Skocz do zawartości

Recommended Posts

No cóż, dlatego właśnie mam kopie. Wszystkie jednocześnie raczej nie padną.

Nawiasem mówiąc internet twierdzi, że czas życia HDD to 3-5 lat. Te mają już 8, a dodatkowo w starym dosowym pececie mam dysk z 1994 roku, który śmiga jak nowy. Chyba że chodzi o 3-5 lat ciągłego włączenia bez przerwy.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Właśnie tak mi się wydawało, że ten mój dysk 3,5 cala dzięki temu, że ma zasilacz, to jest bezpieczniejszy pod tym względem - bo nawet jak głowica coś mieli na dysku i się go odłączy, to jeszcze jest podłączony osobno do prądu, więc ma napięcie żeby ustawić ją tam gdzie trzeba. Ale chyba będę musiał nauczyć się korzystać z tego bezpiecznego usuwania sprzętu.

Link to post
Share on other sites
22 minuty temu, kamiledi15 napisał:

No cóż, dlatego właśnie mam kopie. Wszystkie jednocześnie raczej nie padną.

Nawiasem mówiąc internet twierdzi, że czas życia HDD to 3-5 lat. Te mają już 8, a dodatkowo w starym dosowym pececie mam dysk z 1994 roku, który śmiga jak nowy. Chyba że chodzi o 3-5 lat ciągłego włączenia bez przerwy.

Mój samsung spinpoint 500 GB ma już 12 lat :) PC chodzi po 12h dziennie.

 

16 minut temu, tom napisał:

bo łatwo nimi poruszać w czasie pracy podczas wypinania kabla. 

Wypinać kabel podczas pracy dysku? Serio ktoś tak robi?

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, kamiledi15 napisał:

Wiesz, "praca dysku" nie jest czasami łatwa do zauważenia. Nawet jak nic nie robię na dysku, a jest podłączony to potrafi nagle zacząć migać i coś tam mielić, nie wiadomo dlaczego. Widocznie Windows coś tam na nim sprawdza, nie przewidzisz tego. 

A co jeśli bezpiecznie odłączymy w Windowsie takie urządzenie? Dalej może pracować?

Link to post
Share on other sites

To już ktoś inny musi się wypowiedzieć, bo mam małe doświadczenie z tą opcją. Z tego co pamiętam wtedy dysk znika z komputera i jak chcesz go ponownie użyć to trzeba go odłączyć i jeszcze raz podłączyć. Natomiast w czasie używania lekko mój dysk słychać i po dotknięciu czuć lekkie wibracje i zauważyłem, że po paru minutach nieużywania wycisza się, więc wtedy wiem, że komputer z niego nie korzysta i mogę go wtedy spokojnie odłączyć.

Dobra, test zakończony. Oto jego wynik, chyba wszystko jest w porządku?

image.thumb.png.caaeedc1627fa33f5c03411c3b79aef7.png

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Cześć, podłącze się pod temat, chce zrobić kopie swoich plików na dysku w komputerze.

Posiadam dysk zewnętrzny Segate, z którym mam programik Toolkit, przy pomocy którego stworzyłem folder lustrzany, do którego wrzucam swoje pliki graficzne. Automatycznie, kopiując dane na dysk zewnętrzny, powoli zaczyna brakować tam miejsca i zastanawiam się nad zakupem dodatkowych dysków.

Tylko jak zrobić by przykładowo z jednego folderu lustrzanego program automatycznie kopiował pliki na dwa różne dyski? Coś na zasadzie serwera NAS. Macie jakiś pomysł?  

Link to post
Share on other sites

Sprobuj potestowac darmowy iperius backup, uranium backup free

Zalezy jaki masz budzet najtansza opcja bedzie dokupic nowy duzy dysk i na tym robic backup a stary dysk zostawic ewentualnie na jakies najwazniejsze dane, mozesz go takze przechowywac gdzies indziej i od czasu do czasu robic backup tak na wszelki wypadek zeby nie byl w tej samej lokalizacji, dodatkowe zabezpieczenie danych przed pozarem, kradzieza itd.

Jezeli masz wiekszy budzet to kupujesz nas, wybor jest ogromny, na jeden dysk, na dwa , wiecej, mozesz tez postawic serwer np jakiegos kompa z dyskami pracujacymi bez raid albo z raid.

https://pl.wikipedia.org/wiki/RAID

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Genghis Khan napisał:
 
 

Sprobuj potestowac darmowy iperius backup, uranium backup free

Zalezy jaki masz budzet najtansza opcja bedzie dokupic nowy duzy dysk i na tym robic backup a stary dysk zostawic ewentualnie na jakies najwazniejsze dane, mozesz go takze przechowywac gdzies indziej i od czasu do czasu robic backup tak na wszelki wypadek zeby nie byl w tej samej lokalizacji, dodatkowe zabezpieczenie danych przed pozarem, kradzieza itd.

Jezeli masz wiekszy budzet to kupujesz nas, wybor jest ogromny, na jeden dysk, na dwa , wiecej, mozesz tez postawic serwer np jakiegos kompa z dyskami pracujacymi bez raid albo z raid.

https://pl.wikipedia.org/wiki/RAID

 

Właśnie nie chce przeznaczać zbyt dużych pieniędzy na to, dlatego opcja z NAS odpada. Choć była, by chyba najlepszą opcją. Nie mniej wymyśliłem budżetowe rozwiązanie. Polegające na zakupie Stacji dokującej z dwoma slotami na dyski (Stacja dokująca Unitek Y3027). Następnie przy pomocy oprogramowania bym kopiował dane na te dwa dyski i jeden z nich po zrobieniu kopi zapasowej chowałbym do szuflady.  Nad czymś takim się zastanawiam. 

Link to post
Share on other sites
Cytat

Właśnie nie chce przeznaczać zbyt dużych pieniędzy na to, dlatego opcja z NAS odpada. Choć była, by chyba najlepszą opcją

Oj nie zawsze to jest taka "najlepsza opcja". Masa ludzi potraciła dane wierząc że raid5 uchroni ich dane na wieczność. Podczas odbudowy macierzy poszedł 2 dysk i dane powiedziały papa.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, tom napisał:
 
 

Też mam stację, co prawda inną na jeden dysk. Z dyskami 0,5T, 1TB działa poprawnie. Ale z dużymi dyskami 3 Tera i większe jest problem. Przerabiałem temat również z podobną stacją na dwa dyski. Dysk, który został sformatowany w PC jest niewidoczny w stacji . Tak samo dysk sformatowany w stacji jest niewidoczny po podłączeniu do komputera. Jeśli szukasz solidnego rozwiązania o dużej pojemności, to brałbym dysk USB w obudowie 3,5 cala Seagate i nie bawił się w stacje. A jeśli chcesz zgrywać na dyski o mniejszej pojemności to może być. Nie testowałem na dyskach 2TB. może będą działały a może nie. Co do programu, to korzystam z FreeFileSync. Można sobie taski skonfigurować które z automatu synchronizują pliki na dowolne foldery. W jednym tasku można zrobić coś takiego:

D:\Dane -> [DyskUSB1]\Dane

d:\Dane -> [DyskUSB2]\Dane

Zadania można wyzwalać ręcznie lub dodać do harmonogramu zadań

 

 

 

Zastanawiam się nad zakupem stacji dokującej Unitek Y3027 ma opinie dość pozytywne. Odnośnie do rozwiązania o dużej pojemności to posiadam zewnętrzny dysk
Segate Backup Plus slim, 2 TB. Teraz chce zgrywać swoje zdjęcia i pliki graficzne, których nie ma tak bardzo dużo i dyski o pojemności 500 GB powinny wystarczyć, na najważniejsze dla mnie dane. 

Dzięki, właśnie o coś takiego mi chodziło jak FreeFileSync, bo programik Toolkit, który dostałem z dyskiem Segate utworzył tylko jeden folder lustrzany, a to trochę za mało jak na moje potrzeby. Nie mniej fajna jest to opcja.

1 godzinę temu, headhunterz napisał:
 
 

Oj nie zawsze to jest taka "najlepsza opcja". Masa ludzi potraciła dane wierząc że raid5 uchroni ich dane na wieczność. Podczas odbudowy macierzy poszedł 2 dysk i dane powiedziały papa.


Ładnie, swoją drogą trzeba mieć pecha, by przy odbudowie macierzy poszedł drugi dysk. Trochę czytałem o Raid, ale w praktyce nie widziałem jak wygląda kwestia odbudowy tejże macierzy wersji Raid1?  Zastanawiam się, czy po utworzeniu RAID1, a następnie wyjęciu jednego z dysków macierzy i połaczenia go do innego komputera będę miał bezpośredni dostęp do plików? 

Link to post
Share on other sites
Cytat

Ładnie, swoją drogą trzeba mieć pecha, by przy odbudowie macierzy poszedł drugi dysk.

 

Nie trzeba mieć żadnego pecha. Podczas odbudowy dyski są maksymalnie obciążone przez kilkanaście godzin w zależności od rozmiaru macierzy co zwiększa szanse na uszkodzenie kolejnego. Dodatkowo jeśli kupiłeś kilka dysków hurtem to matematycznie jest szansa że jeden padnie po drugim nie przez pech, po prostu eksploatacyjnie.

 

Kolejny czynnik to "URE (unrecoverable read error)".

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...