Skocz do zawartości

Nie działające zasilacze (ง'̀-'́)ง


Recommended Posts

Od czasu gdy postanowiłem zrobić upgrade komputera, mam problem z nowymi zasilaczami. 

 

Najpierw be quite pure power 12M 850w Po podłączeniu uruchamiał światełko na płycie głównej i RGB na radiatorach oraz wentylatory na chłodzeniu cpu ale poza tym komputer nie wstawał. Nic się nie działo. Podłączyłem stary zasilacz - komputer działał. Pomyślałem że pewnie zasilacz walnięty. Próbowałem jeszcze kilka razy ale efekt zawsze ten sam. 

 

Zwróciłem więc zasilacz i kupiłem nowy, w innym sklepie nawet. MSI MAG A750g PCIE5

 

Efekt? Po podłączeniu komputer w ogóle nie reaguje, jakby prądu nie było.  
 

Nie chcę mi się wierzyć, że dwa razy z rzędu dostałem uszkodzone zasilacze. Prawdopodobnie ja coś źle robię, ale co?? Czy w przypadku nowych modularnych zasilaczy istnieje jakaś zasada podpinania kabli czy co? Komputer działa doskonale ze starym zasilaczem ale już drugi nowy zasilacz nie chce z nim współpracować, nie rozumiem co jest nie tak. 

Czuję się już całkowicie bezsilny. Nie wiem co mam zrobić 

 

Gigabyte Z790 UD AX

Endorfy navis F240

I5 13600kf

G.skill 32gb (2x16) trident 6000mhz cl 36

Adata 2TB M.2 nvme legend 

GTX 1060 6GB

Link to post
Share on other sites

Tak, modularne zasilacze, tym bardziej większość modeli be Quiet mają co najmniej dwie niezależne linie. Akurat twój model ma dwie. Ja w swoim mam trzy. Musisz dobrze rozbalansować linie by pobór energii był równomierny i nie obciążał niepotrzebnie jednej.

 

51240d8cddded.pnghttps://zapodaj.net/plik-XSHfHGiK0o

Edytowane przez Joymaxx
Link to post
Share on other sites

Aha a jakieś poradniki są do tego?? Jakoś nigdy w żadnym poradniki dotyczący składania komputerów nigdy nie słyszałem by ktoś poruszał ten temat. 

 

Dalej nie wiem jak mam to rozbalnsować. Bawiłem się przełączeniem w różne wejście i nic nie działa. Nie wiem co i jak mam wziąć pod uwagę. 
 

Może po prostu daj screena i niech ktoś mi powie co gdzie jak podłączyć i wytłumaczy mi dlaczego tak a nie inaczej. I dlaczego nikt tego nie porusza w żadnym poradniku? 

IMG_4326.jpeg

Link to post
Share on other sites

Nikt nie porusza bo podpinasz odpowiednie przewody i wszystko powinno śmigać Wszystko powinno być w instrukcji zasilacza która wtyczka gdzie ma być wpięta i powinno działać i nie ma tam żadnej filozofii. Bardzo dziwny przypadek.

 

W tym MSI masz akurat jedna  linie 12v więc nie ma co bilansować kolega pisze o tym BQ co już oddałeś.

 

 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Nikt nie porusza bo podpinasz odpowiednie przewody i wszystko powinno śmigać Wszystko powinno być w instrukcji zasilacza która wtyczka gdzie ma być wpięta i powinno działać i nie ma tam żadnej filozofii. Bardzo dziwny przypadek.

 

W tym MSI masz akurat jedna  linie 12v więc nie ma co bilansować kolega pisze o tym BQ co już oddałeś.

 

 

 

Post mi nie doszedł chyba więc napiszę jeszcze raz. 

 

Wychodzi więc na to, że drugi raz przyszedł mi walnięty zasilacz. Czyli znowu zwrot 

Link to post
Share on other sites

1fe71bda7ac26.jpghttps://zapodaj.net/plik-yDtTrHB27X

 

NIEBIESKI - złącza MOBO. Podpinasz dwa, nie ważne co tam wlepisz do tej płyty.

CZERWONY - złącza CPU i PCIe, PCIe5. Proca masz widzę 13600KF więc pewnie go skręcisz. One ogólnie mają wysokie TDP więc podłączasz dwa kable. W mobo też. Kolejne dwa, nie ważne czy dolne czy górne mogą być jako stare podwójne lub potrójne (jeden z kabli może mieć dwie wtyczki), PCIe dla kart graficznych. Wpinasz tyle ile potrzebuje twoja.

ZIELONY - nowe złącze PCIe5. Najnowsze GPU korzystają właśnie z tego złącza. Jeśli takie masz, użyj go.

ŻÓŁTY - SATA i MOLEX. Podłączasz tyle ile potrzebujesz. Najlepiej jedno obok drugiego. Spróbuj się z tym uporać i daj znaka.

 

Edytowane przez Joymaxx
Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, Joymaxx napisał:

1fe71bda7ac26.jpghttps://zapodaj.net/plik-yDtTrHB27X

 

NIEBIESKI - złącza MOBO. Podpinasz dwa, nie ważne co tam wlepisz do tej płyty.

CZERWONY - złącza CPU i PCIe, PCIe5. Proca masz widzę 13600KF więc pewnie go skręcisz. One ogólnie mają wysokie TDP więc podłączasz dwa kable. W mobo też. Kolejne dwa, nie ważne czy dolne czy górne mogą być jako stare podwójne lub potrójne (jeden z kabli może mieć dwie wtyczki), PCIe dla kart graficznych. Wpinasz tyle ile potrzebuje twoja.

ZIELONY - nowe złącze PCIe5. Najnowsze GPU korzystają właśnie z tego złącza. Jeśli takie masz, użyj go.

ŻÓŁTY - SATA i MOLEX. Podłączasz tyle ile potrzebujesz. Najlepiej jedno obok drugiego. Spróbuj się z tym uporać i daj znaka.

 

 

Ciężko to podłaczyć inaczej xD Czyli zasilacz walnięty bo nic nie działa. Robiłem różne kombinacje i nic, zero reakcji jakby prądu nie było. 

 

Btw. na starym zasilaczu 530w mam jeden kabel pod CPU podpięty i wszystko chodzi.

Link to post
Share on other sites

- Po co do takiej konfiguracji większy zasilacz? 500W jest z wystarczającym zapasem. Większy zasilacz to większe straty energii. Zasilacze zazwyczaj najwyższą sprawność osiągają przy oko 65-85% obciążeniu deklarowanej mocy.  

- W zasilaczach jedyne co się da na upartego pomylić to kabel od zasilania procesora z kablem od  grafiki,  nie w każdym modelu zasilacza / płyty ale da się.  Objawy wtedy są takie jak u ciebie.

 

 

Edytowane przez more
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, more napisał:

Większy zasilacz to większe straty energii

Ktoś kupił wypasiony komputer z mocnym procesorem i grafiką. 90% czasu komp wyświetla pulpit, bo coś tam użytkownik sobie czyta i filmiki na YT ogląda. Gra tylko jeden dzień w weekend. Jakie straty energii ponosi?

 

Czy na czas grania powinien podłączać zapasowy mocny zasilacz, a resztę tygodnia dawać słabszy aby zniwelować staty energii?

Link to post
Share on other sites
W dniu 14.09.2023 o 19:21, wodego napisał:

 

 

W dniu 14.09.2023 o 19:21, wodego napisał:

 

Czy na czas grania powinien podłączać zapasowy mocny zasilacz, a resztę tygodnia dawać słabszy aby zniwelować staty energii?

Do czego zapasowy zasilacz?  GTX 1060 przy maksymalnym obciążeniu będzie potrzebował oko 120W.  Zasilacz 300-350wat wystarczy jeśli nie jest to zbyt stara azjatycka konstrukcja z przed 10 lat.    GTX 1060 to jedna z bardziej ekonomicznych kart.

 

Twój komputer nie będzie ani odrobiny w czymkolwiek lepszy jak sobie wstawisz 0,8MW zasilacz a ty będziesz płacił wyższe rachunki (jeśli w ogóle jakieś płacisz bo niektórych rodzice całe  życie utrzymują)

 

Edytowane przez more
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...