Skocz do zawartości

Nowy procesor i7 13700k Temperatury


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Poro,

Recommended Posts

Witam serdecznie mam takie pytanie, złożyłem ostatnio komputer na procesorze i7 13700k z chłodzeniem  Cooler Master Masterliquid ML240 Illusion i zasilaczu ENDORFY Supremo FM5 850W 80 Plus Gold czy normalne jest to, że w furmarkcie jak robię test procesora 100% obciążeniu mam temperaturę 100 stopni, a w grach np, assasin vallhala czy cod mw2 temperatury nie przekraczają 70 stopni, czy to normalne ?? Mam się nie obawiać, ze coś zle zrobiłem podczas montażu ? Składałem już wiele komputerów ale pierwszy raz mam taki przypadek, z góry dzięki za pomoc 

 
 
Link to post
Share on other sites

Ty lepiej powiedz jaka masz temperature w pomieszczeniu w którym jest komputer.

Mój i5 13600, chłodzony Arctic 280 w budzie w której jest przeciąg, potrafił mi wczoraj podbić do 95 stopni a grałem sobie w The New Colosus gdzie użycie GPU to max 40% a CPU około 20%.

Ale mój pokój jest na południowej stronie, na zewnątrz w cieniu było 30 stopni a mimo ze mam klimatyzator w mieszkaniu jest 24.5 stopnia.

Ty natomiast masz I7 a sam Masterliquid  240 jest raczej kiepski.

Dodatkowo nie napisałeś trzy masz contact frame.

Zmień chłodzenie, dołóż contact frame, taka moja rada.

Pomijam już fakt ze testy syntetyczne nie maja nic wspólnego z rzeczywistym używaniem komputera, stad różnica w temperaturach.

cooler-master-masterliquid-ml240-illusio

Edytowane przez Etranger
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

W pomieszczeniu duszno jak to przy dzisiejszych pogodach, nie posiadam contact frame, czyli co jak w grach mam 70 stopni to chyba jest dobrze ? Tylko przy renderingu 100% użycia procesora lepsze chłodzenie pasuje dać, ale przy graniu takie chłodzenie wystarczy ? 

Link to post
Share on other sites

Furmarkcie temperatura dochodzi do 100 stopni przy 100% obciążeniu procesora, w grach temperatura jest okej nie przekraczająca 70 stopni, a jak mu zapodać lekki UV ? Bo aż tak nie zagłębiałem się w ustawieniach, żeby zmieniać napięcia procesora. 

Edytowane przez Poro
Link to post
Share on other sites

Zaktualizuj bios. Lub ustaw swojemu procesorowi napięcie powiedzmy 1,22 V na stałe zamiast opcji auto. Bardzo możliwe że płyta daje procesorowi niepotrzebnie wysoki woltaż i sie gotuje. Warto też nadmienić że Furmark/Prime95 itp. dają do pieca ostro procesorowi, w żadnym innym zastosowaniu nie jesteś  w stanie tak go rozgrzać. Zobacz temperatury podczas zapętlonego testu w Cinebench 23. Jak tam nie będzie więcej niż 85 stopni nie masz się czym przejmować. 

 

Sam mam Aorus Z790 Elite AX i 13600k - płyta na stockowe ustawienia dawała procesorowi 1,2V i temperatury były ok. Obecnie mam 1,27V i 5,6GHz na P i 4,4 GHZ na E. W primeach mam 85-88C, w cibnebenchu około 80C a w grach 60-65 i nawet AIO sie nie rozkręca specjalnie. 

Edytowane przez joker5513
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Mógłbym prosić o ss jak to ustawić prawidłowo ? Bo ustawiłem coś ale bluescreen mi wywala, jestem laikiem w tych sprawach i nie chce czegoś uszkodzić  

Mógłbym prosić o ss jak to ustawić prawidłowo ? Bo ustawiłem coś ale bluescreen mi wywala, jestem laikiem w tych sprawach i nie chce czegoś uszkodzić,  ustawiłem 1.22v i cinebech wywala mi błąd lub gry nie chcą się włączyć, furmark działa przez chwile temperatury są optymalne 84 stopnie ale zaraz mrozi ekran i pojawia się bluescreen 

Wyłączyłem tryb turbo i temperatury w stresie furmarkcie 55 stopni maxymalnie, ale czy nie powinno byc zalecane włączenie turbo ? 

Link to post
Share on other sites

Na tych powyższych screenach masz:

 

tryb napięcia vcore - z auto zmieniasz na fixed/constant itp. nie wiem jak to nazwane w twoim biosie

i napięcie vcore próbuj - zacznij od 1,2V jak będzie niestabilnie to dodawaj po 0,1 więcej.

 

Turbo włącz, bez tego procesor będzie pracował na nie wiem 4,2 GHZ czyli z 60% nominalnej mocy.

Link to post
Share on other sites

To jest max jaki wyciągnąłem i temperatura 98 wyciąg i crashuje program, chyba chłodzenie nie daje rady, w grach na max detalach temperatura nie przekracza 73/74 stopni wiec jest okej

IMG_0630.jpeg

IMG_0631.jpeg

Temperatura w warzone (Call of Duty) na full detalach 2k rozdzielczość, ma sens zmieniać napięcia jak w grach jest wszystko okej ? 

IMG_0634.jpeg

Link to post
Share on other sites

Wkleiłem ci obrazek gdzie widać ze twoje chłodzenie średnio nadaje się do współczesnych procesorów.

Jeśli w grach nie będzie wchodzić w throttling to się nie masz czego bac, jeśli wykorzystujesz komputer tez do pracy i w tej pracy używasz oprogramowania do dajmy na to renderingu, to rozglądałbym się za jakimś DeepCool LT720 lub Arctic Liquid 360/420 oby trzy można na Amazonie wyrwać za +- 150 euro, co przy cenie twojego zestawu jest raczej kwota pomijalna.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

To tak obejrzałem wiele filmów i nigdzie nie zauważyłem, żeby komuś crashowalo Cinebench przy ustawieniu napięcia na 1.2V, jeżeli przywrócę ustawienia fabryczne to wszystko jest okej, tyle ze temperatura jest 100 stopni i 1.4v napięcia, a przy zmniejszeniu napięcia crashuje lub pojawia się bluescreen. Co może być uszkodzone i mam zwrócić na reklamacje procesor czy płytę główną ?? 

Link to post
Share on other sites

Ustaw mu 1,3V i testuj, lepsze to niż 1,4. Na reklamację nikt ci tego nie przyjmie, po prostu trafił się ziemniaczany kawałek krzemu, chyba że nie minęło 2 tygodnie i chcesz się bawić w zwroty. Jeśli cinebench crashuje to inne rzeczy też prędzej czy później będą, CB nie jest jakoś specjalnie wyczulony na punkcie stabilności.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

12, 13 generacja procków są strasznie grzewne. Przy coolerach ze średniej półki 85C w Cinebenchu to jest norma.  Prime95 100C w niecałe 10 min :P  To chłodzonko jest wyraźnie za słabe bo w grach i ogólnym użytkowaniu proc nie powinien przekroczyć 60C, i to nawet w 33C na zewnątrz.

Edytowane przez Joymaxx
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

No ok Oglądając film gdzie facet ma ten sam procesor i trochę lepsze chłodzenie i przy zmianie na 1.2v cinemabech mu nie crashuje i temperatury widać ze spadają, u mnie tez spadają ale po chwili crashuje program jak i gry tak jakby procesor potrzebował większego napięcia, przy ustawieniu większego napięcia temperatura dochodzi do 100 stopni cinembachu, wiadomo w grach jest normalnie 70/75 stopni. 

Mam mętlik w głowie czy wymieniać procesor lub płytę czy po prostu kupić lepsze chłodzenie i zobaczyć różnice, no ale boli mnie to ze crashuje jednak przy napięciu 1.2 czy 1.25, a jednak nie powinno nawet przy słabym chłodzeniu bo jednak zmniejszam napięcia i temperatura powinna być tez mniejsza 

Nawet ustawiłem takie same ustawieniach biosie co facet na filmiku i crashuje, proszę jakoś doradzić co jednak zrobić bo co zmienię chłodzenie i przy 1.2v przestanie crashowac ? Aż dziwne by to było 

Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Rebelmind napisał:

To ja Ci pomogę, dając inne rozwiązanie: podkręć CPU Pcores 5200 MHz, eCores 4000 MHz, daj stałe napięcie 1.25V. Odpal Cinebench nT test i sprawdź stabilność & temperatury.

Niech ustawi limity PL1 - 125W i PL2 - 253W , Tau- 56 sek i ICCMax.- 280A

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...