadało nawet do 12 kl/s.
Procesor wykorzystywany był w ok. 60% (doliczmy do tego włączonego OBS').
Mógłbym schodzić z jakością jeszcze niżej ale... hmm to już trochę zaczyna być słabo.

Wniosek - jednak wymiana karty będzie wskazana...

Robiłęm też porównania (screeny) z włączonym RT i wyłączonym RT.
Mówiąc szczerze momentami był lekki szok jaką to robi różnicę, innym razem w zasadzie nie widziałem jej w ogóle.
Ale potencjał jest... i to mnie właśnie martwi :D a to dlatego, że szala przechyliłą się ciut bardziej w stronę Nvidia tyle że tu już robi się problem z finansami, bo z tego co wyczytałem 4070/TI nie jest wybitny ze względu na RAM, a 4080 jest po prostu trochę za drogi.


tHVglqK.jpg

Link to post
Share on other sites

Bo obecne karty nie są pod obecne gry z RT (a jak ktoś chce bronić 4090 to niech sobie przypomni pod jaką rozdzielczość jest oficjalnie adresowana ta karta). 

 

Możesz jeszcze dłubać w temacie @mini21, kręcić perspektywa czy uskuteczniać inne mambo-jambo ale wszystko w temacie zostało już napisane.

 

Chcesz RT to musisz sięgnąć głębiej do kieszeni i z pełnym szacunkiem zgiąć się w pokłonie przed Guru w kurtce ze świni - przy czym nawet ten koszmarnie drogi 4080 też wymusi na Tobie kompromisy (i to teraz, a nie za rok, dwa). 

  • Że co, proszę? 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

w 2k na luzie pograsz w CP2077 na 4090 z włączonym Pathtraincigiem i bedziesz miał te 130-150fps oczywiscie z FG i Dlss, na 4080 też nie będzie z tym problemu będzie mniej FPS, poniżej tego poziomu musisz się liczyć z tym ze już pewnie będzie mógł zapomnieć o Pathtraicingu itd.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki. 

Ehhh czyli coraz więcej trzeba bulić a to już ponad budżet. 

Miałem przeznaczyć na to max 4000 zł a póki co dochodzi już do 6000 zł. 

Obawiam się że nawet bank mi tyle kredytu nie da... 


Byłem już zdecydowany na tego 7900xtx za 4400 zł ale jestem tak rozchwiany - szczególnie po zobaczeniu tych różnic między włączonym RT i wyłączonym, że mam ochotę pierd... to 

wszystko i olać temat (zacznę grać na XSX). 

 

Póki co wybór mam ograniczony kwotą więc nawet jakby skały sr...ły - 6k nie wyciągnę z portfela. 

Zostaje albo pogodzić się z ułomnością 4070/ti albo brać 7900xtx. 

 

 

Link to post
Share on other sites

Lepszy w wybranych grach gdzie rt i tak dociska 4070ti tak że klęka:)

 

Np w Metro Exodus ee lepszy będzie xtx:

https://www.purepc.pl/test-karty-graficznej-gigabyte-geforce-rtx-4070-ti-gaming-miales-byc-geforce-rtx-4080-12-gb-jednak-wyszlo-inaczej?page=0,19

 

Średnio to parę procent więcej w rt :

https://www.purepc.pl/test-karty-graficznej-gigabyte-geforce-rtx-4070-ti-gaming-miales-byc-geforce-rtx-4080-12-gb-jednak-wyszlo-inaczej?page=0,34

 

Wiadomo w taki cyberek z dodatkiem nie pogra, chyba ze wyjdzie fsr 3.0 do niego

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Wiadomo w taki cyberek z dodatkiem nie pogra, chyba ze wyjdzie fsr 3.0 do niego

Wybieranie sprzętu pod jedną grę single player, w której można wyczyścić mapę w jakieś 150h wraz z dodatkiem chyba nie jest zbyt rozsądne :P 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@zbiku90 póki co moim "odnośnikiem" do jakości grania jest CP bo nic mnie aż tak nie jara.

Grałem w Hogwart legacy i po godzinie wywaliłem bo było dla mnie nudne, ale grafika też nie dawała rady bo miałem lagi. 

Diablo IV już w grając w bete wydawało mi się mega nudne, a gra działała... średnio - lagi, choć ta gra nie wygląda na zbyt wymagającą. 

 

Ciężko mi też stwierdzić w co będę grał w przyszłości bo mało jest gier które mnie naprawdę wciągają. 

 

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, mini21 napisał:

Diablo IV już w grając w bete wydawało mi się mega nudne, a gra działała... średnio - lagi, choć ta gra nie wygląda na zbyt wymagającą. 

 

Ciężko mi też stwierdzić w co będę grał w przyszłości bo mało jest gier które mnie naprawdę wciągają. 

Bo nowe Disblo ssie. Jeśli nie wessało Cię od początku to z czasem nie będzie lepiej. Mam dokładnie tak samo. Oglądam te nowe tytuły a na koniec i tak wracam do Csa i PoE. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, zbiku90 napisał:

Wybieranie sprzętu pod jedną grę single player, w której można wyczyścić mapę w jakieś 150h wraz z dodatkiem chyba nie jest zbyt rozsądne :P 

Ja patrzę na cyberpunka jako taki wymaksowany RT.

Dodatek wiedźmina tez ubija itp:)

Witcher_DX12_RT-p.webp

To jest benchmark jakiś do RT, karty nie kupujemy pod jedną grę, ale też nie tylko pod te gry co są teraz, a bardziej pod nowe, a nowe generalnie mają jakieś  RT.

 

Niestety 4070ti jest generalnie słaba a 4080 za droga. Po środku mamy 7900xtx - nie ma lekko kupować GPU, coś za coś zawsze. Chyba że Cię stać i się bierze 4090 - tu nie ma wątpliwości nie ma nic lepszego

 

20 minut temu, mini21 napisał:

a gra działała... średnio - lagi

Technicznie teraz bardzo dobrze, ale dopiero pewnie za 2-3 sezony będzie dobry endgame - ja nagle jednak wróciłem do d3. Ale nowy sezon pewnie znów pogram 2-3 tygodnie w d4:)

Edytowane przez wrobel_krk
litrówki:)
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, wrobel_krk napisał:

To jest benchmark jakiś do RT, karty nie kupujemy pod jedną grę

Nie, to nawet nie jest żaden benchmark czy wyznacznik pod RT. Po prostu gry sponsorowane przez NV działają lepiej na sprzęcie od NV, ot cała tajemnica. A że cały ich marketing na tym się opiera to wciskają to gdzie się da. Są już gry gdzie z RT karty od AMD działają lepiej od cenowych, zielonych odpowiedników.

Link to post
Share on other sites

Dobra, nie szukam dalej bo to niema sensu.
Wezmę tego AMD, zbaczę jak to się będzie sprawować.
Inaczej się nie dowiem, a muszę jeszcze zasilacz wymienic więc nie myślę nawet o 4080.

Teraz pytanko już trochę odchodząc od tematu... ZASILACZ.
Czytałem że ten Radeon jest bardzo prądożerny i w kalkulatorach wyszło mi że te 650w które mam już może być problematyczne więc od razu zaczynam szukać...
Jakiś sensowny zasilacz - nie tani, nie drogi (cokolwiek to znaczy) żeby udźwignął tego kompa i miał trochę zapasu.
850W może być ciut mało ?
To 1000 W czy więcej?
Co byście polecili bo chciałbym w miarę szybko to kupić (bo potem jeszcze montaż gdzieś muszę zlecić)?

Link to post
Share on other sites

850w bym brał nie więcej, bo to już na zapas nawet jakby jakieś 550w karty wsadzać.

Dobry zasilacz ATX 3.0 bym brał:

be quiet! Pure Power 12 M 850W

https://m.ceneo.pl/147857827

 

Albo MSI 850g;

https://m.ceneo.pl/145674618

 

Tylko z tego co wiem be quiet jest cichszy. Oba mają 10 lat gwarancji i sensowne podzespoły

 

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Więc bogata wersja niereferencyjna 7900 XTX + 9900K może rzeczywiście w pełni wykorzystać zasilacz 650W. Tzn. komputer się nie wyłączy, ale dużego zapasu mocy nie uświadczysz. Polecony wyżej MSI albo be quiet będzie odpowiedni. 

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites

Na razie spróbuję odpalić ją na tym co mam (5 latek więc może już nie trzymać takich wyników jak deklarowane) i jak coś będzie nie tak to będę kupował na cito.

Kalkulator na stronie BeQuiet pokazuje mi że 850W zasilacz będzie obciążony w 87% (auć).
Może to dlatego że mam z 6 dysków i 7 wentylatorów :D

O BeQuiet słyszałem wiele (dobrego), MSI z kolei nigdy mi się z zasilaczami nie kojarzył :)
Jakiś konkretny model?
Bo tych serii tam jest dość dużo a ja nawet nie wiem czym się różnią.
Nie wiem też czy warto brać modularny (tzn warto ale jakim kosztem).

 

Link to post
Share on other sites

Kalkulatory są po to żebyś jak najdroższy zasilacz kupił:)

power-stress.png

power-maximum.png

 

Po prawdzie cały pc w stresie(czyli odpalona wypalkarka) bez gpu jakbyś zrobił 0c i nie miał power limitów to max 311w, ale w grach to będzie raczej te 150w.

Czyli nawet w najgorszym przypadku jakbyś renderował na karcie coś i na cpu na raz czyli 311w + 450w 761w czyli spokojnie zapas jest i pod rtx 4090 i pod jakiś nawet 13900k jakbyś zechciał zmienić kiedyś cpu:)(

Link to post
Share on other sites

Dzięki. 

To pewnie na Pure Base postawie. 

Na razie zaczekam na tą kartę czy z nią będzie wszystko ok i jak będzie działać... 

 

 

Szybkie pytanie (które już było)...
Do wyboru mam 7900 xtx XFX Merc 310 za 4440 (outlet z KR System - Opakowanie zostało otwarte. Towar pochodzi ze zwrotu do 14 dni, jest w pełni sprawny. Nie posiada żadnych widocznych śladów użytkowania, pełna gwar) albo nowy ASRock Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming OC - 24GB GDDR6 RAM - Karta graficzna z Pro Shopa za 4699 zł.

Byłem zdecydowany na tego pierwszego bo często polecany model a o tym ASRock jakoś nigdzie nie widziałem info więc jeszcze dopytuje - co byście wzięli.
 

Link to post
Share on other sites

Mały up.
Kupiłem już tego XFX 7900 XTX (tyle że jeszcze nie zainstalowałem, muszę albo kogoś poszukać albo poprosić o pomoc) - w międzyczasie...

Udało mi się opchnąc stary aparat, sprzedam jeszcze obiektywy więc wpadło mi parę groszy... no i tak myślę czy nie iść "z prądem" i nie odnowić tego komputera jeszcze bardziej.
Stąd myślę czy nie zainwestować od razu w procka, płytę, chłodzenie i ram.
Nie chcę zakładać nowego wątku żeby nie robić bałaganu, więc może podpowiecie - co warto kupić pod gry i programy takie jak Photoshop i DaVinci Resolved?
Intel czy może AMD?

Widziałem że procki Intela zaczynają się wyprzedawać (wchodzi chyba nowa gen.) - tylko nie wiem czy to okazja żeby kupić taniej czy raczej już zapomnieć?
A jak to jest z AMD bo nie znam się na ich asortymencie ani trochę...?

Z tego starego kompa to w sumie nic nie zostanie prócz obudowy i dysków - RAM DDR4 pod Intela się już nie nada, co najwyżej pod AMD.
Zasilacz też do wymiany.

Myślę nad budżetem i nie wiem... czy 4k na procek, płytę, chłodzenie i RAM wystarczy?

Ew. jeszcze zasilacz.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...