Skocz do zawartości

Nowy procesor i7 13700k Temperatury


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Poro,

Recommended Posts

Trochę dla mnie to skomplikowane mógłbyś napisać gdzie to ustawić ? 

IMG_0642.jpeg

IMG_0641.jpeg

IMG_0640.jpeg

IMG_0644.jpeg

Dobra zrobiłem tak, zmieniłem

- package power limit1 TDP (watts) na 90 

- package powie limit2 (watts) na 90 

 

i temperatury nie przekraczają 60 stopni przy włączonym cinemabench, teraz pytanie czy na ten procesor to nie jest za malo ustawionych wat? Jaką mogę dopuszczalna liczbę tam wpisać ? 

Zrobiłem według tego filmiku: 

 

PL1 ustawiłem na 125, a PL2 na 253, 

tylko nie wiem gdzie znaleźć to TAU i ICCMax 

IMG_0647.jpeg

Link to post
Share on other sites

120W limit1, 180W limit2. 

 

Moim zdaniem gdybyś ustawił sztywno 5.2 GHz przy napięciu VCore CPU (stała wartość) 1.2 / 1.225V to miałbyś stabilniejszą wydajność (i wyższą) niż przy limicie 60W. Sprawdź jeśli chcesz, temperatury będą wyższe ale sporo niższe niż wcześniej. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ustawiłem tylko l1 na 120 i l2 na 180, i napięcie ma 1,225v, rezultat, tylko nie wiem gdzie resztę ustawić co napisałeś 

IMG_0649.jpeg

Zostawić tak jak jest teraz ? Czy musze to TAU i ICCMax zmieniac ? Bo wszystko jest na automatyczne ustawione , l1 120, l2 na 180 i 1.225v i wszystko śmiga jak należy 

Po 5 min testu w cinemabench crashuje mi i gry również 

Link to post
Share on other sites

Jezu, zmień to chłodzenie, nie kupuj jakiegoś wynalazku a to co ci podałem.

 

Dodam jeszcze od siebie ze te 1.22V u mnie działało przez kilka miesięcy bez żadnych problemów za wyjątkiem ostatnich kilku dni kiedy zachciało mi się zagrać w THe new order i The new colossus. 

Średnio piec minut gry, a i to nie zawsze i komputer się wyłączał, do tego stopnia mu było zle ze musiałem wyłączyć wtyczkę z gniazdka na kilka sekund żeby zechciał się ponownie uruchomić. 

Do tej pory grałem we wszystko co się dało i nie było problemów, OCCT przechodził każdy test bez zająkniecie, kombustor, CB23 bez żadnych problemów a te dwa tytuły doprowadzały mnie do pasji.

Wiec wczoraj wieczorem wróciłem do auto, temperatury mi skoczyły o 2-3 stopnie ale przynajmniej mam stabilnie, niestety trafiłem na kawałek krzemu z hu*****o wafla i tyle.

A już zamówiłem nowy zasilacz, no bo przecież takie akcje to tylko wtedy kiedy zasilacz pada.

 

 

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 24.08.2023 o 13:03, joker5513 napisał:

Każdemu prockowi jak dasz 1,4v to się zagotuje, nie tylko Raptor i Alder Lake.

Jasne. Tylko po co tyle dowalać jak ogólnie wystarczy 1.35? Chyba że mówisz o procach z chipem B które z automata narzucają takie limity mocy bez większej możliwości  balansu.

7 godzin temu, zbiku90 napisał:

VID to nie Vcore.

Jedni mówią że VID to stockowe Vcore ustawione przez producenta. Drudzy uważają że jest to zapotrzebowanie energii dla danej sztuki, a jeszcze inni twierdzą że określa to jakość sztuki. Im niższe, tym lepsza stuka procesora się trafiła.

10 godzin temu, Poro napisał:

Dobra temat rozwiązany, zmieniłem chłodzenie na Endorfy Navis F360 i temperatury są okej na stocku. 

IMG_0661.jpeg

Zobacz ile dobije ci przy ostatnich sekundach testu ;) Jak na starcie masz na najcieplejszym max 87 to dobije ci do tych 100C. Szkoda tak uwalać procesory i chłodzenia na max OC. Najlepsze jest stabilne, różnicy nie będzie w wydajności żadnej. te 300MHz nie dają niczego w grach. Jedynie system wstanie i załaduje programy do RAMu o sekundkę szybciej.

Edytowane przez Joymaxx
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Joymaxx napisał:

Jedni mówią że VID to stockowe Vcore ustawione przez producenta. Drudzy uważają że jest to zapotrzebowanie energii dla danej sztuki, a jeszcze inni twierdzą że określa to jakość sztuki. Im niższe, tym lepsza stuka procesora się trafiła.

Jeśli się nie mylę to wszystkie odpowiedzi są poprawne. Ale ile płyta da napięcia to już osobna historia :D

Link to post
Share on other sites

Ja bym obstawiał że to jest zapotrzebowanie jakie w danej chwili zgłasza procek i jest ono zawsze wyższe od Vcore a nie realny Vcore. Do tego jak kraszuje procek w grach to znaczy że UV jest zwyczajnie do poprawy. Płyty Gigabyta nie zawsze się sprawdzają jezeli idzie o pokazywanie realnych wartosci i trzymania napięć ;) dlatego lepiej unikać szerokim łukiem niż sie później z nimi bujać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, r1023 napisał:

Ja bym obstawiał że to jest zapotrzebowanie jakie w danej chwili zgłasza procek i jest ono zawsze wyższe od Vcore

Tu się nie zgodzę. Generalnie jak wszystko jest na Auto i LLC wyłączone to vcore powinien być mniej więcej taki jak VID, ale to też zależy od płyty. Przy dodatnim offsecie vcore może być wyższy od VID.

Wracając do tematu to spróbowałbym właśnie negatywny offset ustawić zamiast na sztywno, choćby -0,02  czy -0,03 powinno zrobić różnice.

Link to post
Share on other sites

Vid to jest zapotrzebowanie na napięcie i to każdy rdzeń z osobna sobie liczy i wysyła do płyty vid - voltage in demand

Vcore to aktualne napięcie jakie dostaje CPU i w zależności od obciążenia też jest nizssy niż vid nawet na auto.

Przy OC się ustawia llc żeby ten spadek vdrop był jak najmniejszy.

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, zbiku90 napisał:

Tu się nie zgodzę. Generalnie jak wszystko jest na Auto i LLC wyłączone to vcore powinien być mniej więcej taki jak VID, ale to też zależy od płyty. Przy dodatnim offsecie vcore może być wyższy od VID.

Wracając do tematu to spróbowałbym właśnie negatywny offset ustawić zamiast na sztywno, choćby -0,02  czy -0,03 powinno zrobić różnice.

 

Oczywiscie chodziło mi pod obciążeniem i o UV bo o nim mowa. VID nie ma co patrzec tylko na realny Vcore w danej chwili pod obciążeniem. O LLC i Vdrop nie raz nie dwa juz tu wrzucałem różne materiały. Jak chce sie dobrze zrobić UV,OC itd to bardzo często nie wystarczy zabawa samym Vcore.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Tak to czytam, czy ajo nie potrzebuje ingerencji w "płyn" itd.?

Normalne zestawy wodne zalecane co rok wymianę płynu, odpowietrzenie, odgrzybienie  itd.

 

Syn używa i5 13600kf na z790, proc na powietrzu, chłodzenie ma kilka lat, w grach 65stopni max. (max dtp tego chłodzenia to 200wat, procesora to dtp181wat).

Fakt że pasta to grizli ciekły metal, to już 3ci procesor na tym chłodzeniu był i5 9400f był i7 9700k oraz teraz jest i5 13600kf.

Dodam że dark rock 4 to ultra ciche chłodzenie, nawet przy takim potworku ja i5 13 generacji.

 

Wszystko ciche, nie rozumiem tej nagonki na jakieś słabe ajo.

Jak się mylę bardzo chętnie poczytam. Bo jestem fanem powietrza ale takiego max. Kilka lat temu taki dr4 to był max.

 

Do tego i7 to bym spróbował dark rock 4 który ma 250wat dtp.

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 26.08.2023 o 12:58, wrobel_krk napisał:

Vid to jest zapotrzebowanie na napięcie i to każdy rdzeń z osobna sobie liczy i wysyła do płyty vid - voltage in demand

Vcore to aktualne napięcie jakie dostaje CPU i w zależności od obciążenia też jest nizssy niż vid nawet na auto.

Przy OC się ustawia llc żeby ten spadek vdrop był jak najmniejszy.

Najpewniej właśnie o to w tym chodzi.

Link to post
Share on other sites

Te temperatury przy rtx4070ti, Syn gra w gry.. na 1440p 144hz.

Nikt tam nie włącza cine, czy innych.

Karta super cicha, procesor też.

 

Ja w końcu poużywam tego komputer-a od 26.09.2023 jak będzie dlc do cb2077.

 

p.s. komputer został przechłostany 3dmarkiem parę razy pod rząd, tam też nic się nie działo złego.

 

Edytowane przez jaco007
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...